Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πχ μπαίνεις στο insomnia και θέλεις να κάνεις login.

Σου έχει ζητήσει πχ ο dolphin η ο Firefox απο παλιότερα να αποθηκεύσεις το username password και το έχεις κάνει.

 

Οταν κάνεις 2πλο κλικ στο πεδίο που θα γράψεις το username η οταν γράψεις το πρώτο γράμμα στο εμφανίζει από κάτω (επειδή είναι αποθηκευμένο απο παλιότερα σαν προτεινόμενο) αλλά δεν μπορείς να το επιλέξεις/πατήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως ξέρετε και πως θα βάλω στην ΕΕ και αρχείο/φάκελο δικό μου , σαν συντόμευση πχ? (απο την τοπική μνήμη ή εξωτερική, δεν έχει σημασία)

 

Θες άλλον file Explorer. Πχ Es file Explorer που υποστηριζει αυτή την λειτουργία.

Εβαλα τον Es , επέλεξα  με τον Es το αρχειο που θέλω να κανω συντόμευση, και η μόνη σχετική επιλογή που βλέπω (απο το "Περισσότερα κατω δεξια" είναι το "Προσθήκη στην αρχική οθόνη".  

Πατάω "Προσθήκη", βγάζει μήνυμα οτι "προστέθηκε στην αρχική οθόνη",  αλλά οταν γυρνάω στην home page του MXIII φυσικά δεν υπάρχει.

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω οτι άλλο εννοεί ο Es "αρχική οθόνη", κι άλλο εγώ..? :whistle:

Επίσης, οι άλλες επιλογές του Es, όπως "Αντιγραφή - Μετακίνηση" κλπ, δεν κανουν αυτο που θέλω.

Νομίζω κατι μας ξεφεύγει/παρεξηγούμε όσον αφορά το android σαν λειτουργικό... :unsure:   Ειδάλλως, γιατί δημιουργεί στην ΕΕ του συντομεύσεις μόνο σε εφαρμογές, κι όχι οτιδήποτε αρχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές γιορτές σε όλους.

Είχα πολύ παλιότερα τα western digital gen 1 και gen 3 που την τότε εποχή ήταν κορυφαία απλά πλέον i οδ δεν βγάζει media players για να τα αγόραζα με κλειστά ματια και το σκέφτομαι σοβαρά να προβώ σε android media players καθότι είναι πολύ φτηνότερα από οποιοδήποτε dedicated media player όπως τα dune, popcornhour κ.τ.λ.

 

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταβώ σε κάποιο android media player απλά είμαι πολύ σκεφτικός το κατά πόσο θα είναι καλά στην αναπαραγωγή 4k ταινιών και άλλων βαριών αρχείων όπως καθαρό 4k bluray rip 40-50gb ειδικά μέσω wifi 100.

 

Επειδή η βασική χρήση που θα του κάνω θα είναι να του συνδέσω έναν μόνιμο δίσκο σε κάποια usb θήρα και συγκεκριμένα έναν usb3 δίσκο 2.5 ιντσών 1tb και να του περνάω τις ταινίες που θα έχω στους υπολογιστές μου μέσω wifi 100.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να εγκαταστήσω στο pc κάποιο dlna πρόγραμμα ή απλά θα δει όλο το δίσκο κατευθείαν σαν κοινόχρηστο αρκεί να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο ρουτερ το android media player και ο υπολογιστής?

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.


Εάν πάντως θέλεις κάτι φθηνό, τώρα διάβαζα για μία φθηνή έκδοση του Nvidia Shield -> http://www.igeekphone.com/an-m9s-z8-android-tv-box-with-the-look-of-an-nvidia-shield-android-tv-box/

Το θεμα ειναι κατα ποσο αξιζει?

 

Ναι το ξερυμε οτι δεν ειναι το επισημο και αυθεντικο nvidia shield και εννοειτε οτι δεν θα ειναι τοσο δυνατο αλλα κατα ποσο δυνατο σε σχεση με το αυθεντικο nvidia shield ειναι και κατα ποσο θα μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν απλο media player ή και σαν κονσολα android παιχνιδιων?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνή έκδοση του nvidia θα ήταν αν προερχόταν από τον ίδιο κατασκευαστή με το nvidia και απλώς είχε πιο light χαρακτηριστικά. Εδώ μιλάμε όμως για μια κινέζικη απομίμηση εμφανισιακά με το nvidia και τίποτα άλλο. Άρα πρόκειται για μια ακριβή έκδοση ενός κοινού android box. Με τα ίδια λεφτα βρίσκεις καλύτερες και επώνυμες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok πασο.

