Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη διαφορά ότι το να μείνεις ενώ μπήκες με τουριστική βίζα, ενώ προφανώς δεν προβλέπεται, για να το αντιμετωπίσει το κράτος ως παράνομο εξ αρχής (πριν λήξει η ισχύς τής τουριστικής βίζας) και να επιβάλλει την όποια ποινή, πρέπει προηγουμένως να έχει θεσμοθετηθεί με νόμο η δυνατότητα επέμβασης τού κρατικού μηχανισμού, με αιτιολογικό το «μαντεύω ότι θα παρανομήσεις, παραβιάζοντας την ισχύ τής τουριστικής βίζας, όταν αυτή λήξει».

 

Ενώ στην περίπτωση τής παράνομης εισόδου, έχουμε να κάνουμε με τετελεσμένο παράπτωμα...

 

Το να μη μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά, το θεωρώ αδύνατο. Το να μη θέλεις, από την άλλη μεριά... 

Άρα το κράτος πρέπει να διώχνει αυτούς που μπήκαν παράνομα την πρώτη μέρα, αυτούς που μπήκαν με βίζα τη μέρα που θα λήξει. Από τη στιγμή που αρχίζει η "πρώτη μέρα παρανομίας" του μετανάστη (1η μέρα για αυτόν που μπήκε παράνομα, ας πούμε στου 2-3 μήνες σε αυτούς που μπήκε με βιζα), γιατί ο ένας να είναι "πιο παράνομος" από τον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα το κράτος πρέπει να διώχνει αυτούς που μπήκαν παράνομα την πρώτη μέρα, αυτούς που μπήκαν με βίζα τη μέρα που θα λήξει. Από τη στιγμή που αρχίζει η "πρώτη μέρα παρανομίας" του μετανάστη (1η μέρα για αυτόν που μπήκε παράνομα, ας πούμε στου 2-3 μήνες σε αυτούς που μπήκε με βιζα), γιατί ο ένας να είναι "πιο παράνομος" από τον άλλο;

 

Βεβαίως και πρέπει να τους διώχνει! Πότε υποστήριξα εγώ ότι πρέπει να δείχνει έστω και την ελάχιστη ανοχή; Από τη στιγμή που η τουριστική βίζα έχει λήξει - ενώ όσο ήταν σε ισχύ, ο κάτοχός της κατανάλωνε τη διάρκειά της χαζεύοντας τ' αξιοθέατα, όπως προφανώς θα ήταν αναμενόμενο, αν η πρόθεσή τους ήταν να κάνουν όντως τουρισμό - φυσικά και επιβάλλεται να τους διώχνει. Σιγά μην τους αφήσει, επειδή ...δεν πρόλαβαν να τα δουν όλα!

 

Η διαφορά - την οποία, σου είπα και πριν, θεωρώ όχι ότι δεν τη διακρίνεις, αλλά ότι δε θέλεις να τη δεις - είναι στο εξής:

 

Τις όποιες διαδικασίες πιθανώς υπάρχουν, οι οποίες θα τους επιτρέψουν να παραμείνουν εντός χώρας, για το όποιο χρονικό διάστημα μετά τη λήξη τής βίζας τους, μπορούν να τις έχουν ξεκινήσει πριν από την εκπνοή τής βίζας. Αυτοί λοιπόν που θα τα καταφέρουν, τη στιγμή που θα επέλθει η λήξη της, θα έχουν ήδη στα χέρια τους το «χαρτί» που θα καθιστά την περαιτέρω παραμονή τους νόμιμη.

 

Στην περίπτωση αυτή όπως καταλαβαίνεις φαντάζομαι, το θέμα δεν εντοπίζεται στο «ο ένας είναι πιο παράνομος από τον άλλο», αλλά στο «ο ένας είναι παράνομος, ενώ ο άλλος δεν έχει υπάρξει παράνομος ούτε για μία στιγμή»...

