Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Να προσθέσω στα παραπάνω οτι και οι τότε Ελληνες, δεν ηταν πάντα νόμιμοι μετανάστες :-)

 

Δωσε στοιχεια για τον αριθμο των παρανομων μεταναστων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δωσε στοιχεια για τον αριθμο των παρανομων μεταναστων...

Αν και δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, διότι ο τροπος της νομιμοποίησης ειδικά στην Αμερική ήταν πολύ διαφορετικός με τώρα δες εδώ:

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22733&subid=2&pubid=2558937

 

Σχετική αναφορά υπάρχει και στην Ι.Ε.Ε. Τόμος ΙΣΤ σελίδα 233.

 

Απλά σε ενημερώνω πως για να θεωρήσε νόμιμος, έπρεπε πρώτα να περάσεις από στρατόπεδο συγκεντρωσης στη Νέα Υόρκη, ειδικό για τους Ελληνες μετανάστες. Σαφως και πολλοί δε το δέχτηκαν αυτό και βρήκαν άλλους τρόπους να περάσουν και εν τέλη να καταλλήξουν στον Καναδά που έδινε ευκολότερα τις "βιζες" εκείνης της εποχής.

 

Πάντως ακόμα και αυτη τη στιγμή, οι νόμιμοι Ελληνες μετανάστες στην Αυστραλία (αυτοι δηλαδη που ε΄φυγαν απ την Ελλάδα μετά το 2010, ειναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι πάνε με τουριστική βίζα, η οποία φυσικά λήγει και θεωρουνται παράνομοι. Κάπου διάβαζα οτι μόλις 5 εργασιακές άδειες έχουν δωθεί φέτος σε Ελληνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενστασεις σου ποιες ειναι  δηλαδη ? Θελεις καποια συγκεκριμενη μεταναστευτικη πολιτικη ? Ελαστικοτερη ?

Οτι όντως ο Ελληνας μετανάστης ειδικά στις Η.Π.Α. ήταν για μια εποχή το συνωνυμο του κλεφτη και του απατεώνα και πως ζήσαμε πολύ χειρότερες καταστάσεις σαν μετανάστες απ ότι οι δικοί μας μετανάστες εδω. Απλά τυχαίνει να έχουμε άγνοια της ιστορίας μας σε πολλές περιπτώσεις.

 

Αν θέλω συγκεκριμένη μεταναστευτικη πολιτική? Για αρχη θέλω μεταναστευτικη πολιτικη διοτι αυτη τη στιγμη δεν υπάρχει. 2 εκατομμύρια μετανάστες σε μια χωρα με 27% επισημη ανεργία και 10 εκατομμύρια κατοίκους ειναι too much.

Αυτη τη στιγμη δεν υπάρχει καν σχέδιο...απλά παιρνουμε τις επιχορηγήσεις απ την Ε.Ε. και διωχνουμε ανθρωπους οι οποιοι επιστρέφουν 1 μηνα μετά με τα λεφτά που τους δωσαμε για να φυγουν.

Η μεταναστευτικη πολιτική φυσικά χρειάζεται και συνεργασία με άλλες χώρες.

 

Και μη ξεχνάτε. Ηδη ζουμε τη παράνομη μετανάστευση σαν Ελληνες στο εξωτερικο (αναφέρθηκα στην Αυστραλία). Ηδη υπάρχουν χώρες εκτος ε.ε. που δε χορηγουν βίζα για εργασία.

