Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά έχω ένα γιο 10 ετών και έχω το switch εδώ και 4 χρόνια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και ο μικρός . Υπάρχουν αποκλειστικά σε κάθε κονσόλα, αλλά εκτός από αυτά όλα τα υπόλοιπα παίζουν σε όλες τις κονσόλες.

Οπότε για μένα κοίτα τα αποκλειστικά σε κάθε κονσόλα κι αποφάσισε, όπως και το κόστος. Εγώ αν αγόραζα τώρα κάτι , θα αγόραζα ξανά το switch, το oled φυσικά που έχει καλύτερη οθόνη.

Καλή χρονιά και καλό gaming ότι και να πάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Εγώ προσωπικά έχω ένα γιο 10 ετών και έχω το switch εδώ και 4 χρόνια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και ο μικρός . Υπάρχουν αποκλειστικά σε κάθε κονσόλα, αλλά εκτός από αυτά όλα τα υπόλοιπα παίζουν σε όλες τις κονσόλες.

Οπότε για μένα κοίτα τα αποκλειστικά σε κάθε κονσόλα κι αποφάσισε, όπως και το κόστος. Εγώ αν αγόραζα τώρα κάτι , θα αγόραζα ξανά το switch, το oled φυσικά που έχει καλύτερη οθόνη.

Καλή χρονιά και καλό gaming ότι και να πάρεις. 

Σαφέστατα εξαιρετικο το switch. Θες όμως ένα σκασμό λεφτά να παίρνεις παιχνίδια.

Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, σαφέστατα όλες είναι σωστές και καλές επιλογές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δεν ξέρω πως παίζει το series s για να έχω άποψη. Για εμένα υπάρχουν μόνο 2 δυνατές επιλογές στο μυαλό μου για υποψήφιους αγοραστές. 

Series x 510€

One X 200€.

Series s θα έλεγα να πάρει κάποιος που δεν θέλει να δώσει τόσα λεφτά ή να πάρει μεταχειρισμένο και παράλληλα έχει μικρά παιδάκια που ίσως δεν καταλάβουν διαφορά. 

Εγώ διαφωνώ στο να δώσει κάποιος 200€ για να πάρει μεταχειρισμένη προηγούμενης γενιάς κονσόλα όταν με 100€ ακόμα παίρνεις καινούργια next-gen κονσόλα.Πως να το κάνουμε,το Series S είναι next-gen και είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το One X σε όλους τους τομείς,από απόδοση στα παιχνίδια,από χρόνους φορτωματος,από μελλοντική υποστήριξη,από τεχνολογιες, παντού.

Εκει που συμφωνώ είναι ότι δεν αξιζει να φύγει κάποιος από One X να πάει στις καινούργιες κονσόλες,όχι ακόμα τουλάχιστον.Το Series S παίζει όπως το Χ,υπάρχουν άπειρα βίντεο στο youtube για να δεις τις διαφορές ανάμεσα σε X/S και one,δες μερικά βίντεο και θα αλλάξεις γνώμη για το ποιες επιλογές υπάρχουν.Φιλικα εννοείτε έτσι,δεν προσπαθώ να επιβάλλω την γνώμη μου,απλά από αυτά που έχω δει αυτό έχω καταλάβει.Αν και έχω το S είμαι και εγώ της άποψης ότι για 200 παραπάνω,είναι μεγάλο λάθος να μην πάρει κάποιος το Χ.Ειναι μεγάλη η διαφορά στην δύναμη.Κατι που πιστεύω θα φανεί στην πορεία ότι και να λέει η Microsoft.

Αν και νομίζω είμαστε offtopic και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.χαχα

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

series X (500+)-> series S (250+)-> one X(-200) -> one S(100+)

 

αναλογως ποσα χρηματα διαθετεις αγοραζεις με την παραπανω σειρα.

φυσικα με τη νεα γενια θα παιξεις και τα αντιστοιχα next gen παιχνιδια (πχ flight simulator MONO σε series)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Λυπηθειτε τον κοσμο που παιρνει σοβαρα αυτα που γραφετε και σταματηστε να τους προτεινετε κονσολες προηγουμενης γενιας.

