Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/9/2020 στις 11:17 ΜΜ, Mamatereza είπε

Καλησπερα.

Ποιο θα προτιμουσατε μεταξυ των

1. Seasonic CORE-GM-650

2. Corsair TX-M Series TX650M

Ευχαριστω πολυ.

(cpu Ι7-870, gpu GTX680)

To συγκεκριμένο Corsair συναρμολογείται από αυτήν την εταιρεία σε πλατφόρμα (πλακέτα) custom (δεν δίνονται πληροφορίες ποιός την σχεδιασε/κατασκευάζει).

To συγκεκριμένο Seasonic σχεδιάζεται/συναρμολογείται εξ'ολοκλήρου από την ίδια την Seasonic 

Εγώ θα προτιμούσα κάποιο προϊόν που παρέχεται από inhouse διεργασίες και όχι από OEM parts άγνωστων εταιριών που πουλάνε κομμάτια προς συναρμολόγηση και αφήνουν απλά το marketing και την πώληση στον "συναρμολογητή". Μια Corsair έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες marketing (άρα θα δεις και περισσότερα reviews...) από μια άλλη που κατασκευάζει ΜΟΝΟ τροφοδοσία.

Ελπίζω να σε βοήθησα.  

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η great wall είναι από τις καλές εταιρίες στο χώρο ενώ τα περισσότερα parts που χρησιμοποιεί είναι πολύ γνωστών εταιριών. Η πλατφόρμα φαίνεται να έχει σχεδιαστεί από την corsair σε συνεργασία με την gw. H corsair έχει πολύ καλό τμήμα έρευνας και ελέγχου των τροφοδοτικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα την προσφορά στο cougar που έχει στο eshop και θέλω να το βάλω σε δεύτερο σύστημα, δεν θα δουλεύει πολύ με 8350 και 280x, να το πάρω; γιατί δεν θέλω να ανέβω στα χρήματα.

τώρα έχω ένα corsair  rm 750w 6ετίας που σκέφτομαι να πάει στο pc που θα φτιάξω με ryzen gen 3. μήπως είναι λάθος σκέψη και πρέπει να πάρω καινούριο τροφοδοτικό για το καινούριο pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lefstef είπε

είδα την προσφορά στο cougar που έχει στο eshop και θέλω να το βάλω σε δεύτερο σύστημα, δεν θα δουλεύει πολύ με 8350 και 280x, να το πάρω; γιατί δεν θέλω να ανέβω στα χρήματα.

τώρα έχω ένα corsair  rm 750w 6ετίας που σκέφτομαι να πάει στο pc που θα φτιάξω με ryzen gen 3. μήπως είναι λάθος σκέψη και πρέπει να πάρω καινούριο τροφοδοτικό για το καινούριο pc;

Δεν αξίζει ειναι πολύ παλιο design με group regulated.

Aν μπορεις να ανέβεις λίγο, πολύ καλύτερη επιλογή ειναι αυτο Μην κοιτας τα watt σου φτανουν ανετα

Απο κει και περα, αν θες κατι φθηνοτερο ολα τα παρακατω ειναι καλυτερα απο το cougar

cv550 cv450 be quiet power 9 400-500wpure

ή το αντιστοιχο modular

Γνωμη μου δεν αξιζει να πεσεις σε κατι πιο κατω απο αυτα για 10 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Δεν αξίζει ειναι πολύ παλιο design με group regulated.

Aν μπορεις να ανέβεις λίγο, πολύ καλύτερη επιλογή ειναι αυτο Μην κοιτας τα watt σου φτανουν ανετα

Απο κει και περα, αν θες κατι φθηνοτερο ολα τα παρακατω ειναι καλυτερα απο το cougar

cv550 cv450 be quiet power 9 400-500wpure

ή το αντιστοιχο modular

Γνωμη μου δεν αξιζει να πεσεις σε κατι πιο κατω απο αυτα για 10 ευρώ

Με τα μεταφορικά όμως γίνεται 20€ διαφορά. Θα το σκεφτώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lefstef είπε

είδα την προσφορά στο cougar που έχει στο eshop και θέλω να το βάλω σε δεύτερο σύστημα, δεν θα δουλεύει πολύ με 8350 και 280x, να το πάρω; γιατί δεν θέλω να ανέβω στα χρήματα.

τώρα έχω ένα corsair  rm 750w 6ετίας που σκέφτομαι να πάει στο pc που θα φτιάξω με ryzen gen 3. μήπως είναι λάθος σκέψη και πρέπει να πάρω καινούριο τροφοδοτικό για το καινούριο pc;

Οπως βλεπω , 8350+280χ εχει καποια καταναλωση και απαιτησεις..

120A μινιμουμ σε 3,3v + 5v χρειαζεσαι και γενικα σε καποιο 600αρη εισαι..

