Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Καλήμερα. Είναι σίγουρο? Ρωτάω επειδή πέρυσι που το είχα στα χέρια μου για καμιά 10αρια μέρες δεν μπόρεσα να πάρω atmos από το netflix (δεν εχω συνδρομή σε άλλη πλατφόρμα) με τίποτα,  το καλύτερο που πήρα ήταν DD+ αλλά όχι atmos . 

ναι. εχω την lg sn7y μαζι με τα πισω ηχεια. μονο στα lossless formats εχω θεμα.. θα το τσεκαρω ξανα το βραδυ αλλα ειμαι 99% σιγουρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω στην κατοχη μου mi box s και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ηρθε η ωρα και για τη 2η tv να παρω κατι αντιστοιχο αλλα επεσε το ματι μου στο amazon fire 4k stick. Υπερτερει καπου σε σχεση με το mi box s?

Το χρησιμοποιω για βοντα τβ αλλα θελω το futureproof του disney+, hbo max. Αυτα μπαινουν και στο ενα και στο αλλο? Δεν ψηνομαι να μπλεξω με sideloads κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 9:32 ΠΜ, mr.Vox είπε

Ερτφλιξ σε X96 max πλέον δεν παίζει. Μόνο με Firefox. Δεν το έψαξα περισσότερο. Έβαλα παλαιότερη εφαρμογή και πάλι τα ίδια 

 

Στις 7/1/2022 στις 7:46 ΜΜ, mr.Vox είπε

Εγώ λίγο που δοκίμασα σε μη πιστοποιημένα τελευταία υπάρχει η εφαρμογή του ΕΡΤΦΛΙΞ στο Google play που κατεβαίνει αλλά βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να παίξει το βίντεο. Δεν το έψαξα περισσότερο γιατί έχω xiaomi TV ox αλλά το έχει και η τηλεόρασή μου στην υβριδική 

Τσέκαρα τις τελευταίες 10 σελίδες και βρήκα αυτές τις 2 αναφορές, ίσως να υπάρχει και καμιά άλλη που μπορεί να μου ξέφυγε.

Φίλος άσχετος με την τεχνολογία μου ζήτησε να του προτείνω κάποιο tv box για να μπορεί να βλέπει ERTFlix στην τηλεόρασή του. Τον ενδιαφέρει μόνο το ERTFlix και τίποτα άλλο προς το παρόν αλλά σκέφτεται μήπως κάποια στιγμή βάλει και NETFLIX, αλλά δίνει έμφαση στο Ertflix προς το παρόν. Το θέμα είναι ότι είδα κάποια παράπονα στο Google Play και γενικώς έχει χαμηλή βαθμολογία η εφαρμογή οπότε είπα να το ψάξω περαιτέρω, και έπεσε το μάτι μου και στα παραπάνω σχόλια τα οποία επίσης αναφέρουν προβλήματα με την εφαρμογή ERTFlix.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι τρέχει; Να μην προτείνω κάτι και πάει να δώσει λεφτά ο άλλος για κάτι που τελικά δεν θα κάνει δουλειά. Αν δηλαδή είμαι μάπα η εφαρμογή τότε να μην το προχωρήσουμε. Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DimitrisM. είπε

Εχω στην κατοχη μου mi box s και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ηρθε η ωρα και για τη 2η tv να παρω κατι αντιστοιχο αλλα επεσε το ματι μου στο amazon fire 4k stick. Υπερτερει καπου σε σχεση με το mi box s?

Το χρησιμοποιω για βοντα τβ αλλα θελω το futureproof του disney+, hbo max. Αυτα μπαινουν και στο ενα και στο αλλο? Δεν ψηνομαι να μπλεξω με sideloads κλπ.

mi box s

3 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

 

Τσέκαρα τις τελευταίες 10 σελίδες και βρήκα αυτές τις 2 αναφορές, ίσως να υπάρχει και καμιά άλλη που μπορεί να μου ξέφυγε.

Φίλος άσχετος με την τεχνολογία μου ζήτησε να του προτείνω κάποιο tv box για να μπορεί να βλέπει ERTFlix στην τηλεόρασή του. Τον ενδιαφέρει μόνο το ERTFlix και τίποτα άλλο προς το παρόν αλλά σκέφτεται μήπως κάποια στιγμή βάλει και NETFLIX, αλλά δίνει έμφαση στο Ertflix προς το παρόν. Το θέμα είναι ότι είδα κάποια παράπονα στο Google Play και γενικώς έχει χαμηλή βαθμολογία η εφαρμογή οπότε είπα να το ψάξω περαιτέρω, και έπεσε το μάτι μου και στα παραπάνω σχόλια τα οποία επίσης αναφέρουν προβλήματα με την εφαρμογή ERTFlix.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι τρέχει; Να μην προτείνω κάτι και πάει να δώσει λεφτά ο άλλος για κάτι που τελικά δεν θα κάνει δουλειά. Αν δηλαδή είμαι μάπα η εφαρμογή τότε να μην το προχωρήσουμε. Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Xiaomi mi box s  η  google chromecast with google tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 80-85 ευρώ χωρίς να προσφέρει τίποτε παραπάνω από το S  και ενώ προσφερει αρκετά λιγότερα από το fire tv stick 4k max δεν το λες και συμφέρουσα αγορά.

