Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες μου ηρθε το mecool km2, απο την ευρωπαϊκη αποθηκη του geekbuying. εκανε κάπου 10 μερες να ερθει (για οσους το σκεφτονται).

Πρώτες εντυπώσεις:

Στιβαρή κατασκευή, ποιοτικα πλαστικά, ΤΡΟΜΕΡΟ χειριστηριο. το ειχα φοβο το remote μην ειναι τπτ της πλάκας, αλλα τελικα ειναι καλυτερο απο του xiaomi mi box. Eχει και υπερυθρες και προγραμματιζομενα πληκτρα και μπορεις να βαλεις το ON/OFF της τηλεορασης και το SOURCE.

Επισης η αλλη διαφορα που είδα με την μια ειναι οτι μέχρι και τα μενου ειναι σε HDR. Δεν πρόλαβα να σεταρω το kodi για να το δοκιμασω, αλλα σε iptv που δοκιμασα πηγαινε σφαιρα, συνδεμενο με 5G. Kανενα κολλημα οσο το σκαλιζα και ουτε ενα lag. Σε συνάρτηση με τις 2 usb και το ενσωματωμενο ethernet, ειναι πιο VFM σε σχέση με το xiaomi, και πιο σταθερο θα ελεγα μιας κ εχουμε διαβασει κατα καιρους οτι καποιοι εχουν θεμα με συνδεμενο ανταπτορα πανω στο mi box. 

 

Δυστυχως δεν εχω 5.1 ηχοσυστημα για να το δοκιμασω για τον φιλο πιο πανω. Μια παρατηρηση μονο: στις ρυθμισεις ηχου, τσεκαρα και εχει αναγνωρισει αυτόματα ποια προτυπα ηχου υποστηριζει η τηλεοραση μου LG 55" NANOCELL866 (ακομα και το dolby atmos) και τα εχει τσεκαρισμενα και ενεργοποιημενα.. Ας τσεκαρει και εκεινο το μενου μπας και "κοβουν" τον πολυκαναλο ηχο οι επιλογες εκει. @vision

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, slr είπε

Αυτό στην ουσία θα το μετέφραζα σαν:   "Οι άλλοι να κόψουν τον σβέρκο τους, εγώ θέλω η δουλειά μου να γίνει".

πες θα το "παράφραζα" να είσαι μέσα. Σε ποιους άλλους αναφέρεσαι; Εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο.  Πετάχτηκες τώρα με το παραπάνω να δώσεις λύση στο πρόβλημα για να καταλάβω;

Αν διάβασες (αλλά δεν διάβασες) μέχρι και συγνώμη ζήτησα στο φίλο, δεν ήταν η πρόθεσή μου να του επιτεθώ.

Ρωτάω κάτι μήπως βρεθεί λύση σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Αν ο φίλος και ο κάθε φίλος μου δώσει μια απάντηση που στην ουσία δεν είναι απάντηση στο θέμα αλλά θεωρία για τα βασικά του home cinema, κάνουμε γενική κουβέντα και πρόβλημα δε λύνεται. 

Αν έχεις λύση για το πρόβλημα, ευχαρίστως να την ακούσω όπως και όλους όσους απαντούν και τους ευχαριστώ, αν όχι τσάμπα γράφουμε.

 

3 ώρες πριν, kallair είπε

Δυστυχως δεν εχω 5.1 ηχοσυστημα για να το δοκιμασω για τον φιλο πιο πανω. Μια παρατηρηση μονο: στις ρυθμισεις ηχου, τσεκαρα και εχει αναγνωρισει αυτόματα ποια προτυπα ηχου υποστηριζει η τηλεοραση μου LG 55" NANOCELL866 (ακομα και το dolby atmos) και τα εχει τσεκαρισμενα και ενεργοποιημενα.. Ας τσεκαρει και εκεινο το μενου μπας και "κοβουν" τον πολυκαναλο ηχο οι επιλογες εκει. @vision

ναι είναι ωραίο μποξάκι, αξίζει. Κάπου διάβασα πως αναγνωρίζει τα πρότυπα του hdmi που είναι συνδεδεμένη η τιβι και συγχρονίζει μετά (για το surround). Η δική μου είναι πιο παλιά οπότε δεν.. Θα δοκιμάσω αργότερα κατ' ευθείαν στον AV όπως μου είπαν και τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μόλις μου ήρθε το mi box s και δεν δουλεύει το netflix. Ενώ έχω ίντερνετ και μπορώ να δω YouTube, όταν πατάω να ανοίξει το νετφλιξ γράφει error ui-800-3. Έκανα και επαναφορά του box αλλά τα ίδια. Συνδεθηκα και με 2.4ghz και με 5ghz. Clear data της εφαρμογής έγινε επίσης και update της εφαρμογής αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μπορώ να κάνω απεγκατασταση της εφαρμογής και να την ξανακατεβασω; Στο play store πάτησα uninstall και έκανε μόνο του update λογικά γιατί μετά μου είχε επιλογή open και όχι download. Ευχαριστώ πολύ 

 

ΥΓ. Όλα καλά. Έκανε ενημέρωση το boxaki μόνο του ξαφνικά και δουλεύει το νετφλιξ.

