Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κάποιος που έχει το Xiaomi 4K Tv Stick - Android 11. Αναφέρομαι στην νέα έκδοση που κυκλοφόρησε. Τα ξένα Reviews, λένε πως υποστηρίζει κανονικά Ethernet (μέσω πρόσθετου adapter εννοώ), πχ εδώ https://androidpctv.com/xiaomi-mi-tv-stick-4k-review/ αλλά σε ερώτηση που έκανα στο Mi Store Greece μου απάντησαν πως δεν ισχύει (βέβαια δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβε καλά τι την ρώτησα). Στην απλή προηγούμενη έκδοση, δεν υποστηρίζει (την έχω).

Αν κάποιος κάτοχος μπορεί να μας πει με σιγουριά - Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα

 

κοιτώ πάλι το TV Box X96 Air 8K UHD

 

Χρήση με εφαρμογές ErtFlix, Cinobo και PopcornTime. Netflix δεν με ενδιαφερει γτ υποστηρίζεται απο την τηλεόραση

 

Το air μπορεί να σηκώσει τέτοιες εφαρμογές?Διαβάζω σε παλιότερες συζητήσεις για διακοπή υποστήριξης του play store. Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε αυτό ή να μην ασχοληθώ καν με αυτό το μηχανάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για android boxακι κατέληξα στο m box της Xiaomi για Netflix Prime και μελλοντικά Disney και HBO.

Για δεκτή όμως που να μπορώ να γράφω τα επίγεια κανάλια ή να πατάω pause στο ζωντανό πρόγραμμα αυτός ο δέκτης θα με καλύψει? PICCOLLO S2+T2/C της edision? Με ενδιαφέρει να έχει και sat tuner. Βάζοντας του εννοείτε και έναν εξωτερικό σκληρό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2022 στις 9:40 ΠΜ, karatsos21 είπε

Λοιπόν για android boxακι κατέληξα στο m box της Xiaomi για Netflix Prime και μελλοντικά Disney και HBO.

Για δεκτή όμως που να μπορώ να γράφω τα επίγεια κανάλια ή να πατάω pause στο ζωντανό πρόγραμμα αυτός ο δέκτης θα με καλύψει? PICCOLLO S2+T2/C της edision? Με ενδιαφέρει να έχει και sat tuner. Βάζοντας του εννοείτε και έναν εξωτερικό σκληρό!!!

Στο manual γραφει οτι εχει timeshift οποτε λογικά εκτός απροοπτου, σε καλυπτει στο κομμάτι εγγραφή/πάγωμα εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το tv box tanix και εχω βάλει το slimbox. 

παρόλο που έχω κάνει τερματισμό, ορισμένες φορές το box ανοίγει μόνο του. αναγκάζομαι να το βγάζω απο το ρεύμα.

τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

έχω το tv box tanix και εχω βάλει το slimbox. 

παρόλο που έχω κάνει τερματισμό, ορισμένες φορές το box ανοίγει μόνο του. αναγκάζομαι να το βγάζω απο το ρεύμα.

τι μπορεί να φταίει;

πηγαινε στις ρυθμισεις HDMI CEC και ειτε απενεργοποιησε το τελειως, είτε κλεισε την επιλογη να ανοιγει μαζι με την τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα.

Οποιος εχει το xiaomi box 4k,με ethernet adapter και την εφαρμογη της ΕΟΝ tv,εχει προσεξει βελτιωση στο frame rate σε συγκριση με το wifi;

Αγορασα μια κινεζια,που δεν δουλευει,με αποτελεσμα να ειμαι με το ασυρματο,οπου μου δινει απο 80 εως 90 mbps στα 5ghz.

Προφανως ως ταχυτητα ειναι επαρκεστατη,οταν οι επιλογες τερματιζουν στα 7mbps αλλα εχω τεραστιο ζητημα,οταν ειμαι σε high mode((4mbps) και πανω.