Καλησπέρα σε όλους εδώ μέσα. Ο μικρός 7ετων ακόμη δεν έχει εκφράσει έντονη επιθυμία για κάποια παιχνίδι μηχανή είναι η αλήθεια. Βέβαια έχει το κινητό που του δίνω και παίζει εκεί από το playstore (android) ραλακια, και κάτι με οχήματα. Τι θα μου πρότεινε κάποιος να κατευθύνω ως προς αγορά; δεν ξέρω τίποτα. Για το καλοκαίρι που θα είναι κ πιο μεγάλος. Συν και πλυν από κάθε κονσόλα μπορώ να έχω; αυτό με το xbox game pass διάβασα και κατάλαβα ότι συμφερει αρκετα ειδικά με το κόλπο συνδρομής από άλλη χώρα. Επομένως που πάω....; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Πας εκεί που ριπές. Δηλαδή series S/X με gamepass και θα λιωσετε στο forza horizon 4/5 συν οποία αλλά ραλακια και μη υπαρχουν στη συνδρομή

Το Nintendo switch δεν είναι πιο επίκεντρωμενο στην ηλικία 7 εως 12;πιο kids friendly εννοώ; θα με καλύψει το gamepass λες; θα μπορώ να έχω και να μπορώ να παίζω τα παιχνίδια και στο κινητό αν κατάλαβα καλά για να καλύψω και τη ανάγκη της φορητοτητας; κάτι που το καλύπτει εκ των πραγμάτων το switch και είναι και το μεγάλο του συν αν έχω καταλάβει καλά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το switch ναι ειναι πιο ιδανικο για παιδια δημοτικου. πιο γαλήνια και αθώα παιχνιδια για αυτες τις πιο τρυφερες ηλικίες και πιο ευκολο σε χρήση.  Η δε φορητοτητα ειναι μεγαλο ατου για παιδάκι, βεβαια εξαρταται το ποσο θελεις εσυ να εχει τη δυνατοτητα να λιωνει καθε λεπτο και σε καθε γωνια και σε καθε ταξίδι :P 

Τα μειονεκτηματα του τα ξερουμε ολοι. Ειναι πολυ πιο αδυναμο τεχνικα απο τον ανταγωνισμο (και λογικα σε 2 χρονια θα βγει η επομενη κονσολα της nintendo) και τα παιχνιδια εκει ειναι πανακριβα. Δλδ και 5 χρονια να περασουν, τα first party της nintendo τα βρισκεις σχεδον full price, ενω 5 χρονια μετα στις αλλες κονσολες, σχεδον το καθε παιχνιδι το βρισκεις 5-15Ε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, angelucky είπε

Καλησπέρα σε όλους εδώ μέσα. Ο μικρός 7ετων ακόμη δεν έχει εκφράσει έντονη επιθυμία για κάποια παιχνίδι μηχανή είναι η αλήθεια. Βέβαια έχει το κινητό που του δίνω και παίζει εκεί από το playstore (android) ραλακια, και κάτι με οχήματα. Τι θα μου πρότεινε κάποιος να κατευθύνω ως προς αγορά; δεν ξέρω τίποτα. Για το καλοκαίρι που θα είναι κ πιο μεγάλος. Συν και πλυν από κάθε κονσόλα μπορώ να έχω; αυτό με το xbox game pass διάβασα και κατάλαβα ότι συμφερει αρκετα ειδικά με το κόλπο συνδρομής από άλλη χώρα. Επομένως που πάω....; 

Εγω θα πηγαινα σε jailbreaked switch η σε series s με gamepass για οικονομικες λυσεις αν δεν ασχολεισαι εσυ ο ιδιος με το gaming.

Αν παλι ασχολεισαι με το gaming θα οδηγουσα το μικρο σε κονσολα/παιχνιδια που αρεσουν και σε μενα για να τον απομακρυνω απο τα fortnite και να περναω χρονο μαζι του. Σε αυτο δεν εχω απαντηση που να πας καθως εχει να κανει και με τις δικες σου προτιμησεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

το switch ναι ειναι πιο ιδανικο για παιδια δημοτικου. πιο γαλήνια και αθώα παιχνιδια για αυτες τις πιο τρυφερες ηλικίες και πιο ευκολο σε χρήση.  Η δε φορητοτητα ειναι μεγαλο ατου για παιδάκι, βεβαια εξαρταται το ποσο θελεις εσυ να εχει τη δυνατοτητα να λιωνει καθε λεπτο και σε καθε γωνια και σε καθε ταξίδι :P 

