Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/11/2020 στις 1:39 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Το τροφοδοτικό θέλει αντικατάσταση, Είναι παλιό.

Τι τροφοδοτικό προτείνεις μέχρι 40-50€ είμαι ανάμεσα σε be quiet sp 9 400watt και το Corsair cv 450watt το σύστημα του παιδιού είναι i3 3220 4gb ram gtx 660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα το καλοκαίρι το BeQuiet SP 9 600watt.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικό, όμως στο κουτί που έχω το τροφοδοτικό είναι πάνω από τον επεξεργαστή και ''ρουφά'' τη ζέστη χωρίς να ανεβάζει στροφές ο ανεμιστήρας (με το δάκτυλο να τον γύριζα πιο γρήγορα θα πήγαινε) και φοβάμαι μην πάθουν ζημιά από υπερθέρμανση οι πυκνωτές που είναι max στους 85 βαθμούς, ενώ στο CV στους 105. Επίσης, η γέφυρα ανόρθωσης είναι χωρίς ψύκτρα. Πόσο ζέστη ανεβάζει το σύστημα; Τόση ώστε να σβήσει το σύστημα για την προστασία του επεξεργαστή.

Σύμφωνα με το review του @kostas_anes:

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Εξαιρετικό, όμως στο κουτί που έχω το τροφοδοτικό είναι πάνω από τον επεξεργαστή και ''ρουφά'' τη ζέστη χωρίς να ανεβάζει στροφές ο ανεμιστήρας (με το δάκτυλο να τον γύριζα πιο γρήγορα θα πήγαινε) και φοβάμαι μην πάθουν ζημιά από υπερθέρμανση οι πυκνωτές που είναι max στους 85 βαθμούς, ενώ στο CV στους 105. Επίσης, η γέφυρα ανόρθωσης είναι χωρίς ψύκτρα. Πόσο ζέστη ανεβάζει; Τόση ώστε να σβήσει το σύστημα από υπερθέρμανση.

Σύμφωνα με το review του @kostas_anes:

Σκέψου ότι οι καλύτεροί μου θεωρούν την απουσία heatsink στο FBR σημαντικό σχεδιαστικό σφάλμα :P

Στα 400W που αφορά και το review δεν νομίζω ότι μπορεί να φτάσει σε σημείο να σου κάνει μπαμ, σίγουρα όμως δεν βοηθά. Στα 600W αν και εκεί δεν έχουν βάλει... σε μεγάλα φορτία θα έλεγα πως τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται επικίνδυνα, ειδικά στην δική σου περίπτωση.

Υ.Γ Tο σύστημα σβήνει, μόνο όταν ο θερμίστορας στο πίσω μέρος του PCB θερμανθεί αρκετά και είναι στην ακριβώς αντίθετη πλευρά από την γέφυρα ανόρθωσης. Κοινώς, πρώτα θα δεις την φωτιά και μετά θα σου κλείσει το PC.... 

Υ.Γ 2 Γενικά προτιμάτε τα γραπτά reviews σε τροφοδοτικά, βγαίνουν πολύ πιο εύκολα στο διάβασμα: https://www.thetechlads.gr/reviews/be-quiet-system-power-9-400w-review/ 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Στα 600W αν και εκεί δεν έχουν βάλει...

Δεν έχουν βάλει. 

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Υ.Γ Tο σύστημα σβήνει, μόνο όταν ο θερμίστορας στο πίσω μέρος του PCB θερμανθεί αρκετά και είναι στην ακριβώς αντίθετη πλευρά από την γέφυρα ανόρθωσης.

Όχι, παρεξήγηση, δεν το διατύπωσα καλά! Το σύστημα σβήνει επειδή στο ας πούμε κουτί έχω ένα ανεμιστηράκι στο πίσω μέρος και ο L5420 φτάνει πάνω από 75 βαθμούς σε gaming και σβήνει. Το BeQuiet το χρησιμοποίησα τρεις βδομάδες και μετά το έβαλα στην άκρη. Τώρα έxω πάνω πάλι το παλιό CWT. Γενικά max κατανάλωση του συστήματός μου είναι 100-120W. Γιατί το παράκανα με τα Watt του νέου τροφοδοτικού; Κάνω μία πατέντα και θέλω να φτάσω στα άκρα έναν X5470. Μπορείτε να πάρετε μία ιδέα εδώ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν έχουν βάλει. 

Όχι, παρεξήγηση, δεν το διατύπωσα καλά! Το σύστημα σβήνει επειδή στο ας πούμε κουτί έχω ένα ανεμιστηράκι στο πίσω μέρος και ο L5420 φτάνει πάνω από 75 βαθμούς σε gaming και σβήνει. Το BeQuiet το χρησιμοποίησα τρεις βδομάδες και μετά το έβαλα στην άκρη. Τώρα έxω πάνω πάλι το παλιό CWT. Γενικά max κατανάλωση του συστήματός μου είναι 100-120W. Γιατί το παράκανα με τα Watt του νέου τροφοδοτικού; Κάνω μία πατέντα και θέλω να φτάσω στα άκρα έναν X5470. Μπορείτε να πάρετε μία ιδέα εδώ.

Γενικά δεν είχα πάρει χαμπάρι πάντως ότι υπάρχει τέτοιο thread στο forum. Τώρα που το βρήκα θα με βλέπετε πιο συχνά, οπότε ευχαριστώ για το tag! :P

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που το μάθατε θα κάνετε χρυσές δουλειές!

Να μην αναφερθώ και σ' αυτό, εεε;

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Τώρα που το μάθατε θα κάνετε χρυσές δουλειές!