 

(Όπως είπα και νωρίτερα, αν αρχίσουν τα κράτη να επιβάλλουν ποινές, καταλογίζοντας «πιθανή παραβίαση των νόμων», θα μπορούμε πλέον να μιλάμε σε διαφορετική βάση. Επί τού παρόντος όμως, για να υποστεί ποινή κάποιος πρέπει να έχει ήδη παρανομήσει, όχι να θεωρείται από το κράτος ότι ...δεν αποκλείεται!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία. 

το θέμα που προέκυψε με τον αντιρατσιστικό νόμο περιέχει και το νόμο για την ιθαγένεια;

είναι δηλαδή ένα πακέτο όλα μαζί ή ο νόμος για την ιθαγένεια είναι άσχετος με τον αντιρατσιστικό που συζητιέται τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τις όποιες διαδικασίες πιθανώς υπάρχουν, οι οποίες θα τους επιτρέψουν να παραμείνουν εντός χώρας, για το όποιο χρονικό διάστημα μετά τη λήξη τής βίζας τους, μπορούν να τις έχουν ξεκινήσει πριν από την εκπνοή τής βίζας. Αυτοί λοιπόν που θα τα καταφέρουν, τη στιγμή που θα επέλθει η λήξη της, θα έχουν ήδη στα χέρια τους το «χαρτί» που θα καθιστά την περαιτέρω παραμονή τους νόμιμη.

 

Στην περίπτωση αυτή όπως καταλαβαίνεις φαντάζομαι, το θέμα δεν εντοπίζεται στο «ο ένας είναι πιο παράνομος από τον άλλο», αλλά στο «ο ένας είναι παράνομος, ενώ ο άλλος δεν έχει υπάρξει παράνομος ούτε για μία στιγμή»...

 

(Όπως είπα και νωρίτερα, αν αρχίσουν τα κράτη να επιβάλλουν ποινές, καταλογίζοντας «πιθανή παραβίαση των νόμων», θα μπορούμε πλέον να μιλάμε σε διαφορετική βάση. Επί τού παρόντος όμως, για να υποστεί ποινή κάποιος πρέπει να έχει ήδη παρανομήσει, όχι να θεωρείται από το κράτος ότι ...δεν αποκλείεται!)

 

Μπράβο του αν κάποιος μπορέσει να βρει μέσα στις..... διακοπές του δουλειά, και μάλιστα δουλειά που να του προσφέρει μόνιμη άδεια διαμονής, αλλά αυτό γίνεται μια στο εκατομμύριο. Όλη αυτή η συζήτηση προέκυψε από τα άρθρα που λένε ότι τώρα πια έλληνες πάνε στην αυστραλία με τουριστική βιζα, με σκοπό να βρουν δουλειά, και αναγκαστικά περνάνε στην παρανομία (εδώ δεν βρίσκουν οι αυστραλοί σε ένα μήνα δουλειά, θα βρουν οι τουρίστες; ). Αλήθεια, όταν φυσικά απελαθούν όλοι όσοι έφυγαν από την ελλαδα και δεν μπόρεσαν να βρουν δουλειά εκεί που πήγαν, τι θα σημαίνει αυτό για την ανεργία στη χώρα μας; Πως θα αντιμετωπιστεί; Τι ακριβώς θα κάνουν οι χιλιάδες άνεργοι που θα επιστρέψουν;

μια απορία. 

το θέμα που προέκυψε με τον αντιρατσιστικό νόμο περιέχει και το νόμο για την ιθαγένεια;

είναι δηλαδή ένα πακέτο όλα μαζί ή ο νόμος για την ιθαγένεια είναι άσχετος με τον αντιρατσιστικό που συζητιέται τώρα;

Απ'όσο ξέρω όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπράβο του αν κάποιος μπορέσει να βρει μέσα στις..... διακοπές του δουλειά, και μάλιστα δουλειά που να του προσφέρει μόνιμη άδεια διαμονής, αλλά αυτό γίνεται μια στο εκατομμύριο. Όλη αυτή η συζήτηση προέκυψε από τα άρθρα που λένε ότι τώρα πια έλληνες πάνε στην αυστραλία με τουριστική βιζα, με σκοπό να βρουν δουλειά, και αναγκαστικά περνάνε στην παρανομία (εδώ δεν βρίσκουν οι αυστραλοί σε ένα μήνα δουλειά, θα βρουν οι τουρίστες; ). 

