Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποριες

1. στη φορολογικη δηλωνουμε την θεωρια ? εμενα αρχισε δεκεμβρη 2014 κ τελειωσε 10 γεναρη 2015

2. η επιδοτουμενη προσληψη τελικα ελαβε εγκριση?

3. περα απο τα χαρτια αξιολογησης της θεωριας που τα συμπληρωσαμε υπαρχουν κ αλλα χαρτια σωστα? που βαθμολογεις το κεκ αυτα θα μας τα δωσουν η τα συμπληρωσαν μονοι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαι μενα ετσι γραφει , παντως αν μας ζητησουν αποδειξη απο την εφορια εγω δεν εχω παρει απο τα ΚΕΚ για τα λεφτα της πρακτικης , μονο περσυ πηρα για τα λεφτα απο τα θεωρητικα

 

και εγω μονο αυτη πηρα περυσι κ συγκεκριμενα μου την ειχε δωσει το κεκ πολυ μετα εφοσον ειχα παρει ειδη την επιστροφη!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποριες

1. στη φορολογικη δηλωνουμε την θεωρια ? εμενα αρχισε δεκεμβρη 2014 κ τελειωσε 10 γεναρη 2015

2. η επιδοτουμενη προσληψη τελικα ελαβε εγκριση?

3. περα απο τα χαρτια αξιολογησης της θεωριας που τα συμπληρωσαμε υπαρχουν κ αλλα χαρτια σωστα? που βαθμολογεις το κεκ αυτα θα μας τα δωσουν η τα συμπληρωσαν μονοι τους?

1. Το θεμα ειναι ποτε εγιναν οι πληρωμες που φαινονται κιολας στα βιβλιαρια οχι ποτε τελειωσαμε. Εφοσον πληρωθηκες το 15 θα ειναι εισοδημα για την δηλωση του 16.

2. Οχι δεν εχει κατι νεο κ εγω ηθελα να το κανω αλλα δεν ειχε βγει σχετικη ανακοινωση..

3. Εμενα δεν μου εδωσαν να αξιολογησω το κεκ.. Μαλλον τα συμπληρωσαν μονοι τους γιατι θα τους θαβαμε ομαδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μπερδευτεί...τελικά τα 2400 του voucher ΑΕΙ-ΤΕΙ πως ακριβώς θα τα εισπράξουμε και στο πότε περίπου; Εγώ ήξερα για 480 με το πέρας της θεωρίας και 1720 με το πέρας της πρακτικής...Σωστά; Τώρα ακούω διάφορα όπως δε θα πάρουμε 2400 καθαρά αλλά κάποια θα θα τα πάρουμε σαν επιστροφή φόρου το '16!!!

 

Επίσης ποια είναι στο περίπου τα διαστήματα πληρωμών μετά το τέλος θεωρίας-πρακτικής;

Να υπολογίζω λεφτά θεωρίας κάπου Σεπτέμβρη (τελειώνω τέλη Ιούνη) και λεφτά πρακτικής κάπου πρωτοχρονιά (τελειώνω μέσα Οκτώβρη);

 

Ευχαριστώ...!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mareled

  1. Τα χρήματα τα πήρες το 2015. Δεν έχει σημασία πότε έγινε το μάθημα αλλά πότε πήρες τα χρήματα. Οπότε πας για του χρόνου εσύ.
  2. Όχι ακόμα δεν έχει βγει τίποτα για επιχορήγηση επιχειρήσεων για πρόσληψη ωφελουμένων voucher.
  3. Πρέπει να σου τα δώσουν. Απαίτησέ τα!

 

 

Parisnope - Mareled

Όχι, αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στις πληρωμές και στο εγγυώμαι κι εγώ. Τα παιδιά τα δικά μας τελειώσανε την Α φάση 19/3/15 έχω στείλει τα χαρτιά κανονικά όλα μέσα σε 5 μέρες και στο σύστημα δεν τα έχουν καν δει για να δώσουν εντολές πληρωμών. Εμάς έχουν να μας δώσουν χρήματα για το 1α τμήμα που είχαμε από τον Ιανουάριο που ολοκληρώθηκε η φάση θεωρίας.

