Προς το περιεχόμενο

Πλειστηριασμοί και στη Α κατοικια?


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω. Είσαι 25χρ. βρίσκεσαι στην ίδια δουλειά στα 30 και μάλιστα είσαι καλός σε αυτό που κάνεις. Παντρεύσαι στα 30 και παίρνεις δάνειο να βάλεις ένα μαμημένο τούβλο πάνω απ'το κεφάλι σου, ώστε να μην έχεις νοίκια, βάζοντας ένα δάνειο διάρκειας 30 ετών. Πού είναι το κακό σε αυτό??? Σε ποια ηλικία δηλαδή θα έπρεπε να προχωρήσεις σε μια τέτοια ενέργεια την στιγμή που η αποπλήρωση θα γινόταν στα 60??? Είναι δηλαδή έγκλημα που κάποιος θέλει να κάνει οικογένεια, όταν μάλιστα όλες οι βάσεις & προϋποθέσεις είναι καλές? Φυσικά και δεν είναι οικονομολόγος ο άνθρωπος, αλλά έναν Α' προγραμματισμό τον έχει σκεφτεί με βάση αυτά που βγάζει τα τελευταία χρόνια! Δεν είναι ΔΥ βρέξει χιονίσει να πέφτει ο μισθός, φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος απόλυσης ή κλεισίματος επιχείρησης, αλλά θυμηθείτε πριν 5-8 χρόνια πόσο διαφορετικά ήταν τα πάντα στην χώρα μας.

Πρώτα από όλα μην μπερδεύεις το να κάνει οικογένεια κάποιος με το να αποκτήσει ιδιόκτητο σπίτι, δεν πάνε απαραίτητα πακέτο αυτά τα 2. Και ιδιόκτητο σπίτι μπορεί να έχει κάποιος χωρίς να έχει οικογένεια, και οικογένεια μπορεί να έχει κάποιος χωρίς να έχει ιδιόκτητο σπίτι.

 

Τώρα το κακό στην περίπτωση που αναφέρεις είναι ο κάλλος που έχει στον εγκέφαλο ο Έλληνας, που θέλει να αποκτήσει ιδιόκτητη οικία με κάθε κόστος. Τι νόημα έχει να γλιτώσεις το ενοίκιο τη στιγμή που πρέπει να αναγκαστείς να πληρώσεις από την τσέπη σου το 20-25% της αξίας και μετά να πληρώνεις για 30 χρόνια(από τα 30 σου ως τα 60 σου) σχεδόν δύο φορές παραπάνω δόση από ότι θα πλήρωνες ενοίκιο? Ας μείνεις μια ζωή στο νοίκι! Πόσο παραπάνω από τα 60 θα ζήσεις? Και το κυριότερο, τι επισκευές θα χρειαστεί το σπίτι σου όταν το ξεχρεώσεις μετά από 30 χρόνια? Δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να μπορέσεις να συγκρίνεις πχ τα 500€ ενοικίου με τα 1000€ δόση για 30 χρόνια! Και όλα αυτά που λέω ισχύουν αν ήσουν ΔΥ, αν ήσουν ΙΥ ένας ακόμα λόγος να μην κάνεις τέτοια κίνηση.

 

ΥΓ

Τους υπολογισμούς τους έκανα με δεδομένα 2008-2009.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώτα από όλα μην μπερδεύεις το να κάνει οικογένεια κάποιος με το να αποκτήσει ιδιόκτητο σπίτι, δεν πάνε απαραίτητα πακέτο αυτά τα 2. Και ιδιόκτητο σπίτι μπορεί να έχει κάποιος χωρίς να έχει οικογένεια, και οικογένεια μπορεί να έχει κάποιος χωρίς να έχει ιδιόκτητο σπίτι.

