Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση: Amber Alert, Χριστίνα Κρασσά


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Το πηγε και τον βρηκε δε λέει κάτι.

 

2)Η μικρη στιγματιστηκε για την ωρα, αλλά ειναι τόσο μικρή που θα ξεχαστεί συντομα...

Ο άλλος 23 ετων που δεν μπορει να βρει γυναικα στην ηλικία του και ασχολειται με παιδάκια, θα έχει σοβαρότερα προβληματα.

1) Για μένα λέει. Νταξ θα μου πεις είναι 13 δεν έχει το μυαλό να σκεφτεί τι είναι σωστό και τι λάθος. Αλλα δεν πρέπει να τα ρίχνουμε και όλα στον άλλον. Γιατι και εσυ καταλαβαίνεις, αλλο να μου πεις εσυ, ελα να με βρείς (με την χψ δικαιολογία) και να έρθω και άλλο να ερθεις εδω που μένω να με πάρεις (οχι με το ζορι αναγκαστικά) και να φύγουμε.. Δεν ξέρω εμένα μου φαίνονται διαφορετικά.

Αλλα εδώ φταίει σε ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό η οικογένεια (όπου αν κατάλαβα καλα, δεν υπαρχει οικογένεια, με την γιαγιά της μένει η μικρή) αλλα ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό.

 

2) Εδώ συμφωνώ μαζί σου 100%.

Ο άλλος πρεπει να είναι τέρμα "βλακάκος" να ασχολείται με μια 13χρονη.. Δεν υπάρχει λόγος πως να το πούμε. Τι να πω δεν ξέρω.

 

Θα ήταν ωραίο να βλέπαμε τους διαλόγους γαμώτο χαχα.

Ξερώ εγω η μικρή τον έκανε add, η μικρή τον έπριζε να βρεθούνε :P , αλλα και σε αυτή την περίπτωση πάλι έχει μερίδιο ευθύνης ο 23 χρονος. Δεν ξέρω, περίεργη υπόθεση σοβαρά.

 

Anyway.

 

 

Αν ήταν 17χρονη θα ήταν οριακά ανήλικη, θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι δεν το ήξερε, ότι δεν του φάνηκε ανήλικη. 13χρονη όμως = παιδάκι.

 

Ναι το ξέρω, δεν διαφωνώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν και οι διάλογοι και το προφιλ της μικρης στο διαδικτιο μέσω άλλων σάιτ. Οι φωτο ολες ειναι απ το fc.

Εντάξει αυτη μιλάει για αγάπες και λουλούδια...τι περιμενεις?

 

 

Αν ήταν 17χρονη θα ήταν οριακά ανήλικη, θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι δεν το ήξερε, ότι δεν του φάνηκε ανήλικη. 13χρονη όμως = παιδάκι.

 

Ισχυει άλλο νομικο πλαισιο σε τέτοιες ηλικιες...Μπορει κάποιος νομικος να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@epir21

Σύμφωνα με δημοσιεύματα σε διάφορα site η 13χρονη και ο 20χρονος είχαν βρεθεί πριν ένα μήνα. Επίσης γνωστός του 23χρονου την έβαλε στο λεωφορείο. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αληθεύουν αυτά.

 

Επίσης στο προφίλ της 13χρονης μπορείς να δεις τους διαλόγους τους.

 

Ισχυει άλλο νομικο πλαισιο σε τέτοιες ηλικιες...Μπορει κάποιος νομικος να μας πει.

Άσχετο αυτό, δεν μίλησα νομικά.

 

Έχω απορία πάντως. Αν σε πιάσουν στις 21:00 να πηδάς ένα 17χρονο που κλείνει τα 18 στις 00:00 θα σε συλλάβουν, ενώ αν σε πιάσουν μετά τις 00:00 δεν τρέχει τίποτα? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαλαρωστε λιγο με το "αθωο και αβγαλτο 13χρονο" ολοι σας.....13χρονο εν ετει 2013=16χρονο εν ετει 2000.

