Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίθηκε ναι, αν δεν κάνω λάθος το είπε και στο πρώτο του ποστ, δεν βλέπω να έχει δυσκολία να το καταλάβει αυτό.

Έχει δυσκολία όμως να το χωνέψει.. και όπως δήλωσε επί λέξη στο post #189 του είναι αδιάφορο το ότι βγήκε αντισυνταγματικός. Το ότι με τη σειρά μου και εγώ του δήλωσα πως εφόσον σκέφτεται έτσι αδιαφορώ για τα δικά του προβλήματα, το θεωρείς επίθεση?

 

Απλά ρωτάει τι θα γίνει με τον νεο νόμο που είπε ο Σαμαράς οτι θα βγάλει (εδω γελάω εγω).

Ο Σαμαράς είπε, αλλα εγω πιστεύω οτι αυτός ο νόμος στο είπε θα μείνει.

 

Όπως και να έχει δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου προς αυτόν (ts).

 

Επίσης δεν διεύρρευσε κάποια φήμη, Ο Σαμαράς έδωσε εντολή σε έναν υπουργό του (όνομα μου διαφεύγει) να δημιουργήσει νεο νόμο με έμφαση κυρίως σε φοιτητές και παιδία που γεννήθηκαν εδω( νομίζω για αυτα τα 2, δεν βαζω και το χερι μου στην φωτιά)

Σωστό, ο Σαμαράς ἐδωσε εντολή σε έναν υπουργό του(Αθανασίου) να δημιουργήσει ένα νόμο, αλλά με έμφαση στο να δίνει απλόχερα την ιθαγένεια σε ξένους επενδυτές.

 

Από το να δώσει την εντολή όμως μέχρι να ψηφιστεί νόμος, και το κυριότερο να είναι ο νόμος κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του ts, απέχει έτη φωτός. Άσε που Πασόκ-Δημάρ δήλωσαν ότι δεν πρόκειται να ψηφίσουν νέο νόμο.

 

PS

Γελάω και εγώ για τον ίδιο λόγο που γελάς και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να λιμοκτονείς σε ανεπτυγμένη χώρα (τυπικά) είναι καλύτερο από το να λιμοκτονείς σε υποανάπτυκτη .

 

 

 

«Καλύτερο» ως προς τι; Ας πούμε ως προς το ότι, λιμοκτονώντας στην «ανεπτυγμένη» χώρα (βλέπε π.χ. Ελλάδα, στην οποία γνωρίζω τι συμβαίνει σε ανάλογες περιπτώσεις, μια κι εκεί γεννήθηκα και στην ελληνική καθημερινότητα μεγάλωσα), αν ακολουθήσεις το ένστικτο επιβίωσης στο οποίο αναφέρεσαι πιο κάτω και π.χ. κλέψεις για να φας, ή - σε περίπτωση που το ένστικτο επιβίωσης σού βγει κάπως πιο «βίαια» σκοτώσεις (επειδή αυτός τον οποίο πήγες να κλέψεις - για να φας, πάλι... - αντιστάθηκε), θα αντιμετωπίσεις αστείες, εντελώς δυσανάλογες με τη βαρύτητα τού παραπτώματός σου, ποινές; Ή ως προς το ότι, αν δεν τελέσεις άλλο παράπτωμα - διότι προφανώς δε γίνονται όλοι οι πεινασμένοι, κλέφτες και φονιάδες, απ' όπου κι αν κατάγονται (για να προλάβω κανέναν απίθανο που θα το «πετάξει» πιθανώς κι αυτό...) - θα έχεις, ενώ βρίσκεσαι παράνομα στη χώρα, ακόμα και προτεραιότητα, ακόμα και απαλλαγή από την όποια δαπάνη π.χ. στα δημόσια νοσοκομεία, όταν οι νόμιμοι, φορολογούμενοι πολίτες τής χώρας περιμένουν στην «ουρά» και μάλιστα πληρώνουν; 

 

Σε αντίθεση με την «υποανάπτυκτη» χώρα (βλέπε π.χ. Γεωργία, στην οποία επίσης γνωρίζω τι συμβαίνει σε ανάλογες περιπτώσεις, μια και ζω ήδη 6 χρόνια εδώ, βλέποντας πλέον τη δική της καθημερινότητα), όπου αν κάνεις αυτό τής πρώτης περίπτωσης (μόνο κλοπή), η ελάχιστη ποινή που σε περιμένει, είναι τα 5 χρόνια έγκλειστος στη φυλακή (χωρίς «άδειες», «καλές συμπεριφορές» που μειώνουν την εκτίσιμη ποινή, χωρίς «εξαγορές» κ.τ.λ.), ενώ αν κάνεις αυτό τής δεύτερης περίπτωσης, ξεχνάς το χρώμα τού ουρανού για 25 χρόνια και παράλληλα χάνεις ότι έχεις και δεν έχεις από περιουσιακά στοιχεία, τα οποία αποδίδονται από το κράτος στην οικογένεια τού θύματος;

 

Αν κι εγώ λιμοκτονούσα - και δεν είχα το κουράγιο να αυτοκτονήσω - σίγουρα θα ακολουθούσα το ένστικτο τής επιβίωσης. Δεν είμαι υποκριτής για υποστηρίξω τρίχες, τού τύπου «εγώ είμαι ...ανώτερος και δεν κάνω τέτοια». Αν λοιπόν το ένστικτο τής επιβίωσης με οδηγούσε στο να κλέψω, ή ακόμα και να σκοτώσω, προφανώς και θα ήθελα να βρίσκομαι στη χώρα που θα πέσω πιο «μαλακά».

