Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος να πάρει κανείς "S" είναι η τιμή. Αν εσένα, όπως γράφεις, η τιμή δεν σε απασχολεί και δεν θέλεις να σκέφτεσαι πως σε 3 χρόνια μπορεί να έχεις framedrops κλπ τότε προφανώς το series x πρέπει να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο προβληματισμούς μου καθαρα ειναι αν για το monitor που εχω και για το light gaming που κανω αν αξιζει να επενδύσω σε x. Θα δω δηλαδη ιδιαίτερες διαφορες σε σχέση με το s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το θεμα ειναι απλο.Για εμενα το series s ειναι μια λυση για οσους δεν εχουν τα χρηματα να πανε σε χ η το θελουν ως μια δευτερη κονσολα.Πχ εγω που εχω ps5 σκεφτομαι καποια στιγμη κ αν πεσει η τιμη του να παρω ενα s,ωστε να εχω προσβαση στο game pass αλλα και στα exclusive της ms(λεμε τωρα...).Στη δικη σου περιπτωση ειναι ξεκαθαρο οτι αφου δεν εχεις θεμα με τη διαφορα των χρηματων και αφου θες να εισαι καλυμμενος για το μελλον   πηγαινεις στο x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακομα και σε 1080, θα δεις διαφορες αναμεσα στα δυο. και σε framerate αλλα και σε effects, shadows, φωτισμους κλπ.

αν τα χρηματα δεν ειναι θεμα, τοτε για futureproofing πέρνεις Χ.

 

Για εμενα το S ειναι ξεκαθαρα για συγκεκριμενες περιπτωσεις:

α. Impulse buy. Μπηκα σε μαγαζι, ζηλεψα για νεα κονσολα, αυτη ειναι οικονομικη, την τσιμπησα.

β. Δε μου περισσεύουν τα λεφτα.

γ. Παιζω 2-3 παιχνιδια το χρόνο στο χαλαρο κ δε θελω να ξοδευω χρηματα για καλυτερες επιδοσεις, μου ειναι αρκετα αυτα.

δ. Γενικα δε σε νοιαζουν οι ανωτερες επιδόσεις και εισαι οκ με πιο χαμηλα setting.

e. Μεταβατικη κονσολα, περνεις αυτη τωρα ως πιο οικονομικη λυση και μιας και για την ωρα σε καλύπτει απο επιδόσεις και στην πορεία, όταν δεις οτι μενεις πιο πισω απο εκει που θελεις, τη πουλας και κανεις αναβαθμιση.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις το X.

Αργά ή γρήγορα όταν γίνει κανονική μετάβαση στα next-gen το S θα έχει θέματα. Προσωπική μου εκτίμηση.

Είναι άσχημο ψυχολογικά να δώσεις ένα σεβαστό ποσό για να παίξεις next-gen και από day 1 να κάνεις "εκπτώσεις" σε επίπεδα απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρα για future proof λυση παιρνεις το Χ αλλα λόγω μόνιτορ δεν θα το αξιοποιεις οσο πρεπει.Δυστυχως πρέπει να επενδυσεις σε μόνιτορ η τβ για να απολαυσεις τις νέες κονσολες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευετε ότι όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν τα βαριά next-gen games όλα αυτα θα τρέχουν στα 120 fps και θα θέλει καινούργια οθόνη?

Προσωπικά δεν το πιστεύω οπότε τα 60 hertz πιστεύω σου φτάνουν. Βέβαια μία αγορά ενός higher refresh monitor δεν είναι ποτέ μια κακή επιλογή υπάρχουν επιλογές φθηνές ακόμη και τώρα. Σε 2κ η 1080p για πιο budget κατάσταση.

Όσο για την επιλογή αν δεν υπάρχει θέμα χρηματικό πάρε το Χ. Η πάρε το s και ένα 1080p μόνιτορ 144hz. Η διαφορά ακόμη και στo desktop θα είναι τεράστια σε σχέση με τα 60hz που είσαι τώρα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από privateer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Μη τρως τον παπα με τα 120hz. Ελαχιστα ειναι τα games που τρεχουν σε 120hz και ακομη πιο ελαχιστα θα ειναι στο μελλον.

Καλυτερα να πας σε 4K TV καποια στιγμη και να παρεις το X.

Ακομη και στα 1080p που εχεις στο X θα παιζεις σχεδον δεδομενα για ολη τη γενια 60fps. Με το S εχω εντονες αμφιβολιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Blackgtc said:

Αξιζει δηλαδη η αναβάθμιση απο το ηδη υπάρχον monitor σε. 2κ 144hz?θα δω οντως μεγαλη διαφορα; 

Θα δεις αν μπορεις να το υποστηριξεις.  Στις κονσολες μην περιμενεις πολλα, λιγα παιχνιδια θα υποστηριζουν 120Hz. Αλλα όπως ειπα ακομη και το browsing σε 144 ειναι τεραστια αλλαγη προς το καλυτερο. Δεν γυρνας σε 60Hz.

Επεξ/σία από privateer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν δεν εχεις θεμα χρηματων παιρνεις κατευθειαν το Χ, εαν εχεις θεμα χρηματων, κανεις λιγη υπομονη τα μαζευεις και παιρνεις το Χ, τωρα εαν θες μια κονσολα ΝΕΧΤ GEN μικρη σε μεγεθος (οπως εγω πχ που ομως, ποτε δεν ημουν λατρης των only digital κονσολων) παιρνεις το S και αγοραζεις digital οτι κυκλοφορει και σου αρεσει (αφου μεχρι τωρα δεν εχουν βγει παιχνιδια ΜΟΝΟ για αυτην), ή ακομα καλυτερα κανεις το ΧΒΟΧ GAME ΡΑSS και εισαι ΟΚ, περνας οτι παιχνιδι θες (απο αυτα που κυκλοφορουν) σε εξωτερικο δισκο και εχεις "καθαρο" τον εσωτερικο 500αρι για οτι βγει στο μελλον...και οταν με το καλοοοο βγουν τα "πραγματικα" NEXT GEN παιχνιδια και δεν σε καλυπτει απο οποιαδηποτε αποψη απλα αγοραζεις και το Χ.

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω η μακράν καλύτερη οικονομικά επιλογή είναι το digital ps5 εφόσον βέβαια γίνει διαθέσιμο.  100 ευρώ από το serries s και πανίσχυρο μηχάνημα που θα παίζει όλες τους τίτλους για χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, chek2fire said:

εγώ πιστεύω η μακράν καλύτερη οικονομικά επιλογή είναι το digital ps5 εφόσον βέβαια γίνει διαθέσιμο.  100 ευρώ από το serries s και πανίσχυρο μηχάνημα που θα παίζει όλες τους τίτλους για χρόνια.

1 παιχνιδι να παρει και παει η διαφορα. Η καλυτερη οικονομικα λυση ειναι S και gamepass. Δεν υπαρχει θεμα συζητησης επ αυτου. Ιδιως τωρα που οι developers εχουν αρχισει να καταλαβαινουν τον ρολο του S βλεπουμε πολυ καλα αποτελεσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, privateer είπε

1 παιχνιδι να παρει και παει η διαφορα. Η καλυτερη οικονομικα λυση ειναι S και gamepass. Δεν υπαρχει θεμα συζητησης επ αυτου. Ιδιως τωρα που οι developers εχουν αρχισει να καταλαβαινουν τον ρολο του S βλεπουμε πολυ καλα αποτελεσματα. 

ναι οκ αν δεν έχει σκοπό ν' αγόρασει κάποιο game γενικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...