1 λεπτό πριν, nakata1954 είπε

 

 

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

 

Τσέκαρα τις τελευταίες 10 σελίδες και βρήκα αυτές τις 2 αναφορές, ίσως να υπάρχει και καμιά άλλη που μπορεί να μου ξέφυγε.

Φίλος άσχετος με την τεχνολογία μου ζήτησε να του προτείνω κάποιο tv box για να μπορεί να βλέπει ERTFlix στην τηλεόρασή του. Τον ενδιαφέρει μόνο το ERTFlix και τίποτα άλλο προς το παρόν αλλά σκέφτεται μήπως κάποια στιγμή βάλει και NETFLIX, αλλά δίνει έμφαση στο Ertflix προς το παρόν. Το θέμα είναι ότι είδα κάποια παράπονα στο Google Play και γενικώς έχει χαμηλή βαθμολογία η εφαρμογή οπότε είπα να το ψάξω περαιτέρω, και έπεσε το μάτι μου και στα παραπάνω σχόλια τα οποία επίσης αναφέρουν προβλήματα με την εφαρμογή ERTFlix.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι τρέχει; Να μην προτείνω κάτι και πάει να δώσει λεφτά ο άλλος για κάτι που τελικά δεν θα κάνει δουλειά. Αν δηλαδή είμαι μάπα η εφαρμογή τότε να μην το προχωρήσουμε. Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Μέσω browser Firefox παίζουν όσα μη πιστοποιημένα έχω δοκιμάσει. Η εφαρμογή βστα διαφορά appstore κτλ ή δεν κατεβαίνει και αν κατέβει δεν παίζει. . Xiaomi TV Box MI S η καλύτερη επιλογή και σε προσφορά κάπου στα 45 ευρώ το είδα στο e-shop. (Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Ξέρεις κάποιος αν υπάρχει το mecool km2 διαθέσιμο σε κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη γιατί εδώ το έχουν τσιμπημένο... 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα xiaomi box s αγορασμένο μια εβδομάδα και σχεδόν κάθε μέρα μου κάνει μια επανεκκίνηση μόνο του. Έχω κάνει όλα τα update. Να έχει κάποιο πρόβλημα ; Η να φταίει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Έχω ένα xiaomi box s αγορασμένο μια εβδομάδα και σχεδόν κάθε μέρα μου κάνει μια επανεκκίνηση μόνο του. Έχω κάνει όλα τα update. Να έχει κάποιο πρόβλημα ; Η να φταίει κάτι άλλο;

τσέκαρε με ένα άλλο τροφοδοτικό αν συνεχίζει τα restart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 4:30 ΠΜ, nakata1954 είπε

Διορθώθηκε @ my previous post, Thanks.

Μια κουλη διαπιστωση που εκανα και ισως μπορεις να με βοηθησεις στο να καταλαβω πως γινεται.

Εχουμε πει οτι δεν γινεται να εχουμε 7.1 trueHD ηχο σε android tv boxes σαν το xiaomi και το mecool. Eιδα το εξης ομως:

Αγορασα ενα windows mini pc και εκανα κοινοχρηστους καποιους φακελους με ταινιες. Mπηκα απο το tv box και την εφαρμογη vlc και εκανα αναπαραγωγη και επαιζε κανονικα τον 7.1 ηχο. πως γινεται αυτο;;;  γινεται καποιο transcode επειδη ειναι μεσω δικτυου; ή επειδη ο υπολογιστης επιτρεπει atmos ήχο και λογικα υποστηριζει truehd, στελνει ατοφιο τον ηχο; δεν μπορω να καταλαβω και τα 2 σεναρια μου φαινονται ολιγον κουλα.

πως μπορω να τσεκαρω περα απο το info οτι οντως ο ηχος ειναι ο αυθεντικος και δεν εχει γινει καπoιο transcode; Tα πισω ηχεια παιζουν κανονικα. εχουμε καποια demo να δοκιμασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 α) Κατά την αναπαραγωγή ο ενισχυτής σου βγάζει ένδειξη True HD 7.1 η PCM?

β)  Εγκατέστησε τον PMS (plex server) στο pc και plex client στο tv box και θα μπορέσεις να δεις αν κάνει transcoding η όχι, το  πιθανοτερο ειναι ότι κάνει  transcoding απο True HD 7.1 σε opus.

γ) https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

δ) DTS samples.

     https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/

btw για ποιό tv box μιλάμε?

 

 

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

 α) Κατά την αναπαραγωγή ο ενισχυτής σου βγάζει ένδειξη True HD 7.1 η PCM?

β)  Εγκατέστησε τον PMS (plex server) στο pc και plex client στο tv box και θα μπορέσεις να δεις αν κάνει transcoding η όχι, το  πιθανοτερο ειναι ότι κάνει  transcoding απο True HD 7.1 σε opus.

γ) https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

δ) DTS samples.

     https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/

btw για ποιό tv box μιλάμε?

α) ειναι ηχομπαρα (LG SN7Y Soundbar 380W 3.1.2) μαζι με το σετ πισω ηχειων. δεν εχω προσεξει τι ακριβως γραφει αλλα νομιζω ειχε γραψει dolby atmos.

β,γ,δ) θα τα δοκιμασω. θενκς

Ειναι το mecool km2. Αραγε παιζει να δωσουν υποστηριξη για dolby vision μελλοντικα ή τσαμπα ελπιζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...