Προς το περιεχόμενο

Ryse [Xbox One]


The_Sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακομα κι ετσι τσουζει.

 

Βγαινετε offtopic γιατι πεταγεται ο καθένας που ΔΕΝ εχει παιξει το παιχνιδι και αμολάει την θεωρία του.

 

Εάν σου τσούζει βάζε βαζελίνη.

 

Εγώ έχω XONE και μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

Είπαμε Βαζελίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 723
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν σου τσούζει βάζε βαζελίνη.

 

Εγώ έχω XONE και μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

Είπαμε Βαζελίνη.

Με τα σχόλια μου καταρχάς δεν αναφερόμουν σε εσένα, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κανεις αυτήν την επίθεση.

 

Αν θίχτηκες επειδή είπα ότι τσούζει τα fanboy που πάνε και ψηφίζουν 0 στο metacritic τα αποκλειστικά της κάθε κονσόλας (βλέπε Forza ή Killzone) τότε μάλλον είσαι ένα από αυτά.

 

Αν πάλι έχεις Xbox+Ryse και θεωρείς ότι το παιχνίδι είναι για 6 δεν καταλαβαίνω γιατί θιγεσαι από το post μου. Μαλλον δεν καταλαβες τι θελω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

typhonie συμφωνεις οτι το ryse ηταν για 60/100?

 

60/100? Μόνο εάν είσαι τσιράκι της SONY/Nintendo θα έβαζες τέτοια βαθμολογία!

 

Το παιχνίδι καταφέρνει να δώσει ένα ΔΙΑΜΑΝΤΙ game, απίστευτα γραφικά που ακόμη προσπαθώ να χωνέψω ότι βγαίνει από κονσόλα και το gameplay θυμίζει έντονα God of War αλλά στα καλύτερα του.

 

90/100 στο νερό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε, οκ, καλη απαντηση. 8)

 

και το πιο ωραιο ειναι οτι αυτοι οι τυποι εχουν αυτο το engine λιγο-πολυ διαθεσιμο για το xbone απο την πρωτη μερα... αυτα ομως ειναι ψιλα γραμματα.. λοιπον, παω για δοκιμη titanfall. see you inside

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οσο για το dark souls, βαλε απο την αλλη οτι οσο θα σου πεσει το σαγωνι κατω σε μια ωρα απο το ryse, δεν θα σου πεσει απο το dark souls σε 3 χρονια.

bahahahaha!! ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε χαχαχαχα!

sorry κιολας αλλα...lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και μιλάει για τον τεχνικό τομέα δλδ των γραφικών...το καταλαβαίνεις αυτό έτσι?

 

φαίνεται και από το τμήμα του quote που αφαίρεσες, δλδ το "εσυ που εισαι και graphics whore?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο να συγκρινει τα δυο αυτα παιχνιδια...  βεβαια ξερω αρχισε απο το ποστ του αλλου του παιδιου για το 90 και το 60 αλλα δεν ειναι ακριβος το ιδιο... τεσπα θεωρω οτι η απαντηση ηταν τουλαχιστον...αστεια εξ ου και τα γελια ;)

πετυχε ευαισθητο spot εδω μιας και τα souls τα θεωρω αριστουργηματα

ποσες φορες μας πεσανε τα σαγονια  over the years να ξερες με τα souls :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μίνι review από μένα έτσι για την κουβέντα.

 

7.5 γιατί μου φάνηκε ότι τελείωσε πολύ γρήγορα και δεν βαρέθηκα ούτε στιγμή να σφάζω και να ξεκοιλιάζω αβέρτα. Ήθελα κι άλλο!

 

 

Δεν με τραβούσαν ποτέ τα παιχνίδια για τη βία τους αλλά αυτό μου έκανε πραγματικά εντύπωση.

Κάποιοι το συγκρίνουν με το God of War αλλά το Ryse επειδή δεν έχει μυθολογικά στοιχεία fantasy καταλήγει να είναι άκρως ανατριχιαστικό (και πορωτικό) επειδή βασίζεται στο ρεαλισμό. Δεν υπάρχουν superhuman powers/moves, spells κλπ... Ο Kratos σκοτώνει τέρατα, ο Marius δολοφονεί ανθρώπους.  

 

 

Ναι δεν υπάρχει μεγάλο βάθος στο gameplay ή στο story αλλά πιστεύω πως καλύτερα που δεν πήρε στα σοβαρά τον ευατό του. Κάνει πολύ λίγα και συγκεκριμένα πράγματα αλλά τα κάνει καλά.

Δηλαδή θέαμα, δράση, βία, καφρίλα και όλα αυτά σε ένα πακέτο πάρα πολύ εντυπωσιακών γραφικών.

 

Και είναι από την αρχή ξεκάθαρο τι σου προσφέρει και τι πρέπει να περιμένεις. Δεν πετάει μέσα ένα τόνο gimmicks για να σε κοροιδέψει ότι δήθεν έχει βάθος και ποικιλία όπως ένα σωρό άλλοι τίτλοι σήμερα που δεν ξέρουν τι είναι ή τι θέλουν να είναι (I'm looking at you Lords of Shadow 2!).  

 

 

Γενικά η σημαντικότερη εμπειρία που μου έδωσε ήταν ότι απλά το διασκέδασα πολύ! Δεν χρειάζεται να είναι όλα τα παιχνίδια Witcher, Half Life, Zelda κλπ. Και η χαλάρωση καλή είναι καμιά φορά.   

 

 

ΥΓ

Ακόμα μου φέρνουν ρίγος τα finishing moves. Τέτοιο θέρισμα και πετσόκομα δεν έπεσε ούτε σε όλες τις ταινίες Ράμπο μαζί... 

