Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μέχρι να μπουν στο σαλονι σου ,και να χαϊδεύουν το κεφαλι του παιδιού σου ποιος να πρώτο παιξει μολις αντίκρισουν το menu του game pass , και με μια φωνή θα πουν,αυτά τα έχεις όλα free να τα παιξεις;;; σε 2 μέρες ψάχνουν για xbox. Εκ πειρας😂

4 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Είναι δύσκολο όμως να πείσεις ένα παιδί ότι το xbox τεχνολογικά είναι καλύτερο από το ps. Εκτός αυτού θα δεχτεί και το "μπουλινγκ" της παρέας... εμείς έχουμε όλοι ps , εσύ πήρες xbox;; φλωρε κτλ κτλ.

Δεν ξέρω τι παίζει με τα store της κάθε πλατφόρμας και τι με το game pass αλλά νομίζω σαυτες τις ηλικίες υπερτερει κατά πολύ το ps.

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Είναι δύσκολο όμως να πείσεις ένα παιδί ότι το xbox τεχνολογικά είναι καλύτερο από το ps. Εκτός αυτού θα δεχτεί και το "μπουλινγκ" της παρέας... εμείς έχουμε όλοι ps , εσύ πήρες xbox;; φλωρε κτλ κτλ.

Δεν ξέρω τι παίζει με τα store της κάθε πλατφόρμας και τι με το game pass αλλά νομίζω σαυτες τις ηλικίες υπερτερει κατά πολύ το ps.

Μας έκανες άνω κάτω χωρίς λόγο. Με μια ματιά στο post history σου βρήκα αυτό:

image.png.c5c3136daffa31ff1a927d40179d734c.png

 

 

Το Series S είναι στα 70~90 watt και παίζει και next gen games.

Οικονομία στο ρεύμα, χαμηλή τιμή και next gen ;)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος φίλο του γιου μου από φτωχή οικογένεια playstationakia μέχρι τελευταία ρανιδος του αίματος του 😂 για να ηρεμήσω από το πικ νικ στο σαλονι κάθε απόγευμα, αναγκάστηκα να του κάνω δώρο ένα xbox one το απλο για να σταματήσει να χτυπάει το κουδούνι.Ευτηχως έπιασε το κόλπο μου και εχει να ερθει 2 μηνες😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Revered είπε

Μας έκανες άνω κάτω χωρίς λόγο. Με μια ματιά στο post history σου βρήκα αυτό:

image.png.c5c3136daffa31ff1a927d40179d734c.png

 

 

Το Series S είναι στα 70~90 watt και παίζει και next gen games.

Οικονομία στο ρεύμα, χαμηλή τιμή και next gen ;)

Θα πω εγώ στο 7χρονο ή 9χρονο για next gen και θα τον πείσω. Δύσκολο το κόβω. Μου φαίνεται θα ξενερώσει πολύ, ιδικά ο μεγάλος που έχει δύο χρόνια που ζητάει ps και θα φάει xbox. Άσε που αν βρεθεί σε άλλο σπίτι ή έρθουν από άλλο σπίτι δεν θα μπορούν να παίξουν με τα ξεχωριστά πληκτρολόγια.

Επεξ/σία από batman_gardiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Θα πω εγώ στο 7χρονο ή 9χρονο για next gen και θα τον πείσω. Δύσκολο το κόβω. Μου φαίνεται θα ξενερώσει πολύ, ιδικά ο μεγάλος που έχει δύο χρόνια που ζητάει ps και θα φάει xbox. Άσε που αν βρεθεί σε άλλο σπίτι ή έρθουν από άλλο σπίτι δεν θα μπορούν να παίξουν με τα ξεχωριστά πληκτρολόγια.

Εδώ δεν συζητάμε να πείσουμε κανέναν.

Λέμε τα υπέρ και τα κατά.

