Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως έχω πάρει απόδειξη για τα λεφτά της θεωρίας από το ΚΕΚ μου αλλά γράφει 560€ και δεν ξέρω γιατί :P

 

Εγώ πάντως έχω πάρει απόδειξη για τα λεφτά της θεωρίας από το ΚΕΚ μου αλλά γράφει 560€ και δεν ξέρω γιατί :P

Αυτες η αποδειξης ειναι τα λεφτα που πηρε το κεκ για να σε πληρωσει και δεν εχουν παρακτρατηση φορου.Τωρα ολα γινονται μεσω taxis.

Εγω αλλο δεν μπορω να καταλαβω οκ δηλωνουμε τα λεφτα της θεωριας και παιρνουμε την ειστροφη φορου απο την θεωρια.Με την πρακτικη ομως τι γινεται γιατι στην πρακτικη ειναι που πρεπει να παρουμε τα περισσοτερα λεφτα γιατι εκει μας εκοψαν ποιο πολα απο τον φορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω αλλο δεν μπορω να καταλαβω οκ δηλωνουμε τα λεφτα της θεωριας και παιρνουμε την ειστροφη φορου απο την θεωρια.Με την πρακτικη ομως τι γινεται γιατι στην πρακτικη ειναι που πρεπει να παρουμε τα περισσοτερα λεφτα γιατι εκει μας εκοψαν ποιο πολα απο τον φορο.

 

Thiis?? Neeext year που θα έλεγε η διαφήμιση.

Αν πληρώθηκες της πρακτικής 2014, θα κάνεις την διαδικασία που έκανες τώρα για την θεωρία στην επόμενη φορολογική σου (2015 δλδ), στην οποία λογικά το ίδιο απλά θα πρέπει να σου επιστραφεί ο φόρος σχεδόν αυτόματα. 

 

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος:

Κάπου είχα ακούσει (πιθανό ράδιο αρβύλα) οτί την επιστροφή φόρου την παίρνεις υπο συνθήκες, δλδ κάτι του στυλ "να είσαι ακόμα άνεργος" ή "να μην έχεις εκείνη τη χρονιά άλλο εισόδημα", κάτι τέτοιο. Μη δημιουργήσω σύγχυση για κάτι που δεν θυμάμαι καλά καλά τι έλεγε. Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις οπου η επιστροφή των κρατήσεων (20%) δε θα δωθούν? Μήπως αν περάσεις κάποιο εισόδημα εκείνης της χρονιάς (δλδ 2014 για τη Πρακτική)?  η θα τα πάρουμε 100%?

--Σόρρυ για το μπέρδεμα :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

SMARTYN89 Δεν με καταλαβες μαλλον εγω τα πηρα τα λεφτα φετος ξερω οτι θα τα δηλωσω του χρονου αυτο ομως που δεν μπορω να καταλαβω ειναι θα βαλω ολο το ποσο και θεωρια και πρακτικη στον ιδιο κωδικο των 507?Τεσπα μεχρι του χρονου εχει ο θεος θα παω να ρωτησω του χρονου εναν λογιστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτή την απόδειξη δεν χρειάζετε να την πάω στο λογιστή είναι όλα περασμένα στο taxis.

Αν δεις πανω η αποδειξη λεει αποδειξη παρωχης υπηρεσιων και δεν εχει παρακρατηση φορου.Ολα ειναι περασμενα πλεων στο taxis.

Η αποδειξη θεωριας αν δεις και στην συμβαση που μας εδωσαν λεει 560 για την θεωρια και 540 για την πρακτικη οποτε δεν εχουν καμια σχεση αυτες η αποδειξης με παρακρατηση οποτε τσαμπα θα της πας στον λογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εισοδήματα (δηλ. τα χρήματα) που πήραν καταρτιζόμενοι μέσα στο 2014 θα δηλωθούν του χρόνου στην δήλωση για το 2014. Τώρα κάνουμε τις δηλώσεις για το 2013.

Για του χρόνου όπως τώρα στο σύστημα φαίνονται τα χρήματα κατευθείαν και η παρακράτηση φόρου που έχει γίνει.

 

8elwADSL

Αυτές είναι αποδείξεις που εκδίδει το εκάστοτε Κέντρο Δια Βίου Μάθησης για να πληρωθεί τα 1100€ για τον κάθε καταρτιζόμενο. 2 Αποδείξεις θα σας δώσουν 560€ (θεωρίας) και 540€ (πρακτικής). Και στην ουσία είναι χρήματα για τις υπηρεσίες προς τον καταρτιζόμενο και τις κόβει για να φορολογηθεί γι' αυτό.

