Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

εγώ πιστεύω η μακράν καλύτερη οικονομικά επιλογή είναι το digital ps5 εφόσον βέβαια γίνει διαθέσιμο.  100 ευρώ από το serries s και πανίσχυρο μηχάνημα που θα παίζει όλες τους τίτλους για χρόνια.

Δεν διαφωνώ απλα με το καλημέρα αγοραζεις παιχνιδια και εγω λάτρης του PlayStation ημουν παντα αλλα το game pass ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη. 

1 ευρω 3 μηνες και διαπίστωσα και κατι αλλο. Όταν εφτανε στο τελος η δωρεαν συνδρομη εκανα νεο λογαριασμο αγορασα gamepαss αφου εκανα ακυρωση συνδρομης απο το παλιο και ετσι πηρα παλι την προσφορα του 1 ευρω για 3 μηνες αξιζει να το ψαξετε όσοι εχετε xbox. Ουσιαστικά 6 μηνες με 2 ευρω.. Τωρα δεν ξερω αν γινεται να το κανεις συνεχεια αυτο

3 λεπτά πριν, Blackgtc είπε

Δεν διαφωνώ απλα με το καλημέρα αγοραζεις παιχνιδια και εγω λάτρης του PlayStation ημουν παντα αλλα το game pass ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη. 

1 ευρω 3 μηνες και διαπίστωσα και κατι αλλο. Όταν εφτανε στο τελος η δωρεαν συνδρομη εκανα νεο λογαριασμο αγορασα gamepαss αφου εκανα ακυρωση συνδρομης απο το παλιο και ετσι πηρα παλι την προσφορα του 1 ευρω για 3 μηνες αξιζει να το ψαξετε όσοι εχετε xbox. Ουσιαστικά 6 μηνες με 2 ευρω.. Τωρα δεν ξερω αν γινεται να το κανεις συνεχεια αυτο

 

ΥΓ. Μπορεις να παιξεις απο τον παλιο λογαριασμο και ας μην εχει gamepass αρκεί να έχεις εναν λογαριασμό με ενεργο gamepass μεσα στο xbox

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/1/2021 στις 7:58 ΜΜ, Mazinga είπε

Δες τι κονσολες (μαρκα) και εκδοση (μοντελα) χρησιμοποιουν οι φιλοι σου, τι παιχνιδια εχουν που θα σου δανεισουν, και σκεψου εαν θα παιζεις μαζι τους στα αληθεια η οχι διαδικτυακα.

Απο εκει μετρα στα φραγκα τι σου εχουν γραψει ολοι. Τελος δες τι θες ΕΣΥ. Η κονσολα ειναι σαν τη μηχανη και σα τη γκομενα, μονος την καβαλας, μονος την παντρευεσαι, μονος βολοδερνεσαι μαζι της.

Οι γνωμες των τριτων ειναι οπως οι ψηφοι στις εκλογες, πολυσυζητημενες, με μικρη απηχηση και ακομη πιο φτωχη ουσια....

Φίλε μου επειδή φτάνω 30 θέλω απλά κανένα ΣΚ ή αν δεν έχει κάτι η τηλεόραση να κάθομαι και  να παίζω εκεί. Δεν θα παίζω online με φιλαράκια. Ίσως κανένα battlefield μόνος μου. Όλοι οι φίλοι μου έχουν ps και θα μπορώ να παίρνω σχεδόν όλα τα games από εκεί και day one γιατί όλοι τους είναι φανατικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Blackgtc είπε

Δεν διαφωνώ απλα με το καλημέρα αγοραζεις παιχνιδια και εγω λάτρης του PlayStation ημουν παντα αλλα το game pass ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη. 

