Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα σε netflix και Kodi μόνο;

AV του 2006 έχω.

θα δοκιμάσω να βάλω μια ταινία 5.1 σε usb να δω τι θα κάνει, ωστόσο το θεωρώ μείον για μένα να μην δίνει 5.1 στα video του youtube που έχουν 5.1 (θεωρώ πως έχουν).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω πάρει ποτέ 5,1 από το YouTube τώρα που το θυμάμαι και το είχα ψάξει παλαιότερα και μέσω τηλεόρασης αλλά και από Android κουτί. 

Ήθελα να τσεκάρω κάτι βιντεάκια με τα σήματα Dolby Digital, DTS και τέτοια. Ίσως οι καινούργιοι ενισχυτές το περνάνε μέσω  HDMI τηλεόραση στον ενισχυτή. Υπάρχουν συζητήσεις για αυτό στο διαδίκτυο σχετικά με τον ήχο του YouTube. 

Αν είναι καλός ο ενισχυτής πάντως δεν αξίζει μόνο για αυτόν τον λόγο να τον αλλάξουμε. Αν και οι δικές μου τσέπες με τρώνε. 

Σκέψου πάντως ότι κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνουν νέα format. Atmos κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vision είπε

Άρα σε netflix και Kodi μόνο;

AV του 2006 έχω.

θα δοκιμάσω να βάλω μια ταινία 5.1 σε usb να δω τι θα κάνει, ωστόσο το θεωρώ μείον για μένα να μην δίνει 5.1 στα video του youtube που έχουν 5.1 (θεωρώ πως έχουν).

 

Δωσε και το μοντέλο του ενισχυτη. θα βοηθησει να βρεθει το πρόβλημα. ίσως πχ ο ενισχυτης δεν υποστηριζει το πρότυπο 5.1 που προσπαθείς να παιξεις (; ). Με αλλο κουτι ειχες 5.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kallair είπε

Δωσε και το μοντέλο του ενισχυτη. θα βοηθησει να βρεθει το πρόβλημα. ίσως πχ ο ενισχυτης δεν υποστηριζει το πρότυπο 5.1 που προσπαθείς να παιξεις (; ). Με αλλο κουτι ειχες 5.1;

Denon 2807

είχα ένα κουτί πολύ παλιό που έλεγε πως έβγαζε 2.0 μόνο, οπότε εκεί οκ. Τώρα αυτό λέει βγάζει από το απλό 5.1 μέχρι και Atmos (που δεν υπήρχε όταν βγήκε ο ΑV). Το απλό 5.1 δεν βρίσκω.

Παίζει κανείς πραγματικό 5.1 έστω και με άλλο κουτί; όχι τύπου Dolby PL II και μαλακίες, αυτά είναι που μετατρέπει ο AV το 2.0 σε ψευτο 5.1.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο ακριβώς 5,1 εννοείς. 

5,1 σημαίνει πέντε κανάλια . 2 μπροστά δεξιά αριστερά. Άλλα δυό το ιδιο πιάσω. 1 κεντρικό μπροστά και μία έξοδο Subwoofer. Η κάθε εταιρεία ονομάζει και διαφορετικά το format. 

Υπήρχαν κάποια DVD players παλιά που έβγαζαν αντίστοιχα 5,1 σε ανά λογικές εξόδους RCA όπως και αντίστοιχες εισόδους και ο ενισχυτές. Αυτά δεν υπάρχουν τώρα. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vision είπε

Άρα σε netflix και Kodi μόνο;

AV του 2006 έχω.

θα δοκιμάσω να βάλω μια ταινία 5.1 σε usb να δω τι θα κάνει, ωστόσο το θεωρώ μείον για μένα να μην δίνει 5.1 στα video του youtube που έχουν 5.1 (θεωρώ πως έχουν).

 

Δες στις επιλογές ήχου του Kodi εάν είναι διαθέσιμη η επιλογή Audio Passthrough. Εάν ναί, ενεργοποίησέ την, χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο, και θα έχεις μιά χαρά ήχο 5.1, είτε σε streaming είτε σε αρχεία του τοπικού δικτύου. Εάν όχι, τότε είναι θέμα firmware συσκευής και δεν θα μπορέσεις να αναπαράγεις 5.1 ήχο. 