Ανομοιογενης αναπαραγωγη.Καποια λεπτα,ικανοποιητικη,καποια αλλα,σπασιματα,χαμενα frames,μεχρι και fast forward για ενα-δυο δευτερολεπτα μεχρι να συμβαδισει με τον ηχο.

Οσο κατεβαινω ποιοτητα,σε medium (2mbps) τα ζητηματα λιγοστευουν και ειναι πιο αραια αλλα οχι μηδενικα.

Σε 50αρα τηλεοραση ομως, η ποιοτικη υποβαθμιση ειναι τοσο εμφανης που δεν ειναι αποδεκτη.Με χαλασε.

Και επειδη,ειναι μια επιλογη,να το κρατησω για μονιμη λυση στο αθλητικο περιεχομενο,σκεφτομουν αν η αγορα ενος καλυτερου adapter θα βοηθουσε με καποιο τροπο.

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σε ολους ....

εχω το TANIX TX3 ALICE UX 4/64

σε παλαιοτερες σελιδες ειχα διαβασει οτι μπορουμε να του φορεσουμε slimbox custom rom που το κανει android tv και παει πολυ καλυτερα....υπαρχει καποιος οδηγος??? θα το κανω με καλωδιο που εχω αγορασει....ευχαριστω παρα πολυ

Επεξ/σία από a8eofovos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, a8eofovos είπε

καλησπερα σε ολους ....

εχω το TANIX TX3 ALICE UX 4/64

σε παλαιοτερες σελιδες ειχα διαβασει οτι μπορουμε να του φορεσουμε slimbox custom rom που το κανει android tv και παει πολυ καλυτερα....υπαρχει καποιος οδηγος??? θα το κανω με καλωδιο που εχω αγορασει....ευχαριστω παρα πολυ

Για δες, http://slimboxtv.ru/tanix-tx3-bz-qz/

Τρέξε το device info hw στο tanix για να δεις πια έκδοση έχεις, την bz ή την qz, και κατέβασε την αντίστοιχη Ρομ, ( η διαφορά τους νομίζω είναι στο WiFi) . οδηγίες εγκατάστασης θα βρεις στο site, αλλιώς ανατρέχεις καμμία δεκα-δεκαπεντε  σελίδες παραπισω και τις διαβάζεις.

Επεξ/σία από dafnoula13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Για δες, http://slimboxtv.ru/tanix-tx3-bz-qz/

Τρέξε το device info hw στο tanix για να δεις πια έκδοση έχεις, την bz ή την qz, και κατέβασε την αντίστοιχη Ρομ, ( η διαφορά τους νομίζω είναι στο WiFi) . οδηγίες εγκατάστασης θα βρεις στο site, αλλιώς ανατρέχεις καμμία δεκα-δεκαπεντε  σελίδες παραπισω και τις διαβάζεις.

Κοίταξα λίγο αλλά δε λέει πουθενά για τις εκδόσεις αυτές έχω βάλει και συνημμένη μια φωτό από τα γενικά που βγάζει τα στοιχεία από το πρόγραμμα 

rsz_1img_20220420_012322.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, a8eofovos είπε

Κοίταξα λίγο αλλά δε λέει πουθενά για τις εκδόσεις αυτές έχω βάλει και συνημμένη μια φωτό από τα γενικά που βγάζει τα στοιχεία από το πρόγραμμα 

rsz_1img_20220420_012322.jpg

Την qz lan 1000 βάζεις αδερφέ.

Πολιτισμικό σοκ μόλις την εγκαταστήσεις!!!! Καλό Πάσχα με υγεία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Την qz lan 1000 βάζεις αδερφέ.

Πολιτισμικό σοκ μόλις την εγκαταστήσεις!!!! Καλό Πάσχα με υγεία!!