Επεξ/σία από mrvaggos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετα απο ανάγνωση στις τελευταίες εκαντοντάδες σελίδες αποφάσισα στην αγορά του 

x96 max plus με τον s905x3 4gb ram 32gb χώρος.

Επειδή είναι το πρώτο box που αγοράζω έχω κάποιο θέμα με την σύνδεση 

1. Με καλώδιο συνδέεται το βλέπω στις ρυθμίσεις οτι είναι συνδεδεμένο to ethernet αλλα η συσκευή δεν έχει ιντερνετ καθόλου δεν ανοίγει τίποτα δεν δουλεύει τίποτα

2. Με wifi  το ίδιο συνδέεται μου γράφει connected , no internet και πάλι δεν βρίσκει τίποτα.

Εχω δοκιμάσει reset, κάπου διάβασα οτι φταίει η ρύθμιση της ώρας το έκανα και αυτό ( auto network)

έβαλα και το κινητό να κάνει hotspot και πάλι το ίδιο

Με το καλώδιο συνδέω και τηλεοράση και έχει ιντερνετ και ο υπολογιστής είναι 

στο wifi το κινητό ταμπλετ έχουν ιντερνετ κανονικά

Είναι πολύ ξενέρα να παίρνεις ενα boxaki και το πιο απλό πράγμα να μην δουλεύει 

υπάρχει καμια λύση η το πάω επιστροφή? το αγόρασα απο Ελλάδα το boxaki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, kenpachi77 είπε

Καλησπέρα μετα απο ανάγνωση στις τελευταίες εκαντοντάδες σελίδες αποφάσισα στην αγορά του 

x96 max plus με τον s905x3 4gb ram 32gb χώρος.

Επειδή είναι το πρώτο box που αγοράζω έχω κάποιο θέμα με την σύνδεση 

1. Με καλώδιο συνδέεται το βλέπω στις ρυθμίσεις οτι είναι συνδεδεμένο to ethernet αλλα η συσκευή δεν έχει ιντερνετ καθόλου δεν ανοίγει τίποτα δεν δουλεύει τίποτα

2. Με wifi  το ίδιο συνδέεται μου γράφει connected , no internet και πάλι δεν βρίσκει τίποτα.

Εχω δοκιμάσει reset, κάπου διάβασα οτι φταίει η ρύθμιση της ώρας το έκανα και αυτό ( auto network)

έβαλα και το κινητό να κάνει hotspot και πάλι το ίδιο

Με το καλώδιο συνδέω και τηλεοράση και έχει ιντερνετ και ο υπολογιστής είναι 

στο wifi το κινητό ταμπλετ έχουν ιντερνετ κανονικά

Είναι πολύ ξενέρα να παίρνεις ενα boxaki και το πιο απλό πράγμα να μην δουλεύει 

υπάρχει καμια λύση η το πάω επιστροφή? το αγόρασα απο Ελλάδα το boxaki

Βάλε την εφαρμογή speedtest APK από APK pure σε ένα φλασάκι από τον υπολογιστή σου και πέρασε την με sideload στο X96 max plus. Τρέξε την και δες εάν έχει σύνδεση μέσω ethernet. Δεν έχει , βγάζεις το ethernet καλώδιο από το μποξάκι και συνδεσέ το στο wifi , αλλά εάν υπάρχει δυνατότητα σε 5ghz wifi όχι σε 2,4ghz. Τσέκαρε ξανά με speedtest εάν συνδέεται στο Internet. Έχω δύο max plus και τόσο σε wifi 5ghz , όσο και σε ethernet τερματίζουν την γραμμή μου.

Επίσης έχει τύχει να πέσει στα χέρια μου X96 max plus που είχε τροποποιημένη Rom κατόπιν παραγγελίας από το ελληνικό κατάστημα που αγόρασε μαζικά από Κινέζο προμηθευτή με το Bootlogo του. Που προφανώς ο Κινέζος του πέρασε Rom χωρίς τους σωστούς driver για το wifi chip. Device info hw  πάλι από APK pure και βγάλε screenshot από την κατηγορία general να δούμε τι έκδοση σου έστειλε. 

Σε κάθε περίπτωση όμως , πρώτη επικοινωνία με το κατάστημα που το πήρες. Το X96 max plus έως τώρα έχει βγει με 12 παραλλαγές στο Hardware όπου η κάθε μία έχει διαφορετικό wifi chip άρα και διαφορετική μαμά Rom με τους σωστούς driver.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάστημα επικοινωνία για άμεση αντικατάσταση δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας αγοράζοντας ένα box να κάθεται να αλλάζει Rom. Δεν δουλεύει wifi και lan που ισοδυναμεί με άχρηστο tv Box.