 

Τώρα το κακό στην περίπτωση που αναφέρεις είναι ο κάλλος που έχει στον εγκέφαλο ο Έλληνας, που θέλει να αποκτήσει ιδιόκτητη οικία με κάθε κόστος. Τι νόημα έχει να γλιτώσεις το ενοίκιο τη στιγμή που πρέπει να αναγκαστείς να πληρώσεις από την τσέπη σου το 20-25% της αξίας και μετά να πληρώνεις για 30 χρόνια(από τα 30 σου ως τα 60 σου) σχεδόν δύο φορές παραπάνω δόση από ότι θα πλήρωνες ενοίκιο? Ας μείνεις μια ζωή στο νοίκι! Πόσο παραπάνω από τα 60 θα ζήσεις? Και το κυριότερο, τι επισκευές θα χρειαστεί το σπίτι σου όταν το ξεχρεώσεις μετά από 30 χρόνια? Δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να μπορέσεις να συγκρίνεις πχ τα 500€ ενοικίου με τα 1000€ δόση για 30 χρόνια! Και όλα αυτά που λέω ισχύουν αν ήσουν ΔΥ, αν ήσουν ΙΥ ένας ακόμα λόγος να μην κάνεις τέτοια κίνηση.

 

ΥΓ

Τους υπολογισμούς τους έκανα με δεδομένα 2008-2009.

με λιγα λογια οποιος δεν εχει την δικη σου λογικη επι του θεματος στην πυρα?

βαλε φτηνοτερο σπιτι και αρχη απο τα 25 με προκαταβολη 20.000..

εχεις το σπιτι στα 50...  να ζησεις μεχρι τα 85 αρα θα εχεις 35 χρονια δικο σου σπιτι και αλλα ποσα ο γιος σου...

 

το να καθομαστε και να την λεμε σε οσους τολμησαν και εκαναν ανοιγματα,επιχειρησαν να κανουν κατι και μαλιστα σε μια εποχη που ειχαν σταθερη δουλεια χρηματα μελλον μερακι μονο κ μονο επειδη εμεις δεν καναμε τιποτα ειναι τοσο λαθος και τοσο αδικο...

 

υπηρχε εποχη που εδιναν ολοκληρα οικοπεδα στην παραλια (αχρηστα για εναν αγροτη του 60) για ενα γαιδουρι...  μπορω εγω εναν αιωνα μετα να τον κραζω?

 

οσο κολλημα ηταν το να αγορασεις σπιτι τοτε.. αλλο τοσο ειναι να το κατακρινεις τωρα..ας μην κρινουμε τοσο αδικα ολοκληρη γενια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια οποιος δεν εχει την δικη σου λογικη επι του θεματος στην πυρα?

Μπα, φωτιά και τσεκούρι μόνο στους προσκυνημένους.

 

βαλε φτηνοτερο σπιτι και αρχη απο τα 25 με προκαταβολη 20.000..

εχεις το σπιτι στα 50...  να ζησεις μεχρι τα 85 αρα θα εχεις 35 χρονια δικο σου σπιτι και αλλα ποσα ο γιος σου...

Κλασσική περίπτωση του Έλληνα που περιέγραψα παραπάνω...

 

Πρώτα από όλα η θνησιμότητα στην Ελλάδα σήμερα είναι κάπου στα 75 έτη και όχι στα 85. Εκτός αν για κάποιο λόγο είσαι 100% σίγουρος ότι θα ζήσεις παραπάνω από τους υπόλοιπους Έλληνες, οπότε πάσο. Έτσι όπως τα λες πάντως, πόσο παλιό θα είναι το φτηνότερο σπίτι που αναφέρεσαι? Σε ότι απαντήσεις βάλε + 25 χρόνια που θα κάνεις να το αποπληρώσεις, βάλε τα +35 χρόνια που θα είναι δικό σου, και ότι αποτέλεσμα βρεις είναι η ηλικία του σπιτιού που θα πάρει ο γιος σου. Μήπως αυτό που θα πάρει τότε θα είναι προς κατεδάφιση? Άσε το πόσα θα έχεις χαλάσει όλα αυτά τα χρόνια για συντηρήσεις/ανακαινίσεις...

