Προς το περιεχόμενο

Τι θα γινει επιτελους με αυτο το νεο νομο για την ιθαγενεια?


rezoma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, οι λαθρο τις έκαναν τα τελευταία ~30 χρόνια. Εσύ πότε γεννήθηκες και έχεις αυτή τη νοσταλγία;

 

Δηλαδή πριν τους λαθρο υπήρχε φάση χούντας. Πρην τη φάση χούντας υπήρχε φάση του παγκοσμίου πολέμου. Σ'αυτές τις φάσεις οι φαντάζομαι πως οι νοικοκυρές ήταν αυτές που καθάριζαν όλα τα σκατά. Τότε οι άνθρωποι δούλευαν.

 

Δεν κοίταξα την ηλικία σου στο προφίλ σου, εγώ είμαι 42.

 

τη δεκαετία του 80 δεν υπήρχαν μετανάστες στην Ελλάδα, αυτοί ήρθαν όταν μπήκαμε στην επόμενη φάση της ΕΟΚ στη δεκαετία του 90.

Πρώτα οι Πολωνοί. Οι οποίοι έφυγαν σχεδόν όλοι για Καναδά μέσα σε 10 χρόνια.

 

Μετά οι Αλβανοί.

 

Δουλεύοντας οικοδομή μέχρι το 93 τα έζησα όλα αυτά (μέχρι που έπαθα στένωση και σταμάτησα αναγκαστικά).

 

Όσο αυξάνονταν οι Αλβανοί τόσο μένανε σταθερά και μετά πέφτανε τα μεροκάματα. Ενώ ήταν εποχή έξαρσης της οικον. δραστηριότητας κι έπρεπε να ανεβαίνουν (όπως όλα τα υπόλοιπα).

Αυτό εννοώ.

Αύξηση της προσφοράς.

 

Το θεμα ειναι οτι τωρα που εχει παγωσει ο νομος μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα,και επειδη οι μεταναστες δεν ειναι ψηφοφοροι δεν βιαζονται να βγαλουν καινουριο.

Τελος θελω να πω οτι αυτο που θελει να κανει ο τς,να βγαλει ελληνικη ιθαγενεια για να μεταναστευσει στην ΕΕ ειναι πολυ εξυπνο και απο την στιγμη που το δικαιουται γιατι οχι?

Η Ιθαγένεια δεν μπορεί να δοθεί σε κάποιον με αιτιολογία "για να έχει χαρτιά".

Σιγά μην δοθεί δικαίωμα σε 2,2 εκ. παράνομους να εκλέγουν και να εκλέγονται στην Ελλάδα.

Στις επόμενες εκλογές θα βγει Ιμάμης για πρωθυπουργός.

Ούτε μπορεί να δοθεί βάσει της λογικής "ήμουν εδώ με άδεια εργασίας και βάσει χρησικτησίας θέλω να γίνω Έλληνας υπήκοος".

 

Η υπηκοότητα θα πρέπει να δίνεται μόνο σε αυτούς που επενδύουν στη χώρα, και μάλιστα σε περιοχές με υψηλούς δείκτες ανεργίας.

Και που τα λεφτά που επενδύουν δεν τα στέλνουν έξω.

Τα παραπάνω ισχύουν για αίτηση για υπηκοότητα στις ΗΠΑ (που είναι η πιο ανοιχτή χώρα στον πλανήτη σε τέτοια θέματα).

Για τραβάτε να βγάλετε βίζα για Αμερική να δείτε τι χρειάζεται.

Κι όσους δεν τους χρειάζονται , απλά δεν τους επιτρέπουν να εργαστούν εκεί.

 

 

 

Σοβαρά τώρα, οι μετανάστες έδιωξαν τους Ελληνες τη δεκαετία του 90 από τις οικοδομές και τα χωράφια; Μήπως απλά θέλαμε φθηνούς εργάτες όσο εμείς θα εργαζόμαστε κυρίως στο τριτογενή τομέα; Γιατί γίναμε μια χώρα όπου όλοι επιλέγουν να σπουδάσουν; Επειδή μας έδιωξαν απ τα χωράφια και τις οικοδομές; Σοβαρά τα πιστεύετε αυτά;

Ναι, κάποτε αυτές οι δουλειές γίνονταν αναγκαστικά από Ελληνες, μέχρι που βρήκαμε την εύκολη λύση με τους μετανάστες και τις ξεφορτωθήκαμε...

 

Επίσης από που και ως που είναι κακό να υπάρχουν και μη σπουδασμένοι πολίτες; Από σπουδασμένους βρίθει ο τόπος.