 

Ρε 'συ Τόλη! Εννοείται ότι όσοι πάνε με τουριστικές βίζες και καταλήγουν με άδειες διαμονής - όσοι κι αν είναι αυτοί που το επιτυγχάνουν - δε βρίσκονται στη χώρα για διακοπές! Ο σκοπός τους, πριν ακόμα βρεθούν στην όποια χώρα, είναι να ψάξουν αν υπάρχει νόμιμος τρόπος να παραμείνουν και, εφόσον υπάρχει, να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να τον εκμεταλλευτούν. Την τουριστική βίζα την επιλέγουν, διότι αποτελεί το μόνο νόμιμο τρόπο να βρεθούν αρχικά εκεί, ώστε να αναζητήσουν και να κινήσουν τις όποιες πιθανές διαδικασίες μπορούν να τους φέρουν πιο κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Μη με κάνεις, γ... την τρέλα μου, να γράφω τα αυτονόητα! Δε με λυπάσαι καθόλου; :D  Δεν κάνει να βασανίζουμε έναν άνθρωπο, επειδή διαφωνούμε ιδεολογικά... :D  :D  :D

 

Το ξέρω ότι από 'κει που λες ξεκίνησε η συζήτηση. Η δική μου συμμετοχή δε σ' αυτή, ξεκίνησε όταν επιχειρήθηκε να εξομοιωθεί η είσοδος χρησιμοποιώντας τουριστική βίζα, με την παραβίαση των συνόρων. Αυτό είναι το σημείο στο οποίο αντιτίθεμαι. Μετά απ' όσα έχω γράψει, χρειάζεται να το διευκρινίσω;  

 

(...και αν αυτές οι περιπτώσεις είναι «μία στο εκατομμύριο», που να δεις το ποσοστό των περιπτώσεων παράνομων μεταναστών στην Ελλάδα, οι οποίοι μπήκαν αρχικά με τουριστικές βίζες...«μία στο ...άγνωστο και βάλε»!)

 

Αλήθεια, όταν φυσικά απελαθούν όλοι όσοι έφυγαν από την ελλαδα και δεν μπόρεσαν να βρουν δουλειά εκεί που πήγαν, τι θα σημαίνει αυτό για την ανεργία στη χώρα μας; Πως θα αντιμετωπιστεί; Τι ακριβώς θα κάνουν οι χιλιάδες άνεργοι που θα επιστρέψουν;

 

Ανοίγεις πολύ μεγάλο θέμα, το οποίο θεωρώ ότι είναι αδύνατο να αναλυθεί σ' αυτό το thread, χωρίς να βγούμε off topic. Εδώ, μπορώ να σου απαντήσω μόνο απολύτως επιγραμματικά:

 

 

 

Θα κάνουν, ό,τι ακριβώς κάνουν κι εκεί που βρίσκονται τώρα ως παράνομοι άνεργοι μετανάστες. Απλά, όντας στην Ελλάδα, θα είναι μόνο άνεργοι, αντί να είναι και μετανάστες και παράνομοι. Αν δε τελικώς βρουν κάποια δουλειά, δε θα τρέμει το φυλλοκάρδι τους στην πιθανότητα να εντοπιστούν και να εκδιωχθούν κλοτσηδόν, έχοντας πιθανώς πληρώσει σε χρηματικές ποινές στην ξένη χώρα - πριν την εκτέλεση τής απέλασης - όσα πρόλαβαν να βγάλουν, αν κατάφεραν να υπάρξουν έστω και για λίγο παράνομα εργαζόμενοι.