 

Επίσης πριν αγοράσεις σπίτι με δάνειο 25 ετών, πρώτα τα βάζεις κάτω και σκέφτεσαι αν σε συμφέρει.

Το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξεις είναι το πόσο ενοίκιο θα πλήρωνες σε αυτό το σπίτι σε σχέση με το κόστος αγοράς του. Αυτός ο λόγος λέγεται απόδοση ακινήτου, και μπορεί να είναι από 2 ως 10% ετησίως ανάλογα το ακίνητο και τη χρονική περίοδο που συζητάμε. Και στην περίοδο 2008-2009 που αναφέρθηκα εγώ, δύσκολα η απόδοση ακινήτου ενός σπιτιού ξεπερνούσε το 4% μια και οι τιμές την προηγούμενη δεκαετία είχαν ξεφύγει χωρίς να ακολουθούν τα ενοίκια την ίδια αύξηση.

Το δεύτερο σημαντικότερο που πρέπει να κοιτάξεις, είναι τα τρέχοντα επιτόκια των τραπεζών στα στεγαστικά δάνεια. Το 2008 ήταν περίπου στο 5.75%, με λίγα λόγια για κάθε 100.000 δανείου με εξόφληση σε 25 χρόνια, θα πλήρωνες 665,86€ δόση και συνολικά €99.761,32 τόκους! Κάποια άλλη χρονική στιγμή όμως που τα επιτόκια έπαιζαν στα 2.75%, θα πλήρωνες για το ίδιο δάνειο μόλις 492,61€ δόση και συνολικά €47.785,37 τόκους.

 

Αν κάποιος αγνόησε όλα τα παραπάνω και αγόρασε σπίτι με τέτοιο τρόπο το 2008 επειδή ακολούθησε τη λογική "δικό μου κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου, και δεν με νοιάζει τίποτα άλλο", πως θα τον χαρακτήριζες?

 

το να καθομαστε και να την λεμε σε οσους τολμησαν και εκαναν ανοιγματα,επιχειρησαν να κανουν κατι και μαλιστα σε μια εποχη που ειχαν σταθερη δουλεια χρηματα μελλον μερακι μονο κ μονο επειδη εμεις δεν καναμε τιποτα ειναι τοσο λαθος και τοσο αδικο...

Δεν ξέρω αν το κάνεις εσύ αυτό, αλλά εγώ προσωπικά όπως έχω γράψει και σε άλλο thread παλιότερα θεωρώ ότι το στεγαστικό δάνειο για μερικούς ήταν η μεγαλύτερη εξυπνάδα που έκαναν ποτέ στη ζωή τους, ενώ για άλλους ήταν η μεγαλύτερη μαλακία.

 

υπηρχε εποχη που εδιναν ολοκληρα οικοπεδα στην παραλια (αχρηστα για εναν αγροτη του 60) για ενα γαιδουρι...  μπορω εγω εναν αιωνα μετα να τον κραζω?

Με μπερδεύει λίγο η εποχή στην οποία αναφέρεσαι, από τη μια λες για δεκαετία του 60, αλλά από την άλλη μιλάς για έναν αιώνα μετά. Όπως και να έχει όμως, όποια χρονική στιγμή και να ήταν, ο γάιδαρος έβγαζε μεροκάματο ενώ το παραλιακό οικόπεδο όχι. Όποιος έδωσε γάιδαρο για παραλιακό οικόπεδο λάθος κίνηση ήταν, άλλο που μακροπρόθεσμα του βγήκε σε καλό επειδή άλλαξαν τα δεδομένα.

 

οσο κολλημα ηταν το να αγορασεις σπιτι τοτε.. αλλο τοσο ειναι να το κατακρινεις τωρα..ας μην κρινουμε τοσο αδικα ολοκληρη γενια..

