Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω λεω να πας για series s(το νεο το λευκο),εκτος εαν σε αφηνει με τις δωροεπιταγες να πληρωσεις την προ παραγγελια και μπορεις να περιμενεις.Τοτε παρε ps5,εαν ομως δεν σε αφηνει, τοτε το νεο s που ειναι κ ετοιμοπαραδοτο ειναι η καλυτερη λυση.Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα αγοραζα παλια κονσολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλλιώς πάρε κανένα κινητό και πούλα το. αν δε βρεις κάποιον που να θέλει τις δωροεπιταγές. Αλλά η καλύτερη περίπτωση είναι να δεις αν μπορείς να προπληρώσεις τη κονσόλα και με τις δωροεπιταγές, και όποτε έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά από τις απαντήσεις σας (και την μικρή έρευνά μου) έχω καταλήξει στο Series S με το πακέτο του Pass. Το θέμα είναι ότι επειδή δεν το έχει διαθέσιμο κεντρικά δεν σε αφήνει να κάνεις παραγγελία.

Το Series S το βρήκα σε κάποιο κατάστημα αλλά λόγω των δωροεπιταγών που πρέπει να χρησιμοποιηθούν σε φυσικό κατ/μα, είναι λίγο μπάχαλο. Να στείλω τις επιταγές σε δικό μου μαζί με μετρητά να το αγοράσει και να μου το στείλει... τι να πω...

Λόγω του ότι είναι franchise δεν μπορούν να κάνουν ενδοδιακίνηση.

Επεξ/σία από journeyman77
προσθήκη σχολίου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, journeyman77 said:

ναι συμφωνώ για PS4+One S. Αγγελία έβαλα πλάκα πλάκα και έχω μερικούς που θέλουν να μου δώσουν 100€. Νταξ πάμε παρακάτω χαχα

Πάνω από 120€ στην καλύτερη πάντως δεν θα περίμενα να πιάσουν. 

Για 10 και 20€ γιατί να μπει στον κόπο ο άλλος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ δεν εχεις χρόνο, πάρε κάτι που θα το κρατήσεις κουτάτο και θα το πουλήσεις. δες τι μπορεις να παρεις με αυτα τα λεφτα κ τι τιμούλα πιανει μεταχειρισμένο κ παρε αυτο που δινει το καλυτερο κερδος.

ειχα το ιδιο θεμα προπερσι για τον αδερφο μου κ δε βρισκαμε στοκ το ps4 pro που ηθελε κ τελικα καναμε ετσι, πηραμε μετα τα λεφτα και αγορασαμε οταν ξαναβρηκε στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

OP, μπορείς να παραγγείλεις μια κονσόλα ηλεκτρονικά προς το τέλος του μήνα και να την κρατήσεις σφραγισμένη με σκοπό να την επιστρέψεις μέσα στο 14ημερο. Έτσι θα κερδίσεις χρόνο μπας και έχει γίνει restock σε PS5/SeX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτα σε κατάστημα αν μπορούν να πάρουν τις δωροεπιταγες και να σου κάνουν επιστροφή το ποσό στην καρτέλα πελάτη σου. Οπότε να μην λήξει τίποτα και όταν με το καλό βγεί το PS5/XBOXSERIESX να το πάρεις χρησιμοποιόντας το ποσό που θα υπάρχει στην καρτέλα πελάτη

Επεξ/σία από blanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμουν αναβάθμιση υπολογιστή αλλά με τις τιμές που βλέπω ίσως να το γυρίσω σε κονσόλα, για πρώτη φορά στη ζωή μου!

Εχω τηλεόραση 4Κ και οθόνη 1080p και οι δύο στα 60hz.

Τι είναι καλύτερο value for money αυτή την περίοδο; xbox one X, xbox X , Xbox series S, PS5?

Λόγω pc έχω συνηθίσει να παίζω σχεδόν τα πάντα με πληκτρολόγιο. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το μηχανικό πληκτρολόγιο μου και το mouse?

ΥΓ: επειδή είμαι τελείως άσχετος από κονσόλες... θα μπορώ να χρησιμοποιώ κλειδιά από το allkeyshop ή γενικά οποιοδήποτε key αγοράσω ή πρέπει να τα παίρνω αποκλειστικά από το ps store ή το ms store?

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Σκεφτόμουν αναβάθμιση υπολογιστή αλλά με τις τιμές που βλέπω ίσως να το γυρίσω σε κονσόλα, για πρώτη φορά στη ζωή μου!

Εχω τηλεόραση 4Κ και οθόνη 1080p και οι δύο στα 60hz.

Τι είναι καλύτερο value for money αυτή την περίοδο; xbox one X, xbox X , Xbox series S, PS5?