 

Σε περιπτώσεις όπως αυτές τού παραδείγματός μου, καταλαβαίνω - όπως κι ο καθένας υποθέτω - πολύ καλά το γιατί κάποιος προτιμά να λιμοκτονεί σε κάποια χώρα, από το να λιμοκτονεί σε κάποια άλλη.

 

Ειδάλλως, που ακριβώς εντοπίζεται το «καλύτερο»; Στο ότι μπορεί η μία χώρα να έχει ...καλύτερο κλίμα από την άλλη; 

 

 

 

(βέβαια με το σημερινό οικονομικό μοντέλο, καταργήσαμε το ένστικτο της επιβίωσης, κάνουμε ότι δεν υπάρχει)

 

 

 

Όχι όλοι μας! Σίγουρα όχι εγώ και είμαι βέβαιος ότι ούτε κι εσύ. Το θέμα είναι, ως ποιο ακριβώς σημείο θεωρεί ο καθένας ότι είναι λογικό να υποχωρεί μια συντεταγμένη πολιτεία, αντιμετωπίζοντας τα όποια ένστικτα τού καθενός (ναι, ακόμα κι αυτό τής επιβίωσης). Διότι αν αποφασίσει να υποχωρεί εσαεί, κάποια στιγμή θα μετατραπεί σε τόπο όπου ο ένας θα τρώει τον άλλον, ακριβώς όπως συμβαίνει και στις ζούγκλες.

 

Στις ζούγκλες όμως, θα είναι τουλάχιστον ηλίθιος αυτός που θα κλάψει, που θα διαμαρτυρηθεί για το ...καημένο το ελαφάκι που το σκότωσε ο φυσικός θηρευτής του, ή που θα τον χαρακτηρίσει «δολοφόνο». Διότι η συμπεριφορές των φυσικών κατοίκων μιας ζούγκλας, λειτουργούν πάντα και αποκλειστικά βάσει ενστίκτου και είναι απολύτως λογικό να λειτουργούν έτσι. Σε μια συντεταγμένη πολιτεία όμως (οφείλουν να) λειτουργούν βάσει νόμων.

 

 

 

Μπορείς λοιπόν απλά να πεις ότι κάποιοι γεννήθηκαν ευνοημένοι, κάποιοι αδικημένοι, αλλά αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να καταπατάνε το νόμο, μπορείς να το δεις και από την ανθρωπιστική ή λογική πλευρά, και να κατανοήσεις ότι ο καθένας θα κάνει ότι μπορεί για να επιβιώσει

 

 

Προσωπικά, φυσικά και βλέπω και την ανθρωπιστική πλευρά και κατανοώ απόλυτα ότι ο καθένας θα κάνει ό,τι μπορεί για να επιβιώσει. Αν όμως όλοι μείνουμε στην ανθρωπιστική πλευρά αποκλειστικά και αφήσουμε στην άκρη τη ρεαλιστική αντιμετώπιση, θεωρώ δεδομένο ότι η στιγμή που θα μετατραπούμε σε ζούγκλα, θα φθάσει πολύ πιο γρήγορα απ' όσο φαντάζονται μερικοί. Από 'κει κι έπειτα, το ποια θέση παίρνει ο καθένας, εξαρτάται από το πόσο ...γοητευτική βρίσκει την ιδέα. Εγώ συμβαίνει να μη τη βρίσκω καθόλου γοητευτική.

 

 

 

Απο την στιγμη που η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ βιζα παυει να ισχυει, εχεις ηδη παρανομοσει! Αν σε σταματησουν για ελενχο θεωρησε παρανομος και προβλεπονται απο τον νομο οι ιδιες διαδικασιες απελασης!

 

 

 

Πότε και πού υποστήριξα εγώ το αντίθετο; Εγώ μίλησα για όσους, όσο η τουριστική βίζα είναι εν ισχύ, βρήκαν και χρησιμοποίησαν προς όφελός τους τα πιθανά «παραθυράκια» των νόμων, ώστε ακόμα κι όταν η βίζα τους λήξει, να είναι νόμιμοι.

 

Περα απο ολα αυτα, πιστευω δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να συζηταμε για το πως μπηκε καποιος, απο την στιγμη που το Ελληνικο κρατος αποφασησε να τον νομιμοποιησει(του εδωσε αδεια εργασιας και παραμονης) καποια στιγμη αργοτερα.