Παραπάνω αν είδες σου πρότεινα να κάνεις ένα ms account να κατέβάσεις το xbox app στο κινητό σου και να δεις τι μπορείς να παίξεις εσύ και τα παιδιά σου.

Στο playstation αντίστοιχα κοίταξε το πσ blog πως το λένε να δεις με το ps plus τι δίνει το instant collection

Προσωπικά με 7χρόνα και 9 χρόνα θα πήγαινα σε nintendo games.

Όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Και το one x ήταν μεγάλη η διαφορά του σε σχέση με το απλό one, σκέψου μόνο οτι τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν καλύτερα σε one x πάρα στο series s, με αυτήν την λογική, πας για series x.

Εγω πάντως θα κρατήσω λίγο ακόμα το one x καθώς η κονσόλα κρατάει καλά 👍

Μην λες ασυναρτησιες γιατι θα παρεις κανενα στον λαιμο σου.Βλεποντας το ποστ σου καποιος,θα παει να αγορασει κανενα One X και θελω μετα να ερθει να σου ζηταει τα λεφτα του πισω.Ακου εκει τα περισσοτερα παιχνιδια παιζουν καλυτερα στο One X απ οτι στο Series S.Χαοτικη διαφορα ανεμσα στις δυο κονσολες υπερ του Series.

Ο εσωτερικος χωρος ειναι αστεια δικαιολογια,με 80€ παιρνεις 4-5ΤΒ εξωτερικο και γεια σας.Δλδ τα 430GB παραπανω του Χ θα σωσουν τη μερα?2 STALKER και τον πηρες στον ωμο τον δισκο,δεν πας πουθενα παλι.Θες εξωτερικο οτι και να γινει.Οποτε μην λεμε οτι να ναι.Αυτο που δεν ηξερα και οντως ισχυει ειναι οτι φυσικες κοπιες ειναι ( σε αρκετες περιπτωσεις) φθηνοτερες απο τις ψηφιακες,εκει χανει ενα ποντο η ψηφιακη κονσολα σιγουρα.Τα κλειδαδικα ειναι αλλο καπελο αλλα εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα παιχνιδια στα κλειδαδικα εχουν μια η αλλη με τα φυσικα στο Σκρουτζ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Μην λες ασυναρτησιες γιατι θα παρεις κανενα στον λαιμο σου.Βλεποντας το ποστ σου καποιος,θα παει να αγορασει κανενα One X και θελω μετα να ερθει να σου ζηταει τα λεφτα του πισω.Ακου εκει τα περισσοτερα παιχνιδια παιζουν καλυτερα στο One X απ οτι στο Series S.Χαοτικη διαφορα ανεμσα στις δυο κονσολες υπερ του Series.

Ο εσωτερικος χωρος ειναι αστεια δικαιολογια,με 80€ παιρνεις 4-5ΤΒ εξωτερικο και γεια σας.Δλδ τα 430GB παραπανω του Χ θα σωσουν τη μερα?2 STALKER και τον πηρες στον ωμο τον δισκο,δεν πας πουθενα παλι.Θες εξωτερικο οτι και να γινει.Οποτε μην λεμε οτι να ναι.Αυτο που δεν ηξερα και οντως ισχυει ειναι οτι φυσικες κοπιες ειναι ( σε αρκετες περιπτωσεις) φθηνοτερες απο τις ψηφιακες,εκει χανει ενα ποντο η ψηφιακη κονσολα σιγουρα.Τα κλειδαδικα ειναι αλλο καπελο αλλα εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα παιχνιδια στα κλειδαδικα εχουν μια η αλλη με τα φυσικα στο Σκρουτζ.

 

Διαβολικά σωστό post :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, batman_gardiki said:

Θα πω εγώ στο 7χρονο ή 9χρονο για next gen και θα τον πείσω. Δύσκολο το κόβω. Μου φαίνεται θα ξενερώσει πολύ, ιδικά ο μεγάλος που έχει δύο χρόνια που ζητάει ps και θα φάει xbox. Άσε που αν βρεθεί σε άλλο σπίτι ή έρθουν από άλλο σπίτι δεν θα μπορούν να παίξουν με τα ξεχωριστά πληκτρολόγια.