 

Όσον αφορά το youtube, ΔΕΝ δίνει 5.1 ήχο. Μπορεί τα βίντεο να λένε "5.1 test" κλπ. αλλά είναι θέμα youtube. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vision είπε

Denon 2807

είχα ένα κουτί πολύ παλιό που έλεγε πως έβγαζε 2.0 μόνο, οπότε εκεί οκ. Τώρα αυτό λέει βγάζει από το απλό 5.1 μέχρι και Atmos (που δεν υπήρχε όταν βγήκε ο ΑV). Το απλό 5.1 δεν βρίσκω.

Παίζει κανείς πραγματικό 5.1 έστω και με άλλο κουτί; όχι τύπου Dolby PL II και μαλακίες, αυτά είναι που μετατρέπει ο AV το 2.0 σε ψευτο 5.1.  

εδω ειναι το manual σου.

https://downloads.denon.com/documentmaster/us/avr-2807-om-english-eu.pdf

σελιδα 67 λεει ποια πρότυπα υποστηριζει. σελιδα 24-25 λεπτομεριες για τις ρυθμισεις dolby. τώρα πώς το εχεις συνδεμενο; οπτική ινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οπτική.

Βγάζω το km2, συνδέω το xbox360 με την ίδια οπτική, στην ίδια θύρα του AV, με ίδιες ρυθμίσεις του AV και παίρνω 5.1 ήχο (φαίνεται στον AV η ένδειξη), καθώς το υλικό είναι 5.1. Τα ίδια με το KM2 αλλά ανάβει η ένδειξη στέρεο.

5.1 είναι ένα δεν υπάρχει άλλο: δεξί, αριστερό, μεσαίο, 2 surround και subwoofer.

 

YouTube ok εφόσον είναι μουφα, το είχα διαβάσει πριν καιρό αλλά περίμενα σε τεστ αρχεία τουλάχιστον να είναι 5.1

Θα δοκιμάσω και μέσω Kodi.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ένα το 5,1 Υπάρχει το Dolby.  Υπάρχει το DTS το sdds, Thx ίσως και άλλα. Υπάρχει και το σκέτο που έχουν κάτι φθηνιάρικοι ενισχυτές που για να μην πληρώνουν δικαιώματα  είναι <<σκέτο>>. Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια. Ένα διακριτό κανάλι ανά ηχείο. Μούφα είναι τα διάφορα Prologic 1, 2 κτλ Πχ. που τα δύο πίσω που ήταν μονοφωνικά  στο Dolby Stereo τα έκαναν ψευδοστέρεο και πάει λέγοντας. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε Vox δεν χρειάζεται να μου κάνεις μάθημα, τα είπα και εγώ παραπάνω αν διάβασες για τα Dolby PL. Το 5.1 εννοώ 6 ηχεία. 

Το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο χρόνια τώρα, το θέμα μας είναι να βγάλουμε Dolby digital από τα 6 ηχεία με το KM2. Ας βγει αυτό, αν βγει, και μετά θα βγάλω και το DTS.

Το Atmos που επίσης λέει πως βγάζει, δεν με ενδιαφέρει διότι ο AV δεν υποστηρίζει τέτοιο φορμάτ ήχου ούτε έχω έξτρα ηχεία στο ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vision είπε

Παιδιά έχει βγάλει κανείς 5.1 από το mecool KM2;

1) Δοκίμασα από YouTube με κάτι 5.1 surround test video που έχει αλλά δεν.

2) Σε netflix δεν ξέρω τι γίνεται, δεν έχω συνδρομή. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

3) Μπας και θέλει το hdmi κατ' ευθείαν στον AV, και ο AV με την τηλεόραση με άλλο hdmi;

 

1) Σε YouTube  αποκλείεται να πάρεις 5.1 ήχο αλλά μόνο στέρεο σε φόρμά opus η mp4a.