 

 

 

Υποκειμενικό. Για 'μένα έχει και νόημα και ιδιαίτερα μεγάλη σημασία, ειδικά εφόσον γνωρίζω το λόγο για τον οποίο το ελληνικό κράτος αποφάσισε να τον νομιμοποιήσει και ο λόγος είναι απλός: Το ελληνικό κράτος είναι σε τέτοιο βαθμό σάπιο και ανοργάνωτο, ώστε τον άφησε να μπει απ' όπου βρήκε τρύπα και θεωρεί - άκρως εσφαλμένα κατά τη γνώμη μου - ότι, νομιμοποιώντας τον, αντιμετωπίζει το πρόβλημα. Κάτι τέτοιο όμως, είναι ακριβώς το ίδιο ηλίθιο και αναποτελεσματικό, με το να έχουν διαλυθεί κατά 80% τα κάγκελα στο μπαλκόνι κάποιου κι εκείνος να περνάει καινούργια μπογιά πάνω στη σκουριά. Όταν όμως πάει να ακουμπήσει τα κάγκελα και βρεθεί σε ελεύθερη πτώση προς το πεζοδρόμιο, ίσως για μια στιγμή προλάβει να συνειδητοποιήσει τη μαλακία που έκανε τότε, αλλά θα έχει σκάσει κάτω πριν προλάβει να σκεφτεί «Τι ωραία που θα ήταν, αν δεν ήμουν ηλίθιος»...

 

Επίσης έχει νόημα για έναν ακόμα λόγο: Διότι το γεγονός ότι το ελληνικό κράτος είναι μπάχαλο, για 'μένα δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση αυτόν που εκμεταλλεύεται την ανοργανωσιά του. Ακριβώς όπως δε δικαιολογείται κι αυτός που θα δει ένα μαγαζί ανοιχτό, αφύλαχτο, χωρίς κανέναν μέσα και μπει και «σηκώσει» μέχρι και τη μπογιά απ' τους τοίχους. Το ότι ο ιδιοκτήτης ήταν αναμφιβόλως απερίσκεπτος - για μα μην πω τίποτα πιο βαρύ - δεν καθιστά αυτόν που το έκλεψε, λιγότερο αξιοκατάκριτο, ή λιγότερο υπόλογο. Έχει ίσως να κάνει με το σύστημα αξιών τού καθενός

 

 

 

Μπαινω στην Ελλαδα με τουριστικη βιζα το 1992, μετα απο ενα μηνα παυει να ισχυει και ειμαι παρανομος. Καποια στιγμη επιστρεφω πισω στην χωρα μου παρανομα παλι για να μην μου καταστρεψουν το διαβατηριο, ξαναερχομαι παλι πισω στην Ελλαδα απο τα βουνα το 1998 που γινεται μαζικη νομιμοποιηση. Εχω καμια διαφορα με αυτον που μπηκε χωρις τουριστικη βιζα το 1992 αλλα δεν εφυγε απο την Ελλαδα;

 

 

Από τη στιγμή που παρέμεινες έστω και μία μέρα μετά τη λήξη τής βίζας, είσαι φυσικά το ίδιο παράνομος. Για διαφορετικούς λόγους από διαδικαστικής πλευράς, αλλά είσαι. Ένα κράτος που λειτουργεί, οφείλει να σε αντιμετωπίσει με την ίδια αυστηρότητα με την οποία οφείλει να αντιμετωπίσει και τον λαθραία εισερχόμενο.

 

 

 

 

 

Το ενδιάμεσο «σκηνικό» που περιγράφεις (επιστρέφω παράνομα στη χώρα μου...έρχομαι - πάλι παράνομα - στην Ελλάδα τον καιρό που ξέρω ότι γίνονται μαζικές νομιμοποιήσεις), δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο το αναφέρεις. Προφανής είναι η απάντηση: Καμία διαφορά δεν έχεις και προφανώς αυτό δεν είναι υπέρ σου.

 

Θα είχες διαφορά, αν δεν έμπαινες παράνομα τη δεύτερη φορά, επειδή ίσως δε θα χρειαζόταν. Επειδή ίσως γνώριζες, ότι έχουν αλλάξει πλέον τα πράγματα και, φτάνοντας στην επίσημη είσοδο των συνόρων, το μόνο που χρειάζεται για να μπεις σαν κύριος και να μη σού πει κανείς κουβέντα, είναι να έχεις διαβατήριο εν ισχύ. Σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση δε - ίσως, βάσει τον όσων έχω πει μέχρι τώρα να σου φανεί περίεργο - αλλά προσωπικά θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να έχεις το παραμικρό πρόβλημα με τη νέα παρουσία σου στη χώρα και θα επικροτούσα ακόμα και τη χορήγηση μόνιμης άδειας διαμονής, εφόσον αυτό θα ήταν εφικτό.