1 ευρω 3 μηνες και διαπίστωσα και κατι αλλο. Όταν εφτανε στο τελος η δωρεαν συνδρομη εκανα νεο λογαριασμο αγορασα gamepαss αφου εκανα ακυρωση συνδρομης απο το παλιο και ετσι πηρα παλι την προσφορα του 1 ευρω για 3 μηνες αξιζει να το ψαξετε όσοι εχετε xbox. Ουσιαστικά 6 μηνες με 2 ευρω.. Τωρα δεν ξερω αν γινεται να το κανεις συνεχεια αυτο

 

ΥΓ. Μπορεις να παιξεις απο τον παλιο λογαριασμο και ας μην εχει gamepass αρκεί να έχεις εναν λογαριασμό με ενεργο gamepass μεσα στο xbox

 

όντος το gamepass είναι μεγάλη βοήθεια γιατί έχεις αρκετά game άμεσα αλλά από την άλλη και η συνδρομή του playstation έχει φοβερά ποιοτικούς τίτλους κάθε μήνα που σου μένουν δικοί σου για πάντα αν δεν  κάνω λάθος εδώ.

Σε αντίθεση το gamepass βγάζει και βάζει τίτλους κάθε μήνα.

Για μένα πάντως αυτή η γενικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε κονσόλες και το playstation και το nintendo και το xbox. Τα θετικά στα δύο πρώτα είναι οι αποκλειστικοί τους τίτλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ps4 το κρατησα 2 χρονια .2 χρονια λοιπον χωρις υπερβολη δεν ειδα κανεναν καλο τιτλο απο το plus πανε και 3 χρονια σχεδον απο τοτε που το πουλησα και δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα.Στο game pass βαζει πολυ συχνα νεα games .ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΠΤ.το ενα εχει 13 ευρω τον μηνα το αλλο 50 τον χρονο.μην πεσετε να με φατε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chek2fire said:

όντος το gamepass είναι μεγάλη βοήθεια γιατί έχεις αρκετά game άμεσα αλλά από την άλλη και η συνδρομή του playstation έχει φοβερά ποιοτικούς τίτλους κάθε μήνα που σου μένουν δικοί σου για πάντα αν δεν  κάνω λάθος εδώ.

Σε αντίθεση το gamepass βγάζει και βάζει τίτλους κάθε μήνα.

Για μένα πάντως αυτή η γενικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε κονσόλες και το playstation και το nintendo και το xbox. Τα θετικά στα δύο πρώτα είναι οι αποκλειστικοί τους τίτλοι. 

οσο εχεις την συνδρομη κρατας τα παιχνιδια. απο την αλλη στο χβοχ τα 360 παιχνιδια που βαζουν σου μενουν για παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

οσο εχεις την συνδρομη κρατας τα παιχνιδια. απο την αλλη στο χβοχ τα 360 παιχνιδια που βαζουν σου μενουν για παντα

στο game pass δεν νομίζω να σου μένουν τα παιχνίδια για πάντα.Ετσι γίνετε στο pc δλδ αφαιρούνε game κάθε μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chek2fire said:

στο game pass δεν νομίζω να σου μένουν τα παιχνίδια για πάντα.Ετσι γίνετε στο pc δλδ αφαιρούνε game κάθε μήνα. 

για το psn plus μιλαγα που ειπες οτι σου μενουν για παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

στο game pass δεν νομίζω να σου μένουν τα παιχνίδια για πάντα.Ετσι γίνετε στο pc δλδ αφαιρούνε game κάθε μήνα. 

στο game pass αμα το βγαλουν απο το store δεν μπορεις να το παιξεις ακομα και να το εχεις κατεβασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποια κονσόλα να αγοράσω από Γερμανό;

Καλησπέρα σας,

έχω κάποιες δωροεπιταγές από Γερμανό (150€) που ληγουν τέλος του μήνα.

Σκέφτομαι να πάρω μια κονσόλα μιας και δεν είχα ποτέ. Από αυτές που υπάρχουν τώρα στην αγορά ποια να προτιμήσω με δεδομένο πως ο Γερμανός είναι out of stock σε PS5 (και στα δύο μοντέλα) αλλά και Xbox (σειρά S & X)?