Εγώ προσωπικά δεν έκρινα καμία γενιά, αλλά το κόλλημα του Έλληνα με την ιδιοκατοίκηση. Το οποίο σε μερικές περιπτώσεις κατάφερε να τον καταστρέψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joshua21

Έχεις μείνει ποτέ σε σπίτι με νοίκι να δεις την γλύκα? Ξέρεις πόσες φορές βρίσκεσαι μπλεγμένος για τα πιο απλά πράματα με τον ιδιοκτήτη? Ξέρεις πόσο σημαντικό είναι το σπίτι να μείνει στα παιδιά σου/δικούς σου ανθρώπους, απο το να χαρίζεις νοίκια σε έναν ξένο? Ξέρεις πόσο ωραίο είναι να σε σουτάρουν απο το σπίτι λόγω "ιδιοκατοίκησης"? Ξέρεις πόσο ωραίο είναι να σε απειλούν ότι θα σε πετάξουν έξω επειδή δεν έχεις πληρώσει το νοίκι γιατί... (guess what!) σε απέλυσαν και δεν έχεις ψωμί να φας?

 

Τις μαθηματικές αναλύσεις & τα στατιστικά άστα για να χαρτιά και για τα άρθρα των περιοδικών. Όταν σου συμβαίνουν γεγονότα που σου ανατρέπουν τα πάντα, τότε δεν είσαι απλά μια στατιστική, ούτε και σε ενδιαφέρει. Το μόνο για το οποίο νοιάζεσαι είναι η επιβίωση, κάτι που είναι ακόμη χειρότερο όταν υπάρχουν στόματα που περιμένουν απο εσένα να φάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μήπως αυτό που θα πάρει τότε θα είναι προς κατεδάφιση? 

 

Αυτό είναι λίγο υπερβολή δεν νομίζεις; Ειδικά σε μια χώρα που οι μισές οικοδομές είναι του 70 και τα πιο πολλά εξοχικά μεταπολεμικά. Δεν ρημάζουν τόοοοσο εύκολα τα σπίτια, εκτός αν μένω σε ερήπιο και δεν το ξέρω ή αν το σπίτι του παππού μου που το αναπαλαιώσαμε και είναι κόσμημα είναι για την Πολεοδομία κόκκινο. Σε μία χώρα που ο πρωθυπουργός έλεγε αγοράστε μετοχές και είδαμε τι έγινε... ε τα σπίτια είναι όσο να πεις καλύτερη επένδυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spyroskonst

Ναι, και σε σπίτι με νοίκι έχω μείνει, και επιχείρηση έχω στήσει σε μαγαζί με νοίκι. Έχει τύχει να γίνω κολλητός με τον ιδιοκτήτη μου, έχει τύχει όμως και να τον αναγκάσω να επικοινωνεί μόνο με το δικηγόρο μου. Δεν έχει τύχει να με "σουτάρουν" λόγω ιδιοκατοίκησης, και σε περίπτωση που δεν το ξέρεις δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα εδώ και 15 χρόνια. Αλλά και παλιότερα που υπήρχε, έπαιρνε στον ιδιοκτήτη 3 χρόνια από τότε που ξεκινούσε διαδικασίες μέχρι να το καταφέρει, άσε που σου έσκαγε και κάμποσα μηνιάτικα για αποζημίωση. Και ναι ξέρω πως είναι να σε απειλούν επειδή δεν έχεις πληρώσει το νοίκι. Ακόμα χειρότερο όμως είναι να σε απειλούν με κατάσχεση επειδή δεν έχεις πληρώσει τη δόση.