 

 

 

Παρεμπιπτόντως (αν και είναι άσχετο με το θέμα μας και ίσως να το γνωρίζεις ήδη), το να βγάλει κάποιος νέο διαβατήριο, με αλλαγμένο το επίθετό του - απολύτως νόμιμα - και να είναι πλέον «καθαρός» (τυπικά τουλάχιστον) ακόμα και εντός τής χώρας από την οποία έχει απελαθεί στο παρελθόν και μάλιστα πριν λήξει η διάρκεια ισχύος τής απαγόρευσης εισόδου στη χώρα, σε κάποιες χώρες είναι γελοία εύκολο.

 

Το γνωρίζω συγκεκριμένα, από περίπτωση γνωστού μου Γεωργιανού, ο οποίος συνελήφθη στην Ελλάδα χωρίς άδεια διαμονής - άγνωστο το πως μπήκε - και απελάθηκε, με απαγόρευση εισόδου για πέντε χρόνια.

 

Λίγες μόλις μέρες αφού επέστρεψε στη χώρα του, αποδεικνύοντας απλά ότι δεν έχει βεβαρυμένο ποινικό μητρώο στη Γεωργία, άλλαξε το επίθετό του στο ληξιαρχείο, έβγαλε νέο διαβατήριο με το νέο επίθετο και μπήκε ξανά στην Ελλάδα νόμιμα, με πρόσκληση από Έλληνα εργοδότη. Εννοείται ότι με το πριν την αλλαγή όνομά του, δεν έμπαινε νομίμως πριν από τα πέντε χρόνια, με καμία δύναμη.

 

Αυτό, εννοείται ότι δεν το επικροτώ, απλά αναφέρω ότι γίνεται πανεύκολα... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider

Ναι, αυτά εννοώ, όχι απαραίτητα με την παρανομία μέσα. Μπορεί κάποιος να παρανομήσει για να επιβιώσει, μπορεί απλά να εκμεταλλευτεί τα προνόμια μιας ανεπτυγμένης χώρας (τα δικαιώματα σε δωρεάν νοσοκομεία κλπ), ακόμα και την καλύτερη αντιμετώπιση που μπορεί να έχει κάποιος απλά ζητιανεύοντας για το φαγητό του.

Εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι θα γίνουμε ζούγκλα αν κάνουμε το, αυτονόητο για εμένα, να νομιμοποιούμε όσους έχουν σκοπό να μείνουν και να προσφέρουν στη χώρα μας (και όταν λέω να προσφέρουν, δεν εννοώ να κόψουν τις φλέβες τους και να τρέχει ελληνικό dna, εννοώ να φοιτήσουν, να εργαστούν κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider

Ναι, αυτά εννοώ, όχι απαραίτητα με την παρανομία μέσα. Μπορεί κάποιος να παρανομήσει για να επιβιώσει, μπορεί απλά να εκμεταλλευτεί τα προνόμια μιας ανεπτυγμένης χώρας (τα δικαιώματα σε δωρεάν νοσοκομεία κλπ), ακόμα και την καλύτερη αντιμετώπιση που μπορεί να έχει κάποιος απλά ζητιανεύοντας για το φαγητό του.

Εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι θα γίνουμε ζούγκλα αν κάνουμε το, αυτονόητο για εμένα, να νομιμοποιούμε όσους έχουν σκοπό να μείνουν και να προσφέρουν στη χώρα μας (και όταν λέω να προσφέρουν, δεν εννοώ να κόψουν τις φλέβες τους και να τρέχει ελληνικό dna, εννοώ να φοιτήσουν, να εργαστούν κλπ).

 

 

 

Δε διαφωνώ, αρκεί να τηρηθούν αυστηρά κάποιες βασικές προϋποθέσεις, με πρώτη και σημαντικότερη, το κράτος να γίνει ξανά κράτος κάποια στιγμή, ώστε:

 

- Να ελέγχει το πόσοι και ποιοι είναι αυτοί που μπαίνουν, τη στιγμή που μπαίνουν, προκειμένου να επιτρέπει την είσοδο και εν συνεχεία την έναρξη τής διαδικασίας έκδοσης άδειας διαμονής, μόνο σε όσους μπορεί να αντέξει και όποιους πρέπει.

 

Λέγοντας «όσους μπορεί να αντέξει» εννοώ το απλούστατο, να δέχεται τόσους μόνο, για όσους υπάρχουν θέσεις νόμιμης απασχόλησης και για όσους επαρκούν οι κρατικές υποδομές προκειμένου να απολαμβάνουν των κοινωνικών παροχών (εκπαίδευση, περίθαλψη κ.τ.λ.)

 

Λέγοντας «όποιους πρέπει», εννοώ να ελέγχει εξονυχιστικά - σε συνεργασία με τις αρμόδιες υπηρεσίες τής χώρας από την οποία προέρχεται - το αν αυτός που θέλει να μπει στη χώρα, έχει καθαρό ποινικό μητρώο και δεν καταζητείται είτε στη χώρα του, είτε αλλού.