Σε κατι οικονομικο θα προτεινα αυτο https://www.skroutz.gr/s/24550622/EVGA-600-W2.html

Ομως σε καλυπτει το cougar ,για τα χρηματα του ειναι οκ απο την στιγμη που θα μπει σε δευτερο παλιο μηχανημα, δεν νομιζω οτι σε αποσχολει το group regulated.

Το rm εχει μια τετραετια ακομα εγγυηση σωστα?

Προχωρα οπως το σκεφτηκες..rm στο νεο συστημα , και  το cougar , 'η το evga στο παλιο.Δεν ειναι λαθος σκεψη απο την στιγμη που θες να γλιτωσεις χρηματα, εγω προσωπικα θα το εκανα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Οπως βλεπω , 8350+280χ εχει καποια καταναλωση και απαιτησεις..

120A μινιμουμ σε 3,3v + 5v χρειαζεσαι και γενικα σε καποιο 600αρη εισαι..

Σε κατι οικονομικο θα προτεινα αυτο https://www.skroutz.gr/s/24550622/EVGA-600-W2.html

Ομως σε καλυπτει το cougar ,για τα χρηματα του ειναι οκ απο την στιγμη που θα μπει σε δευτερο παλιο μηχανημα, δεν νομιζω οτι σε αποσχολει το group regulated.

Το rm εχει μια τετραετια ακομα εγγυηση σωστα?

Προχωρα οπως το σκεφτηκες..rm στο νεο συστημα , και  το cougar , 'η το evga στο παλιο.Δεν ειναι λαθος σκεψη απο την στιγμη που θες να γλιτωσεις χρηματα, εγω προσωπικα θα το εκανα ετσι.

ευχαριστώ,  πάω για cougar 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε φάση αναβάθμισης PSU.

Το σύστημα είναι

i5 8600Κ @  4.9GHz 1.3v (watercooled Corsair H110)

ASUS ROG STRIX Z370-F Gaming

Sapphire RX5700 8GB Pulse stock clocks

32GB RAM 3200 DDR4

1x NvMe Samsung

1x HDD 1TB

4x120mm FANS

 

Κοιτάζω  για το Seasonic GX-650 γιατί δεν αλλάζουμε κάθε μέρα τροφοδοτικό και θέλω να με βγάλει αρκετά χρόνια. Επειδή θέλω και ησυχία είπα να ανέβω σε Prime για τον 135mm ανεμιστήρα έναντι των 120mm των οικονομικότερων σειρών.

Στο calculator της Seasonic μου δίνει αυτά τα watt. Ακούω γνώμες και εναλλακτικές.

 

SeasonicCalc.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2020 στις 3:55 ΜΜ, greekfragma είπε

Είμαι σε φάση αναβάθμισης PSU.

Το σύστημα είναι

i5 8600Κ @  4.9GHz 1.3v (watercooled Corsair H110)

ASUS ROG STRIX Z370-F Gaming

Sapphire RX5700 8GB Pulse stock clocks

32GB RAM 3200 DDR4

1x NvMe Samsung

1x HDD 1TB

4x120mm FANS

Κοιτάζω  για το Seasonic GX-650 γιατί δεν αλλάζουμε κάθε μέρα τροφοδοτικό και θέλω να με βγάλει αρκετά χρόνια. Επειδή θέλω και ησυχία είπα να ανέβω σε Prime για τον 135mm ανεμιστήρα έναντι των 120mm των οικονομικότερων σειρών.

Στο calculator της Seasonic μου δίνει αυτά τα watt. Ακούω γνώμες και εναλλακτικές.

SeasonicCalc.JPG

Παρα πολύ καλή(ποιοτική) επιλογή , δεν νομίζω κάποιος να έχει ένσταση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2020 στις 11:24 ΠΜ, EddieObscurant είπε

Δεν αξίζει ειναι πολύ παλιο design με group regulated.

Aν μπορεις να ανέβεις λίγο, πολύ καλύτερη επιλογή ειναι αυτο Μην κοιτας τα watt σου φτανουν ανετα

Απο κει και περα, αν θες κατι φθηνοτερο ολα τα παρακατω ειναι καλυτερα απο το cougar

cv550 cv450 be quiet power 9 400-500wpure

ή το αντιστοιχο modular

Γνωμη μου δεν αξιζει να πεσεις σε κατι πιο κατω απο αυτα για 10 ευρώ

Καλησπέρα αξίζει αυτό εδώ το τροφοδοτικό για αγορά ...?

Be Quiet Pure Power 11 600W CM

 
Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, grmaster2 είπε

Εγώ ψάχνω ένα τροφοδοτικό στα 550 ...600watt κυρίως σε corsair , seasonic , coolermaster ...υπάρχει κατι στα 80 ευρώ 

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μου αρέσει και αυτό πολύ ....https://www.skroutz.gr/s/20086605/Seasonic-CORE-GM-650.html τι γνώμη έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...