Να μην αναφερθώ και σ' αυτό, εεε;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/610848-οδηγός-επιλογής-κατάλληλης-ψύκτραςκατάλληλου-ανεμιστήρα/page/268/

Bασικά δεν το είπα για να προωθώ τα reviews μου, αυτά τα βρίσκει ο καθένας αν με ρωτήσει προσωπικά ή αν απλώς ψάξει. Απλώς μου αρέσει να γράφω και να διαβάζω πάνω σε αντικείμενα που με ενδιαφέρουνε. Αν σκεφτείς ότι η μελλοντική δουλειά μου με τροφοδοτικά έχει να κάνει, νομίζω καταλαβαίνεις :P 

Επίσης υπάρχουνε πολλά threds που θα μπορούσα απλώς να ντροπάρω ένα λινκ και να την κάνω σαν κύριος, αλλά δεν είμαι τέτοιος τύπος. Γενικά λόγο περιορισμένου χρόνου, γράφω και παρακολουθώ μόνο σε threads που έχω άμεσο ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Bασικά δεν το είπα για να προωθώ τα reviews μου,

Συγγνώμη, μεταφορικά το εννοούσα, δηλαδή με τις τεχνικές σας γνώσεις θα βοηθήσετε τα εκάστοτε μέλη να αποφασίσουν ανάμεσα σε δύο τροφοδοτικά ποιο είναι ποιοτικότερο από άποψη υλικών. Το BeQuiet για παράδειγμα δεν έχει καμία αρνητική αξιολόγηση (εκτός από DOA), όμως εσείς αποκαλύψατε 2-3 μυστικά που δεν τα βρίσκει κάποιος εύκολα. Να μην αναφερθώ και στο γεγονός ότι επειδή τα Seasonic δεν έχουν πολλές αξιολογήσεις έναντι των Corsair δεν είναι ποιοτικά.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Συγγνώμη, μεταφορικά το εννοούσα, δηλαδή με τις τεχνικές σας γνώσεις θα βοηθήσετε τα εκάστοτε μέλη να αποφασίσουν ανάμεσα σε δύο τροφοδοτικά ποιο είναι ποιοτικότερο από άποψη υλικών. Το BeQuiet για παράδειγμα δεν έχει καμία αρνητική αξιολόγηση (εκτός από DOA), όμως εσείς αποκαλύψατε 2-3 μυστικά που δεν τα βρίσκει κάποιος εύκολα. Να μην αναφερθώ και στο γεγονός ότι επειδή τα Seasonic δεν έχουν πολλές αξιολογήσεις έναντι των Corsair δεν είναι ποιοτικά.

Καταρχάς δεν ξέρω αν μου μιλάς στον πληθυντικό λόγο ευγένειας, ή επειδή νομίζεις ότι είναι το account της ομάδας. Αν είναι η πρώτη περίπτωση, να ενημερώσω πως είμαι 20 χρονών, αλλά ακόμα και 50 να ήμουν, πάλι θα σου έλεγα ότι δεν χρειάζεται :P
Αν είναι η δεύτερη περίπτωση, τότε όχι, το account αυτό είναι το προσωπικό μου. Το team δεν έχει account στο Insomnia! 

Περί των seasonic που αναφέρεις, ένας λόγος που δεν έχουνε reviews, είναι ότι η ίδια η Seasonic δεν θέλει να γίνονται reviews τα τροφοδοτικά της. Και πρόσεχε, δεν είναι όλα καλά και ωραία στα τροφοδοτικά της Seasonic, όπως θα σου πουν πολλοί. Σε κάποια φάση πάντως θα κοιτάξω και τα GC/GM series, διότι ο Άρης μου είπε ότι θα προσπαθήσει να μου στείλει μερικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Καταρχάς δεν ξέρω αν μου μιλάς στον πληθυντικό λόγο ευγένειας,

Αυτό. Εγώ είμαι 10 μήνες μεγαλύτερος 😋

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

η Seasonic δεν θέλει να γίνονται reviews τα τροφοδοτικά της.

Ενδιαφέρον, δεν το γνώριζα!

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Σε κάποια φάση πάντως θα κοιτάξω και τα GC/GM series, διότι ο Άρης μου είπε ότι θα προσπαθήσει να μου στείλει μερικά. 

Αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2020 στις 2:02 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Συγγνώμη, μεταφορικά το εννοούσα, δηλαδή με τις τεχνικές σας γνώσεις θα βοηθήσετε τα εκάστοτε μέλη να αποφασίσουν ανάμεσα σε δύο τροφοδοτικά ποιο είναι ποιοτικότερο από άποψη υλικών. Το BeQuiet για παράδειγμα δεν έχει καμία αρνητική αξιολόγηση (εκτός από DOA), όμως εσείς αποκαλύψατε 2-3 μυστικά που δεν τα βρίσκει κάποιος εύκολα. Να μην αναφερθώ και στο γεγονός ότι επειδή τα Seasonic δεν έχουν πολλές αξιολογήσεις έναντι των Corsair δεν είναι ποιοτικά.

Η Seasonic ειναι κατασκευαστης,η Corsair παλι οχι.Μεγαλη διαφορα αναμεσα στους δυο.Δεν υπονομευω την δευτερη,σε καμια περιπτωση αλλα δεν υπαρχει συγκριση.Καποια στιγμη νομιζω οτι τα τροφοδοτικα της Corsair τα εφτιαχνε η Seasonic αλλα τα τσουγκρισαν.

Γενικα αμα βλεπεις Seasonic,Delta Electronics,Flextronics και CWT εισαι σιγουρος οτι αγοραζεις κατι ποιοτικο.Οχι παντα βεβαια.

 

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...