 

Από τη στιγμή δε που θα επιτραπεί η είσοδός τους και εγκριθεί η διαμονή τους, εφόσον δήλωσαν ότι ήλθαν με σκοπό να σπουδάσουν, ή να εργαστούν, ο κρατικός μηχανισμός να ελέγχει και να διαπιστώνει αν όντως σπουδάζουν, ή εργάζονται.

 

Αν και όταν τα παραπάνω αρχίσουν να εφαρμόζονται στην πράξη, δε θα υπάρχει κατά τη γνώμη μου κανένα πρόβλημα.

 

Για όσους τώρα, ήδη βρίσκονται στη χώρα, συνεχίζω να διαφωνώ με την παρουσία τους, από τη στιγμή που μπήκαν με μη νόμιμο τρόπο και η άποψή μου είναι ότι πρέπει να απελαθούν. Αυτό διότι θεωρώ ότι ένα σοβαρό κράτος, αφενός δεν πρέπει να αποδέχεται και να νομιμοποιεί τέτοιου είδους ενέργειες, αφετέρου διότι δεν είναι δυνατόν να εκλαμβάνει ως de facto αληθή, τη δήλωση του κάθε τυχαίου «με λένε τάδε, έρχομαι από 'κει και θέλω να εργαστώ», με μόνο κριτήριο ότι ...έτσι λέει!

 

Αν οποιοσδήποτε πολίτης, οποιασδήποτε «πολιτισμένης» χώρας, πάει π.χ. για μια υπόθεσή του σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία, τράπεζα, αστυνομικό τμήμα, υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί κανείς με το τι θέλει, αν απλώς πει «Ονομάζομαι Θανάσης Μπαρμπούτσογλου»; Δε θα τού ζητήσουν οπωσδήποτε στοιχεία ταυτότητας, πριν κάνουν έστω και την ελάχιστη κίνηση;

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα: Σταματάει κάποιον Έλληνα η αστυνομία για εξακρίβωση στοιχείων. Υπάρχει περίπτωση να «καθαρίσει» χωρίς να τον τραβολογάνε στο τμήμα, αν δεν έχει μαζί του  κάποιο επίσημο έγγραφο (ταυτότητα, διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης), με το οποίο να πιστοποιείται το ποιος είναι; 

 

Με ποια λογική λοιπόν, μπορεί να εξαιρούνται αυτών των δεδομένων κάποιοι άνθρωποι, πόσο μάλλον άνθρωποι που μπήκαν στη χώρα παράνομα, όταν τα ακολουθούν υποχρεωτικά όλοι οι νόμιμοι πολίτες;

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ, ρε 'συ Τόλη, να σε ρωτήσω κάτι; Λίγο νωρίτερα ανέφερες και προβληματίστηκες με το ενδεχόμενο τής απέλασης των Ελλήνων που βρίσκονται παράνομα σε άλλες χώρες και τής επιστροφής τους ως ανέργων στην Ελλάδα. Ρώτησες πως θα αντιμετωπίσει η χώρα ένα σωρό ακόμα άνεργους, όταν η ήδη αδυνατεί να διαχειριστεί την υφιστάμενη ανεργία, η οποία είναι στα ύψη.

 

Συγνώμη, αλλά δεν το πιάνω: Είναι δυσβάστακτος ο αριθμός των Ελλήνων ανέργων που θα επιστρέψουν, αλλά όχι των ξένων που βρίσκονται στην Ελλάδα, ο οποίος αυξάνεται καθημερινά; Τι στην ευχή; Δύο μέτρα και δύο σταθμά;

 

Μη μου πεις δε, ότι αυτοί θα κάνουν δουλειές τις οποίες δεν καταδέχονται να κάνουν οι Έλληνες. Το ξέρω ότι οι δικοί μας έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ και εξοργίζομαι. Να σου πω όμως ειλικρινά τι θα ήθελα; Θα ήθελα και θα προτιμούσα εκατό φορές, στον τομέα αυτό, το κράτος να τη δει λίγο ...σοβιετική ένωση επί Στάλιν (Ω, ναι! Εγώ το είπα αυτό!!!) :

 

«Έλα 'δω παλικαράκι μου! Είσαι άνεργος, έτσι; Ωραία! Από τώρα κι έπειτα παύεις να είσαι! Εκεί υπάρχει θέση εργάτη για συγκομιδή καρπουζιών (τυχαίο παράδειγμα, έτσι; ) , ο ιδιοκτήτης τής έκτασης έχει ειδοποιηθεί, έχει εντολή να προσλάβει εσένα ειδικά και σε περιμένει αύριο, πουρνό πουρνό. Καλή δουλειά το λοιπόν και μη μάθω ότι δεν πήγες, διότι ...μαύρο φίδι που σ' έφαγε!»