 

 

Μένει 20 γ@μημένα χρόνια στην Ελλάδα και πιθανότατα τα ελληνικά να είναι πλέον (ή να ήταν και από πάντα) η μητρική του γλώσσα. Και ο ίδιος να μη το θέλει, είναι Ελληνας...

 

Δεν ΘΕΛΑΜΕ.

ΘΕΛΑΝΕ.

100 τσιφλικάδες τύπου Μανολάδας και 50 τεχνικές εταιρίες που χαρτζηλικώνουν τους μειοδότες...

Το λογαριασμό όμως δεν τον πληρώνουν αυτοί τώρα.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει δουλειά για όσους είναι εδώ με ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ άδεια εργασίας

(η παράνομη είσοδος στη χώρα ή η παράνομη παραμονή δεν δίνει σε κάποιον κανενός είδους δικαίωμα),

θα πρέπει να αναζητήσουν αλλού την τύχη τους.

Δεν υπάρχει δικαίωμα βάσει ετών παραμονής,

όπως κάνουν οι Έλληνες συμβασιούχοι βυσματίες που "καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Σ' αυτά που γράφεις δε διαφωνώ, αλλά ειλικρινά ρε φίλε μ' έχεις κουράσει και δεν ξέρω αν το διασκεδάζεις τουλάχιστον!

 

Δεν είναι δυνατόν να μη βλέπεις ότι αυτά που μου λες δεν αφορούν ούτε στο ελάχιστο την ερώτησή μου. Δε θα καταστραφώ, ούτε θα κάτσω να σκάσω αν δεν πάρω απάντηση μέσα από το forum, οπότε αν θες να σταματήσω να ρωτάω, πες το μου. Για μια και τελευταία φορά, επειδή όπως λένε η ελπίδα τα τινάζει τελευταία:

 

Στοιχεία για την παράνομη είσοδο Ελλήνων στην Αμερική, στην Αυστραλία, στη Γερμανία, στο ...Ουζμπεκιστάν, ή όπου τέλος πάντων αγαπάει ο καθένας, υπάρχουν;

 

Όχι για την παραβίαση τής ισχύος τής τουριστικής βίζας, όχι για οποιοδήποτε άλλο παράπτωμα το οποίο πιθανώς να τους κατέστησε παράνομους εκεί. Για το ότι μπήκαν λαθραία.

 

Αν ναι, μπορεί και θέλει κάποιος να τα παρουσιάσει; Αν όχι, δε βαριέσαι, καλή καρδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία για την παράνομη είσοδο Ελλήνων στην Αμερική, στην Αυστραλία, στη Γερμανία, στο ...Ουζμπεκιστάν, ή όπου τέλος πάντων αγαπάει ο καθένας, υπάρχουν;

Τα όποια στοιχεία έχω βρει εγω, είναι απλές αναφορές στην εφημερίδα έθνος και στην Ι.Ε.Ε. στον ΙΣΤ τόμο που τα λέει αναλυτικότερα και αναφέρει για παράνομη είσοδο.

Εσυ φαντάζομαι οτι περιμένεις να μάθεις αριθμό κτλ. Αν εξαιρέσεις αυτο που γράφει για τους 125000  το 1970, συνολικά στο Εθνος, παράνομοι και μη, δεν έχω βρει κάτι άλλο.

 

Δεν νομίζω οτι θα βρεις τους αριθμους που περιμένεις απ το 1920 και το 1950-70 που έχουμε τη μαζική μετανάστευση Ελλήνων προς το εξωτερικό.

 

Ζητήθηκαν στοιχεία για τη παράνομη μετανάστευση Ελλήνων πριν πολλά χρόνια. Εχετε επιβεβαίωση οτι όντως υπήρξε παράνομη μετανάστευση.

Αριθμοι κτλ, δεν υπάρχουν, το έχω γράψει απ την αρχή αυτο στο ποστ 137 σε ερώτηση του bluesattack.

Αν και δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, διότι ο τροπος της νομιμοποίησης ειδικά στην Αμερική ήταν πολύ διαφορετικός με τώρα δες εδώ:

Για τέτοια πράγματα, μονο Πανεπιστημιακές έρευνες αν υπάρχουν οπου βαριεμαι να ψάξω τωρα στις βάσεις δεδομένων γιατι δεν έχει καμία σημασία για εμένα το πόσοι ήταν.