Και όπως πάνε τα πράγματα στην Ελλάδα, η μετανάστευση των Ελληνων θα αυξηθεί. Και επειδή πολλά ακουγονται απ την Ευρώπη σε οτι αφορά τη μετανάστευση των νοτίων στο Βορρά, ας ετοιμάστουμε να δουμε μεγάλες ομορφιές απ την κατά τα άλλα...Ευρωπαική Ένωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την υπηκοοτητα τι γνωμη εχεις ? Ενα παιδι που γεννηθηκε εδω θα πρεπει να την πάιρνει αμεσως και αν οχι μετα απο ποσα χρονια θα το θεωρουσες λογικο  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάτι σου θυμίζουν αυτά που γράφω, σημαίνει ότι τα έχω κάνει copy paste από κάπου? Μάλιστα...Όσο για τους ορισμούς ιθαγένειας και υπηκοότητας, τους αντέγραψα από το λεξικό Τριανταφυλλίδη. Που καμία σχέση δεν έχει με τον αμφιλεγόμενο Μπαμπινιώτη.Όσο για τα ταμεία ανεργίας, καθόλου σχέση δεν έχουν οι λεπτομέρειες που αναφέρεις. Η ομοιότητα είναι πως και εδώ και εκεί πολλοί παίρνουν το επίδομα ενώ δεν ζουν καν στην ίδια χώρα. Παρανόμως και στις δύο περιπτώσεις.Φυσικά ο Έλληνας θα κάνει και αυτός τη μαιμουνια του οπουδήποτε, το θέμα μας όμως εδώ είναι που το Ελληνικό κράτος τις επιτρέπει.Όσο για τη σύνταξη της πεθεράς του μπατζανάκη της θείας κτλ, σου είπα πως δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Αν θες να πείσεις για αυτό το θέμα, βρες εσύ αποδείξεις.Όσο για το αν η Ελλάδα βρισκόταν σε άλλη γεωγραφική θέση δεν ξέρω τι είχες στο μυαλό σου, αυτό που έγραψες σχολίασα. Άλλο πάντως λέω εγώ, άλλο σχολιάζεις εσύ.Όσο για το τελευταίο δεν απάντησα αφενός γιατί μου φάνηκε ρητορική η ερώτηση, αφετέρου τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Φυσικά και θα έκανα το παν για τη δική μου μάνα, θα έβαζα σε δεύτερη μοίρα τα προβλήματα της άλλης χώρας.Η ουσία όμως είναι όπως έγραψα και παραπάνω στο Ελληνικό κράτος που τα επιτρέπει αυτά, και όχι σε αυτούς που τα κάνουν.

Δες αυτά που μου έχεις απαντήσει σε προηγούμενά σου post και σύγκρινέ τα με το λινκ που έδωσα. ΟΛΟΙΔΙΑ.

Τώρα, αν και οι δυο αντιγράψατε τον Τριανταφυλλίδη πάω πάσο, αλλά και πάλι ΔΕΝ ανέφερες ότι είναι του Τριανταφυλλίδη, τα παρουσίασες ως δικά σου λόγια και τώρα λες ότι τον αντέγραψες, αφού σε ξεμπρόστιασα.

 

Όσο για το αν και πόσο είναι αμφιλεγόμενος ο Μπαμπινιώτης, δώσε επίσημες πηγές που τον αμφισβητούν, και όχι δημοσιεύματα από blogs του κώλου που τα διαβάζεις και διαδίδεις τα γραφόμενά τους. Και μάλιστα ούτε καν δίνεις έστω και τις αμφισβητήσιμες πηγές σου που δηλώνουν τον Μπαμπινιώτη ως αμφισβητήσιμο, απλά το γράφεις και θες να το εκλάβουμε ως αλήθεια.

 

Όσον αφορά το ταμείο ανεργίας, η όλη συζήτηση ξεκίνησε από παραδείγματα που ΕΣΥ έφερες ότι κάνουν οι αλλοδαποί στην χώρα και την επιβαρύνουν. Και εγώ σου λέω ότι το ίδιο κάνουν και οι Έλληνες όταν τους δωθεί η ευκαιρία, και το ίδιο κάνουν ΟΛΟΙ από οποιαδήποτε χώρα κατάγονται, σε οποιαδήποτε χώρα και αν βρεθούν. Το αν το κράτος είναι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ δεν φταίει ο αλλοδαπός αλλά η κυβέρνηση/κυβερνήσεις του κράτους και οι πολίτες που τις ψήφιζαν δεκαετίες τώρα.