Ενα ατομο 13 χρονων σημερα μια χαρα μυαλο εχει αναπτυξει για να μπορει να καταλαβει τουλαχιστον ποτε κινδυνευει...καντε μια ερευνα λιγο στο προφιλ του τυπου και στο προφιλ το δικο της.
Εχουμε απλα μια κλασικη περιπτωση μικρης εφηβης που ακομα δεν εσκασε απο το αβγο την ειδε γυναικα και ηθελε γκομενο 10 χρονια μεγαλυτερο. Περιπτωσεις τετοιες γνωριζω απειρες προσωπικα, απλα δεν ειναι σε διαφορετικες πολεις για να εχουμε τετοια παρατραγουδα και ειναι ντοπιοι (τα καμαρια μας).

Για να μην πω οτι απο ο,τι διαβαζω τελικα στη συγκεκριμενη ιστορια, ο τυπος παιζει να ειναι και το θυμα...οση μ@λ@κια και αρρωστια να κουβαλαει στο μυαλο του ενας 23χρονος που ασχολειται με 13χρονο στο fb ειτε σοβαρα ειτε για την πλακα του, ποιος μας λεει οτι η μικρη δεν πηρε την πρωτοβουλια να παει να βρει μονη της τον "ερωτα της" ? Γιατι αν ηθελε να την κλεψει μοιαζει κωμικο απλα να περιμενει το 13χρονο να μπει στο κτελ και να ερθει στην πολη του...


Οπως και να εχει τις μεγαλυτερες ευθυνες τις εχουν οι γονεις της και το περιβαλλον της εννοειται.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω το profile της αλλα δεν το ζητάω (προς αποφυγή παρεξηγησεων :P ) αυτό με το profile το είπα πιο πολύ πάνω στην πλάκα, σαν υποθετικό σενάριο.

Και βασικά άλλοι διάλογοι θα ήταν σε status, comment κτλπ και άλλοι στο chat (σε αυτούς αναφερόμουν πιο πολύ :P )

 

Όσο για αυτές τις λεπτομέριες περί γνωστού του 23 χρονου που την έβαλε στο λεοφορείο κτλπ, δεν έχω καμία ίδεα, όχι οτι αλλάζει κάτι στην ολη υπόθεση.

 

Η κοπέλα ήθελε και πήγε πιστεύω αυτό ειναι κατανοητό απο όλους , άσχετα με το ότι δεν μπορούσε να κρίνει σωστά την όλη κατάσταση λόγο ηλικίας.

 

Κάτι άλλο, δεν προσπαθώ να βρώ ελαφρυντικά για τον 23χρονο. Την μαλακία του την έκανε αυτός και θα πληρώσει για αυτό όπως είναι σωστό.

Απλά προσπαθώ λίγο να δω την άλλη πλευρά,γιατί δεν ξέρω αλλα και 13 που είναι δεν μπορώ να της τα δικαιολογήσω όλα.

 

Νταξ αυτα που διαβάζω περι παιδόφιλου, απλά δεν εχω λόγια.

 

Orpheas1992

Απλά είσαι στο μυαλό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ατομο 13 χρονων σημερα μια χαρα μυαλο εχει αναπτυξει για να μπορει να καταλαβει τουλαχιστον ποτε κινδυνευε

Μωρε απο μυαλα μπορει να ειναι και 50, αλλα ρε παιδι μου δες πως ειναι στη φοτο, σα παιδακι απο 4η δημοτικου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία πάντως. Αν σε πιάσουν στις 21:00 να πηδάς ένα 17χρονο που κλείνει τα 18 στις 00:00 θα σε συλλάβουν, ενώ αν σε πιάσουν μετά τις 00:00 δεν τρέχει τίποτα? :D

Ακομα πιο ακραιο παραδειγμα.....ωρα 21.00 και στο δωματιο μπαινει ο πατερας της γκομενας σου,  εισαι 18 χρονων και 18 ωρων και η κοπελα ειναι 17 χρονων και 18 ωρων, τοτε τι γινεται? Αν σου κανει μηνυση μεχρι τις 00.00 πας μεσα, ενω αμα παει την επομενη το πρωι, δεν.....?