Εάν όμως δεν βγάλεις άκρη με το κατάστημα ξαναγράφεις εδώ να σου δώσω stock μαμά Rom καθώς και Port Ugoos 0.4.2 Vortex ή Slimbox 12,2. Πάντως είναι καλή έκδοση με Realtek wifi , 3/32 και Gigabit LAN. Εάν βέβαια δούλευαν κιόλας.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά εχω ενα mag254 και προσπαθώντας να περασω μεσα Portal για iptv οταν τελειώνω αυτο φορτώνει δείχνει την μπλέ οθονη και την μπάρα που πάει να γεμίσει και ξανακάνει επανεκίνηση; Μπορει να βοηθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι. Τρίτη μέρα που έχω το mi box και σήμερα δεν μπορώ να το ανοίξω από το control του. Πρέπει να βγάλω το καλώδιο ρεύματος πίσω από τη συσκευή και να το ξανασυνδεσω για να ανοίξει. Όλα τα κουμπιά από το χειριστήριο δουλεύουν κανονικά. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλημέρα και πάλι. Τρίτη μέρα που έχω το mi box και σήμερα δεν μπορώ να το ανοίξω από το control του. Πρέπει να βγάλω το καλώδιο ρεύματος πίσω από τη συσκευή και να το ξανασυνδεσω για να ανοίξει. Όλα τα κουμπιά από το χειριστήριο δουλεύουν κανονικά. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό.

Κοίταξε εάν χρειάζεσαι update, έπειτα πήγαινε ρυθμίσεις και ξανακανε ζεύξη το κοντρόλ με το μποξακι. Πάντως αφού ανοίξει και όταν  φορτώσουν οι εφαρμογές θέλει 10+ δεύτερα για να αρχίσει να λειτουργεί το κοντρόλ.

23 λεπτά πριν, nito32003 είπε

Καλησπέρα παιδιά εχω ενα mag254 και προσπαθώντας να περασω μεσα Portal για iptv οταν τελειώνω αυτο φορτώνει δείχνει την μπλέ οθονη και την μπάρα που πάει να γεμίσει και ξανακάνει επανεκίνηση; Μπορει να βοηθήσει κάποιος;

Κανε ρισετ και επαναφορά και ξαναδωσε το πορταλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nito32003 είπε

Καλησπέρα παιδιά εχω ενα mag254 και προσπαθώντας να περασω μεσα Portal για iptv οταν τελειώνω αυτο φορτώνει δείχνει την μπλέ οθονη και την μπάρα που πάει να γεμίσει και ξανακάνει επανεκίνηση; Μπορει να βοηθήσει κάποιος;

Για αρχή να ξερεις οτι εισαι σε λαθος κατηγορια μιας και εδω μιλάμε για ANDROID TV boxes. Τα mag δεν ειναι.

 

Στο πρόβλημα σου, λογικα φταιει το οτι ειναι παλιο το mag και δεν μπορει να διαχειριστει την μεγαλη λιστα που προσπαθεις να φορτωσεις. πες στον provider σου να σου αφησει μεσα ΜΟΝΟ τα καναλια που θες και να βγαλει απο την λιστα σου τα υπολοιπα. Ειχα παρομοιο θεμα με mag250 και φορτωνοντας μονο τα "ελληνικα" μπουκέτα, και αφηνοντας εξω τις υπολοιπες χωρες, φορτωσε κανονικα η λιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kallair είπε

Για αρχή να ξερεις οτι εισαι σε λαθος κατηγορια μιας και εδω μιλάμε για ANDROID TV boxes. Τα mag δεν ειναι.

 

Στο πρόβλημα σου, λογικα φταιει το οτι ειναι παλιο το mag και δεν μπορει να διαχειριστει την μεγαλη λιστα που προσπαθεις να φορτωσεις. πες στον provider σου να σου αφησει μεσα ΜΟΝΟ τα καναλια που θες και να βγαλει απο την λιστα σου τα υπολοιπα. Ειχα παρομοιο θεμα με mag250 και φορτωνοντας μονο τα "ελληνικα" μπουκέτα, και αφηνοντας εξω τις υπολοιπες χωρες, φορτωσε κανονικα η λιστα.

Ok ευχαριστώ για την βοήθεια και συγνώμη για το λάθος ποστ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dafnoula13 ευχαριστώ πολύ θα το τεστάρω.

Επίσης να ρωτήσω και δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλιώς να σβηστεί, iview χρησιμοποιεί κανείς γιατί έχω μια απορία. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το iview;

6 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

@dafnoula13 ευχαριστώ πολύ θα το τεστάρω.

Επίσης να ρωτήσω και δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλιώς να σβηστεί, iview χρησιμοποιεί κανείς γιατί έχω μια απορία. Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...