 

Όσο για μαθηματικές αναλύσεις και στατιστικά, δεν έχω ιδέα. Εγώ μιλάω για απλά πράγματα όπως το να δίνεις και μετρητά και 1000€ δόση αντί για 500€ ενοίκιο για 30 χρόνια ώστε να -νομίζεις πως- έχεις δικό σου σπίτι. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη αυτό, απλή λογική είναι. Και όταν σου συμβούν τα γεγονότα που ανατρέπουν τα πάντα, θα σε πονάνε πολύ περισσότερο τα 1000 από τα 500, θα σε πονάει πολύ περισσότερο το ότι θα χάσεις αυτό που -νόμιζες πως- είχες, θα σε πονάει πολύ το ότι το κράτος αρμέγει περισσότερο επειδή σε βλέπει ως πλούσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joshua21

Έχεις μείνει ποτέ σε σπίτι με νοίκι να δεις την γλύκα? Ξέρεις πόσες φορές βρίσκεσαι μπλεγμένος για τα πιο απλά πράματα με τον ιδιοκτήτη? Ξέρεις πόσο σημαντικό είναι το σπίτι να μείνει στα παιδιά σου/δικούς σου ανθρώπους, απο το να χαρίζεις νοίκια σε έναν ξένο? Ξέρεις πόσο ωραίο είναι να σε σουτάρουν απο το σπίτι λόγω "ιδιοκατοίκησης"? Ξέρεις πόσο ωραίο είναι να σε απειλούν ότι θα σε πετάξουν έξω επειδή δεν έχεις πληρώσει το νοίκι γιατί... (guess what!) σε απέλυσαν και δεν έχεις ψωμί να φας?

 

Τις μαθηματικές αναλύσεις & τα στατιστικά άστα για να χαρτιά και για τα άρθρα των περιοδικών. Όταν σου συμβαίνουν γεγονότα που σου ανατρέπουν τα πάντα, τότε δεν είσαι απλά μια στατιστική, ούτε και σε ενδιαφέρει. Το μόνο για το οποίο νοιάζεσαι είναι η επιβίωση, κάτι που είναι ακόμη χειρότερο όταν υπάρχουν στόματα που περιμένουν απο εσένα να φάνε.

Για την πρώτη παράγραφο διαφωνώ, στο ενοίκιο υπάρχει και η άλλη πλευρά, παλιώνει το σπίτι το παρατάς και πας σε άλλο, δεν σε εξυπηρετεί πλέον η περιοχή το ιδιο. Τώρα αν εισαι άνεργος και έχεις στόματα να θρέψεις και ας υποθέσουμε εχεις και δάνειο για το σπίτι σου (υποτίθεται) τότε θα χάσεις και το σπίτι και οσα έχεις δώσει για αυτό τόσα χρόνια, συν πλέον τα χαράτσια που πλέον απο δω και πέρα θα είναι μόνιμα.

 

 

Δεν είναι ολα άσπρο μαύρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι λίγο υπερβολή δεν νομίζεις; Ειδικά σε μια χώρα που οι μισές οικοδομές είναι του 70 και τα πιο πολλά εξοχικά μεταπολεμικά. Δεν ρημάζουν τόοοοσο εύκολα τα σπίτια, εκτός αν μένω σε ερήπιο και δεν το ξέρω ή αν το σπίτι του παππού μου που το αναπαλαιώσαμε και είναι κόσμημα είναι για την Πολεοδομία κόκκινο. Σε μία χώρα που ο πρωθυπουργός έλεγε αγοράστε μετοχές και είδαμε τι έγινε... ε τα σπίτια είναι όσο να πεις καλύτερη επένδυση.

Όχι δεν είναι υπερβολή αν κάτσεις και σκεφτείς αυτό που είπε ο Donalhioy. Είπε για 60 χρόνια(25+35) + όσο μεταχειρισμένο θα ήταν αυτό που θα αγόραζε. Είναι σαν να μιλάμε σήμερα για κτίσμα του 1953 και παλιότερο.

