Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ababapanos είπε

Έχω ένα xiaomi box s αγορασμένο μια εβδομάδα και σχεδόν κάθε μέρα μου κάνει μια επανεκκίνηση μόνο του. Έχω κάνει όλα τα update. Να έχει κάποιο πρόβλημα ; Η να φταίει κάτι άλλο;

Welcome to the club. Εγώ πήρα δεύτερο και κάνει τα ίδια, τουλάχιστον 2-3 φορές τη μέρα.

Άμα βρεις τι φταίει πες και σε μένα :Ρ

Σε ποιες εφαρμογές σου κάνει reboot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα δεν μου έχει κάνει ποτέ restart. Ελάχιστες εφαρμογές του έχω βάλει. 

Ίσως πέσατε σε προβληματική παρτίδα. Ζητήστε αλλαγή αν  είστε τυχεροί και εγγύηση του επίσημου εισαγωγέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nakata1954είχες απόλυτο δίκιο για τον ήχο. Γινόταν transcode. Ομοίως πλέον δεν ελπίζω για Dolby Vision support. Κοίταξα και νεώτερα μοντέλα και κανένα δεν υποστηρίζει. Για να μην πληρώνουν άδειες; Βλέπω τελικά να το βάζω αγγελία το mecool για να πάω σε nvidia shield tv pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα επιτέλους και εγώ το Xiaomi μπας και σταματήσω να χρησιμοποιώ το Playstation για να βλέπω netflix... Δεν έχω smart τηλεόραση και έτσι το PS3 ήταν ο μοναδικός τρόπος για μια αξιοπρεπή θέαση...

Αλλά... Συγνώμη κιόλας βρε συνάδελφοι.. πως το βλέπετε αυτό το πράγμα? Απαράδεκτη, ξεπλυμένη εικόνα, μηδενικά μαύρα, και απίστευτο lip sync πρόβλημα... Βέβαια ακόμα το έχω με την ασύρματη και μάλιστα στα 2.4GHz αλλά και πάλι, την ίδια έχω και στο PS3 και παιζει άψογα...

Τέλος πάντων θα δοκιμάσω και ενσύρματα κάποια στιγμή, αλλά μηπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξω την αντίθεση και την φωτεινότητα? Το Mi Box είναι συνδεμένο με HDMI στον ενισχυτή, στον οποίο είναι συνδεμένο και ο Cosmote TV και το PS3...  Οπότε στην  TV είναι στην ίδια είσοδο όλα... Αρα δεν μπορώ να πειράξω τις ρυθμίσεις απο την TV επειδή θα χαλάσω τα υπόλοιπα...

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχετε εσείς στην έξοδο του ήχου (πάλι με HDMI) ?  Δεν έχω πολλές απαιτήσεις απο εκεί, ένα Dolby digital μου αρκεί.... Απλά θέλω να γίνετε το decoding στον ενισχυτή....

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

Πήρα επιτέλους και εγώ το Xiaomi μπας και σταματήσω να χρησιμοποιώ το Playstation για να βλέπω netflix... Δεν έχω smart τηλεόραση και έτσι το PS3 ήταν ο μοναδικός τρόπος για μια αξιοπρεπή θέαση...

Αλλά... Συγνώμη κιόλας βρε συνάδελφοι.. πως το βλέπετε αυτό το πράγμα? Απαράδεκτη, ξεπλυμένη εικόνα, μηδενικά μαύρα, και απίστευτο lip sync πρόβλημα... Βέβαια ακόμα το έχω με την ασύρματη και μάλιστα στα 2.4GHz αλλά και πάλι, την ίδια έχω και στο PS3 και παιζει άψογα...

Τέλος πάντων θα δοκιμάσω και ενσύρματα κάποια στιγμή, αλλά μηπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξω την αντίθεση και την φωτεινότητα? Το Mi Box είναι συνδεμένο με HDMI στον ενισχυτή, στον οποίο είναι συνδεμένο και ο Cosmote TV και το PS3...  Οπότε στην  TV είναι στην ίδια είσοδο όλα... Αρα δεν μπορώ να πειράξω τις ρυθμίσεις απο την TV επειδή θα χαλάσω τα υπόλοιπα...

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχετε εσείς στην έξοδο του ήχου (πάλι με HDMI) ?  Δεν έχω πολλές απαιτήσεις απο εκεί, ένα Dolby digital μου αρκεί.... Απλά θέλω να γίνετε το decoding στον ενισχυτή....

Ευχαριστώ! 