 

Να δεις πως μειώνονται οι δείκτες ανεργίας...διότι, για να αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα ένας τέτοιος δείκτης, επιβάλλεται να μην υπάρχουν καθόλου δουλειές, για όλους όσους υπολογίζονται στον αριθμό των ανέργων. Όχι να υπάρχουν για κάποιον έστω αριθμό απ' αυτούς, αλλά να μην τις αναλαμβάνουν επειδή θεωρούν ότι θα τους πέσουν τα μούτρα...   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το 1990 που ξεκινησαν να μεταναστευουν μαζικα οι Βαλκανιοι, το 90% οπου και αν πηγαν(Ευρωπη,Καναδα,Αμερικη,Αυστραλια...και Ελλδα)......πηγαν με τουριστικες βιζες 1ος εως 3ων μηνων. Βεβαια ποτε δεν γυρισαν πισω, εμειναν εκει και εκμεταλλευτικαν νομοθετικα παραθυρακια κλπ για να παρουν μονιμη αδεια εργασιας!

Εχω παρα πολλα παραδειγματα τετοιων περιπτωσεων....που βεβαια σε κανεναν δεν σταθηκε εμποδιο μετα απο 5-10 χρονια στο να παρει την ιθαγενεια της χωρας που πηγε!

Στην Ιταλια πως πηγαν οι Βαλκανιοι? Πηγαινε να δεις τωρα ποσοι εχουν Ιταλικη ιθαγενεια, και ποσοι ειναι με αδειες!

Αυτο το ανεφερα για να σταματησει το παραμυθι, του πως μπηκαν οι μεταναστες Ελλαδα!

Μαλλον κανεις πλακα ετσι.....? Βαλκανιοι? Νομιμοι? 1990? Οχι φιλε....ειδικα οι αλβανοι ερχονται παρανομα δουλευουν παρανομα δεν δινουν αποδειξεις ουτε δεχονται εργατοσημα.Μην τρελαθουμε ξαφνικα ειστε και αδικημενοι....ουταν θα μπορεσετε να φερθειτε πολιτισμενα και ανθρωπινα ξανα συζξταμε για ιθαγενεις....στην πλατεια του χωριου μου μπορει να εχει και 500 απο Α.....οι οποιοι κατουρανε! Και χεζουν στην πλατεια χωρια που κλεβουν οτι βρουν....εσυ μπορει να εισαι σωστος πολιτισμενος ΝΟΜΙΜΟΣ αλλα οχι φιλε δεν θα παρουν αλλα ποσα εκατομμυρια ιθαγενεια..επισης εγω ΔΕΝ θα εδινα σε κανεναν βαλκανιο ουτε αδεια εργασίας, ξερεις γιατι? Γιατι μιλατε για τσαμουρια και μεγαλη Αλβανια που θελετε τη Μακεδονια οπως οι Σκοπιανοι....οχι φιλε μου συγγνωμη αλλα να πατε αλλου αμα σας βασταει, αλλα ξερετε ποσο ηλιθιοι ειναι οι Ελληνες και πονταρετε στην ανεπαρκη φυλαξη των συνορων και της φιλοξενιας και το φιλότιμο του ελληνα.Παντε Γερμανια Ιταλια Ισπανια να δουμε αν θα απαιτείτε ιθαγενεια ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κανεις πλακα ετσι.....? Βαλκανιοι? Νομιμοι? 1990? Οχι φιλε....ειδικα οι αλβανοι ερχονται παρανομα δουλευουν παρανομα δεν δινουν αποδειξεις ουτε δεχονται εργατοσημα.Μην τρελαθουμε ξαφνικα ειστε και αδικημενοι....ουταν θα μπορεσετε να φερθειτε πολιτισμενα και ανθρωπινα ξανα συζξταμε για ιθαγενεις....στην πλατεια του χωριου μου μπορει να εχει και 500 απο Α.....οι οποιοι κατουρανε! Και χεζουν στην πλατεια χωρια που κλεβουν οτι βρουν....εσυ μπορει να εισαι σωστος πολιτισμενος ΝΟΜΙΜΟΣ αλλα οχι φιλε δεν θα παρουν αλλα ποσα εκατομμυρια ιθαγενεια..επισης εγω ΔΕΝ θα εδινα σε κανεναν βαλκανιο ουτε αδεια εργασίας, ξερεις γιατι? Γιατι μιλατε για τσαμουρια και μεγαλη Αλβανια που θελετε τη Μακεδονια οπως οι Σκοπιανοι....οχι φιλε μου συγγνωμη αλλα να πατε αλλου αμα σας βασταει, αλλα ξερετε ποσο ηλιθιοι ειναι οι Ελληνες και πονταρετε στην ανεπαρκη φυλαξη των συνορων και της φιλοξενιας και το φιλότιμο του ελληνα.Παντε Γερμανια Ιταλια Ισπανια να δουμε αν θα απαιτείτε ιθαγενεια ....

Στην Ελλαδα λενε, τρεις λαλουν και δυο χορευουν!

Συγνωμη μου στο λεω, αλλα αν καταλαβες οτι εγω μιλησα για νομιμη εισοδο για εργασια στην Ελλαδα, μαλλον δεν καταλαβαινεις ελληνικα. 

