Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, privateer είπε

Ο άνθρωπος μπορεί να ρώτησε αυτό αλλά εδώ μπορούμε να προτείνουμε την καλύτερη λύση για την περίπτωση του. Προφανως δεν γνωρίζει όπως πολλοί στην Ελλάδα για χβοχ και gamepass. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καν τέτοιο διλημμα. Εδώ σου λέει θα πρέπει να βάλει δόσεις για πσ5 και εσύ του προτείνεις μια τελειωμένη κονσόλα και μετά να δώσει και άλλα λεφτά για πσ5 ωστε να δίνει 80αρια στην Σόνυ και να ψάχνει για αγγελίες για κάνα μεταχειρισμένο. Τελείως άκυρο Όταν μπορεί αυτός και τα παιδιά του να έχουν με 350 ευρώ πρόσβαση σε άπειρα παιχνίδια χωρίς άλλη χρέωση. 

Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση επειδή πρέπει να γράψω ένα σωρό πράγματα που παραβλέπεις αλλά δεν είμαι σε "mood conflict" σήμερα 🤣

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Bullrich είπε

Αν τα παιδια ειναι 7 και 8 κοιτα και την επιλογη του να παρεις ενα Nintendo.

Εχω το ανηψακι μου 10 χρονων, πριν δυο χρονια του πηρε ο πατερας του ενα PS4 Pro. Μετα απο λιγο του πηρα και εγω ενα Nintendo Switch.

Περιττο να σου ποιο αραχνιαζει κατω απο την τηλεοραση και ποιο το εχει λιωσει στο κρεββατι και στο αυτοκινητο.

Ξεκάθαρη απάντηση είναι το XBOX Series S + Game Pass ακόμα και αν δεν ρώτησες για XBOX, μάλλον γιατί δεν ξέρεις τι προσφέρει. Διάβασε τα 2 πρώτα posts εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-συνδρομές-ultimate-game-pass-gold/

Προσωπική μου άποψη είναι πως μου φαντάζει τεράστιο έξοδο να έχω κονσόλα και να πρέπει να δίνω 10άδες € κάθε χρόνο για να παίζω 1-2-3 παιχνίδια, ενώ με 2,5€ το μήνα μπορώ να έχω και να παίζω 100άδες παιχνίδια.

Βέβαια θέμα προτεραιοτήτων είναι ολα. Ολοι έχουν δίκιο για την επιλογή τους, αρκεί πρωτα βέβαια να έχουν γνωρίσει ολες τις δυνατές επιλογές. 

Οι περισσότεροι ξέρουν το playstation μόνο λόγω marketing. Αν τους πεις να κάνουν σύγκριση με το xbox, δεν έχουν ιδέα για ομοιότητες και διαφορές. Ξέρουν μόνο ότι τους έχεις μάθει το marketing. 

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ο άνθρωπος ρώτησε, να πάρω το ps4 ή το ps5 και του απαντάμε πάρε το xbox? Ok, να πάρω πορτοκάλια ή λεμόνια? Πάρε γκρεΐπφρουτ 🤣

Βεβαίως να πάρεις πορτοκάλια ή λεμόνια. Έχεις ακούσει όμως για τα οφέλη του γκρειπφρουτ? Αν όχι, ψάξτο λίγο καλύτερα και επέλεξε ότι σου αρέσει / ταιριάζει καλύτερα στο τέλος.

Κάπως έτσι πάει η συζήτηση....

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ξεκάθαρη απάντηση είναι το XBOX Series S + Game Pass ακόμα και αν δεν ρώτησες για XBOX, μάλλον γιατί δεν ξέρεις τι προσφέρει. Διάβασε τα 2 πρώτα posts εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-συνδρομές-ultimate-game-pass-gold/

Προσωπική μου άποψη είναι πως μου φαντάζει τεράστιο έξοδο να έχω κονσόλα και να πρέπει να δίνω 10άδες € κάθε χρόνο για να παίζω 1-2-3 παιχνίδια, ενώ με 2,5€ το μήνα μπορώ να έχω και να παίζω 100άδες παιχνίδια.

Βέβαια θέμα προτεραιοτήτων είναι ολα. Ολοι έχουν δίκιο για την επιλογή τους, αρκεί πρωτα βέβαια να έχουν γνωρίσει ολες τις δυνατές επιλογές. 