Γιατι δεν συνδεεις το xiaomi tv box στην τηλεοραση απευθειας και να ενεργοποιησεις το passthrough για τον ηχο; ετσι θα μπορεις να παιξεις με τις ρυθμισεις εικονας χωρις να εχεις θεμα με τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallair είπε

Γιατι δεν συνδεεις το xiaomi tv box στην τηλεοραση απευθειας και να ενεργοποιησεις το passthrough για τον ηχο; ετσι θα μπορεις να παιξεις με τις ρυθμισεις εικονας χωρις να εχεις θεμα με τα υπολοιπα.

Τι εννοείς Pass through?

Ο ενισχυτής έχει 3 εισόδους HDMI και μια έξοδο. Και οι 3 εισοδοι είναι κατελλημένες. Cosmote, Xiaomi, PS3. Η εξοδος πάει στην TV. Αν το συνδέσω στην τηλεόραση απευθείας, θα πρέπει να τον συνδέσω στον ενισχυτή με άλλο τρόπο, αλλά ποιον? 

Το καρφί, βγάζει οπτικό SPDIF? 

Σημείωση. Η TV δεν έχει ηχεία. Είναι σαν ...μόνιτορ... Βασικά έχει, αλλά πωλούνταν ξεχωριστά και δεν τα έχω πάρει... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nkarama είπε

Τι εννοείς Pass through?

Ο ενισχυτής έχει 3 εισόδους HDMI και μια έξοδο. Και οι 3 εισοδοι είναι κατελλημένες. Cosmote, Xiaomi, PS3. Η εξοδος πάει στην TV. Αν το συνδέσω στην τηλεόραση απευθείας, θα πρέπει να τον συνδέσω στον ενισχυτή με άλλο τρόπο, αλλά ποιον? 

Το καρφί, βγάζει οπτικό SPDIF? 

Σημείωση. Η TV δεν έχει ηχεία. Είναι σαν ...μόνιτορ... Βασικά έχει, αλλά πωλούνταν ξεχωριστά και δεν τα έχω πάρει... 

 

πες το μοντελο της τηλεορασης αν μπορεις.

passthrough ειναι η ρυθμιση-τεχνολογια που επιτρεπει στην τηλεοραση (στην περιπτωση σου) να στελνει τον ηχο ατοφιο στον ενισχυτη και να γινεται εκει η αναπαραγωγη-αποκωδικοποιηση.
δες στις ρυθμισεις ηχου αν εχει επιλογη για passthrough.
https://www.rtings.com/tv/tests/inputs/5-1-surround-audio-passthrough
 

What it is: Whether the specific audio format (ex. Dolby Digital) can be sent by the source, pass through the TV, and be re-sent to an audio sink (such as a receiver) with all its functionality intact.
When it matters: When playing surround sound using a receiver or soundbar, from a source that is connected to the TV.

 

Επεξ/σία από kallair
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kallair είπε

πες το μοντελο της τηλεορασης αν μπορεις.

passthrough ειναι η ρυθμιση-τεχνολογια που επιτρεπει στην τηλεοραση (στην περιπτωση σου) να στελνει τον ηχο ατοφιο στον ενισχυτη και να γινεται εκει η αναπαραγωγη-αποκωδικοποιηση.
δες στις ρυθμισεις ηχου αν εχει επιλογη για passthrough.
https://www.rtings.com/tv/tests/inputs/5-1-surround-audio-passthrough
 

What it is: Whether the specific audio format (ex. Dolby Digital) can be sent by the source, pass through the TV, and be re-sent to an audio sink (such as a receiver) with all its functionality intact.
When it matters: When playing surround sound using a receiver or soundbar, from a source that is connected to the TV.

 

Pioneer KRP600a 

Κάτι πρέπει να έχει... Απλά δεν βολεύει έτσι για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, πρέπει να χρησιμοποιούν άλλο ένα τηλεκοντρόλ κτλ κτλ... Αλλά ίσως βελτιώσει λίγο τα πράγματα οσον αφορά στην ποιότητα εικόνας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nkarama είπε

Pioneer KRP600a 

Κάτι πρέπει να έχει... Απλά δεν βολεύει έτσι για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, πρέπει να χρησιμοποιούν άλλο ένα τηλεκοντρόλ κτλ κτλ... Αλλά ίσως βελτιώσει λίγο τα πράγματα οσον αφορά στην ποιότητα εικόνας...

 

δυστυχως αν βλεπω καλα, η τηλεοραση σου ειναι παρα πολυ παλιο μοντελο και δεν υποστηριζει passthrough. oποτε το σεναριο που ανεφερα πιο πανω, δεν ισχυει για την περιπτωση σου.