 

Για την πεθερά της θείας μου, ισχύει. Δεν θέλεις να πιστέψεις, ΧΕΣΤΗΚΑ. Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο και ρώτησα την θεία μου. Το μόνο λάθος ήταν ότι έμεινε στην Αυστραλία πενταετία και όχι δύο χρόνια. Το παιδί της ήταν χρόνια μετανάστης στην Αυστραλία, και ήταν πια πολίτης της Αυστραλίας, και τα εγγόνια της είχαν γεννηθεί εκεί. Για να πάρεις σύνταξη γήρατος στην Αυστραλία ΔΕΝ μετράνε τα ένσημα, αλλά το πόσα χρόνια κατοικείς στην Αυστραλία. Με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι τώρα μιλάνε για δέκα χρόνια κάτοικος, φαίνεται άλλαξαν τα πράγματα μετά από τόσες δεκαετίες.

Πάρε και μερικά λινκς να έχεις να διαβάζεις...

 

https://www.moneysmart.gov.au/superannuation-and-retirement/income-sources-in-retirement/social-security

http://www.humanservices.gov.au/customer/services/centrelink/age-pension

 

Και όσον αφορά το τελευταίο, αφού και εσύ το ίδιο θα έκανες, γιατί κατηγορείς τους αλβανούς που κάνουν το ίδιο;

Τράβα και βάλτα με το κωλοκράτος στο οποίο ζεις, και κόψε και το χέρι σου που τους ψήφιζες δεκαετίες τώρα και που τόσα χρόνια δεν έκανες ΤΙΠΟΤΑ που έβλεπες την ίδια κατάσταση να επικρατεί, παρά μόνο όταν μπήκε το παλούκι στον κwλο. Το να φέρνουν αλλοδαποί τις οικογένειές τους για περίθαλψη εδώ, συμβαίνει κοντά δύο δεκαετίες τώρα. Σήμερα το πήρες χαμπάρι; Μπράβο στην παρατηρητικότητά σου, σε θαυμάζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοβεις τις εξυπναδες λεω εγω και τα τσιτατα ?

Εσυ αρχισες φιλαρακο εγω το λεω ξεκαθαρα πως δεν μου αρεσει που μπαινουν παρανομα μεταναστες στην χωρα αλλα εαν ημουν στην θεση τους το ιδιο θα εκανα.Πιστευω εγινα ξεκαθαρος.

 

Πεταξε και το αξιος της μοιρας ςου.Γιατι δεν πηγαν να πηδηξουν καμμια μαντρα στην Γερμανια και να τους πεισουν με αυτα τα ακλονητα επιχειρηματα.Ασε που σε λιγο θα θελουν να απολογηθουμε και για το καθεστως της χωρας τους.

Πως θα παει καποιος να πηδηξει την μαντρα στην Γερμανια.Θα τον πιασουν αμεσως.Διαφωνησα εγω σε καπου με αυτο.?Οσο για την απολογια ΑΝ αναφερεσαι σε εμενα εγω δεν ειμαι μεταναστης για να εχω καποιο προσωπικο οφελος.Αυτη την αποψη την διαμορφωσα γιατι εχουμε παρα πολλους συγγενεις και ειμαι ευαισθητοποιημενος.Εσυ μια κουβεντα με επιχειρηματα δεν προσπαθεις να κανεις ολο ειρωνειες εισαι.Δεν θα ξαναμπω στον κοπο να σου απαντησω.Ασε που εχουμε παει τελειως οφφτοπικ.

 

@Cossutius αστο ρε φιλε τι παραθετεις στοιχεια καποιοι δεν θελουν μονοι τους να καταλαβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εγω το λεω ξεκαθαρα πως δεν μου αρεσει που μπαινουν παρανομα μεταναστες στην χωρα 

 

Ειδες ποσο απλα το ξεκαθαρισες τωρα σε μια γραμμη ? Απλο δεν ηταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιθαγενεια τι γνωμη εχεις ? Ενα παιδι που γεννηθηκε εδω θα πρεπει να την πάιρνει αμεσως και αν οχι μετα απο ποσα χρονια θα το θεωρουσες λογικο  ?