 

Για να σου μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο: Φαντάζεσαι ότι, αν εγώ είχα έρθει εδώ που βρίσκομαι τα τελευταία 6 χρόνια και δεν είχε αποδώσει καρπούς η προσπάθειά μου, ούτε με είχε βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό και η τύχη, να δημιουργήσω κάτι  αποδοτικό, θα παρέμενα εδώ; Να έκανα τι; Να λιμοκτονώ ως άφραγκος τουρίστας, χαζεύοντας το πόσο ωραίο είναι το Batumi τής Γεωργίας, τής οποίας πριν έρθω, αγνοούσα ακόμα και τη θέση στο χάρτη; Όχι βέβαια! Ή θα δοκίμαζα την τύχη μου σε άλλη ξένη χώρα, για όσες φορές μου το επέτρεπαν τα οικονομικά μου και για όσο καιρό βαστούσαν τα πόδια μου, ή θα γύριζα στην Ελλάδα με την ουρά στα σκέλια. Άφραγκος θα ήμουν κι εκεί, αλλά τουλάχιστον θα μπορούσα ν' ανταλλάξω και δυο κουβέντες με κάποιον ακόμα, εκτός τής γυναίκας μου...

 

Τι θα σημαίνει αυτό για την ανεργία στη χώρα μας; Προφανώς ότι θα αυξηθεί. Έτσι κι αλλιώς όμως, ήδη βρίσκεται σε δραματικά υψηλά επίπεδα και δουλειές ήδη δεν υπάρχουν. «Δείκτες» θα αυξηθούν και τίποτε άλλο (αν εδώ δεν μου πεις ότι «παρομοιάζω τους ανθρώπους με νούμερα», θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα, διότι σαφώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά βλέπω τα πράγματα με ψυχρό ρεαλισμό).

 

Πως θα αντιμετωπιστεί; Σωστότερο είναι να αναρωτηθείς για το «πότε», πριν αναρωτηθείς για το «πως». Όταν θα αρχίσει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα το πρόβλημα τής ανεργίας, από τους όποιους θα είναι τη δεδομένη στιγμή κυβερνώντες, θα πάρουν κι αυτοί τη σειρά τους, μαζί με τους ήδη υπάρχοντες. Για να έρθει όμως κάποια στιγμή αυτό το «πότε» και να γίνει «παρών», επιβάλλεται να αλλάξει εκ βάθρων, όλο αυτό το μπάχαλο που λέγεται Ελλάδα. Θα αρχίσει δε να αλλάζει, όταν θ' αρχίσουν ν' αλλάζουν μυαλά οι πολίτες του.

 

«Ζήσε Μάη μου...» το ξέρω, απλά σου λέω το τι πιστεύω. Αν πίστευα ότι γνωρίζω τον τρόπο, ίσως και να είχα ασχοληθεί ενεργά με την πολιτική και να κατέβαινα υποψήφιος (τρομάρα σας, έτσι και με ψηφίζατε! :D  :D  :D )

 

 

Αυτό που μ' αρέσει πιο πολύ, είναι που είπα ότι θα απαντήσω ...επιγραμματικά! Το αν και κατά πόσο το «έσωσα», βάζοντάς το σε spoiler, είναι άλλο καπέλο...

 

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όλο το ζουμί, είναι εκεί που λες για τις προσπάθειες σε άλλες χώρες. Ο καθένας προσπαθεί το καλύτερο για αυτόν (και για την οικογένειά του, αν έχει), και σαν Έλληνας πολίτης, αν και σε μειονεκτική θέση σε σχέση με άλλους, είσαι σε πλεονεκτική σε σχέση με κάποιους άλλους. Αυτοί που μπαίνουν παράνομα δεν "γούσταραν παρανομία", απλά δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να έρθουν από τη χώρα τους. Δεν έχουν όμως κι άλλη επιλογή. Το να λιμοκτονείς σε ανεπτυγμένη χώρα (τυπικά) είναι καλύτερο από το να λιμοκτονείς σε υποανάπτυκτη (βέβαια με το σημερινό οικονομικό μοντέλο, καταργήσαμε το ένστικτο της επιβίωσης, κάνουμε ότι δεν υπάρχει). Εσύ από την άλλη, έχεις αρκετές νόμιμες επιλογές, που μέχρι να τις εξαντλήσεις (μπορείς να πας με τουριστική βιζα σχεδόν σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη, και με ένα διαβατήριο στα περισσότερα της ΕΕ για όσο θες) ίσως να έχεις κατασταλάξει κάπου.