Τα μειονεκτηματα του τα ξερουμε ολοι. Ειναι πολυ πιο αδυναμο τεχνικα απο τον ανταγωνισμο (και λογικα σε 2 χρονια θα βγει η επομενη κονσολα της nintendo) και τα παιχνιδια εκει ειναι πανακριβα. Δλδ και 5 χρονια να περασουν, τα first party της nintendo τα βρισκεις σχεδον full price, ενω 5 χρονια μετα στις αλλες κονσολες, σχεδον το καθε παιχνιδι το βρισκεις 5-15Ε.

Δεν είναι μόνο για παιδιά δημοτικού που λες. Έχει τα πάντα σαν κονσόλα εκτός από τις αποκλειστικότητες που έχει κάθε κονσόλα , προφανώς! 

Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι ΚΑΙ φορητό. Έχει παιχνιδαρες και αυτό και ας μην έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε hardware. Τα παιχνίδια δεν είναι μόνο τα τέλεια γραφικά αδερφέ. Τουλάχιστον σε εμάς που μεγαλώσαμε την δεκαετία του 80'!!!  Έχουμε παίξει παιχνιδαρες και ας μην είχαν καλά γραφικά (arcanoid, pacman, golden axe, double dragon κτλ κτλ). Τα παιχνίδια είναι συναίσθημα και όχι απλά να πάρει κανείς ένα όπλο που να φαίνεται αληθινό και να σκοτώνει τα πάντα.

 

Παρόλα αυτά, το κόστος είναι μεγάλο για τα παιχνίδια της νιντεντο και αυτό είναι καλό, αλλά υπάρχουν προσφορές στο online store. Επίσης θες τουλάχιστον μία 256gb κάρτα sd διότι ο χώρος του είναι μικρός , νομίζω 64 gb έχει το oled μοντέλο (αν πει σε switch θα πάρει αυτό και μόνο αυτό).

 

 

Τέλος να σου πω ότι , ότι και να επιλέξει το παιδί που ψαχνει, να μην πάρει παιχνίδια βίας στα παιδιά γιατί είναι μικρά. Όλες οι κονσόλες έχουν κανονικά παιχνίδια. Όχι βία στα παιδιά, δεν κάνει καλό. Ότι γράφει pegi 15 ή 18 δεν είναι για μικρά παιδιά.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Δεν είναι μόνο για παιδιά δημοτικού που λες. Έχει τα πάντα σαν κονσόλα εκτός από τις αποκλειστικότητες που έχει κάθε κονσόλα , προφανώς! 

Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι ΚΑΙ φορητό. Έχει παιχνιδαρες και αυτό και ας μην έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε hardware. Τα παιχνίδια δεν είναι μόνο τα τέλεια γραφικά αδερφέ. Τουλάχιστον σε εμάς που μεγαλώσαμε την δεκαετία του 80'!!!  Έχουμε παίξει παιχνιδαρες και ας μην είχαν καλά γραφικά (arcanoid, pacman, golden axe, double dragon κτλ κτλ). Τα παιχνίδια είναι συναίσθημα και όχι απλά να πάρει κανείς ένα όπλο που να φαίνεται αληθινό και να σκοτώνει τα πάντα

Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι "μονο" για παιδια δημοτικου. 37 ετων ειμαι και πηρα και Switch :P 
Αυτο που ειπα ειναι ξεκαθαρα οτι για τα παιδια δημοτικου, το switch ειναι ιδανικη λύση γιατι ειναι πιο φιλικο σε χρηση αλλα και σε παιχνιδια για αυτες τις ηλικίες, thats all. 