Δεν καταλαβαίνω γιατι ένα παιδί που γεννιέται εδω, δε μπορει να πάρει την Ελληνικη Ιθαγένεια εφόσον έχει σκοπό να ζήσει στη χώρα μας.

Δε το θεωρώ κακό. Αυτό φυσικά θα σημαίνει οτι έχει και όλες τις υποχρεώσεις των Ελλήνων πολιτών (στρατιωτική θητεία, φορολογία, κτλ κτλ), όχι μονο δικαιώματα, οπως ισχύει για κάποιους.

Αλλωστε το να αποκτά κάποιος Ιθαγένεια δε σημαίνει οτι αποκτά και Εθνικότητα.

Και ο Κύπριος ομοεθνής μας είναι, αλλά δεν έχει Ελληνικη Ιθαγένεια. Γενικά υπάρχει κόσμος που μπερδεύει αυτές τις έννοιες και νομίζει πως επειδή το τάδε παιδάκι απ τη Σομαλία πήρε την Ελληνικη υπηκοότητα, είναι και αυτόματα Ελληνας.

 

 εγω το λεω ξεκαθαρα πως δεν μου αρεσει που μπαινουν παρανομα μεταναστες στην χωρα 

Γιατι υπάρχει κάποιος που του αρέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαθραιοι να απελαθουν εκτος απο τους προσφυγες(αληθινους ομως οχι μαιμου).Αν ειναι να ερθει καποιος να γινεται με κριτηρια οπως Καναδας κτλ.

 

 

Να μην ειμαστε αδικοι ομως,εδω το ξεκαθαρισες ακομα πιο πολυ.Αρα που διαφωνεις και εσυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαθραιοι να απελαθουν εκτος απο τους προσφυγες

Μα οι περισσότεροι λαθραίοι, πρόσφυγες ειναι.

Εξαναγκάζονται να φύγουν απ τη χώρα τους. Δε γινεσαι λαθρομετανάστης επειδή έτσι σου κ@υλωσε.

Προφανως στη χώρα σου γίνεται πανικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατι ένα παιδί που γεννιέται εδω, δε μπορει να πάρει την Ελληνικη Ιθαγένεια εφόσον έχει σκοπό να ζήσει στη χώρα μας.

Δε το θεωρώ κακό. Αυτό φυσικά θα σημαίνει οτι έχει και όλες τις υποχρεώσεις των Ελλήνων πολιτών (στρατιωτική θητεία, φορολογία, κτλ κτλ), όχι μονο δικαιώματα, οπως ισχύει για κάποιους.

 

 

Εγω ρωτησα μετα απο ποσο χρονο θεωρεις οτι πρεπει να παρει την ιθαγενεια.Αμεσως η μετα...απο 15 χρονια ας πουμε ?

Οι γονεις τους ποσα χρονια θα πρεπει να εχουν ηδη στην Ελλαδα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρωτησα μετα απο ποσο χρονο θεωρεις οτι πρεπει να παρει την ιθαγενεια.Αμεσως η μετα...απο 15 χρονια ας πουμε ?

Δύσκολη ερωτηση.

Αν αυτό επιτρέπει σε ολο το σωι του μωρου που γεννιέται στην Ελλάδα, να έρθει να μείνει νομιμα εδώ, όσο πιο αργά γινεται.

Αν έχει να κάνει μόνο με τους γονείς, από τη στιγμη που γεννιέται. Τα πάντα εξαρτώνται από τον νόμο.

Και φυσικά αν το ζευγάρι που γεννάει σε μια χώρα ειναι νόμιμο.