Δεν έχω παιχνίδια σε δισκάκια στην κατοχή μου και για να είμαι ειλικρινής ψήνομαι να πάρω κάποια συνδρομή για παιχνίδια. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

Καλησπέρα σας, έχω κάποιες δωροεπιταγές από Γερμανό (150€) που ληγουν τέλος του μήνα. Σκέφτομαι να πάρω μια κονσόλα μιας και δεν είχα ποτέ. Από αυτές που υπάρχουν τώρα στην αγορά ποια να προτιμήσω με δεδομένο πως ο Γερμανός είναι out of stock σε PS5 (και στα δύο μοντέλα) αλλά και Xbox (σειρά S & X)? Δεν έχω παιχνίδια σε δισκάκια στην κατοχή μου και για να είμαι ειλικρινής ψήνομαι να πάρω κάποια συνδρομή για παιχνίδια. 
 

Εαν δεν προλαβαινεις εφοσον δεν εχεις παιχνιδια μια πολυ καλη λυση ειναι να αγορασεις το φθηνοτερο xbox οταν γινει διαθεσιμο γιατι εχει καλυτερη συνδρομιτικη υπηρεσια απο του playstation.Ομως εαν δεν θες να περιμενεις και για να μην χασεις τις δωροεπιταγες αγορασε το ps4 το slim που ειναι στα 309 χωρις παιχνιδι βεβαια και ξεκινα με οτι εχει το ps plus .Aλλα το playstation δεν συμφερει καθολου γιατι μπορεις να παρεις μεταχειρισμενο και με παιχνιδια στα 150 ευρω που ουτοσιαλως θα δωσεις εξτρα για να το αγορασεις απο germano.Θα περιμενα το xbox.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps4 και εγώ μάλλον δεν θα πρότεινα σε αυτή την τιμή. Ίσως switch αν σου αρέσουν μόνο τα παιχνίδια του.

Μετά σκέφτηκα τις προπληρωμένες αλλά βλέπω μόνο Sony. Αλλά και πάλι κλειδώνεις κάπου τα λεφτά σου και δεν ξέρω αν έχουν κάποιο όρο οι δωροεπιταγές που δεν αφήνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δυστυχώς οι σειρές που με ενδιαφέρουν (PS5, Xbox S+X) που είναι ας πούμε "future-proof" δεν υπάρχουν σε διαθεσιμότητα στον Γερμανό και δεν ξέρουν και πότε θα ξανά έχουν. Υπάρχουν τα PS4 (Slim + Pro) καθώς και κάποια Xbox One S. Επιπλέον δεν δίνουν δυνατότητα προ-παραγγελίας και το σύστημά τους ενώ δείχνει διαθεσιμότητα σε κάποια κατ/τα, αυτό δεν ισχύει (νταξ έχω δουλέψει σε Πλαίσιο και ξέρω ότι παίζει αυτό το σύστημα).

Οπότε 2 επιλογές έχω όπως το βλέπω: 

- παίρνω κάποια από τις διαθέσιμες PS4 ή Xbox One S

- παίρνω κάτι άλλο που να μπορώ εύκολα να μεταπωλήσω ώστε να μην χάσω αυτά τα χρήματα.

- Bonus: αν προσανατολίζεται κάποιος για αγορά από Γερμανό, ανταλλάσω τις επιταγές με μετρητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειναι κριμα να παρεις τετοια περιοδο one s κ ps4 . Ειναι εντελως απαρχαιομενα. Μακαρι να μπορουσες να παρεις series s αλλα αφου δεν εχει στοκ παρε κατι τοτε να μπορεις να το πουλησεις μετα εστω. Πχ σε προιοντα apple που εχουν καλη μεταπωλητικη αξια. Αλλιως βαλε για πωληση την επιταγη μηπως την θελει καποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...