 

Τωρα περα απο την πλακα ποσοι απο εμας ειχαμε στα 18-20, κοπελα που ηταν κατω απο 18? Εγω στα 18 μου τα ειχα φτιαξει με μια 16 χρονων...δηλαδη εγω αποπλανησα ανηλικη? Ε τοτε πιστευω τα 2/3 των αντρων εχουμε υπαρξει εστω μια φορα ''παιδεραστες'' στην ζωη μας.  :fear:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα πιο ακραιο παραδειγμα.....ωρα 21.00 και στο δωματιο μπαινει ο πατερας της γκομενας σου,  εισαι 18 χρονων και 18 ωρων και η κοπελα ειναι 17 χρονων και 18 ωρων, τοτε τι γινεται? Αν σου κανει μηνυση μεχρι τις 00.00 πας μεσα, ενω αμα παει την επομενη το πρωι, δεν.....?

Αν μπει μέσα ο πατέρας της, θα σου σπάσει τα μούτρα. Άσχετα αν η κόρη του είναι 14 ή 20. Άσχετα πόσο είσαι εσύ.

 

Τωρα περα απο την πλακα ποσοι απο εμας ειχαμε στα 18-20, κοπελα που ηταν κατω απο 18? Εγω στα 18 μου τα ειχα φτιαξει με μια 16 χρονων...δηλαδη εγω αποπλανησα ανηλικη? Ε τοτε πιστευω τα 2/3 των αντρων εχουμε υπαρξει εστω μια φορα ''παιδεραστες'' στην ζωη μας.  :fear:

Άλλο το να είναι 16 η κοπέλα και 18 εσύ, και άλλο 13 το κοριτσάκι και 23 εσύ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο τεράστια διαφορά έχουν αυτά τα δύο. Όσο για αυτό που ρωτάς, δεν νομίζω να σε καταδίκαζε ποτέ κανείς αν υπήρχε θέμα.

 

btw από όσο ξέρω η νόμιμη ηλικία στην ελλάδα είναι τα 16.

Βασικά παιδί θεωρείται εκείνο που δεν έχει συμπληρώσει τα 15 έτη. Επίσης άλλο η αποπλάνηση παιδιού και άλλο η αποπλάνηση ανηλίκου, υπάρχει διαφορά στις προβλεπόμενες ποινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παιδί θεωρείται εκείνο που δεν έχει συμπληρώσει τα 15 έτη. Επίσης άλλο η αποπλάνηση παιδιού και άλλο η αποπλάνηση ανηλίκου, υπάρχει διαφορά στις προβλεπόμενες ποινές.

 

Κυριως το γραψα επειδή ειδα αρκετά σχόλια που λέγανε για 17.9 χρονών κτλ. Επίσης δεν νομίζω οτι διώκεται αν κάνεις κάτι με ανήλικο άνω των 15, εκτός φυσικά αν μιλάμε για περιπτώσεις βιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως το γραψα επειδή ειδα αρκετά σχόλια που λέγανε για 17.9 χρονών κτλ. Επίσης δεν νομίζω οτι διώκεται αν κάνεις κάτι με ανήλικο άνω των 15, εκτός φυσικά αν μιλάμε για περιπτώσεις βιασμού.

Παλιότερα ίσχυε αυστηρά το όριο των 18, πλέον έχει μειωθεί. Δεν ξέρω ακριβώς τα όρια και τις ποινές. Παίζει ρόλο πάντως και η διαφορά ηλικίας, αν είναι μεγαλύτερη των 3 ετών ασκείται δίωξη σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το οποίο πολλοί φαίνεται είτε ότι μπερδεύουν είτε ότι δεν γνωρίζουν:

 

Στην Ελλάδα η ηλικία "σεξουαλικής ενηλικίωσης" είναι τα 15 έτη (άρθρο 339 του Ποινικού Κώδικα). Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ποινικά κολάσιμη οποιαδήποτε ασελγής ή άλλη πράξη με πρόσωπο άνω των 15 ετών, εφ' όσον φυσικά υπάρχει συναίνεση.