Δε μπορει να σου έρχεται ο παράνομος Κινέζος ξέρω γω, να γεννάει στην Ελλάδα και να σου λέει "α τωρα ειμαι νόμιμος, γιατι το παιδί μου παιρνει την υπηκοότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και αλλη δυσκολη ερωτηση.Για εργασια τι γνωμη εχεις ? Να εχουν τα ιδια εργασιακα δικαιωματα η θα μπορουσαν να δουλευουν και σε ...ειδικες οικονομικες ζωνες ας πουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω στα παραπάνω οτι και οι τότε Ελληνες, δεν ηταν πάντα νόμιμοι μετανάστες :-)

Πάντως ακόμα και αυτη τη στιγμή, οι νόμιμοι Ελληνες μετανάστες στην Αυστραλία (αυτοι δηλαδη που ε΄φυγαν απ την Ελλάδα μετά το 2010, ειναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι πάνε με τουριστική βίζα, η οποία φυσικά λήγει και θεωρουνται παράνομοι. Κάπου διάβαζα οτι μόλις 5 εργασιακές άδειες έχουν δωθεί φέτος σε Ελληνες...

 

Κατ' αρχήν, τα στοιχεία που παρουσιάζεις είναι πολύ ενδιαφέροντα και δε βλέπω το λόγο να τα αμφισβητήσω. Προφανώς δε, οι Έλληνες δεν έχουν το «μαγικό συστατικό», προκειμένου να μην υπάρχουν ανάμεσα σε όσους μεταναστεύουν και κάποιοι παράνομοι.

 

Τα στοιχεία όμως που μ' ενδιαφέρει να παρατεθούν - όχι απαραιτήτως από 'σένα, μια και τα έχω ζητήσει επανειλημμένως κι από άλλους, αλλά μέχρι τώρα μάταια - είναι συγκεκριμένα τα εξής δύο:

 

1) Αν και πόσοι από τους Έλληνες μετανάστες σε οποιαδήποτε χώρα, οι οποίοι έχουν χαρακτηριστεί «παράνομοι» από τη χώρα αυτή, μπήκαν στο έδαφός της παραβιάζοντας τα σύνορά της.

 

2) Αντιστοίχως, μεταξύ των παρανόμως διαμενόντων αλλοδαπών στην Ελλάδα, αν υπάρχουν και πόσοι είναι αυτοί, οι οποίοι εισήλθαν επίσης με τουριστική βίζα (τής οποίας την ισχύ παραβίασαν, με αποτέλεσμα να κηρυχθούν παράνομοι) και όχι παραβιάζοντας τα σύνορά της. 

 

Το να μη φύγεις όταν λήξει η τουριστική βίζα που έχεις στα χέρια σου είναι σαφώς επιλήψιμο, εκτός κι αν καταφέρεις με νόμιμο τρόπο - αυτό που λέγαμε πριν για «παραθυράκια», λέξη που ακούγεται άσχημα, αλλά στην πράξη δεν περιγράφει παρανομία - ή να την παρατείνεις, ή να τη μετατρέψεις σε άδεια μακρόχρονης, ή και μόνιμης διαμονής.

 

Όσοι λοιπόν δεν έκαναν αυτό, αλλά κρύβονταν ενώ η βίζα τους είχε λήξει, βεβαίως και υποστηρίζω ότι πρέπει να υποστούν τις ποινές που προβλέπει η νομοθεσία τής χώρας όπου βρίσκονται.

 

Αυτοί όμως που δεν το έκαναν, αλλά κατάφεραν να νομιμοποιήσουν την παραμονή τους μετά τη λήξη τής τουριστικής βίζας, δεν έχουν λόγο να υποστούν ποινές.

 

Σε κάθε περίπτωση δε, είναι κραυγαλέο σφάλμα, άνθρωποι οι οποίοι εισήλθαν νόμιμα σε μία χώρα (βλέπε τουριστική βίζα) να θεωρείται δεδομένο ότι το έκαναν όλοι εκ τού πονηρού και να μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με τους μπουκαδόρους, των οποίων η παρουσία στην Ελλάδα ήταν από την πρώτη στιγμή παράνομη.

 

Αυτά όλα τα λέω και τα ζητώ, διότι μέχρι στιγμής συγκρίνουμε μόνο κατ' εικόνα όμοιες περιπτώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...