Μπορείς λοιπόν απλά να πεις ότι κάποιοι γεννήθηκαν ευνοημένοι, κάποιοι αδικημένοι, αλλά αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να καταπατάνε το νόμο, μπορείς να το δεις και από την ανθρωπιστική ή λογική πλευρά, και να κατανοήσεις ότι ο καθένας θα κάνει ότι μπορεί για να επιβιώσει (πιστεύω πως όσοι έρχονται εδώ παράνομα, ξέρουν ότι τα κλωτσομπουνίδια που τρώνε από τους μπάτσους εδώ είναι καλύτερα από το να γυρίσουν πίσω, όσο λυπηρό κι αν ακούγεται αυτό).

 

Πάντως στην τελική, για την αντιμετώπιση, μέχρι να αντιμετωπιστεί θα αυξάνονται οι αυτοκτονίες και οι άνθρωποι θα λιμοκτονούν. Και δεν το λέω για να λαϊκίσω, απλή μαθηματική λογική είναι, με 30% ανεργία, η οποία θα αυξηθεί αν κάποιοι σταματήσουν να φεύγουν έξω με ή χωρίς χαρτιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ βιζα παυει να ισχυει, εχεις ηδη παρανομοσει! Αν σε σταματησουν για ελενχο θεωρησε παρανομος και προβλεπονται απο τον νομο οι ιδιες διαδικασιες απελασης!

Περα απο ολα αυτα, πιστευω δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να συζηταμε για το πως μπηκε καποιος, απο την στιγμη που το Ελληνικο κρατος αποφασησε να τον νομιμοποιησει(του εδωσε αδεια εργασιας και παραμονης) καποια στιγμη αργοτερα.

 

Παμε τωρα στο νομο για την ιθαγενεια που ειναι και το θεμα μας. Αυτος ο νομος προεβλεπε να δωσει ιθαγενεια με διαφορετικο τροπο σε διαφορες κατηγοριες νομιμων μεταναστων. Πιο συγκεκριμενα ειχε χωρισει τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μεταναστες σε 3 κατηγοριες.

Τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ ενηλικες μεταναστες.

Τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μεταναστες που εχουν φοιτησει σε ελληνικα σχολεια.

Τους μεταναστες που γεννηθηκαν στην Ελλαδα απο γονεις με ΝΟΜΙΜΑ εγγραφα παραμονης.

Η καθε κατηγορια χρειαζοταν διαφορετικα δικαιολογητικα, και συνηθως υπηρχε και διαφορετικο χρονοδιαγραμμα για την ολοκληρωση της διαδικασιας.

 

 

Να δωσω και στο φιλο μας ενα παραδειγμα σχετικα με την τουριστικη βιζα. Μπαινω στην Ελλαδα με τουριστικη βιζα το 1992, μετα απο ενα μηνα παυει να ισχυει και ειμαι παρανομος. Καποια στιγμη επιστρεφω πισω στην χωρα μου παρανομα παλι για να μην μου καταστρεψουν το διαβατηριο, ξαναερχομαι παλι πισω στην Ελλαδα απο τα βουνα το 1998 που γινεται μαζικη νομιμοποιηση. Εχω καμια διαφορα με αυτον που μπηκε χωρις τουριστικη βιζα το 1992 αλλα δεν εφυγε απο την Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε τωρα στο νομο για την ιθαγενεια που ειναι και το θεμα μας. Αυτος ο νομος προεβλεπε να δωσει ιθαγενεια με διαφορετικο τροπο σε διαφορες κατηγοριες νομιμων μεταναστων. Πιο συγκεκριμενα ειχε χωρισει τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μεταναστες σε 3 κατηγοριες.

Τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ ενηλικες μεταναστες.

Τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μεταναστες που εχουν φοιτησει σε ελληνικα σχολεια.

Τους μεταναστες που γεννηθηκαν στην Ελλαδα απο γονεις με ΝΟΜΙΜΑ εγγραφα παραμονης.

Η καθε κατηγορια χρειαζοταν διαφορετικα δικαιολογητικα, και συνηθως υπηρχε και διαφορετικο χρονοδιαγραμμα για την ολοκληρωση της διαδικασιας.

Ok, όπως θέλεις, πάμε στο νόμο για την ιθαγένεια. Εγώ προσωπικά δεν έχω να πω πολλά. Θέλω μόνο να τονίσω πως άσχετα αν εσύ δεν μπορείς να το χωνέψεις με τίποτα, ο νόμος περί ιθαγένειας(Ραγκούση) κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα αντισυνταγματικός από το συμβούλιο της Επικρατείας.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, όπως θέλεις, πάμε στο νόμο για την ιθαγένεια. Εγώ προσωπικά δεν έχω να πω πολλά. Θέλω μόνο να τονίσω πως άσχετα αν εσύ δεν μπορείς να το χωνέψεις με τίποτα, ο νόμος περί ιθαγένειας(Ραγκούση) κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα αντισυνταγματικός από το συμβούλιο της Επικρατείας.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι off topic.

Αδιαφορο μου ειναι αν βγηκε αντισυνταγματικος ο νομος Ραγκουση!

Αυτο που νοιαζει ειναι οτι δεν βγαζουν επιτελους αυτο το νεο νομοσχεδιο ωστε να μπορεσω να φυγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορο μου ειναι αν βγηκε αντισυνταγματικος ο νομος Ραγκουση!

Αυτο που νοιαζει ειναι οτι δεν βγαζουν επιτελους αυτο το νεο νομοσχεδιο ωστε να μπορεσω να φυγω!

Ο τίτλος όμως του thread που άνοιξες, κάθε άλλο παρά αυτό που λες δείχνει!

 

Όπως και να έχει πάντως, αν για σένα είναι μια φορά αδιάφοροι οι νόμοι του κράτους που ζεις, φαντάσου πόσο αδιάφορα είναι για μας τα δικά σου προβλήματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος όμως του thread που άνοιξες, κάθε άλλο παρά αυτό που λες δείχνει!

 

Όπως και να έχει πάντως, αν για σένα είναι μια φορά αδιάφοροι οι νόμοι του κράτους που ζεις, φαντάσου πόσο αδιάφορα είναι για μας τα δικά σου προβλήματα :)

Ο τιτλος του θεματος

" Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?"

Αρα οπως βλεπεις αναφερομαι απο την αρχη στο νεο νομοσχεδιο!

Ακολουθω τους νομους αυτου του κρατους σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι οι περισσοτεροι Ελληνες πολιτες. Αν δεν τους ακολουθουσα δεν θα μπορουσα τωρα να διεκδικω την ιθαγενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος του θεματος

" Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?"

Αρα οπως βλεπεις αναφερομαι απο την αρχη στο νεο νομοσχεδιο!

Ακολουθω τους νομους αυτου του κρατους σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι οι περισσοτεροι Ελληνες πολιτες. Αν δεν τους ακολουθουσα δεν θα μπορουσα τωρα να διεκδικω την ιθαγενεια.

Ποιο νέο νομοσχέδιο? Αυτό που ίσως να υπάρξει? Προς το παρόν απλά διέρρευσε μια φήμη, τίποτα παραπάνω. Κάτσε να γίνει έστω κάποια εισήγηση και μετά το ξανασυζητάμε...