 

Αυτο επειδή απευθύνεσαι σε εμένα. Αν έχεις κάνει την ιδια ερωτηση και σε άλλους, και επιμένουν πως έχουν τέτοια έρευνα ας μας την παραθέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι θα βρεις τους αριθμους που περιμένεις απ το 1920 και το 1950-70 που έχουμε τη μαζική μετανάστευση Ελλήνων προς το εξωτερικό.

 

Εντάξει, αφήνω στην άκρη τους αριθμούς. Άλλωστε δεν έχω λόγο να τους αναζητήσω εγώ. Αλλά πάει, το πήρα απόφαση, ή ότι δεν ξέρω να διαβάζω, ή ότι αδυνατώ να μεταδώσω το νόημα των όσων λέω, ή και τα δύο...

 

Ζητήθηκαν στοιχεία για τη παράνομη μετανάστευση Ελλήνων πριν πολλά χρόνια. Εχετε επιβεβαίωση οτι όντως υπήρξε παράνομη μετανάστευση.

 

...παράνομη εξ αρχής; Από τη στιγμή τής εισόδου τού μετανάστη, η οποία έγινε με παράνομο τρόπο; Ή παράνομη, υπό την έννοια ότι κατέστη παράνομη η παρουσία τους εκεί, μετά την είσοδό τους για τους 1002 λόγους;

 

Άσε αυτό που ρωτά ο bluesattack...

 

...έχω εγώ επιβεβαίωση :blink: γι' αυτό που ρώτησα;...

 

...δε μπορώ άλλο! Πάω να πιω! Ευτυχώς που έχω γαμάτη βότκα εδώ και δε θα έχω πονοκέφαλο το πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε bro.

Oι αναφορές μιλάνε για παράνομη μετανάστευση.

Οταν λες για παράνομη μεταναστευση προφανως εννοεις για κάποιον που μπαινει παράνομα σε μια χώρα οχι κάποιον που μπήκε νομιμα αλλά μετά έγινε παράνομος. Αλλο η παράνομη διαμονη, λέω εγω τωρα.

Προφανως θα υπήρχε ανάλογη αναφορά, αν εννοουσαν κάτι τέτοιο.

Λες ολοκληρο άρθρο και ολοκληρος ιστορικός τόμος να υπεπεσαν σε τέτοιο σφάλμα?

 

Εσυ ζητάς λεπτομέρια απ την αρχη. Πως μπήκαν, πόσοι ήταν, ήταν παράνομοι εξ αρχης ή έγιναν μετά?

Αυτά ειναι στοιχεία 80 χρονων, φαντάζομαι θα τα έγραφαν αν υπήρχαν.

 

Το γεγονος και μονο οτι οι νομιμοι μετανάστες περνουσαν απο στρατόπεδα συγκεντρωσης σε Η.Π.Α και Αυστραλία ειναι λογικο να προτρεψε κάποιους να προσπάθησουν να το αποφυγουν με παράνομο τροπο.

Χιλιάδες επέστρεφαν λέει μαζικά στην Ελλάδα, επειδη δεν έπαιρναν άδεια...Με τη λογικη και μονο να το δεις, κάποιοι κατάφεραν και μπηκαν χωρις να έχουν την πολυπόθητη άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στοιχεία για την παράνομη είσοδο Ελλήνων στην Αμερική, στην Αυστραλία, στη Γερμανία, στο ...Ουζμπεκιστάν

Να ρωτησω μια (χαζη; ) ερωτηση; Δεν ειναι λιγο δυσκολο, αν εξαιρεσουμε το Ουζμπεκισταν (βεβαια και εκει δν ξερω τι γινεται), να μπεις παρανομα στην Αμερικη, Αυστραλια, και Γερμανια; Ιδιως για την τελευταια, θα μπει σε ισχυ το Δουβλινο 2 ετσι; και θα σε φερουν παλι πισω Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω μια (χαζη; ) ερωτηση; Δεν ειναι λιγο δυσκολο, αν εξαιρεσουμε το Ουζμπεκισταν (βεβαια και εκει δν ξερω τι γινεται), να μπεις παρανομα στην Αμερικη, Αυστραλια, και Γερμανια; Ιδιως για την τελευταια, θα μπει σε ισχυ το Δουβλινο 2 ετσι; και θα σε φερουν παλι πισω Ελλάδα.