 

Γενικα βλεπω απο πολλα ατομα να μπαινουν και να γραφουν το μακρυ και το κοντο τους χωρις να εχουν ιδεα επι του θεματος. Βεβαια δεν φταινε απαραιτητα αυτοι, δυστυχως τα καναλια εχουν τεραστια δυναμη στο να καθοδηγουν τον κοσμο.

Οποτε κανω θερμη παρακληση προς τα συγκεκριμενα ατομα, αν δεν γνωριζουν κατι επι του θεματος.....ΔΗΛΑΔΗ για το ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ για την ιθαγενεια προς τα παιδια των μεταναστων που εχουν γεννηθει ή εχουν φοιτησει στην ελληνικη εκπαιδευση, να μην ασχολουνται με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά από τον επόμενο μήνα η Αλβανία θα είναι υποψήφια προς ένταξη στην ΕΕ.

 

Υπομονή μερικά χρόνια και θα βγεις νόμιμα εκτός, από την πατρίδα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ, ρε 'συ Τόλη, να σε ρωτήσω κάτι; Λίγο νωρίτερα ανέφερες και προβληματίστηκες με το ενδεχόμενο τής απέλασης των Ελλήνων που βρίσκονται παράνομα σε άλλες χώρες και τής επιστροφής τους ως ανέργων στην Ελλάδα. Ρώτησες πως θα αντιμετωπίσει η χώρα ένα σωρό ακόμα άνεργους, όταν η ήδη αδυνατεί να διαχειριστεί την υφιστάμενη ανεργία, η οποία είναι στα ύψη.

 

Συγνώμη, αλλά δεν το πιάνω: Είναι δυσβάστακτος ο αριθμός των Ελλήνων ανέργων που θα επιστρέψουν, αλλά όχι των ξένων που βρίσκονται στην Ελλάδα, ο οποίος αυξάνεται καθημερινά; Τι στην ευχή; Δύο μέτρα και δύο σταθμά;

 

Μη μου πεις δε, ότι αυτοί θα κάνουν δουλειές τις οποίες δεν καταδέχονται να κάνουν οι Έλληνες. Το ξέρω ότι οι δικοί μας έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ και εξοργίζομαι. Να σου πω όμως ειλικρινά τι θα ήθελα; Θα ήθελα και θα προτιμούσα εκατό φορές, στον τομέα αυτό, το κράτος να τη δει λίγο ...σοβιετική ένωση επί Στάλιν (Ω, ναι! Εγώ το είπα αυτό!!!) :

 

«Έλα 'δω παλικαράκι μου! Είσαι άνεργος, έτσι; Ωραία! Από τώρα κι έπειτα παύεις να είσαι! Εκεί υπάρχει θέση εργάτη για συγκομιδή καρπουζιών (τυχαίο παράδειγμα, έτσι; ) , ο ιδιοκτήτης τής έκτασης έχει ειδοποιηθεί, έχει εντολή να προσλάβει εσένα ειδικά και σε περιμένει αύριο, πουρνό πουρνό. Καλή δουλειά το λοιπόν και μη μάθω ότι δεν πήγες, διότι ...μαύρο φίδι που σ' έφαγε!»

 

Να δεις πως μειώνονται οι δείκτες ανεργίας...διότι, για να αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα ένας τέτοιος δείκτης, επιβάλλεται να μην υπάρχουν καθόλου δουλειές, για όλους όσους υπολογίζονται στον αριθμό των ανέργων. Όχι να υπάρχουν για κάποιον έστω αριθμό απ' αυτούς, αλλά να μην τις αναλαμβάνουν επειδή θεωρούν ότι θα τους πέσουν τα μούτρα...   

 

 

Εγώ θεωρώ πως πρέπει μεν να αντιμετωπιστεί η ανεργία (το πως η αλήθεια είναι πως δεν το ξέρω), όσο γίνεται ώστε να αντέξει η χώρα όσους θέλουν να μείνουν και να εργαστούν. Οι υπόλοιποι, υποθέτω πως θα θέλουν να φύγουν και από μόνοι τους (όπως και τώρα, απλά δεν μπορούν). Αν η ιθαγένεια ήταν πιο ελαστική, θα προωθούνταν στην ευρώπη, και θα ανακουφιζόταν και η ελλάδα.  Πάντως ναι, το βλέπω καθαρά από την ανθρωπιστική πλευρά, και "σβήνω" την λογική. Δεν ξέρω αν θα είναι βιώσιμο κάτι τέτοιο, αλλά βιώσιμη δεν είναι και η τωρινή κατάσταση.

Επίσης, θεωρώ πως πόροι για παροχές στους πολίτες υπάρχουν. Αν σταματήσεις να χαρίζεις τα χρέη στις τράπεζες και τις πολυεθνικές, πολλά λύνονται. Το θέμα είναι ποιος το τολμάει, από τη στιγμή που ξέρει πως μετά μπορεί να "φέρουν τη δημοκρατία στη χώρα του".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι δεν πανε πισω στην χωρα τους?Εδω οι Ελληνες κοιτανε πως και πως να φυγουν,και  οι ξενοι θελουν να μεινουν εδω?μαζοχες ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χώρες τους βρίσκονται σε χειρότερη οικονομική κατάσταση προφανώς... Επίσης πολλοί έχουν κάνει οικογένειες εδώ, έχουν παιδιά που ενδεχομένως να μην έχουν ζήσει ποτέ στις χώρες καταγωγής τους και που δε μιλούν καλά τη μητρική τους γλώσσα.