Πως λειτουργεί το ΕΣΠΑ: Τα χρήματα είναι 80-90% Ευρώπης και 10-20% Ελλάδας. Για να γίνει η εκταμίευση του 100% πρέπει να βάλουν και οι 2 συμβαλλόμενοι τα χρήματα. Η Ευρώπη τα έχει βάλει (απ’ ότι λέει) και δεν έχουν μπει τα χρήματα από την Ελλάδα για να γίνει η εκταμίευση.

 

mareledrequiem_for_a_dream

Τα ποσά που αναγράφονται είναι μικτά. Από το ποσό αυτό γίνετε παρακράτηση φόρου 20% + 3,6% χαρτόσημο. Το 20% θα σου επιστραφεί στην δήλωση που θα κάνεις γι αυτά τα εισοδήματα.

 

Miracle Worker

Φήμες αναφέρουν ότι οι προηγούμενη κοινωφελή εργασία δεν έχουν πάρει τα χρήματά τους ακόμη! Δες το μη πας και δουλέψεις τσάμπα και δεν πάρεις τίποτα

Στα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας σου παίρνουν την κάρτα του ΟΑΕΔ όταν ξεκινήσεις. Τη παραδίδεις στο Δήμο ή στον ΟΑΕΔ ή στην επιχείρηση που πας.

Λογικά αν ισχύει ότι και στα voucher 18-24 & 25-29 ναι μπορείς να κάνεις μόνο την θεωρία και να σταματήσεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις πρακτική. Το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης  παίρνει τα χρήματα που του αντιστοιχούν για την Α φάση. Στα voucher 18-24 & 25-29 το ΚΕΚ για την Α φάση παίρνει το μεγαλύτερο μερίδιο πάντως.

Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά την πρόσκληση γι’ αυτό το πρόγραμμα γιατί είναι επαρχίας που δεν μπορώ να συμμετέχω και δεν μπορώ να ξέρω 100%.

 

 

Darky

Απουσίες έως 10% που δικαιούστε πληρώνονται κανονικά!!!

Μπορείς να ζητήσεις τον αρ. πρωτοκόλλου παράδοσης των χαρτιών από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης σου και με αυτό να μάθεις σε ποια διαδικασία είναι η πληρωμή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το λινκ Εφαρμογή Βεβαιώσεων Καταβληθέντων Εκπαιδευτικών Επιδομάτων 2014  μπορείτε να κατεβάσετε τις βεβαιώσεις όσοι έχετε εισόδημα μέσα στο 2014 από το πρώτο μόνο (;;; ) voucher. Θέλει ΑΦΜ και ΑΜΚΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το λινκ Εφαρμογή Βεβαιώσεων Καταβληθέντων Εκπαιδευτικών Επιδομάτων 2014  μπορείτε να κατεβάσετε τις βεβαιώσεις όσοι έχετε εισόδημα μέσα στο 2014 από το πρώτο μόνο (;;; ) voucher. Θέλει ΑΦΜ και ΑΜΚΑ.

Ωραιος φιλε μου !!!! που το ξεθαψες μια χαρα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Darky

Απουσίες έως 10% που δικαιούστε πληρώνονται κανονικά!!!

Μπορείς να ζητήσεις τον αρ. πρωτοκόλλου παράδοσης των χαρτιών από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης σου και με αυτό να μάθεις σε ποια διαδικασία είναι η πληρωμή σου.

 

Μαλιστα, εμας μας ειχαν πει πως χανουμε τα λεφτα απο τις απουσιες, γιαυτο και μετεφερα και μερες στο τελος της πρακτικης για να μην παρω απουσιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον θελω μια υπευθυνη απαντηση πηρα στο κεκ κ μου ειπαν οτι λεει το υπουργειο τους ειχε ενημερωσει να μην στειλουν χαρτια μεσα στον μαιο??!!!??? υπηρχαν κεκ που τα εστειλαν κανονικα μαιο κ εχουν πληρωθει οι ειλωτες?   τα ζωα τα δικα μας τα εστειλαν 27/5 και 29/5 εχοντας τελειωσει 24/3. Επισης δεν αντεξα τις δικαιολογιες κ το θρασος τους και τους ειπα παλιογαιδουρια μπορουν να μου κανουν τπτ? Εμεις αν τους χαντακωσουμε στην αξιολογιση (θα το δωσουν το χαρτι στο τελος) μπορει να μην εγκριθουν για το επομενο βαουτσερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...