Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, privateer είπε

fortnite crossplatform αρα αδιαφορο σε πια κονσολα παιζεις

φιφα υπαρχει στο gamepass

roblox δεν υπαρχει καν στο playstation

αλλα ναι δεν ακουμπας χβοχ😂

Είπα στο προηγούμενο παλικάρι το σκεπτικό μου.

Fifa 22 στο gamepass? Οκ. Για το roblox πάω πάσο. Από την αρχή έγραψα ας κοιτάξουν τις βιβλιοθήκες των κονσολών.

Γενικά, όταν μιλάμε για παιδιά καλό θα ήταν να μη προσπαθείς να πουλήσεις gamepass. Ήδη το κάνεις σε 50 ποστ τη μέρα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα αν πας σε Xbox πήγαινε σε Series X κι όχι σε S. 

Ναι, είναι αρκετά ακριβότερο, αλλά σε βάθος χρόνου και δεδομένου πως τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις, θα την κάνεις απόσβεση τη διαφορά. 

Το Roblox δεν έχω ιδέα τι είναι.

Επεξ/σία από Charismo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Είπα στο προηγούμενο παλικάρι το σκεπτικό μου.

Fifa 22 στο gamepass? Οκ. Για το roblox πάω πάσο. Από την αρχή έγραψα ας κοιτάξουν τις βιβλιοθήκες των κονσολών.

Γενικά, όταν μιλάμε για παιδιά καλό θα ήταν να μη προσπαθείς να πουλήσεις gamepass. Ήδη το κάνεις σε 50 ποστ τη μέρα.

Το Roblox είναι βαρύ παιχνίδι, θέλει "δύναμη" (να το αντέξεις 5 λεπτά🤣), το παίζουν τα δικά μου σε κινητό android που αγόρασα το μακρινό 2015, ένα LG V10 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Mitroglou7 said:

Είπα στο προηγούμενο παλικάρι το σκεπτικό μου.

Fifa 22 στο gamepass? Οκ. Για το roblox πάω πάσο. Από την αρχή έγραψα ας κοιτάξουν τις βιβλιοθήκες των κονσολών.

Γενικά, όταν μιλάμε για παιδιά καλό θα ήταν να μη προσπαθείς να πουλήσεις gamepass. Ήδη το κάνεις σε 50 ποστ τη μέρα.

το σκεπτικο σου οπως ειδες μπαζει. Οι βιβλιοθηκες επισης ειναι ιδιες κατα 95%. Οποτε κοιταμε τι συμφερει και το gamepass ειναι οτι πιο οικονομικο υπαρχει στο τομεα gaming. ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μια οικογενεια με 2 παιδια που μπορει να εχουν και διαφορετικα γουστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτη την gamepass αντίληψη ότι είναι πιο οικονομικό η είναι του 'λαού' . Εμένα ένας φίλος πήρε το Series s με ένα μήνα gamepass. Γούσταρε. Μετά όμως τι? Θα πρέπει να δίνει 100πλας κάθε χρόνο σε συνδρομή. Δεν είναι όλοι εκεί έξω άνετοι να κάνουν vpn και να αγοράζουν από βραζιλιες. Και αν θέλει να παίξει ένα call of Duty θα πρέπει να το αγοράσει έτσι και αλλιώς. Και μόνον σε ψηφιακό. Δεν θα μπορεί να το μετά πωλήσει. Δεν θα γλυτώσει τα 80ρια της Sony όπως τα βαφτισατε. Επίσης δεν θα μπορεί ένας φίλος να του δανείσει ένα παιχνίδι. Είναι τόσο αλλά και το βλέπετε μόνο κόμματα. Για μένα χίλιες φορές Χ πάρα S σε όσους θέλουν xbox 

Η συνδρομή ακόμα και χωρίς vpn είναι 4€ το μήνα - που αν αλλάξω όνομα στο κακό VPN  και το περιγράψω ως "μια εφαρμογή που κατεβάζεις και απλα τοποθετείς ένα αρκουδάκι στη Βραζιλία", ξαφνικά γίνεται κάτι απολύτως βατό και εύκολο. Τώρα αν κάποιος δεν θέλει να φάει 10 λεπτά από το χρόνο του για να να γλιτώσει 350€ σε συνδρομές τι να πω? Ας τα πληρώσει, αν θεωρεί ότι σε 10 λεπτά βγάζει περισσότερα χρήματα.