 

Δεν ειπα οτι θα το αγορασω γιατι εννοειτε οτι δεν εμπιστευομαι τετοιου ειδους κινησεις γενικως.

 

Απλα αν ειδες και τα προηγουμενα μου ποστ ψαχνω να αγορασω ενα media player που να μπορει να ανταπεξελθει και σε βαρια αρχεια ταινιων οπως ειναι τα καθαρα 4k m2ts ή bs-iso 40-60 gb κ.τ.λ.

 

Εχεις να κανεις καμια προταση?

Και αν ναι εχεις προσοπικη πειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok πασο.

 

Δεν ειπα οτι θα το αγορασω γιατι εννοειτε οτι δεν εμπιστευομαι τετοιου ειδους κινησεις γενικως.

 

Απλα αν ειδες και τα προηγουμενα μου ποστ ψαχνω να αγορασω ενα media player που να μπορει να ανταπεξελθει και σε βαρια αρχεια ταινιων οπως ειναι τα καθαρα 4k m2ts ή bs-iso 40-60 gb κ.τ.λ.

 

Εχεις να κανεις καμια προταση?

Και αν ναι εχεις προσοπικη πειρα?

Όλα πάνω κάτω είναι ίδια εκτός του original shield που είναι τέρας.Μετά πας σε μια αξιόπιστη κινεζιά από beelink,alfawise και κάνα δυο άλλες.

 

Ο δυνατότερος επεξεργαστής είναι ο s912, αν δεν μπορεί αυτός να παίξει τα αρχεία σου τότε δεν μπορεί κανείς.η δύναμη του αρκεί για όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν στο playstore.

 

Οι καλύτερες λύσεις είναι το beelink gt1 και alfawise s92.Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις.το shield απομίμηση που έλεγες είναι ένα BOX της πλάκας με προπερσινο επεξεργαστή και καπάκι nvidia shield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok πασο.

 

Δεν ειπα οτι θα το αγορασω γιατι εννοειτε οτι δεν εμπιστευομαι τετοιου ειδους κινησεις γενικως.

 

Απλα αν ειδες και τα προηγουμενα μου ποστ ψαχνω να αγορασω ενα media player που να μπορει να ανταπεξελθει και σε βαρια αρχεια ταινιων οπως ειναι τα καθαρα 4k m2ts ή bs-iso 40-60 gb κ.τ.λ.

 

Εχεις να κανεις καμια προταση?

Και αν ναι εχεις προσοπικη πειρα?

OK, κι εγώ για αυτό τα έγραψα, μην τυχόν και ψαρώσεις από το nvidia-look της συσκευής.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με rebel. Δεν έχω πάντως προσωπική εμπειρία από τέτοιου είδους αρχεία, η χρήση που κάνω στο box είναι streaming με kodi. Καλύτερα να περιμένεις να πάρεις και απαντήσεις από άλλους που ενδεχομένως να χρησιμοποιούν τέτοια αρχεία που λες. Αν θες ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.avsite.gr/forum/ είναι φόρουμ για "μερακλήδες" της εικόνας και του ήχου και λογικά όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές γιορτές σε όλους.

 

Είχα πολύ παλιότερα τα western digital gen 1 και gen 3 που την τότε εποχή ήταν κορυφαία απλά πλέον i οδ δεν βγάζει media players για να τα αγόραζα με κλειστά ματια και το σκέφτομαι σοβαρά να προβώ σε android media players καθότι είναι πολύ φτηνότερα από οποιοδήποτε dedicated media player όπως τα dune, popcornhour κ.τ.λ.

 

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταβώ σε κάποιο android media player απλά είμαι πολύ σκεφτικός το κατά πόσο θα είναι καλά στην αναπαραγωγή 4k ταινιών και άλλων βαριών αρχείων όπως καθαρό 4k bluray rip 40-50gb ειδικά μέσω wifi 100.

 

Επειδή η βασική χρήση που θα του κάνω θα είναι να του συνδέσω έναν μόνιμο δίσκο σε κάποια usb θήρα και συγκεκριμένα έναν usb3 δίσκο 2.5 ιντσών 1tb και να του περνάω τις ταινίες που θα έχω στους υπολογιστές μου μέσω wifi 100.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να εγκαταστήσω στο pc κάποιο dlna πρόγραμμα ή απλά θα δει όλο το δίσκο κατευθείαν σαν κοινόχρηστο αρκεί να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο ρουτερ το android media player και ο υπολογιστής?

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Το θεμα ειναι κατα ποσο αξιζει?

