Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Λίγο βλακεία το χειριστήριο (μπαταρίες).

Καθόλου βλακεία. Κι εγώ έτσι έλεγα στην αρχή, αλλά τελικά είναι καλύτερα έτσι γιατί όταν αδειάσει απλά αλλάζεις μπαταρίες και παίζεις (αν έχεις επαναφορτιζόμενες γλιτώνεις και το κόστος). Ενώ στο PS4 μου έχει τύχει να με αφήσει στη μέση του παιχνιδιού και μετά να πρέπει να περιμένω να φορτίσει. Άσε που αν χαλάσει η εσωτερική μπαταρία άντε βρες μετά να στην αλλάξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, thagkol είπε

Καθόλου βλακεία. Κι εγώ έτσι έλεγα στην αρχή, αλλά τελικά είναι καλύτερα έτσι γιατί όταν αδειάσει απλά αλλάζεις μπαταρίες και παίζεις (αν έχεις επαναφορτιζόμενες γλιτώνεις και το κόστος). Ενώ στο PS4 μου έχει τύχει να με αφήσει στη μέση του παιχνιδιού και μετά να πρέπει να περιμένω να φορτίσει. Άσε που αν χαλάσει η εσωτερική μπαταρία άντε βρες μετά να στην αλλάξουν...

Είμαι ψυχαναγκαστικός και απλά αγχώνομαι ότι θα τελειώσουν. Πόσο αντέχουν γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gingerbread είπε

Είμαι ψυχαναγκαστικός και απλά αγχώνομαι ότι θα τελειώσουν. Πόσο αντέχουν γενικά;

Οι αλκαλικές που έχει μέσα ένα 30ωρο εύκολα. Οι επαναφορτιζόμενες των 1900 mAh σίγουρα πάνω από 20 ώρες. Μπορείς όμως εύκολα να πάρεις 4, ώστε να έχεις έτοιμες φορτισμένες να αλλάζεις όποτε χρειαστεί, και ξενοιάζεις μια για πάντα.

Δες εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/782979-αξεσουάρ-για-τις-κονσόλες-μπαταρίεςκάρτες-μνήμηςθήκεςκαλώδια-κλπ/#comments

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να παρω το ps4 ή το ps5 ????

θέλω να παρω την κονσολα αλλα δεν ξερω τι αξίζει να κανω.

να παρω την 4 που μπορω να την βρω και μεταχειρισμενη με 150-200€ (και τα έχω) ή να παρω την 5 που θα την έχω για πανω απο μια 5ετια αλλα πρεπει να δωσω 550-600€ (που δεν τα εχω και πρεπει να βαλω δοσεις);;;

τα παιδια ειναι 8 και 7 ετων!!

 

εσεις τι θα κανατε;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

τα παιδια ειναι 8 και 7 ετων!!

Θα τους καλύπτει το ps4 σε, ας πούμε, 3 χρόνια από τώρα που θα έχουν μεγαλώσει και θα θέλουν τα ποιό «τελευταία» και σύγχρονα παιχνίδια που ενδεχωμένος να μην είναι διαθέσιμα για αυτό;;;
Δύσκολο.

Καλύτερα κάνε μια επένδυση και πάρε το 5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

θέλω να παρω την κονσολα αλλα δεν ξερω τι αξίζει να κανω.

να παρω την 4 που μπορω να την βρω και μεταχειρισμενη με 150-200€ (και τα έχω) ή να παρω την 5 που θα την έχω για πανω απο μια 5ετια αλλα πρεπει να δωσω 550-600€ (που δεν τα εχω και πρεπει να βαλω δοσεις);;;

τα παιδια ειναι 8 και 7 ετων!!

 

εσεις τι θα κανατε;;

Κουμάντο στην τσέπη σου μπορείς να κάνεις μόνο εσύ. Κάποιος που βγάζει 300 ευρώ τη μέρα θα σου απαντήσει διαφορετικά από κάποιον που βγάζει τόσα το μήνα. Τα +350 που δεν έχεις τι θα στερηθείς εσύ και τα παιδιά σου για να τα δώσεις; Αυτό θα σου δώσει την απάντηση στο τι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα παιδια ειναι 7 και 8 κοιτα και την επιλογη του να παρεις ενα Nintendo.

Εχω το ανηψακι μου 10 χρονων, πριν δυο χρονια του πηρε ο πατερας του ενα PS4 Pro. Μετα απο λιγο του πηρα και εγω ενα Nintendo Switch.