Είναι σα να λες σε ένα αμερικανάκι ελληνικής καταγωγής να μεταναστεύσει στην Ελλάδα λόγω των οικονομικών προβλημάτων της Αμερικής...

 

 

Λογικά από τον επόμενο μήνα η Αλβανία θα είναι υποψήφια προς ένταξη στην ΕΕ.

 

Υπομονή μερικά χρόνια και θα βγεις νόμιμα εκτός, από την πατρίδα σου.

ETSI!!! NAI!! VALTON STI THAISI TOY!!!!!!! PES TOY POY ANOIKI!!!!!!!!!

;)

Σοβαρά όμως, το ποια χώρα θεωρεί ο καθένας ως πατρίδα του, είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Το να υποδεικνύεις σε κάποιον που έχει ζήσει εδώ όλη (ή σχεδόν όλη) του τη ζωή ότι η πατρίδα του είναι αλλού, είναι το λιγότερο ρατσιστικό και επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά δυστυχώς, ότι το φασιστικό κόμμα δε ψηφίστηκε απλά από αντίδραση, αφού αντικατοπτρίζει ιδεολογικά (έστω εν μέρει) ένα μεγάλο μέρος των Ελλήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χώρες τους βρίσκονται σε χειρότερη οικονομική κατάσταση προφανώς... Επίσης πολλοί έχουν κάνει οικογένειες εδώ, έχουν παιδιά που ενδεχομένως να μην έχουν ζήσει ποτέ στις χώρες καταγωγής τους και που δε μιλούν καλά τη μητρική τους γλώσσα.

Είναι σα να λες σε ένα αμερικανάκι ελληνικής καταγωγής να μεταναστεύσει στην Ελλάδα λόγω των οικονομικών προβλημάτων της Αμερικής...

 

 

ETSI!!! NAI!! VALTON STI THAISI TOY!!!!!!! PES TOY POY ANOIKI!!!!!!!!!

;)

Σοβαρά όμως, το ποια χώρα θεωρεί ο καθένας ως πατρίδα του, είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Το να υποδεικνύεις σε κάποιον που έχει ζήσει εδώ όλη (ή σχεδόν όλη) του τη ζωή ότι η πατρίδα του είναι αλλού, είναι το λιγότερο ρατσιστικό και επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά δυστυχώς, ότι το φασιστικό κόμμα δε ψηφίστηκε απλά από αντίδραση, αφού αντικατοπτρίζει ιδεολογικά (έστω εν μέρει) ένα μεγάλο μέρος των Ελλήνων.

 

Την ειδες τελειως λαθος την προτροπη της προτασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι δεν πανε πισω στην χωρα τους?Εδω οι Ελληνες κοιτανε πως και πως να φυγουν,και  οι ξενοι θελουν να μεινουν εδω?μαζοχες ειναι?

Εγω σπουδάζω, έχουμε αγοράσει σπίτι εδώ, η αδερφή μου έχει την δουλειά της, οι γονείς μου έχουν κάποιες δουλειές που και που (η ανεργία μας χτύπησε και εμάς την πόρτα :P ).

 

Τι είναι ποιο σώφρων; Να φύγουμε (για την οικογένεια μου μιλάω); Προφανώς και όχι.

Δεν ειμαι ομως και της άποψης να κάτσει κάποιος εδώ χωρίς δουλεία, να πληρώνει νοίκι και να πεινάει, ΕΝΩ μπορεί να πάει στην πατρίδα του, στο πατρικό του και να ασχοληθεί με κάτι ποιο εύκολα.

 

Άλλο η μια αλλο η αλλη περίπτωση όμως.

 

Και σε πληροφορώ ότι έχουν φύγει πολλές οικογένειες, παρα πολλες. Αλλα αυτές είχαν έρθει εδώ να βγάλουν κάποια λεφτά και ώστε να κάνουν μια καλύτερη ζωή πίσω στην χώρα τους γιατι κάποτε θα γυρίσουν, δηλαδή το είχαν προγραμματισμένο απο την αρχή.

 

Βέβαια κάποιες δεν το είχαν προγραμματισμένο αλλα έτσι όπως εξελίχθηκε η κατάσταση στην Ελλάδα την έκαναν, αν και πιστεύω οτι είναι λιγες αυτές οι περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδες τελειως λαθος την προτροπη της προτασης...

Δε νομίζω, ήταν τελείως περιττό το τέλος της πρότασης. Ετσι όπως είναι γραμμένο, εγώ τουλάχιστον το ερμηνεύω σα μπηχτή προς τον ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...