 

Όσο για το πόσο καλή επένδυση είναι τα σπίτια στην Ελλάδα, πες το σε αυτόν που αγόρασε σπίτι το 2008... Και ειδικά αν το αγόρασε με δάνειο... :)

 

Και κάτι άλλο. Επένδυση είναι όταν αγοράζεις ένα σπίτι ή όταν αγοράζεις μετοχές ή όταν αγοράζεις χρυσό ή δεν ξέρω τι άλλο έχοντας στην άκρη ΟΛΑ τα χρήματα. Όταν δανείζεσαι για να αγοράσεις οτιδήποτε από τα παραπάνω, κάθε άλλο παρά επένδυση είναι.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το πόσο καλή επένδυση είναι τα σπίτια στην Ελλάδα, πες το σε αυτόν που αγόρασε σπίτι το 2008... Και ειδικά αν το αγόρασε με δάνειο... :)

Αυτοί πράγματι χτύπησαν φλέβα χρυσού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα λέει ο Joshua21. Ο Έλληνας έχει κατοχική νοοτροπία στο θέμα των ακινήτων, που σε συνδυασμό με την έκρηξη της κατανάλωσης τις 2 τελευταίες δεκαετίες και τα πρότυπα διαβίωσης που εισήγαγε (=αγορά ακινήτου που υπερβαίνει τις οικονομικές μου δυνατότητες) οδήγησε:

α) στη φούσκα των ακινήτων

β) στον υπέρμετρο και μη βιώσιμο τραπεζικό δανεισμό

γ) στην αυταπάτη της αντιμετώπισης των ακινήτων σαν της ιερής αγελάδας των προσωπικών οικονομικών, που είναι, δήθεν, " η μόνη σίγουρη επένδυση", καθώς "από τη γη δε ζημιώθηκε ποτέ κανείς". Παρωχημένες αντιλήψεις ημιμαθούς και αγελαίας νοοτροπίας. Σε όλο τον κόσμο τα ακίνητα αντιμετωπίζονται σαν επένδυση, που είτε βγαίνει είτε δε σου βγαίνει αν δεν μπορείς να αποπληρώσεις, εδώ γιατί να αντιμετωπιστεί διαφορετικά;

Αμιγώς ελληνικό φαινόμενο, όπως άλλωστε και το υπερβολικά μεγάλο ποσοστό ιδιοκατοίκησης (το θέμα βέβαια είναι, το σπίτι είναι δικό σου ή της τράπεζας που το χρωστάς ;)

Εννοείται πάντως ότι φταίνε κι οι τράπεζες γι' αυτή την κατάσταση, σε μεγάλο βαθμό.

 

Το θέμα είναι τι γίνεται από εδώ και στο εξής. Μόνη λύση να αρχίσουν σιγά σιγά,με κριτήρια εισοδηματικά, οι πλειστηριασμοί. Μόνο έτσι θα αρχίσουν και πάλι οι αγορές ακινήτων, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί πράγματι χτύπησαν φλέβα χρυσού

 

Κι αυτοί με τα εγγυημένα ομόλογα του Ελ δημ το ίδιο και το ίδιο και αυτοί με το χρηματιστήριο. Δεν υπάρχει ασφαλής επένδυση αν το δούμε προς τα πίσω. Το 2007-8 όμως θεωρούνταν ασφαλής. 

 

Η ιδιοκατοίκηση δεν είναι απαραίτητα μονόδρομος φυσικά αλλά δεν είναι και το χειρότερο δεινό που μπορεί να σου συμβεί. Τέλος δεν εξυπηρετούνται δάνεια και από άτομα που θεωρητικά είχαν όλα τα φόντα να τα υποστηρίξουν και υποθήκευσαν χωράφια και άλλα ακίνητα για να τα πάρουν. Απλά θα χάσουν 2 σπίτια μαζί πλέον λόγω της πτώσης στην αγορά. 