 

Όσο για το πόσο ακολουθείς τους νόμους του Ελληνικού κράτους, άσχετο, εγώ σχολίασα αυτό που ισχυρίστηκες εσύ ο ίδιος. Ότι σου είναι αδιάφοροι οι νόμοι του κράτους που ζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε λοιπόν το διαβατήριο σου και καλή σου τύχη.

 

 

 Θέλω μόνο να τονίσω πως άσχετα αν εσύ δεν μπορείς να το χωνέψεις με τίποτα, ο νόμος περί ιθαγένειας(Ραγκούση) κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα αντισυνταγματικός από το συμβούλιο της Επικρατείας.

Όλα τα υπόλοιπα είναι off topic.

 

 

Οποιδήποτε σχόλιο μετά από αυτό - αν είναι 100% αληθές γιατί απουσιάζω από τα γενόμενα της χώρας- ότι και να λες απλά κλαίγεσαι. Εδώ φύγαμε εμείς από την χώρα μας, για σένα θα μας νοιάξει.

 

Γιατί λίγος κυνισμός, χρειάζεται. SAfe landings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο νέο νομοσχέδιο? Αυτό που ίσως να υπάρξει? Προς το παρόν απλά διέρρευσε μια φήμη, τίποτα παραπάνω. Κάτσε να γίνει έστω κάποια εισήγηση και μετά το ξανασυζητάμε...

 

Όσο για το πόσο ακολουθείς τους νόμους του Ελληνικού κράτους, άσχετο, εγώ σχολίασα αυτό που ισχυρίστηκες εσύ ο ίδιος. Ότι σου είναι αδιάφοροι οι νόμοι του κράτους που ζεις.

Εσυ σχολιασες οτι θες εσυ να νομιζεις οτι σχολιασες! Ειπα οτι μου ειναι αδιαφορο που βγηκε αντισυνταγματικος ο συγκεκριμενος νομος, οχι οτι μου ειναι αδιαφοροι οι νομοι του κρατους.

Σαν να λεμε μου ειναι αδιαφορο που ο Joshua21 μπηκε φυλακη. Αυτη η προταση μου δεν συνεπαγεται οτι ειμαι αδιαφορος απεναντι στα ελληνικα δικαστηρια και τον θεσμο που πρεσβευουν.

Ελληνικα ειχα την εντυπωση οτι μιλαμε και οι δυο, κριμα που δεν καταλαβαινομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, όπως θέλεις, πάμε στο νόμο για την ιθαγένεια. Εγώ προσωπικά δεν έχω να πω πολλά. Θέλω μόνο να τονίσω πως άσχετα αν εσύ δεν μπορείς να το χωνέψεις με τίποτα, ο νόμος περί ιθαγένειας(Ραγκούση) κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα αντισυνταγματικός από το συμβούλιο της Επικρατείας.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι off topic.

Κρίθηκε ναι, αν δεν κάνω λάθος το είπε και στο πρώτο του ποστ, δεν βλέπω να έχει δυσκολία να το καταλάβει αυτό.

 

Απλά ρωτάει τι θα γίνει με τον νεο νόμο που είπε ο Σαμαράς οτι θα βγάλει (εδω γελάω εγω).

Ο Σαμαράς είπε, αλλα εγω πιστεύω οτι αυτός ο νόμος στο είπε θα μείνει.

 

Όπως και να έχει δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου προς αυτόν (ts).

 

Επίσης δεν διεύρρευσε κάποια φήμη, Ο Σαμαράς έδωσε εντολή σε έναν υπουργό του (όνομα μου διαφεύγει) να δημιουργήσει νεο νόμο με έμφαση κυρίως σε φοιτητές και παιδία που γεννήθηκαν εδω( νομίζω για αυτα τα 2, δεν βαζω και το χερι μου στην φωτιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...