 

Ναι το ξερυμε οτι δεν ειναι το επισημο και αυθεντικο nvidia shield και εννοειτε οτι δεν θα ειναι τοσο δυνατο αλλα κατα ποσο δυνατο σε σχεση με το αυθεντικο nvidia shield ειναι και κατα ποσο θα μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν απλο media player ή και σαν κονσολα android παιχνιδιων?

 

Εχω κι εγώ ακόμα WD TV Live.

 

Σήμερα παρήγγειλα αυτό

 

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

που στην καλύτερή του έκδοση (2GB Ram, 16 GB Rom) βγαινει στα 37 € περίπου.

 

Αν και δεν το έχω ακόμα δοκιμάσει δικτυακά (παρόλο που το αγόρασα πριν 1 μηνα στην αδερφή μου και με ξεμυάλισε) λογικά μπορεί να δει τα shared folders που θα έχεις στο ίδιο δίκτυο (του router, κλπ).

Είναι σούπερ γρήγορο (καμία σχέση με το κάρβουνο που έκαιγε το WD), έχει βεβαια τον 905 κι οχι τον 912, είναι δοκιμασμένο το τσιπάκι από αρκετούς από ότι διαβάζω, έχει και OTA update στο firmware του ετοιμο να κατέβει, με android 6 (αρα παίζει ανετα την τελευταία έκδοση του KODI, και θα παίζει και την επόμενη που θα θέλει minimum android 5), streaming δοκιμασα τόσο με UTP όσο και με wi-fi (λένε μερικοί ότι εχει σχετικά αδυναμη κεραια wi-fi, αλλα με το ρούτερ σχετικά κοντά δουλευει μια χαρα) και γενικά είναι άλλος κόσμος, με πολύ περισσότερες δυνατότητες αν προέρχεσαι απο WD player.

 

Το WD με είχε κουράσει, ήταν απελπιστικά αργό, με τα HD formats κούραζε... και ίδρωνε να τα παίξει, και φυσικά δεν υποστηρίζει live streaming και πολλά - πολλά άλλα.

 

Οπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω, υπάρχουν και νεότερα και ισχυρότερα, άρα και ακριβότερα Android TV Boxes. Προσωπικά δεν ήθελα να δωσω πολλά χρήματα.

Μου φαίνεται λογικό που η WD δεν βγάζει πλέον media players. Πως να τα συναγωνιστεί σε επιπεδο τιμών τα κινέζικα...; Δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, κι εγώ για αυτό τα έγραψα, μην τυχόν και ψαρώσεις από το nvidia-look της συσκευής.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με rebel. Δεν έχω πάντως προσωπική εμπειρία από τέτοιου είδους αρχεία, η χρήση που κάνω στο box είναι streaming με kodi. Καλύτερα να περιμένεις να πάρεις και απαντήσεις από άλλους που ενδεχομένως να χρησιμοποιούν τέτοια αρχεία που λες. Αν θες ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.avsite.gr/forum/ είναι φόρουμ για "μερακλήδες" της εικόνας και του ήχου και λογικά όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Καποιο αλλο site σαν αυτο ξερεις?

Εχω κι εγώ ακόμα WD TV Live.

 

Σήμερα παρήγγειλα αυτό

 

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

που στην καλύτερή του έκδοση (2GB Ram, 16 GB Rom) βγαινει στα 37 € περίπου.

 

Αν και δεν το έχω ακόμα δοκιμάσει δικτυακά (παρόλο που το αγόρασα πριν 1 μηνα στην αδερφή μου και με ξεμυάλισε) λογικά μπορεί να δει τα shared folders που θα έχεις στο ίδιο δίκτυο (του router, κλπ).

Είναι σούπερ γρήγορο (καμία σχέση με το κάρβουνο που έκαιγε το WD), έχει βεβαια τον 905 κι οχι τον 912, είναι δοκιμασμένο το τσιπάκι από αρκετούς από ότι διαβάζω, έχει και OTA update στο firmware του ετοιμο να κατέβει, με android 6 (αρα παίζει ανετα την τελευταία έκδοση του KODI, και θα παίζει και την επόμενη που θα θέλει minimum android 5), streaming δοκιμασα τόσο με UTP όσο και με wi-fi (λένε μερικοί ότι εχει σχετικά αδυναμη κεραια wi-fi, αλλα με το ρούτερ σχετικά κοντά δουλευει μια χαρα) και γενικά είναι άλλος κόσμος, με πολύ περισσότερες δυνατότητες αν προέρχεσαι απο WD player.

 

Το WD με είχε κουράσει, ήταν απελπιστικά αργό, με τα HD formats κούραζε... και ίδρωνε να τα παίξει, και φυσικά δεν υποστηρίζει live streaming και πολλά - πολλά άλλα.