Τελικά είναι 7 και 9 ή παιδιά γυμνασίου? 

Άρα πάρε οτιδήποτε που να γράφει playstation πάνω. Τι το συζητάμε? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μικρος ειχα λυσαξει και ζητουσα Master System επειδη ολα τα παιδακια τριγυρω μας αυτο ειχαν. το ζητουσα κανα χρονο τουλαχιστον.
Ο πατερας μου ομως ηταν προγραμματιστης και μεσα στην τεχνολογια καιαντι να με ακουσει εμενα το 7χρονο πηγε και πηρε Mega Drive. Περιττό να πω οτι ουτε ξανασκεφτηκα την υπαρξη του master system οταν πιασαμε το Mega Drive στο σπιτι ε; :P 
Προφανως κ βλεπουμε τι θελει το παιδι αλλα ειναι ωραια που γίνεται και μια συζήτηση μιας και κοιταμε ετσι και ολο το φασμα επιλογων, στοχους για το μελλον, μακροπροθεσμο κοστος κλπ και μετα επιλέγουμε. Γιατι ο γονιος ειναι που θα πληρωνει και τη κονσολα και το ρευμα και τις συνδρομες και τις συνδεσεις και τα νεα παιχνιδια και τα skins στο Fortnite, τα "συλλεκτικά" mounts των 20Ε, το τυρκουαζ σπεσιαλ καπελακι στο among us και ολα τα υπολοιπα... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με 2 παιδια 6+9 ετων , εχω πολυ καλο πισι , xbox series X και switch  και τα παιδια δεν προλαβαινουν να παιζουν.. Ειδικα εχωντας και το xloud που παιζουν στο κινητο και στο λαπτοπ.. Θεωρω οτι με παιδι πας σε nintendo η xbox για το gamepass .. Μεγαλυτερα παιδια ναι παιζει ρολο και η παρεα του αλλα και παλι το παιδι μια χαρα θα προσαρμοστει στα παιχνιδια..Ps5 δεν πηρα επειδη πλεον εστω και αργα τα παιχνιδια ολο και πιο πολυ θα ερχονται και στα πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Εγω παντως με 2 παιδια 6+9 ετων , εχω πολυ καλο πισι , xbox series X και switch  και τα παιδια δεν προλαβαινουν να παιζουν.. Ειδικα εχωντας και το xloud που παιζουν στο κινητο και στο λαπτοπ.. Θεωρω οτι με παιδι πας σε nintendo η xbox για το gamepass .. Μεγαλυτερα παιδια ναι παιζει ρολο και η παρεα του αλλα και παλι το παιδι μια χαρα θα προσαρμοστει στα παιχνιδια..Ps5 δεν πηρα επειδη πλεον εστω και αργα τα παιχνιδια ολο και πιο πολυ θα ερχονται και στα πισι

Απόλυτα σωστή άποψη. Παιδιά <12 ετών είτε Switch είτε Xbox/Gamepass. Στην περίπτωση της Nintendo το κόστος είναι πολύ μεγάλο για αγορά games, κόστος που γλιτώνουν οι γονείς στην περίπτωση του Gamepass, είναι όμως πιο kid-friendly αρκετά games. 

Στην περίπτωση του xbox θα έχει από τα 468 games (at the moment) του Gamepass περίπου τα μισά διαθέσιμα αν μπει ηλικιακά όριο 12 ετών. 