14 λεπτά πριν, Charismo είπε

Για μένα αν πας σε Xbox πήγαινε σε Series X κι όχι σε S. 

Ναι μεν αλλά. Δεν υπάρχει διαθέσιμο X. Βγαίνει διαθέσιμο 3 μέρες το χρόνο αθροιστικά. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, privateer είπε

το σκεπτικο σου οπως ειδες μπαζει. Οι βιβλιοθηκες επισης ειναι ιδιες κατα 95%. Οποτε κοιταμε τι συμφερει και το gamepass ειναι οτι πιο οικονομικο υπαρχει στο τομεα gaming. ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μια οικογενεια με 2 παιδια που μπορει να εχουν και διαφορετικα γουστα.

Όταν το παιδί σου θα σου ζητήσει:

  • Σεπτέμβριο να παίξει Fifa 22 όπως παίζουν όλοι οι φίλοι του εσύ πες του να περιμένει τον Ιούνιο που θα είναι τσάμπα
  • να παίξει Fifa με τους φίλους του από το σχολείο εσύ πες του να παίζει μόνο με τον Μπάμπη που έχει επίσης Xbox 

Καλά θα πάει αυτό. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Όταν το παιδί σου θα σου ζητήσει:

  • Σεπτέμβριο να παίξει Fifa 22 όπως παίζουν όλοι οι φίλοι του εσύ πες του να περιμένει τον Ιούνιο που θα είναι τσάμπα
  • να παίξει Fifa με τους φίλους του από το σχολείο εσύ πες του να παίζει μόνο με τον Μπάμπη που έχει επίσης Xbox 

Καλά θα πάει αυτό. 

Α ρε τι μου θύμησες τώρα, fifa 98 στο ps1, έπος! Έκανα συνέχεια ντρίπλα γυριστή γύρω από τον εαυτό μου και έφτανα έτσι αμαρκάριστος μέχρι την περιοχή του αντιπάλου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Μετά όμως τι?

Τι εννοεις μετα τι??? Μπορει να αγορασει παιχνιδια οπως ολος ο κοσμος σε ολες τις πλατφορμες

 

22 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Και αν θέλει να παίξει ένα call of Duty θα πρέπει να το αγοράσει έτσι και αλλιώς

γτ στο playstation θα του το φερει ο θεος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Όταν το παιδί σου θα σου ζητήσει:

  • να παίξει Fifa με τους φίλους του από το σχολείο εσύ πες του να παίζει μόνο με τον Μπάμπη που έχει επίσης Xbox 

Καλά θα πάει αυτό. 

ερώτηση κάνω γιατί δεν ξέρω......στο playstation για να παίξεις online δεν χρειάζεται συνδρομή; (εκτός απο τα free όπως fortnite κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempo είπε

ερώτηση κάνω γιατί δεν ξέρω......στο playstation για να παίξεις online δεν χρειάζεται συνδρομή; (εκτός απο τα free όπως fortnite κλπ)

Ναι. Νομίζω και στο Xbox είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Mitroglou7 said:

Όταν το παιδί σου θα σου ζητήσει:

  • Σεπτέμβριο να παίξει Fifa 22 όπως παίζουν όλοι οι φίλοι του εσύ πες του να περιμένει τον Ιούνιο που θα είναι τσάμπα
  • να παίξει Fifa με τους φίλους του από το σχολείο εσύ πες του να παίζει μόνο με τον Μπάμπη που έχει επίσης Xbox 

Καλά θα πάει αυτό. 