 

Βεβαίως να πάρεις πορτοκάλια ή λεμόνια. Έχεις ακούσει όμως για τα οφέλη του γκρειπφρουτ? Αν όχι, ψάξτο λίγο καλύτερα και επέλεξε ότι σου αρέσει / ταιριάζει καλύτερα στο τέλος.

Κάπως έτσι πάει η συζήτηση....

Αρχικά πριν του πεις πάρε γκρεΐπφρουτ, πρέπει να τον ρωτήσεις, γιατί θέλει πορτοκάλια ή λεμόνια. Ενδεχομένως να θέλει να κάνει πορτοκαλόπιτα 🤣

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ανοίξατε που ανοίξατε αυτή τη κουβέντα, καλό θα ήταν κάποιος να έπαιρνε και υπόψην του τις βιβλιοθήκες που έχουν οι κονσόλες και κατά πόσο ταιριάζουν σε παιδιά 8-9 χρονών αλλά και τα πραγματικά γούστα αυτών των παιδιών αντί για τη γνωστή κουβέντα για το πόσο γαμάτο είναι το gamepass.

Αν πχ. τα παιδιά θέλουν να παίξουν Fifa και Fortnite είναι ψιλοάκυρο το gamepass και μάλλον το καλύτερο θα ήταν να πάρουν τη κονσόλα που έχουν και οι φίλοι τους. Αν πάλι οι γονείς των παιδιών θέλουν να τα κατευθύνουν σε συγκεκριμένες κατηγορίες χωρίς βία κτλ. καλό θα ήταν να ψάξουν τις βιβλιοθήκες των 2 κονσολών και τι θεωρούν καλύτερο.

Μερικές φορές είναι καλό να κοιτάμε και το τι θα παίζουμε σε μια κονσόλα όχι μόνο το πόσο κάνει χωρίς να υπονοώ ότι η μία υπερτερεί της άλλης για αυτές τις ηλικίες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sarakinos είπε

Μπορείς να πάρεις xbox series s με game pass. Άσχετο με το θέμα αλλά με βάση αυτά που λες αυτό θα σου πρότεινα

Καθόλου άσχετο.

Θα ρωτούσα και γι'αυτη την κονσόλα.

Τα παιχνίδια που θέλουν να παίζουν είναι Fortnite, fifa, roblox, κτλ.

Τα έχει όλα με συνδρομή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Καθόλου άσχετο.

Θα ρωτούσα και γι'αυτη την κονσόλα.

Τα παιχνίδια που θέλουν να παίζουν είναι Fortnite, fifa, roblox, κτλ.

Τα έχει όλα με συνδρομή;;;

Με αυτά που παίζουν πας σε PS μεριά αναγκαστικά. Δεν ακουμπάς xbox.

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Ο άνθρωπος ρώτησε, να πάρω το ps4 ή το ps5 και του απαντάμε πάρε το xbox? Ok, να πάρω πορτοκάλια ή λεμόνια? Πάρε γκρεΐπφρουτ 🤣

😂😂😂😂

Παραληψη δική μου γιατί δεν είχα ακούσει για Xbox.

Αν έχει όλα όσα έχει το ps και είναι και καλύτερο εννοείται θα το προτιμήσω

Επεξ/σία από batman_gardiki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, batman_gardiki said:

Καθόλου άσχετο.

Θα ρωτούσα και γι'αυτη την κονσόλα.

Τα παιχνίδια που θέλουν να παίζουν είναι Fortnite, fifa, roblox, κτλ.

Τα έχει όλα με συνδρομή;;;

Υπαρχουν ολα αυτα. Το fortnite ειναι δωρεαν εξαλου για ολους ανεξαρτητα κονσολας. Το πλεονεκτημα του gamepass μιας και αναφερθηκε για τις βιβλιοθηκες (οι οποιες ειναι κατα 95% παρομοιες και στις 2 αυτες κονσολες) ειναι οτι υπαρχουν και ενα σωρο coop αλλα και Ε rating παιχνιδια να παιξετε μαζι. Ναι αρχικα θα βαλετε τα κλασσικα fortnite/fifa ktl αλλα για μενα το βασικοτερο ειναι η δυνατοτητα να ανακαλυψουν νεα παιχνιδια που θα τους αρεσουν. πχ στο gamepass εχει το it takes two ισως το καλυτερο coop Παιχνιδι αυτη την στιγμη. Και ενα σωρο αλλα χωρις να χρειαζεται να τα αγορασεις ξεχωριστα. Στο πσ4/5 το πιο πιθανο ειναι να μεινεις σε 3-4 free to play παιχνιδια και τελος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Καθόλου άσχετο.