 

Σαφώς και είναι δύσκολο. Για να μη σου πω, ότι το να μπεις παράνομα στο Ουζμπεκιστάν είναι ακόμα δυσκολότερο, διότι σ' αυτές τις «περίεργες» χώρες, η φύλαξη των συνόρων δεν αστειεύεται καθόλου. Πως είναι στην Ελλάδα; Ε, ακριβώς το αντίθετο! Ούτε από διεθνείς συνθήκες χαμπαριάζουν, ούτε από άλλα τέτοια κυριλέ κόλπα. Αλλά, σε τελική ανάλυση...γιατί να θέλει κάποιος να μπει - και πόσο μάλλον παράνομα! - στο Ουζμπεκιστάν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρειλερ που παιζει το εχετε δει με το τραγουδι του Σαββοπουλου πως να κρυφτεις απ τα παιδια? το θεωρω εντελως παραπλανητικο και δεν θα επρεπε να προβαλεται ποια η γνωμη σας? θεωρω οτι παιζουν με το φιλοτιμο του κοσμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρειλερ που παιζει το εχετε δει με το τραγουδι του Σαββοπουλου πως να κρυφτεις απ τα παιδια? το θεωρω εντελως παραπλανητικο και δεν θα επρεπε να προβαλεται ποια η γνωμη σας? θεωρω οτι παιζουν με το φιλοτιμο του κοσμου

???

what? Δε σε πιανω. Που κολάει αρχικά αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

MARTA44, on 16 May 2013 - 8:23 PM, said:snapback.png

 

Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη. Εάν έχεις κάνει ήδη αίτηση με το νόμο που καταργήθηκε θα κάνεις νέα αίτηση και θα ζητήσεις να πάρεις την Ιθαγένεια με τη διαδικασία της πολιτογράφησης. Οι ομογενείς δεν δίνουν συνέντευξη και τα επιπλέον δικαιολογητικά που απαιτούνται νομίζω ότι είναι η φορολογική δήλωση (έαν έχει κάνει κάποιος). Εάν είσαι αλλογενής περνάς από συνέντευξη και αν μπεις στο site του ΥΠΕΣ θα δεις τα θέματα πάνω στα οποία γίνονται οι ερωτήσεις . Συνήθως είναι ιστορίας, γεωγραφίας και απλά πράγματα εάν έχεις πάει σε Ελληνικό σχολείο. Δε θα έχεις πρόβλημα τότε. Η διαδικασία για τους ομογενείς δε καθυστερεί πολύ . Για τους αλλογενείς μπορεί να πάρει και τρία χρόνια. Δε μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά γιατί υπάρχουν Διευθύνσεις που έχουν πάρα πολλούς Δήμους και λίγους υπαλλήλους και αργούν αρκετά και άλλες Διευθύνσεις που τελειώνεις σχετικά πολύ γρήγορα. Καλό είναι να επισκεφτείς την Αποκεντρωμένη Διοίκηση που ανήκει ο Δήμος που μένεις για να πάρεις το έντυπο των δικαιολογητικών και να τους ρωτήσεις άμεσα το χρόνο που υπολογίζουν ότι θα βγει η Ιθαγένεια. Η πλειοψηφία των αλλογενών εφόοσν γνωρίζουν καλλά Ελληνικά την παίρνει την Ιθαγένεια. Εάν δεν μπορεί ούτε καν να μιλήσει καταλαβαίνεις ότι απορρίπτεται.

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά απ ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

ίσως όπως είπες παίζει ρόλο η περιοχή.

ρώτησα υπάλληλο πάντως και μου είπε ότι είναι τσάμπα κόπος. έχουν ακόμα αιτήσεις από το 2010 και πριν.

προφανώς οι αιτήσεις προχωράνε σαν "χελώνες νεκρές" που λένε και οι Τρύπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στοιχεία για την παράνομη είσοδο Ελλήνων στην Αμερική, στην Αυστραλία, στη Γερμανία, στο ...Ουζμπεκιστάν, ή όπου τέλος πάντων αγαπάει ο καθένας, υπάρχουν;

 

Όχι για την παραβίαση τής ισχύος τής τουριστικής βίζας, όχι για οποιοδήποτε άλλο παράπτωμα το οποίο πιθανώς να τους κατέστησε παράνομους εκεί. Για το ότι μπήκαν λαθραία.

 

Να ρωτήσω λίγο καθυστερημένα: η διαφορά της παράνομης εισόδου και της παράνομης παραμονής (μετά από τουριστική είσοδο) ποια είναι; Ότι ο δεύτερος τουλάχιστον έκατσε και ένα μήνα μόνιμα, πριν περάσει στην παρανομία; Εξάλλου, η διαφορά αυτή είναι καθαρά θέμα τύχης, το να πληρεί κάποιος τουριστική βίζα, είναι καθαρά θέμα του που γεννήθηκε και με ποιες χώρες έχει καλές σχέσεις η δική του χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λίγο καθυστερημένα: η διαφορά της παράνομης εισόδου και της παράνομης παραμονής (μετά από τουριστική είσοδο) ποια είναι; Ότι ο δεύτερος τουλάχιστον έκατσε και ένα μήνα μόνιμα, πριν περάσει στην παρανομία; Εξάλλου, η διαφορά αυτή είναι καθαρά θέμα τύχης, το να πληρεί κάποιος τουριστική βίζα, είναι καθαρά θέμα του που γεννήθηκε και με ποιες χώρες έχει καλές σχέσεις η δική του χώρα.