Για τα γραφικα επισης δε διαφωνω καθολου. Μεγαλωσα με C64 και εχω εκατονταδες παιχνιδια σε κασετες εκει αλλα και σε δισκετες που τα δειχνω σε παιδια σημερα και γελανε :P 
Απλα προφανως οταν ενας ανθρωπος μας ρωταει την αποψη μας για μια συσκευη, ειναι σημαντικο να του πουμε οτι "ξερεις τι; το Switch ειναι αρκετα πιο αδυναμο απο τον ανταγωνισμο", για να ξερει ο ανθρωπος. Μη φανταζεται δλδ οτι θα παίξει εκει το πχ. Far Cry 6 γιατι η κονσολα απλα δε θα μπορει να το στηριξει. Αυτό το "εχει τα παντα εκτος απο αποκλειστικοτητες που ειπες" δλδ, δεν ειναι σωστο καθως υπαρχουν παρα πολλα multiplatforms του ps/xbox που δεν βγαινουν στο switch. 

Tα υπολοιπα για τη βια τα εχουμε πει χιλιαδες φορες, ειναι στο χερι του καθε γονιού να το προσεχει. Οπως δεν περνεις Penthhouse στο 7χρονο ή δε το πας τσαρκα σε στριπτιτζαδικο, ετσι δε πρεπει να του περνεις παιχνιδια που ειναι για μεγαλύτερες ηλικιες. Γονικη ευθηνη και μεριμνα εδω ειναι απολυτα απαραίτητη.

 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα σε όλα τα παραπάνω, 

οικονομία - ηλικία παικτών - δύναμη κονσόλας κλπ 

να προσθέσω ότι με το Series S/Gamepass θα παίξεις το απόλυτο Flight Simulator με 250+ € ενώ θα ήθελες ενα pc των 600-700€ τουλάχιστον για την ίδια κ χειρότερη απόδοση. Από μόνο του είναι εμπειρία ζωής, τα video στο Internet το μαρτυρούν για όποιον δεν το έχει ζήσει. Μια βόλτα το βράδυ στα Ιμαλάια πχ σε χαλαρώνει από κάθε κούραση στη δουλειά. :)

Κ ως next gen για 5-6 χρόνια εγγυημένη υποστήριξη. 

Δεν θα έλεγα με τίποτα να πάρει κάποιος πλέον κονσόλα περασμένης γενιάς καμίας εταιρείας. Θα αποβεί εις βάρος του σύντομα η αγορά με την έλλειψη τίτλων και θα στενοχωρεί αυτό τον τελικό χρήστη. 

Για παιδιά όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω, παιχνίδια για παιδιά μόνο. Είτε Nintendo, είτε Microsoft/Gamepass, είτε Sony με αυστηρό κλείδωμα ηλικίας κ επιλογή ποιότητας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread, υπάρχει κάποια πρόταση για κονσόλα που να τρέχει με emuls διάφορα παιχνίδια ανθρώπινα;

Πχ ps1/ps2, mame, n64, gbc / gba snes.κλπ. 

Υπάρχουν κάποιες λύσεις από gearbest ΚΟΚ, έχει δοκιμαστεί κάποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Series s θα έλεγα να πάρει κάποιος που δεν θέλει να δώσει τόσα λεφτά ή να πάρει μεταχειρισμένο και παράλληλα έχει μικρά παιδάκια που ίσως δεν καταλάβουν διαφορά. 

 

Υπάρχουν και μεγάλα "παιδιά" που δεν βλέπουν διαφορά :)

 

 

 

Μεταξύ μας αν δεν είσαι χομπίστας να ξέρεις ότι π.χ. το τάδε game τρέχει στα 30 fps στο serie s στο 60 το δείνα game στo Χ, φαντάσου ένας νεοεισερχόμενος στον χώρο αν θα καταλάβει τίποτα.

Αυτή ακριβώς είναι η εμπείρια μου από την "αναβάθμιση" από το S στο X μέχρι τώρα.

9 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread, υπάρχει κάποια πρόταση για κονσόλα που να τρέχει με emuls διάφορα παιχνίδια ανθρώπινα;

Πχ ps1/ps2, mame, n64, gbc / gba snes.κλπ. 

Υπάρχουν κάποιες λύσεις από gearbest ΚΟΚ, έχει δοκιμαστεί κάποια;

Σαν hardware το series S έχει όλα τα φόντα για να κάνει emulation μέχρι και ps3 (και ps4 γιατί όχι) αλλά όπως πάντα δεν μπορείς να στηρίζεσαι σε ένα κλειστό σύστημα.

 

Επεξ/σία από Revered
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...