Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/3/2022 στις 5:17 ΜΜ, tilaverboy είπε

Έκλεισα συμβόλαιο με τη nova. Φορητότητα από COSMOTE. Τι μποξ δίνει η nova και το κυριότερο τι μνήμη έχει; Ευχαριστώ.

To τρέχον EON Smart Box είναι το SDSTB01...
https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-smart-box-2/
Το προηγούμενο EON Smart Box ήταν το CHOTT0102....
https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-ott-smart-box-2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες υπαρχει κανενας τροπος να συνδεσω usb ακουστικα στο tv box(H96MAX X3)?

 

Ακυρο , βρηκα την εφαρμογη  hiby music

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2022 στις 3:37 ΜΜ, babis69 είπε

To τρέχον EON Smart Box είναι το SDSTB01...
https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-smart-box-2/
Το προηγούμενο EON Smart Box ήταν το CHOTT0102....
https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-ott-smart-box-2/

Φίλε αυτό για αφορά που το βρίσκω Ελλάδα ξέρεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω ένα android box για σύνδεση σε μια παλιά οθόνη που έχω για youtube και ελαφρύ σερφάρισμα. Δεν με ενδιαφέρει 4k, πρότυπα εικόνας - ήχου κτλ. Πιο πολύ θα παίζει το ρόλο του mini pc. Τι να κοιτάξω από Ελλάδα ή εξωτερικό ή και μεταχειρισμένα; Να έχει 4gb ram; Επεξεργαστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2022 στις 6:41 ΜΜ, mr.Vox είπε

Σε Panasonic παλαιότερη αλλά top μοντέλο με εφαρμογή Netflix το μαύρο είναι κατράμι. 

Σε  Turbo X. πάλι με εφαρμογή Netflix το μαύρο είναι χάλια. Αυτό με το μαύρο  μου την δίνει. Λογικά είναι θέμα τηλεόρασης και όχι εφαρμογής. 

Το Xiaomi  κουτί σε άλλη 24άρα δεν το έχω παρατηρήσει. Δεν έχω και απαιτήσεις κιόλας από την συγκεκριμένη τηλεόραση. 

Πρέπει να βάλω το κουτί πανω στην  Panasonic για να  διαπιστώσω διαφορές. 

Όταν ανέφερα προηγουμένως ότι η εικόνα του Netflix δεν είναι ότι καλύτερο εννοούσα σε συγκριση με ένα καλό blu ray γιατί έχει συμπίεση και αυτό φαίνεται στα σκοτεινά πλάνα με Θολούρα και σαν κάψιμο της εικόνας. Οι ατέλειες φαίνονται στα καλά πάνελ

Καλά εννοείτε ότι η εικόνα του δεν συγκρίνετε με ένα μέτριο blu ray... ούτε κάν με τα τα ξένα δορυφορικά HD... Εχει τόση συμπίεση που σε μεγάλη οθόνη είναι απλά υποφερτή... και λιγότερο ίσως..

Τέλος πάντων... το θέμα των μαύρων ήταν τελικά θέμα εικόνας του Netflix και όχι της συσκευής... στα μενού της η συσκευή έχει μια χαρά μαύρο... Τα σκοτεινά και μαύρα του netflix μάλλον φταίει η συμπίεση και το χάσιμο του δυναμικού ευρους...

 

Το οποίο με φέρνει στην επόμενη ερώτησή μου... 

 

Το router μου δεν υποστηρίζει 5Ghz. Και σκεφτόμουν τελικά... να πάρω ένα καινούργιο access point/router ή να πάρω έναν usb-Ethernet adapter (αυτόν τον TP link που προτείνουν σε άλλο thread)... 