 

Η διαφορά είναι περισσότερο από σημαντική, την έχω επισημάνει δε σε προηγούμενα post.

 

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε ανθρώπους οι οποίοι μπαίνουν σε μια χώρα με τουριστική βίζα και, εν συνεχεία, μέσω νόμιμων διαδικασιών - οι οποίες μπορεί να είναι ακόμα και εκμετάλλευση «παραθυρακίων», πρακτική για την οποία εξήγησα το γιατί δεν είναι παράνομη - καταφέρνουν να επεκτείνουν, ή και να μονιμοποιήσουν ακόμα, την άδεια διαμονής τους.

 

Για να σου το πω δε ακόμα πιο απλά:

 

Δεν έχω ούτε το ελάχιστο πρόβλημα, με τον αλλοδαπό που έχει μπει στην Ελλάδα επίσης με τουριστική βίζα και εφαρμόζει τις ίδιες μεθόδους προκειμένου να συνεχίσει να βρίσκεται στην Ελλάδα. Δε δέχομαι όμως ως αιτιολόγηση το: «Μπήκα κρυφά, διότι δεν προβλέπεται να προμηθευτώ τουριστική βίζα». Αν κάτι «δεν προβλέπεται», για 'μένα σημαίνει «δεν το κάνεις» και δεν προκύπτει η παραμικρή διαφοροποίηση μεταξύ τού «Έλληνα σε άλλη χώρα» και τού «αλλοδαπού στην Ελλάδα». Αμφότεροι οφείλουν να κινούνται σύμφωνα με τους νόμους τής χώρας η οποία επιθυμούν να τους δεχθεί.

 

Ποτέ δεν έκανα διαχωρισμούς σ' αυτά τα θέματα φίλε. Άλλοι έχουν κάνει και κάνουν συστηματικά. Αν ανατρέξει κανείς σε τυχαία post μου σε προηγούμενα threads που έχουν να κάνουν με ανάλογα ζητήματα, θα το διαπιστώσει πολύ εύκολα. Το να θα το παραδεχτεί βέβαια, είναι άλλο θέμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το να μείνεις μόνιμα ενώ μπήκες με τουριστική βίζα προβλέπεται, αλλά υπάρχουν διαδικασίες. Το ίδιο γίνεται και με την παράνομη είσοδο. Υπάρχουν διαδικασίες, που εκ των υστέρων γίνεσαι νόμιμος. Αν ο άλλος έχει μείνει 10 χρόνια στην ελλάδα, πόσο μάλλον να έχει τελειώσει και το σχολείο εδώ, μέχρι τώρα έπαιρνε ιθαγένεια, είτε μπήκε παράνομα, είτε όχι. Και το θεωρώ λογικό (υποθέτω πως θα συνεχίσει να είναι έτσι, αν κατατεθεί ποτέ το νέο νομοσχέδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το να μείνεις μόνιμα ενώ μπήκες με τουριστική βίζα προβλέπεται, αλλά υπάρχουν διαδικασίες. Το ίδιο γίνεται και με την παράνομη είσοδο.

 

Με τη διαφορά ότι το να μείνεις ενώ μπήκες με τουριστική βίζα, ενώ προφανώς δεν προβλέπεται, για να το αντιμετωπίσει το κράτος ως παράνομο εξ αρχής (πριν λήξει η ισχύς τής τουριστικής βίζας) και να επιβάλλει την όποια ποινή, πρέπει προηγουμένως να έχει θεσμοθετηθεί με νόμο η δυνατότητα επέμβασης τού κρατικού μηχανισμού, με αιτιολογικό το «μαντεύω ότι θα παρανομήσεις, παραβιάζοντας την ισχύ τής τουριστικής βίζας, όταν αυτή λήξει».

 

Ενώ στην περίπτωση τής παράνομης εισόδου, έχουμε να κάνουμε με τετελεσμένο παράπτωμα...

 

Το να μη μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά, το θεωρώ αδύνατο. Το να μη θέλεις, από την άλλη μεριά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...