Περιττο να σου ποιο αραχνιαζει κατω απο την τηλεοραση και ποιο το εχει λιωσει στο κρεββατι και στο αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, batman_gardiki said:

θέλω να παρω την κονσολα αλλα δεν ξερω τι αξίζει να κανω.

να παρω την 4 που μπορω να την βρω και μεταχειρισμενη με 150-200€ (και τα έχω) ή να παρω την 5 που θα την έχω για πανω απο μια 5ετια αλλα πρεπει να δωσω 550-600€ (που δεν τα εχω και πρεπει να βαλω δοσεις);;;

τα παιδια ειναι 8 και 7 ετων!!

 

εσεις τι θα κανατε;;

 

 

χβοχ series s + gamepass ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου. Τοσο τα παιδια σου οσο και η τσεπη σου θα σε ευχαριστουν.😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, batman_gardiki είπε

θέλω να παρω την κονσολα αλλα δεν ξερω τι αξίζει να κανω.

να παρω την 4 που μπορω να την βρω και μεταχειρισμενη με 150-200€ (και τα έχω) ή να παρω την 5 που θα την έχω για πανω απο μια 5ετια αλλα πρεπει να δωσω 550-600€ (που δεν τα εχω και πρεπει να βαλω δοσεις);;;

τα παιδια ειναι 8 και 7 ετων!!

 

εσεις τι θα κανατε;;

 

 

Δεν αξιζει το 4,το 5 ειναι μονοδρομος αναμεσα στα δυο.Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια και θα σου πω πως το Series S ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια,μαζι με το game pass ξεφευγει αρκετα σαν επιλογη.Παμφθηνο και θα παιζεις οτι κυκλοφορει και θα κυκλοφορησει την επομενη 5ετια.Απο την αλλη αν επιμενεις για το PS5 βρες αν μπορεις εναν φιλο σου με επαγγελματικο αφμ και παρτο με τιμολογιο να γλιτωσεις το φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα παιδιά σου είναι 7-8 χρονών θα παίζουν σίγουρα τα multiplatform πχ Fortnite FIFA Rocket League κλπ οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ps5.

Series s + gamepass ultimate και καλό λιώσιμο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, batman_gardiki είπε

θέλω να παρω την κονσολα αλλα δεν ξερω τι αξίζει να κανω.

να παρω την 4 που μπορω να την βρω και μεταχειρισμενη με 150-200€ (και τα έχω) ή να παρω την 5 που θα την έχω για πανω απο μια 5ετια αλλα πρεπει να δωσω 550-600€ (που δεν τα εχω και πρεπει να βαλω δοσεις);;;

τα παιδια ειναι 8 και 7 ετων!!

 

εσεις τι θα κανατε;;

 

 

Ένα μεταχειρισμένο PS4 pro προς το παρόν και όταν φτάσουν τα 10+ τότε ένα PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, privateer είπε

χβοχ series s + gamepass ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου. Τοσο τα παιδια σου οσο και η τσεπη σου θα σε ευχαριστουν.😄

Ο άνθρωπος ρώτησε, να πάρω το ps4 ή το ps5 και του απαντάμε πάρε το xbox? Ok, να πάρω πορτοκάλια ή λεμόνια? Πάρε γκρεΐπφρουτ 🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, music_lover said:

Ο άνθρωπος ρώτησε, να πάρω το ps4 ή το ps5 και του απαντάμε πάρε το xbox? Ok, να πάρω πορτοκάλια ή λεμόνια? Πάρε γκρεΐπφρουτ 🤣

Ο άνθρωπος μπορεί να ρώτησε αυτό αλλά εδώ μπορούμε να προτείνουμε την καλύτερη λύση για την περίπτωση του. Προφανως δεν γνωρίζει όπως πολλοί στην Ελλάδα για χβοχ και gamepass. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καν τέτοιο διλημμα. Εδώ σου λέει θα πρέπει να βάλει δόσεις για πσ5 και εσύ του προτείνεις μια τελειωμένη κονσόλα και μετά να δώσει και άλλα λεφτά για πσ5 ωστε να δίνει 80αρια στην Σόνυ και να ψάχνει για αγγελίες για κάνα μεταχειρισμένο. Τελείως άκυρο Όταν μπορεί αυτός και τα παιδιά του να έχουν με 350 ευρώ πρόσβαση σε άπειρα παιχνίδια χωρίς άλλη χρέωση. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...