θα πρεπει να πειραξεις τις ρυθμισεις για να αλλαξει η εικονα. εκτος κ αν εχει επιλογη η τηλεοραση σου να εχεις 2 "custom" ρυθμισεις χρωματων. για να εχεις μια για τα υπολοιπα και μια που θα εχεις αποκλειστικα για το mi box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να φταίει το Xiaomi. Λογικά πρέπει να ήσουν απαιτητικός όταν αγόρασες την τηλεόραση ως πρις την εικόνα. 

Η εικόνα του Netflix δεν είναι και ότι καλυτερο αλλά είναι αποδεκτή για μένα. Lip synchronization δεν θα έπρεπε να έχεις. 

Σε πρώτη φάση δοκίμασε να βγάλεις το κουτί του cosmos TV και δοκίμασε από εκεί να δεις τα περί εικόνας. Πέρασε την εφαρμογή της cosmote μετά στο   Xiaomi. Μετά θα το δούμε το θέμα του ήχου. 

Υπάρχουν βέβαια και οι συσκευές που προσθέτουν HDMI.  Εγώ έτσι θα ξεκίναγα πάντως την δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Δεν νομίζω να φταίει το Xiaomi. Λογικά πρέπει να ήσουν απαιτητικός όταν αγόρασες την τηλεόραση ως πρις την εικόνα. 

Η εικόνα του Netflix δεν είναι και ότι καλυτερο αλλά είναι αποδεκτή για μένα. Lip synchronization δεν θα έπρεπε να έχεις. 

Σε πρώτη φάση δοκίμασε να βγάλεις το κουτί του cosmos TV και δοκίμασε από εκεί να δεις τα περί εικόνας. Πέρασε την εφαρμογή της cosmote μετά στο   Xiaomi. Μετά θα το δούμε το θέμα του ήχου. 

Υπάρχουν βέβαια και οι συσκευές που προσθέτουν HDMI.  Εγώ έτσι θα ξεκίναγα πάντως την δοκιμή

Η αλήθεια Είναι ότι είμαι κακομαθημένος όσον αφορά την ποιότητα εικόνας της τηλεόρασης.
Πάντως όταν βλέπω netflix μέσα από το PlayStation τα μαύρα και εικόνα είναι πάρα πολύ καλή. Χωρίς κανένα θέμα συγχρονισμού ήχου, καλή εικόνα, σωστά μαύρα. 
 

Ολα τα περνάω μέσω του Denon. Απο εκεί αλλάζω πηγές. Στην TV εχω σταθερά την συγκρκριμένη είσοδο. Τωρα που το ξσνασκέφτομαι η TV στο συγκεκριμένο mode που την δουλεύω (pure) δεν επιτρέπει αλλαγές. Είναι προρυθμισμένο εργοστασιακά να πέφτει πάνω στα χρωματικά τριγωνα. 
 

Γιαυτό θεωρώ οτι φταίει το xiaomi. Θα το ψάξω πάντως… και αν δε δω βελτίωση θα το δείτε στις αγγελίες…

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Panasonic παλαιότερη αλλά top μοντέλο με εφαρμογή Netflix το μαύρο είναι κατράμι. 

Σε  Turbo X. πάλι με εφαρμογή Netflix το μαύρο είναι χάλια. Αυτό με το μαύρο  μου την δίνει. Λογικά είναι θέμα τηλεόρασης και όχι εφαρμογής. 

Το Xiaomi  κουτί σε άλλη 24άρα δεν το έχω παρατηρήσει. Δεν έχω και απαιτήσεις κιόλας από την συγκεκριμένη τηλεόραση. 

Πρέπει να βάλω το κουτί πανω στην  Panasonic για να  διαπιστώσω διαφορές. 

Όταν ανέφερα προηγουμένως ότι η εικόνα του Netflix δεν είναι ότι καλύτερο εννοούσα σε συγκριση με ένα καλό blu ray γιατί έχει συμπίεση και αυτό φαίνεται στα σκοτεινά πλάνα με Θολούρα και σαν κάψιμο της εικόνας. Οι ατέλειες φαίνονται στα καλά πάνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nkarama είπε

Γιαυτό θεωρώ οτι φταίει το xiaomi. Θα το ψάξω πάντως… και αν δε δω βελτίωση θα το δείτε στις αγγελίες…

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις εικόνας του mi tv box και ενεργοποίησε το HDR to SDR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...