καταρχην δεν θα αφηνα το παιδι μου να παιξει φιφα. μονο pro  😂

ενταξει η κουβεντα για το φιφα εχει ξαναγινει οποτε παλι τα ιδια θα λεμε. Απλα αν οντως χρειαζεσαι αμεσα το τελευταιο φιφα (προσωπικα αμφιβαλλω αν η πλειοψηφια αυτης της ηλικιας παιδων τους νοιαζει)και στις δυο κονσολες θα αναγκαστεις να το αγορασεις. Στο χβοχ εχεις την δυνατοτητα να το παρεις πολυ φθηνοτερα απο το βραζιλιανικο store.

Επεξ/σία από privateer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, privateer είπε

καταρχην δεν θα αφηνα το παιδι μου να παιξει φιφα. μονο pro  😂

ενταξει η κουβεντα για το φιφα εχει ξαναγινει οποτε παλι τα ιδια θα λεμε. Απλα αν οντως χρειαζεσαι αμεσα το τελευταιο φιφα (προσωπικα αμφιβαλλω αν η πλειοψηφια αυτης της ηλικιας παιδων τους νοιαζει)και στις δυο κοσνολες θα αναγκαστεις να το αγορασεις. Στο χβοχ εχεις την δυνατοτητα να το παρεις πολυ φθηνοτερα απο το βραζιλιανικο store.

Προσωπικά θα προσπαθούσα και γω γενικότερα να μη παίζει κανένα online καρκινοπαίχνιδο αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα. Υπάρχουν φανταστικά μη ανταγωνιστικά παιχνίδια όπως το It Takes Two που ανέφερες.

Το θέμα για το Fifa που χρησιμοποιούμε σαν παράδειγμα δεν είναι το ότι θα το αγοράσει. Προφανώς και θα το αγοράσει γιατί δεν έχει λύση. Αλλά αν εν τέλη δεν αξιοποιήσει το gamepass που είναι το selling point του Xbox τότε δε ξέρω αν αξίζει για να γλιτώσει κάνα 20άρικο από εδώ και από κει από Βραζιλίες αν αξίζει να μη μπορεί να παίξει online με τους φίλους του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Προσωπικά θα προσπαθούσα και γω γενικότερα να μη παίζει κανένα online καρκινοπαίχνιδο αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα. Υπάρχουν φανταστικά μη ανταγωνιστικά παιχνίδια όπως το It Takes Two που ανέφερες.

Το θέμα για το Fifa που χρησιμοποιούμε σαν παράδειγμα δεν είναι το ότι θα το αγοράσει. Προφανώς και θα το αγοράσει γιατί δεν έχει λύση. Αλλά αν εν τέλη δεν αξιοποιήσει το gamepass που είναι το selling point του Xbox τότε δε ξέρω αν αξίζει για να γλιτώσει κάνα 20άρικο από εδώ και από κει από Βραζιλίες αν αξίζει να μη μπορεί να παίξει online με τους φίλους του.

Το κακό είναι όταν λέμε σε κάποιον μισές αλήθειες και δεν ξέρω το γιατί. Ok μην πάρεις Playstation (παρωχημένο το PS4 pro με εγκατεστημένη βάση 100.000+ χρηστών, lol), πάρε ένα Series S με game pass και μετά από λίγο ξεκινά τα ωχ γέμισε ο δίσκος του, όλα τα παιχνίδια ψηφιακά άρα ξεχνάς μεταχειρισμένα ή προσφορές skroutz ή δανεισμός δίσκων μεταξύ φίλων κτλ κλτ Πες τα καλά, πες και τα στραβά όμως. Εσύ πως την πάτησες με το S δεν κατάλαβα 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ναι. Νομίζω και στο Xbox είναι το ίδιο.

Στο xbox αν βάλεις gamepass ultimate (που η κουβέντα αυτό προϋποθέτει, χωρίς gamepass το XBox χάνει το όποιο πλεονέκτημα μπορεί να έχει έναντι του PS) περιλαμβάνεται και το online μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Εσύ πως την πάτησες με το S δεν κατάλαβα 🤣

Την πάτησα όπως την "πάτησα" και με το Switch. Έκανα μια spontaneous αγορά χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν θα τη δώσω για να πάρω το X ή αν απλά θα τη κρατήσω.

Τίμια συσκευή μωρέ είναι. Εγώ φταίω όχι τόσο το S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...