Λόγω pc έχω συνηθίσει να παίζω σχεδόν τα πάντα με πληκτρολόγιο. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το μηχανικό πληκτρολόγιο μου και το mouse?

 

Εξαρτάται τον υπολογιστή που έχεις ήδη.

Για official mouse&Keyboard support η λίστα είναι περιορισμένη - αν και το xbox μάλλον θα είναι πιο κοντά στις εξελίξεις με την συγκεκριμένη διεπαφή (interface).

H παράμετρος που δεν έχεις υπολογίσει είναι μάλλον το Game Pass Ultimate που θα σου δίνει παιχνίδια και στο XBOX (4K or not) και στο PC με play anywhere και μάλλον αρκετά παιχνίδια που θα σηκώνει το "παλιό" PC σου. 

Για 4k τηλεόραση συστήνω το Series X, για το 1080p monitor το Series S.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει προοπτική να πέσει η τιμή του xbox x γύρω στα 600 ευρώ; Γιατί τώρα το βλέπω στα 740.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει προοπτική να πέσει η τιμή του xbox x γύρω στα 600 ευρώ; Γιατί τώρα το βλέπω στα 740.

Η κονσόλα κοστίζει 509e.-

Οποίος δίνει έστω και ευρώ παραπάνω είναι άξιος της μοίρας του, λίγη υπομονή χρειάζεται και θα έχουμε όλοι κονσόλες αρκεί να έχουμε τα χρήματα που ζητάνε οι εταιρείες και όχι αυτά που ζητάνε οι απατεώνες. Ήδη την Παρασκευή κάποιοι παραγγειλαμε από Πλαίσιο και κάποιοι έχουν ήδη λάβει, λογικά θα υπάρξει και άλλο κύμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 κονσολες νεας γενιας ειναι λιγο out of stock αυτη την περιοδο. Λογω υψηλης ζητησης. Αλλα λογικα σε ενα μηνα αντε δυο θα υπαρχει αρκετο στοκ. 
 Και το ps5  κ το xbox series x ειναι για τα 500€ που κοστιζουν αψογες . Νομιζω το xbox ειναι πιο συμφερουσα αγορα αφου αναφερεις κ αγορες απο κλειδαδικα κτλ που εκει το xbox παιζει μπαλα μονο του. Απο συνδρομες κ παιχνιδια απο αλλα region αρκετα φθηνοτερα. Και μην ξεχναμε το game pass. Ριξε μια ματια εδω για να καταλαβεις με τις συνδρoμες του xbox καθως κ για παιχνιδια φθηνοτερα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2021 στις 6:55 ΜΜ, lebron15 είπε

Η κονσόλα κοστίζει 509e.-

Οποίος δίνει έστω και ευρώ παραπάνω είναι άξιος της μοίρας του, λίγη υπομονή χρειάζεται και θα έχουμε όλοι κονσόλες αρκεί να έχουμε τα χρήματα που ζητάνε οι εταιρείες και όχι αυτά που ζητάνε οι απατεώνες. Ήδη την Παρασκευή κάποιοι παραγγειλαμε από Πλαίσιο και κάποιοι έχουν ήδη λάβει, λογικά θα υπάρξει και άλλο κύμα. 

Αυτό είδα και εγώ με βάση το ιστορικό. 750 είναι πολλά. Στην κανονική τιμή 500 είναι μια χαρά.

Το ζήτημα είναι βέβαια αν θα πέσουν και εκεί οι τιμές, ή θα γίνει ότι γίνεται με τις κάρτες γραφικών... Οπότε μπαίνουμε πάλι σε αδιέξοδο.

Ηδη βλέπω στις αγγελίες "αγοράζω μεταχειρισμένο x-box X με 550"!

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πάρω τελικά ps4 ή ps5?

Θα είμαι περιεκτικός.
Έχω να παίξω ps από την εποχή του ps2.
Θέλω απίστευτα να παίξω παιχνίδια όπως τα final fantasy VII remaster, XV, X/X-2, kingdom hearts III και δεν ξέρω και εγώ τι άλλα υπάρχουν που δενέχω αυτή τη στιγμή υπόψιν μου.
Επειδή τώρα με την καραντίνα μετά τη δουλειά δεν έχει ούτε γυμναστήριο, ούτε καφέ ούτε τίποτα το νιώθω ακόμα πιο έντονα ότι με μια κονσόλα θα πέρναγε ωραία η ώρα.
Το ps5 όμως δεν τον βλέπω στον ορίζοντα. Να αγοράσω απλά το 4; Αξίζει ή είναι πεταμένα λεφτά; Επίσης μπορώ να κατεβάσω παιχνίδια από κάποιο store? Εννοώ από το κατάστημα μόνο την κονσόλα χρειάζομαι; Και τα άλλα τα αγοράζω online και παίζω με streaming κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...