 

Οπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω, υπάρχουν και νεότερα και ισχυρότερα, άρα και ακριβότερα Android TV Boxes. Προσωπικά δεν ήθελα να δωσω πολλά χρήματα.

Μου φαίνεται λογικό που η WD δεν βγάζει πλέον media players. Πως να τα συναγωνιστεί σε επιπεδο τιμών τα κινέζικα...; Δύσκολο.

Θα σε παρακαλουσα οταν με το καλο το παρεις και το δοκιμασεις για μερικες μερες να μου πεις εντυπωσεις γιατι κι εγω γι' αυτο σκεφτομουν να αγορασω αν τελικα αγοραζα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο αλλο site σαν αυτο ξερεις?

 

Θα σε παρακαλουσα οταν με το καλο το παρεις και το δοκιμασεις για μερικες μερες να μου πεις εντυπωσεις γιατι κι εγω γι' αυτο σκεφτομουν να αγορασω αν τελικα αγοραζα αυτο.

κάτι που ρώτησες

 

http://www.cnx-software.com/2016/07/13/mini-m8s-ii-tv-box-amlogic-s905x-review-part-1-unboxing-and-teardown/

 

http://www.cnx-software.com/2016/07/30/mini-m8s-ii-tv-box-amlogic-s905x-review-part-2-android-6-0-firmware/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω απλά οτι τα θεματα με το HDMI CEC έχουν διορθωθει με το τελευταιο firmware. Απλα ειναι καλο είτε να εχεις το CEC OFF, ή αν το εχεις ON, τότε στα settings του να εχεις το "auto change language" OFF για να μην σου αλλαζει τη γλωσσα σε κορεατικα στο reboot.

Επισης λενε καποιοι οτι με το τελευταιο firmware το box ειναι rooted αλλα δεν γνωριζω απο αυτα για να το επιβεβαιωσω.

Firmware date/version: 13/10/2016 στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές γιορτές σε όλους.

 

Είχα πολύ παλιότερα τα western digital gen 1 και gen 3 που την τότε εποχή ήταν κορυφαία απλά πλέον i οδ δεν βγάζει media players για να τα αγόραζα με κλειστά ματια και το σκέφτομαι σοβαρά να προβώ σε android media players καθότι είναι πολύ φτηνότερα από οποιοδήποτε dedicated media player όπως τα dune, popcornhour κ.τ.λ.

 

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταβώ σε κάποιο android media player απλά είμαι πολύ σκεφτικός το κατά πόσο θα είναι καλά στην αναπαραγωγή 4k ταινιών και άλλων βαριών αρχείων όπως καθαρό 4k bluray rip 40-50gb ειδικά μέσω wifi 100.

 

Επειδή η βασική χρήση που θα του κάνω θα είναι να του συνδέσω έναν μόνιμο δίσκο σε κάποια usb θήρα και συγκεκριμένα έναν usb3 δίσκο 2.5 ιντσών 1tb και να του περνάω τις ταινίες που θα έχω στους υπολογιστές μου μέσω wifi 100.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να εγκαταστήσω στο pc κάποιο dlna πρόγραμμα ή απλά θα δει όλο το δίσκο κατευθείαν σαν κοινόχρηστο αρκεί να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο ρουτερ το android media player και ο υπολογιστής?

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Το θεμα ειναι κατα ποσο αξιζει?

 

Ναι το ξερυμε οτι δεν ειναι το επισημο και αυθεντικο nvidia shield και εννοειτε οτι δεν θα ειναι τοσο δυνατο αλλα κατα ποσο δυνατο σε σχεση με το αυθεντικο nvidia shield ειναι και κατα ποσο θα μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν απλο media player ή και σαν κονσολα android παιχνιδιων?

 

Δες κι εδώ πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο

 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x/582341-mini-m8s-ii-4k-smart-tv-box-amlogic-s905x-2-8gb-wifi-10-100-lan-bt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κατι που παρατηρησα ειναι οτι οταν ανοίγω το TV box τα HD καναλια της τηλεόρασης (digea) κανουν παρεμβολες σαν να μην εχουν καλο σημα, το κλεινω και ειναι μια χαρα, δοκιμασα αλλη πριζα και hdmi καλωδιο αλλα το ιδιο. το tv box ειναι το m8s ii

 

τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ των beelink gt1 και alfawise s92 ποιο απο τα δυο προτεινετε και γιατι?

 

Μιας και τα δυο εχουν το τελευταιο και ποιο δυνατο Amlogic s912 chipset.

 

Οσο αφορα την εγγυηση τι ακριβως γινεται με αυτα τα media players μιας και δεν θα αγοραστουν απο την Ελλαδα μιας και δεν τα πουλαει κανεις εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...