Σημείωση ότι το netflix απο την ιδια wireless σύνδεση, παίζει μια χαρά, (το έκανα για δοκιμή, συνήθως παίζω το PS3 καλωδιακά...) οπότε το θέμα μάλλον είναι με την υλοποίηση του 2.4Ghz απο το Xiaomi.... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει και σε 2,4 και σε 5Ghz με 100 άρα γραμμή. Το ίδιο και το αυτό είναι. Στα 5 ίσως φορτώνει πιο γρήγορα. Δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου στην παρέα....σας διαβάζω/παρακολουθώ χρόνια αλλά έφτασε η στιγμή που θέλω τα φώτα σας. Ψάχνω ένα boxακι που να παίζει Netflix, Prime και μελλοντικά Disney,HBO και να έχει turner για να μπορεί να κάνει pause σε ζωντανό πρόγραμμα.

Ζητάω πολλά????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, karatsos21 είπε

Την καλησπέρα μου στην παρέα....σας διαβάζω/παρακολουθώ χρόνια αλλά έφτασε η στιγμή που θέλω τα φώτα σας. Ψάχνω ένα boxακι που να παίζει Netflix, Prime και μελλοντικά Disney,HBO και να έχει turner για να μπορεί να κάνει pause σε ζωντανό πρόγραμμα.

Ζητάω πολλά????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!!!!

κουτι που να εχει tv tuner και να ειναι πιστοποιημενο απο google (για να μπορεις να εχεις υψηλης ποιοτητας netflix και μαλλον κ τα υπολοιπα συνδρομητικα) εγω δεν εχω δει. οποτε πρεπει να διαλεξεις ειτε το ενα, ειτε το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2022 στις 1:23 ΜΜ, kallair είπε

κουτι που να εχει tv tuner και να ειναι πιστοποιημενο απο google (για να μπορεις να εχεις υψηλης ποιοτητας netflix και μαλλον κ τα υπολοιπα συνδρομητικα) εγω δεν εχω δει. οποτε πρεπει να διαλεξεις ειτε το ενα, ειτε το αλλο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και μιας και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο τότε θα συμβιβαστώ με δύο. Ένα για την μια δουλειά και το άλλο για την άλλη.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

Budget? Απαιτήσεις? π.χ dolby vision, dolby atmos lossy/lossless.

Έχω μια Panasonic 10ετιας και δεν είμαι για πολλά πολλά γιατί δεν είναι για πολλά πολλά...όταν και εφόσον πάρω καινούργια θέλω να πιστεύω ότι θα υποστηρίζει τα περισσότερα...άρα προς το παρόν θέλω έντιμο μηχανάκι που να παίζει απροβληματηστα το μεν ένα τα επί πληρωμή Netflix κλπ και το μεν άλλο να κάνει pause στο ζωντανό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις τηλεόραση φρόντισε να είναι Android και όχι σκέτη Smart . Τουλάχιστον έχουν καλύτερη υποστήριξη  και αναβαθμίζονται.

Τώρα για φθηνό κουτί για Netflix και Prime κτλ μόνο Xiami Mi box S στο 50άρικο περίπου. Τα άλλα μη πιστοποιημένα τραβάνε ζόρι και στα Αλλιώς ανεβαίνεις πολύ οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η τηλεόραση σου ειναι FHD και όχι 4K το στικ της xiaomi.

https://www.skroutz.gr/s/24165895/Xiaomi-Smart-TV-Stick-Mi-MDZ-24-AA-TV-Stick-Full-HD-με-Bluetooth-Wi-Fi-HDMI-και-Google-Assistant.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Αν η τηλεόραση σου ειναι FHD και όχι 4K το στικ της xiaomi.

https://www.skroutz.gr/s/24165895/Xiaomi-Smart-TV-Stick-Mi-MDZ-24-AA-TV-Stick-Full-HD-με-Bluetooth-Wi-Fi-HDMI-και-Google-Assistant.html

Περνάει ήχο 5,1 μέσα από την τηλεόραση αυτό το stick; Γιατί το κουτί έχει και έξοδο coaxial  και στέλνεις τον ήχο σε ενισχυτή παλαιότερο που δεν έχει είσοδο HDMI. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...