 

Το θέμα Τζοσουα είναι αν μπορεί ένας που δεν έχει να δώσει 700Ε, να πληρώσει ενοίκιο και σε τι σπίτι έμενε με τα 700Ε του στεγαστικού και σε τι μένει τώρα. Επίσης, συγκεντρωτικά τι ακαθάριστο εγχώριο προιόν παρήγαγε η βιομηχανία της οικοδομής και τώρα τι κάνει; Πρέπει να γίνει μαζική αλλαγή του δόγματος από ιδιοκατοίκηση σε ενοίκιο για να έχει βιωσιμότητα αυτό που λες (μοντέλο Γερμανίας, Αγγλίας κλπ). Δλδ πρέπει να βγουν όλα αυτά τα σπίτια σε πλειστηριασμό να καταρεύσει η αγορά κατοικίας και να ξαναξεκινήσει σε ενοίκιο για είναι ουσιαστικό το αποτέλεσμα. Δλδ να πληρώνουμε ενοίκιο 200-300Ε και όχι 500. Το αντίστοιχο ποσοστό του εισοδήματος μας με αυτό που πληρώνουν οι Βόρειοι τόσα χρόνια. Γιατί ένα σπίτι στο Λονδίνο έχει μεν 1500Ε ενοίκιο αλλά ε βγάζεις και κάτι τοις παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Τζοσουα είναι αν μπορεί ένας που δεν έχει να δώσει 700Ε, να πληρώσει ενοίκιο και σε τι σπίτι έμενε με τα 700Ε του στεγαστικού και σε τι μένει τώρα.

Εδώ μπερδεύτηκα λίγο. Μάλλον δεν κατάλαβα τίποτα.

 

Επίσης, συγκεντρωτικά τι ακαθάριστο εγχώριο προιόν παρήγαγε η βιομηχανία της οικοδομής και τώρα τι κάνει; Πρέπει να γίνει μαζική αλλαγή του δόγματος από ιδιοκατοίκηση σε ενοίκιο για να έχει βιωσιμότητα αυτό που λες (μοντέλο Γερμανίας, Αγγλίας κλπ). Δλδ πρέπει να βγουν όλα αυτά τα σπίτια σε πλειστηριασμό να καταρεύσει η αγορά κατοικίας και να ξαναξεκινήσει σε ενοίκιο για είναι ουσιαστικό το αποτέλεσμα. Δλδ να πληρώνουμε ενοίκιο 200-300Ε και όχι 500. Το αντίστοιχο ποσοστό του εισοδήματος μας με αυτό που πληρώνουν οι Βόρειοι τόσα χρόνια. Γιατί ένα σπίτι στο Λονδίνο έχει μεν 1500Ε ενοίκιο αλλά ε βγάζεις και κάτι τοις παραπάνω.

Και εδώ μπερδεύομαι.

Η αγορά κατοικίας πάντως δεν πρόκειται να καταρρεύσει αν γίνει άρση της απαγόρευσης των πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας, έχει ήδη καταρρεύσει! Το 2012 έγιναν λιγότερες από 10.000 μεταβιβάσεις οικιών, ενώ το 2007 είχαν γίνει 100.000! Πόσο πιο κάτω πρέπει να πέσει ώστε να μιλάμε για κατάρρευση δηλαδή?

Όσο για τα ενοίκια, αυτά ορίζονται από τον νόμο προσφοράς και ζήτησης, και όχι από τον κατώτατο ή τον μέσο μισθό. Και έχουν πέσει ήδη τα τελευταία χρόνια.

Όσο για τα ενοίκια στο Λονδίνο, έχουν ξεφύγει εντελώς. Μια γκαρσονιέρα στην Αθήνα κοντά στο κέντρο και κοντά σε σχολή φτάνει στα 350€. Στο Λονδίνο το αντίστοιχο της γκαρσονιέρας στην πιο ακριβή ζώνη φτάνει τις £1500! Αν φτάσουμε σε σημείο μια οικογένεια στην Αθήνα να νοικιάζει σε τρίτο ένα από τα δωμάτια του σπιτιού που μένει, μόνο τότε θα παραδεχτώ ότι έχουν φτάσει τα ενοίκια σε επίπεδα Λονδίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έκρινα καμία γενιά, αλλά το κόλλημα του Έλληνα με την ιδιοκατοίκηση. Το οποίο σε μερικές περιπτώσεις κατάφερε να τον καταστρέψει.

Το ¨κολλημα" αυτο προέρχεται απο την ιστορία.