 

Ουδέποτε, απ' όσο θυμάμαι, η ηλικία αυτή ήταν τα 18 έτη, από την 01.01.1951 οπότε και τέθηκε σε ισχύ ο Ποινικός Κώδικας στη χώρα μας μέχρι και σήμερα. Ουδέποτε η τυχόν διαφορά ηλικίας μεταξύ των εμπλεκόμενων προσώπων  έπαιξε οποιονδήποτε ρόλο στην ποινική αντιμετώπιση του ζητήματος. 

 

Παραθέτω και το άρθρο 339 ΠΚ, όπως ισχύει σήμερα:

 

 

 

 
Άρθρο 339 - Αποπλάνηση παιδιών

 

1. Οποιος ενεργεί ασελγή πράξη με πρόσωπο νεότερο από 15 ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται",αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί βαρύτερα για το έγκλημα του άρθρου 351 Α, ως εξής:
α) αν ο παθών δεν συμπλήρωσε τα δώδεκα έτη, με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών, β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δώδεκα αλλά όχι τα δεκατέσσερα έτη, με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών και γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατέσσερα και μέχρι τα δεκαπέντε έτη, με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.
 
2. Οι ασελγείς πράξεις μεταξύ ανηλίκων κάτω των δεκαπέντε ετών δεν τιμωρούνται, εκτός αν η μεταξύ τους διαφορά ηλικίας είναι μεγαλύτερη των τριών ετών, οπότε επιβάλλονται μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.»
 
3. Αν μεταξύ του υπαιτίου και του παθόντος τελέστηκε γάμος, δεν ασκείται ποινική δίωξη, και αν τυχόν είχε ασκηθεί δεν συνεχίζεται, αλλά κηρύσσεται απαράδεκτη. Η ποινική δίωξη ασκείται ή συνεχίζεται μετά την ακύρωση του γάμου.
 
4. Όποιος εξωθεί ή παρασύρει ανήλικο, που δεν συμπλήρωσε τα δεκαπέντε έτη, να παρίσταται σε ασελγή μεταξύ άλλων πράξη, έστω και αν δεν συμμετέχει σε αυτήν, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.
 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το οποίο πολλοί φαίνεται είτε ότι μπερδεύουν είτε ότι δεν γνωρίζουν:

 

Στην Ελλάδα η ηλικία "σεξουαλικής ενηλικίωσης" είναι τα 15 έτη (άρθρο 339 του Ποινικού Κώδικα). Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ποινικά κολάσιμη οποιαδήποτε ασελγής ή άλλη πράξη με πρόσωπο άνω των 15 ετών, εφ' όσον φυσικά υπάρχει συναίνεση.

 

Ουδέποτε, απ' όσο θυμάμαι, η ηλικία αυτή ήταν τα 18 έτη, από την 01.01.1951 οπότε και τέθηκε σε ισχύ ο Ποινικός Κώδικας στη χώρα μας μέχρι και σήμερα. Ουδέποτε η τυχόν διαφορά ηλικίας μεταξύ των εμπλεκόμενων προσώπων  έπαιξε οποιονδήποτε ρόλο στην ποινική αντιμετώπιση του ζητήματος. 

 

Παραθέτω και το άρθρο 339 ΠΚ, όπως ισχύει σήμερα:

 

Συνηθισμενο μπερδεμα, της σεξουαλικης ενηλικιωσης, με τον ενηλικα του δικαιωματος ψηφου, και τον ενηλικα εκδοσης διπλωματος οδηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αλβανός απότι διάβασα και άκουσα μιλούσε με το κοριτσάκι και την αδερφή της στο facebook εδω και 2 ΧΡΟΝΙΑ (απο τα 11 της) και της υποσχόταν οτι μόλις μπορέσει θα την πάρει να κλεφτούν .

 

Εντάξει..τι να πει κανείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα αρχίσουμε τα "απότι άκουσα", "ετσι μου είπαν" κτλπ κτλπ..

 

Επίσης.. Ρε φίλε μια απορία δηλαδή, δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.

 

Αν ο 23χρονος ήταν Έλληνας θα έλλεγες "Ο Έλληνας απότι διάβασα και άκουσα...".

 

Δηλαδή προς τι αυτός ο προσδιορισμός;;

 

Πες ο 23χρονος, πες ο ανώμαλος, πες ο κα!@#$νος, πες οτι άλλο θες, αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω αλήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...