Σε κάθε περίπτωση εννοείται ότι σε παιδιά δεν δίνουμε κονσόλα να παίξουν οτιδήποτε υπάρχει χωρίς γονικό έλεγχο, αλλιώς η κουβέντα κονσόλα + παιδιά δεν έχει νόημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Μην λες ασυναρτησιες γιατι θα παρεις κανενα στον λαιμο σου.Βλεποντας το ποστ σου καποιος,θα παει να αγορασει κανενα One X και θελω μετα να ερθει να σου ζηταει τα λεφτα του πισω.Ακου εκει τα περισσοτερα παιχνιδια παιζουν καλυτερα στο One X απ οτι στο Series S.Χαοτικη διαφορα ανεμσα στις δυο κονσολες υπερ του Series.

Ο εσωτερικος χωρος ειναι αστεια δικαιολογια,με 80€ παιρνεις 4-5ΤΒ εξωτερικο και γεια σας.Δλδ τα 430GB παραπανω του Χ θα σωσουν τη μερα?2 STALKER και τον πηρες στον ωμο τον δισκο,δεν πας πουθενα παλι.Θες εξωτερικο οτι και να γινει.Οποτε μην λεμε οτι να ναι.Αυτο που δεν ηξερα και οντως ισχυει ειναι οτι φυσικες κοπιες ειναι ( σε αρκετες περιπτωσεις) φθηνοτερες απο τις ψηφιακες,εκει χανει ενα ποντο η ψηφιακη κονσολα σιγουρα.Τα κλειδαδικα ειναι αλλο καπελο αλλα εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα παιχνιδια στα κλειδαδικα εχουν μια η αλλη με τα φυσικα στο Σκρουτζ.

Έχω και one x και series x σε 65αρα με 100hz panel κλπ 

Διαφορά ναι μεν υπάρχει.

Αντικειμενικά όμως, δεν άξιζε η μετάβαση για μένα και τα +500€. Μια χαρά θα ζούσα και με το one x χωρίς να έχανα καθόλου αυτή τη στιγμή σε ευχαρίστηση. 

Οπότε αν κάποιος έβρισκε one x με 200€, θα του έλεγα ότι συνολικά τα 200€ για να one x είναι η χρυσή τομή όλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχω και one x και series x σε 65αρα με 100hz panel κλπ 

Διαφορά ναι μεν υπάρχει.

Αντικειμενικά όμως, δεν άξιζε η μετάβαση για μένα και τα +500€. Μια χαρά θα ζούσα και με το one x χωρίς να έχανα καθόλου αυτή τη στιγμή σε ευχαρίστηση. 

Οπότε αν κάποιος έβρισκε one x με 200€, θα του έλεγα ότι συνολικά τα 200€ για να one x είναι η χρυσή τομή όλων. 

Αλλο αυτό το οποίο το πιστεύω και το οποίο είναι και λογικό και αλλο όμως να προτείνει κάποιος για αγορά το one X έναντι του series S λέγοντας ότι στο πρώτο τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν καλύτερα.Ειναι δυνατόν?Τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LouCi4er είπε

Αλλο αυτό το οποίο το πιστεύω και το οποίο είναι και λογικό και αλλο όμως να προτείνει κάποιος για αγορά το one X έναντι του series S λέγοντας ότι στο πρώτο τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν καλύτερα.Ειναι δυνατόν?Τεσπα

Δεν ξέρω πως παίζει το series s για να έχω άποψη. Για εμένα υπάρχουν μόνο 2 δυνατές επιλογές στο μυαλό μου για υποψήφιους αγοραστές. 

Series x 510€

One X 200€.

Series s θα έλεγα να πάρει κάποιος που δεν θέλει να δώσει τόσα λεφτά ή να πάρει μεταχειρισμένο και παράλληλα έχει μικρά παιδάκια που ίσως δεν καταλάβουν διαφορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Αλλο αυτό το οποίο το πιστεύω και το οποίο είναι και λογικό και αλλο όμως να προτείνει κάποιος για αγορά το one X έναντι του series S λέγοντας ότι στο πρώτο τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν καλύτερα.Ειναι δυνατόν?Τεσπα

Μα πότε πρότεινα το one x για αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...