Θα ρωτούσα και γι'αυτη την κονσόλα.

Τα παιχνίδια που θέλουν να παίζουν είναι Fortnite, fifa, roblox, κτλ.

Τα έχει όλα με συνδρομή;;;

Τα Fortnite και Roblox (που δεν υπάρχει στο Playstation) είναι δωρεάν. Επίσης δεν χρειάζονται συνδρομή για online παιχνίδι. Το Fortnite έχει και cross-platform, άρα δεν έχει σημασία τι κονσόλα έχουν οι φίλοι.

Το FIFA μπαίνει μετά από κάποιους μήνες στην συνδρομή. Το τωρινό π.χ. δεν έχει μπει ακόμα.

Αν δεν σε ενοχλεί η έλλειψη φυσικού οπτικού μέσου (κι άρα η αγορά των μεταχειρισμένων παιχνιδιών), το Series S σίγουρα αξίζει μια ματιά για αυτά που ζητάνε. Μηχάνημα τωρινής γενιάς, πιο κοντά στο budget σου...

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, batman_gardiki είπε

Παραληψη δική μου γιατί δεν είχα ακούσει για Xbox.

Αν έχει όλα όσα έχει το ps και είναι και καλύτερο εννοείται θα το προτιμήσω

Έχουμε παιδιά στην ίδια ηλικία, τα δικά μου είναι 9 και 6, από το τι τους αρέσει να παίζουν εξαρτάται και η απάντηση στο ερώτημα σου. Αν θέλεις γράψε όσα περισσότερα θυμάσαι για να έχουμε μια ιδέα του τι τους αρέσουν. Είχαν ποτέ κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Καθόλου άσχετο.

Θα ρωτούσα και γι'αυτη την κονσόλα.

Τα παιχνίδια που θέλουν να παίζουν είναι Fortnite, fifa, roblox, κτλ.

Τα έχει όλα με συνδρομή;;;

 

22 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Με αυτά που παίζουν πας σε PS μεριά αναγκαστικά. Δεν ακουμπάς xbox.

Βάσει ποιας λογικής πας PS? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Βάσει ποιας λογικής πας PS? 

Αν καταλαβαίνω καλά τι παίζουν τα παιδιά του παλικαριού, παίζουν τα ψιλοmainstream παιχνίδια που ναι μεν είναι multiplatform αλλά όχι απαραίτητα cross-platform. Υποθέτω ότι:

  • θα θέλουν να τα παίξουν ΚΑΙ με τους φίλους τους
  • οι περισσότεροι φίλοι τους έχουν PS λόγω playstation-land, marketing κτλ κτλ.
  • σπάνια αυτά μπαίνουν στο gamepass οπότε ή θα πρέπει να τα αγοράσει ή θα είναι free

Βρίσκεις κάτι λάθος στη συγκεκριμένη λογική?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Mitroglou7 said:

Με αυτά που παίζουν πας σε PS μεριά αναγκαστικά. Δεν ακουμπάς xbox.

fortnite crossplatform αρα αδιαφορο σε πια κονσολα παιζεις

φιφα υπαρχει στο gamepass

roblox δεν υπαρχει καν στο playstation

αλλα ναι δεν ακουμπας χβοχ😂

Επεξ/σία από privateer
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτη την gamepass αντίληψη ότι είναι πιο οικονομικό η είναι του 'λαού' . Εμένα ένας φίλος πήρε το Series s με ένα μήνα gamepass. Γούσταρε. Μετά όμως τι? Θα πρέπει να δίνει 100πλας κάθε χρόνο σε συνδρομή. Δεν είναι όλοι εκεί έξω άνετοι να κάνουν vpn και να αγοράζουν από βραζιλιες. Και αν θέλει να παίξει ένα call of Duty θα πρέπει να το αγοράσει έτσι και αλλιώς. Και μόνον σε ψηφιακό. Δεν θα μπορεί να το μετά πωλήσει. Δεν θα γλυτώσει τα 80ρια της Sony όπως τα βαφτισατε. Επίσης δεν θα μπορεί ένας φίλος να του δανείσει ένα παιχνίδι. Είναι τόσο αλλά και το βλέπετε μόνο κόμματα. Για μένα χίλιες φορές Χ πάρα S σε όσους θέλουν xbox 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...