2) Περνάει μέχρι και DD+/ATMOS.(μέσω kodi και του σχετικού addon αν θυμάμαι καλά)

3) Από την στιγμή που ο ενισχυτή σου υποστηρίζει είσοδο και έξοδο HDMI αυτό έπρεπε να κάνεις από την πρώτη στιγμή και  να μην τυραννιέσαι  με οπτικές και ΣΙΑ.

 

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vision είπε

Ρε φίλε Vox δεν χρειάζεται να μου κάνεις μάθημα, τα είπα και εγώ παραπάνω αν διάβασες για τα Dolby PL. Το 5.1 εννοώ 6 ηχεία. 

Το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο χρόνια τώρα, το θέμα μας είναι να βγάλουμε Dolby digital από τα 6 ηχεία με το KM2. Ας βγει αυτό, αν βγει, και μετά θα βγάλω και το DTS.

Το Atmos που επίσης λέει πως βγάζει, δεν με ενδιαφέρει διότι ο AV δεν υποστηρίζει τέτοιο φορμάτ ήχου ούτε έχω έξτρα ηχεία στο ταβάνι.

Δεν κάνω μάθημα σε κανέναν. Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε να πάρεις πεντακάναλο ήχο από τον ενισχυτή σου. Διαβάζουν και άλλοι που δεν γνωρίζουν. 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vision είπε

Ρε φίλε Vox δεν χρειάζεται να μου κάνεις μάθημα, τα είπα και εγώ παραπάνω αν διάβασες για τα Dolby PL. Το 5.1 εννοώ 6 ηχεία. 

Το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο χρόνια τώρα, το θέμα μας είναι να βγάλουμε Dolby digital από τα 6 ηχεία με το KM2. Ας βγει αυτό, αν βγει, και μετά θα βγάλω και το DTS.

Το Atmos που επίσης λέει πως βγάζει, δεν με ενδιαφέρει διότι ο AV δεν υποστηρίζει τέτοιο φορμάτ ήχου ούτε έχω έξτρα ηχεία στο ταβάνι.

Ρε συ φίλος, έχω τον Sony DE475 του 2000 και βγάζω μιά χαρά 5.1 από την οπτική του box ΤΧ3 mini, AC-3 και DTS. Με τα Logitech Z607 και τη χρήση του σχετικού κινέζικου μετατροπέα το ίδιο. Κάνε αυτό που σου είπα πιό πάνω και μην ψάχνεις για "εχθρούς" εδώ. Όπως είπε και ο Vox, εδώ βοηθάμε.

Πέραν των σχετικών ρυθμίσεων, οι οποίες πρέπει να γίνουν σωστά, στα boxάκια αυτά υπάρχει και θέμα δικαιωμάτων. Για να υποστηρίξουν μερικά πρότυπα αποκωδικοποίησης, πρέπει και να πληρώσουν τα δικαιώματα αυτά. Μην περιμένεις δηλαδή να λειτουργήσει απρόσκοπτα το μοτίβο "το έβαλα στο XBOX και λειτούργησε άμεσα αλλά όχι στο άλλο". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Δεν κάνω μάθημα σε κανέναν. Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε να πάρεις πεντακάναλο ήχο από τον ενισχυτή σου. Διαβάζουν και άλλοι που δεν γνωρίζουν. 

sorry αν φάνηκα να κάνω επίθεση. Άσε τους άλλους, θα διαβάσουν, θα ρωτήσουν και θα μάθουν. Η ουσία είναι βγει το surround, ενώ από άλλη συσκευή (xbox360) βγαίνει μόνο από οπτική (χωρίς να έχω συνδέσει hdmi - την εικόνα την παίρνω μέσω component στην τιβι).

θα δοκιμάσω και χωρίς οπτική, με hdmi όπως είπαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vision είπε

 Άσε τους άλλους, θα διαβάσουν, θα ρωτήσουν και θα μάθουν.

Αυτό στην ουσία θα το μετέφραζα σαν:   "Οι άλλοι να κόψουν τον σβέρκο τους, εγώ θέλω η δουλειά μου να γίνει".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...