Ο Ελληνας εχει ανάγκη να έχει κάτι δικό του, διότι ουδέποτε το είχε. Ακόμα και όταν όντως το ειχε, τον έδιωξαν.

Αυτά για την ιστορία.

 

Κατα τα άλλα, η νοοτροπία ειναι, να πάρεις ένα στεγαστικο, να το πληρωσεις για 20 χρονια και μετά το σπιτι να μεινει δωρο και στο παιδί σου, το οποιο με μια ανακαινιση να γινει σα καινουργιο.

Ουτε έξοδα για μετακομισεις επειδη τσακωθηκες με τον ιδιοκτητη, ούτε παρακάλια για να φτιάξεις το πλακάκι που έσκασε και ο ιδιοκτητης δε μπορει να στο φτιαξει, ουτε νοικι κάθε μηνα το οποιο καποτε στο ανέβαζε κιολας ο ιδιοκτητης και το πληρωνες για μια ζωη. Πλήρωνες για να ειναι κάτι δικό σου.

 

Σε αντιθεση με τους ξένους που προτιμουσαν μια ζωή τα πολυδάπανα ενοικια και τις πανάκριβες καλοκαιρινες διακοπές, οι Ελληνες εκαναν μια επένδυση.

Μια επένδυση η οποία έσκασε λογω της κρισης η οποια φυσικά δε ξεκινησε απ την Ελλάδα οπως λανθασμένα κάποιοι πάνε να μας πεισουν.

 

Ειμαι υπερ της ιδιοκτησίας άσχετα αν μένω σε ενοικιο.

Αλλο να έχεις έναν πάνω απ το κεφάλι σου να μπορει να κάνει οτι θέλει, και άλλο να ειναι δικο σου το σπιτι.

 

Οσο για την ιδιοκατοικηση, αν ο ιδιοκτητης θέλει να μεινει στο σπιτι του ή να βαλει το παιδί του, εισαι υποχρεωμένος να φυγεις μετά απο ένα διάστημα. Αν οπως ειπε κάποιος ειχε καταργηθει, τοτε να καταργησουμε και το ενοικιο...να το κάνουμε δικο μας το σπιτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cossutius.

Με μπερδεύεις λίγο, όταν λες "να το πληρωσεις για 20 χρονια" τι ακριβώς εννοείς? Πόσα ακριβώς να πληρώνεις για 20 χρόνια? Δεν έχει σημασία το πόσα ακριβώς θα πληρώνεις?

 

Δεν θα μπω στον κόπο να κάνω quote κάθε πρόταση που έγραψες(διαφωνώ σχεδόν σε όλα) μια και τα έχω σχολιάσει σε προηγούμενα post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοω? Να βάλεις δοσεις 20 ετη και στο τελος να σου μεινει δικό σου.

Οχι να τα δινεις κάπου που θα ειναι για πέταμα.

 

Ειναι σα να λες, οτι δε παιρνεις αμάξι, αφου υπάρχουν τα ταξί. Ιδια ακριβως νοοτροπία. Δε θα βαλεις 2-3 χρόνια δόσεις για αυτοκινητο επειδη θα προτιμάς να πληρωνεις για ταξι καθημερινά?

 

Σαφως και εχει σημασία τι θα πληρωνεις.

Τα ενοικια μέχρι πριν 2-3 χρονια και ακομα και τωρα στα καλά σπιτια, ξεπερνάνε τα 450-500 ευρω.

Γιατι να μην επαιρνες εκείνη την εποχή ένα δάνειο με 500 ευρω για 15-20 έτη. Οι συνθηκες τις εποχής το ευνοουσαν. Ειδικά αν δουλευαν και τα 2 άτομα σε ένα ζευγάρι και έκαναν φθηνή ζωή. Τόσος κόσμος το καταφερε στο παρελθόν με θυσίες.

 

Και φυσικά κανεις δε περιμενε οτι ξαφνικά το 50% θα μεινει άνεργο λογω της ...που δέρνει κάποιους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...