Ελπίζω σε μεγαλύτερη ποικιλία και ρεπερτόριο σφαγών στο δεύτερο!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως για να μη μακρυγορουμε, και επειδη αυτο που λεω δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με στατιστικη, μια φωτο= 1000 λεξεις:

 

jsMBVrHB858aO.jpg

 

πονεμενα fanboys != legit reviewers

τελεια και παυλα

 

 

Ήδη έφτασε στο 6 αυτή την ώρα που γράφω το post.

Just saying. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, δηλαδη στο λινκ σου φερνεις ο ιδιος παραδειγμα απο το πως δουλεουν τα reviews, αλλα ταυτοχρονα αποδεχεσαι και το στατιστικο μεσο ορο αυτων ακριβως των reviews ως αλανθαστο.

εχει νοημα :D

 

οσο για το dark souls, βαλε απο την αλλη οτι οσο θα σου πεσει το σαγωνι κατω σε μια ωρα απο το ryse, δεν θα σου πεσει απο το dark souls σε 3 χρονια. ποσες μοναδες το κοστολογεις αυτο, εσυ που εισαι και graphics whore?

και σε ενα μηχανημα που μολις αγορασες, για να μην ξεχνιομαστε κιολας...

 

Στην απάντησή μου νομίζω είναι ξεκάθαρη η θέση μου ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε το μυαλουδάκι μας, και με κριτική σκέψη να αξιοποιούμε αυτά που βλέπουμε και να βγάζουμε όσο το δυνατόν καλύτερα συμπεράσματα.

 

Μήν μπερδεύεις όμως την μεμονομένη περίπτωση με το στατιστικό αποτέλεσμα.

 

Όπως εσύ θεωρείς το Ryse 10-ράκι και ο φίλος πιό πάνω εξάπτεται επειδή το παιχνίδι έχει χαμηλότερη του 9 βαθμολογία, τα ίδια λένε πάρα πολλοί ομοϊδεάτες. Απλώς, αυτοί που λένε ότι το παιχνίδι είναι μέτριο, είναι περισσότεροι.

 

Το γεγονός ότι οι επαγγελματίες reviewers συμπίπτουν στο σκόρ τους με το σκόρ των χρηστών, δείχνει ότι οι όποιες περιπτώσεις χρηματισμού και fanboyσμού είναι τέτοιου χαμηλού βαθμού, ώστε να φιλτράρονται και να υπερκαλύπτονται από το σύνολο.

 

Εκτός φυσικά και αν μπορείς να μου αποδείξεις (όπως εγώ απέδειξα στην περίπτωση με το Χριστινάκι), ότι όλοι οι reviewers ήταν πληρωμένοι/απλήρωτοι και έβαλαν στο Ryse τις βαθμολογίες που έβαλαν για τα δικά τους συμφέροντα, σε συμφωνία με τους haters χρήστες, ώστε να πετύχουν αυτό το εξαιρετικό equilibrium μέσων όρων.

 

Ο Τιτάνας, είδες φίλε μου, ότι μέσα σε μία μέρα, το 4-άρι, έγινε 6-άρι. Θέλει ακόμα καιρό για να σταθεροποιηθεί η βαθμολογία του, ενώ οι βαθμολογίες σε PC και XBOX360 θα δώσουν πολύ καλά σημεία σύγκρισης και αξιολόγησης των μέσων όρων.

 

Αλλά όπως είπα, αν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει από στατιστική, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να του δώσω να καταλάβει.

 

Όσο για το graphics whore που με είπες, είναι τόσο άκυρο όσο δεν παίρνει. Αν ήμουν graphics whore, δεν θα ανάλωνα 80 ώρες στο Pokemon στο 3DS, ούτε θα έσκαγα 30 ευρώ για παιχνίδι του PS2 του 2006 (Tales of the Abyss).

 

Απλά έχω την τύχη να έχω δουλειά και να μπορώ να διατηρώ το PC μου σε high-end κατάσταση ώστε να έχω 1080p 60fps ακατέβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τελευταια φορα:

 

το RYSE, το νοεμβριο του 2013 που βγηκε, ΣΦΑΧΤΗΚΕ απο τα reviews.

το παιχνιδι παιρνει οπωσ και δηποτε ενα εννιαρακι-δεκαρακι στον τεχνικο τομεα και παρουσιαση.

απο εκει και περα, σαν slash'em up game, οι μηχανικες του οχι μονο λειτουργουν στο 100% αλλα ειναι και ενδιαφερουσες και ικανοποιητικες.

δηλαδη, εκτος απο το αψεγαδιαστο της παρουσιασης, η μηχανικη δουλευει.

το ποσο αρεσει στον καθενα? προβλημα του. σε αλλους θα αρεσει παρα πολυ, σε αλλους λιγο.

ομως:

 

ΕΞΑΡΑΚΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ 10 (χωρια οτι ειναι launch game) ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ BROKEN.

τελεια και παυλα!

 

ή μηπως το θεμα της ρωμαϊκης εποχης ειναι τοσο τετριμμενο οσο το call of duty και του κοψανε απο εκει? ε?

 

και μη μου ζαλιζετε αλλο τα κακαλα με τη στατιστικη και τα ελευθερα user reviews του metacritic, γιατι αυτο που λεμε εδω δεν ειναι στατιστικη, αλλα προσπαθεια να τραβηξουμε απο τα μαλλια τις κλασσικες "κριτικες" των αντι-fanboys ωστε να τις βαλουμε να δικαιολογησουνε το αλλο απαραδεκτο, που ειναι οι κριτικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...