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου ....εχω κατεβασει και την atv rom ηδη...να σου πω την αληθεια πηγα πισω καμμια 20 αρια σελιδες αλλα δεν ειδα οδηγους

απο κατι βιντεο που ειδα συνδεεις σε μια θυρα usb2 το μποξακι και μετα πατας το ρεσετ

Ανοιγεις το burning tool περνας τη ρομ και πατας σταρτ??

ναι εισαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, a8eofovos είπε

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου ....εχω κατεβασει και την atv rom ηδη...να σου πω την αληθεια πηγα πισω καμμια 20 αρια σελιδες αλλα δεν ειδα οδηγους

απο κατι βιντεο που ειδα συνδεεις σε μια θυρα usb2 το μποξακι και μετα πατας το ρεσετ

Ανοιγεις το burning tool περνας τη ρομ και πατας σταρτ??

ναι εισαι καλα

Ανοίγεις burn tools, φορτώνεις Ρομ, πατάς start, με πατημένο το ρισετ συνδέεις το usb στο boxaki, μην αφήσεις το ρισετ μέχρι το 7%, μόλις ολοκληρώσει στο 100%, αποσυνδεεις το μποξακι και έπειτα πατάς τέλος . Έτοιμο.

Επεξ/σία από dafnoula13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dafnoula13 είπε

Ανοίγεις burn tools, φορτώνεις Ρομ, πατάς start, με πατημένο το ρισετ συνδέεις το usb στο boxaki, μην αφήσεις το ρισετ μέχρι το 7%, μόλις ολοκληρώσει στο 100%, αποσυνδεεις το μποξακι και έπειτα πατάς τέλος . Έτοιμο.

εγινε αδελφε μου το εκανα κατευθειαν...περαστηκε η ρομ ανοιξε κιολας το μποξακι.... τωρα του περναω εφαρμογες σε ευχαριστω πολυ καλη Ανασταση και καλο Πασχα να εχουμε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2022 στις 9:28 ΠΜ, bill36 είπε

Καλημερα στην παρεα.

Οποιος εχει το xiaomi box 4k,με ethernet adapter και την εφαρμογη της ΕΟΝ tv,εχει προσεξει βελτιωση στο frame rate σε συγκριση με το wifi;

Αγορασα μια κινεζια,που δεν δουλευει,με αποτελεσμα να ειμαι με το ασυρματο,οπου μου δινει απο 80 εως 90 mbps στα 5ghz.

Προφανως ως ταχυτητα ειναι επαρκεστατη,οταν οι επιλογες τερματιζουν στα 7mbps αλλα εχω τεραστιο ζητημα,οταν ειμαι σε high mode((4mbps) και πανω.

Ανομοιογενης αναπαραγωγη.Καποια λεπτα,ικανοποιητικη,καποια αλλα,σπασιματα,χαμενα frames,μεχρι και fast forward για ενα-δυο δευτερολεπτα μεχρι να συμβαδισει με τον ηχο.

Οσο κατεβαινω ποιοτητα,σε medium (2mbps) τα ζητηματα λιγοστευουν και ειναι πιο αραια αλλα οχι μηδενικα.

Σε 50αρα τηλεοραση ομως, η ποιοτικη υποβαθμιση ειναι τοσο εμφανης που δεν ειναι αποδεκτη.Με χαλασε.

Και επειδη,ειναι μια επιλογη,να το κρατησω για μονιμη λυση στο αθλητικο περιεχομενο,σκεφτομουν αν η αγορα ενος καλυτερου adapter θα βοηθουσε με καποιο τροπο.

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα;

Aγορασα το παρακατω σε mecool KM2 και δουλευει αψογα μεχρι 280 mbps . Δεν ειναι usb3.0  οπως λεει  (θα εφθανε 1000 Mbps) αλλα usb 2.0.

To αγοραζεις και μετα κανεις dispute και παιρνεις τα μισα λεπτα πισω , και κανεις και την δουλεια σου.

https://www.aliexpress.com/item/32966699839.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.381a18022X7jnT

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...