Εσείς απλά της βάζετε μαζί με όλες τις άλλες αποδείξεις σαν έξοδο (όπως από supermarket κτλ.) δηλ. Είναι μια απλή απόδειξη παροχής υπηρεσιών και φυσικά την δίνεται στον λογιστή να περαστεί σαν έξοδο κανονικά.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όλους είναι... Σας έδωσαν τα Κε.Δι.Βι.Μ. να κάνετε αξιολογήσεις;

Κανονικά πρέπει να σας δώσουν ένα χαρτί που αξιολογήστε τους καθηγητές, τους επόπτες, το ΚΕΚ, κτλ... αυτό το δίνουμε στο υπουργείο εμείς ώστε να πάρουμε την ανάλογη βαθμολογία σύμφωνα με το πόσο ικανοποιημένοι είναι οι καταρτιζόμενοι.

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω ακούσει ότι πολλοί την συμπληρώνουν από μόνοι τους, χωρίς να ξέρουν κάτι οι καταρτιζόμενοι.

Γιατί πιστεύω αυτό είναι ένα μέσον που μπορεί να δει το υπουργείο αν και κατά πόσο είστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα γενικός και το εκάστοτε ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς μας έδωσαν να συμπληρώσουμε μία φόρμα αξιολόγησης στο τελευταίο μάθημα θεωρίας, αλλά υπήρχε η γενικότερη αντίληψη ότι είναι τυπικό και για εσωτερική κατανάλωση. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι βάλανε τέλεια βαθμολογία για να ξεμπερδεύουν και να αποφευχθούν παρεξηγήσεις.

 

Επίσης μας έστειλαν να συμπληρώσουμε μία φόρμα αξιολόγησης ηλεκτρονικά λίγο πριν τελειώσουμε την πρακτική, και να τους την στείλουμε, η οποία ήταν απαραίτητη για την ολοκλήρωση του προγράμματος. Μάλλον σε αυτήν θα αναφέρεσαι, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι περιείχε.

 

Μας έστειλε και το υπουργείο μία δική του φόρμα αξιολόγησης του προγράμματος. Αν ήθελαν να κάνουν σωστή δουλειά θα έπρεπε να περιελάμβαναν εκεί και την αξιολόγηση του ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμας μας ειχαν βαλει να συμπληρωσουμε για αυτα που αναφερεις politenxnon οταν πηγαμε να παραδωσουμε τα χαρτια με τις απουσεις κλπ μετα το περας την πρακτικης,να σου πω δηλαδη μπορουμε να κανουμε δηλωση?δεν χρειαζεται για την επιστροφη φορου η αποδειξη που περιμενουμε τοσο καιρο?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle Worker

Είναι 2. Μία με το πέρας της θεωρητικής κατάρτισης και μία στο τέλος της πρακτικής κατάρτισης.

Αυτή του υπουργείου δεν την έχω δει δυστυχώς. Μου είπαν οι καταρτιζόμενοι ότι τους την έστειλαν από μία υπηρεσία του υπουργείου αλλά δεν έχω δει ακόμα τι ερωτήσεις είχε.

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να έχει και αξιολόγηση του ΚΕΚ.

 

Eidikos33

Ναι αυτή, αλλά είναι 2 όπως αναφέρω παραπάνω.

Όχι δεν χρειάζεσαι βεβαίωση (θα σταλεί τυπικά απλός) είναι περασμένα στο taxis!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι να πω και εγώ που παραμένω απλήρωτη!Τελείωσα 28/1 και το τελευταίο άτομο 3/3..Νομίζω είμαστε οι μόνοι σε όλη την Ελλάδα από αυτό το κεκ που δεν έχουμε πληρωθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι να πω και εγώ που παραμένω απλήρωτη!Τελείωσα 28/1 και το τελευταίο άτομο 3/3..Νομίζω είμαστε οι μόνοι σε όλη την Ελλάδα από αυτό το κεκ που δεν έχουμε πληρωθεί!

κ εγώ μαζί σου Αλίκη, μέσα Φλεβάρη τελείωσα, κ δεν έχουν μπει ακόμα. Δε ξέρω πότε τελείωσε ο τελευταίος στο τμήμα.. (Χανιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς politechnon στο δικό μας κεκ το μόνο που μας είπαν είναι ότι να μας δώσετε mail gia να τους τα  στείλουμε και να σας στείλουν τα ερωτηματολόγια. Πριν καμιά βδομάδα είχε στείλει το υπουργείο mail όντως κ είχε μέσα μια αξιολόγηση να συμπληρώσουμε. Άλλο τίποτα από το κεκ δε μας έδωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγώ μαζί σου Αλίκη, μέσα Φλεβάρη τελείωσα, κ δεν έχουν μπει ακόμα. Δε ξέρω πότε τελείωσε ο τελευταίος στο τμήμα.. (Χανιά)

Είμαστε δυο..Γιατί είχα αγχωθεί!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...