Προς το περιεχόμενο

Tom Clancy's The Division


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Supersampling φαντάζομαι ε; Όχι stabilization..

Oχι δεν ειναι supersampling. Απλη μεθοδος aliasing ειναι καλυτερη απο ΤΑΑ που κανει τοσο soft την εικονα που χανει λεπτομερεια που σωζεται καπως με το sharpening. Το FXAA δεν τρωει σχεδον καθολου πορους αλλα δεν κανει και καλη δουλεια σε συρματα και λεπτες γραμμες θα δεις τα artifacts. Το MSAA και το SSAA ειναι τα καλυτερα αλλα εχουν και μεγαλο κοστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Oχι δεν ειναι supersampling. Απλη μεθοδος aliasing ειναι καλυτερη απο ΤΑΑ που κανει τοσο soft την εικονα που χανει λεπτομερεια που σωζεται καπως με το sharpening. Το FXAA δεν τρωει σχεδον καθολου πορους αλλα δεν κανει και καλη δουλεια σε συρματα και λεπτες γραμμες θα δεις τα artifacts. Το MSAA και το SSAA ειναι τα καλυτερα αλλα εχουν και μεγαλο κοστος. 

Βασικά στο Temporal AA έχει δύο επιλογές: Supersampling και Stabilization..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά στο Temporal AA έχει δύο επιλογές: Supersampling και Stabilization..

Εδω αναλυτικα τα παντα

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/tom-clancys-the-division-graphics-and-performance-guide/

 

Με λιγα λογια το supersampling ειναι η καλυτερη μεθοδος στο division για visuals και το stabilization για καλυτερο performance. Πρωτη φορα το βλεπω το stabilization να πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εδω αναλυτικα τα παντα

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/tom-clancys-the-division-graphics-and-performance-guide/

Με λιγα λογια το supersampling ειναι η καλυτερη μεθοδος στο division για visuals και το stabilization για καλυτερο performance. Πρωτη φορα το βλεπω το stabilization να πω την αληθεια.

Ναι όντως και εγώ δεν ήξερα τι είναι αυτό. Έχω βάλει και ένα reshade preset γενικό που έχω για όλα τα games, με SMAA και βοηθάει στο ΑΑ, και λίγο sharpen παραπάνω και είναι διαμάντι η εικόνα τώρα, ειδικά όταν έχει ήλιο. Εννοείται off κάτι depth of field, motion blur, chromatic aberration, κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι όντως και εγώ δεν ήξερα τι είναι αυτό. Έχω βάλει και ένα reshade preset γενικό που έχω για όλα τα games, με SMAA και βοηθάει στο ΑΑ, και λίγο sharpen παραπάνω και είναι διαμάντι η εικόνα τώρα, ειδικά όταν έχει ήλιο. Εννοείται off κάτι depth of field, motion blur, chromatic aberration, κτλ..

Την καλυτερη δουλεια εκανες με το smaa απο reshade μαζι με οτι αλλο preset σου αρεσει. motion blur/dof/ca παντα ειναι τα πρωτα που τρωνε δρομο. Ειδικα το motion blur που βαζουν σε ολες τις κονσολες δεν παλευετε και το κανουν για αν μην φαινονται τα λιγα fps. Στον υπολογιστη δεν χρειαζεται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και anisotropic filtering x16 forced από drivers βοηθάει σε κάποια games. Έχω βάλει και High Quality Texture Filtering από NCP που κλείνει κάτι optimizations για μέγιστη image quality..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και anisotropic filtering x16 forced από drivers βοηθάει σε κάποια games. Έχω βάλει και High Quality Texture Filtering από NCP που κλείνει κάτι optimizations για μέγιστη image quality..

Τo AF μονο αν δεν εχει καθολου το παιχνιδι. Αν δεν εχει καντο per app και βαλε σιγουρα βοηθαει. Για τα υπολοιπα δεν ξερω τι γινεται στο division αλλα για να με λες κρυσταλλο η εικονα σημαινει οτι παρολο την ηλικια του στεκεται πολυ καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να περνάει η ώρα πάντως είναι καλό παιχνίδι.

Στο σύστημα της υπογραφής με όλα τέρμα και κόφτη στα 75fps δεν βλέπω ούτε tearing, ούτε ιδρώνει το pc.

Το μόνο αρνητικό είναι οτι και μόνος να κάνω τις αποστολές μου φαίνεται οτι παύση δεν έχει, συνεπώς πρέπει να είσαι εκει πέρα η να πας κάπου με κάλυψη αν χρειαστεί να σηκωθείς απο τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκνευριστικό είναι τα screen space reflections. Επειδή ο δρόμος έχει αρκετές reflective επιφάνειες (πάγος, νερό) ή μεταλλικές επιφάνειες σε οχήματα ή κτήρια, λίγο να κουνηθείς εξαφανίζεται το reflection και μετά φαίνεται θαμπή η επιφάνεια. Γενικά το SSR once you see it, you can't unsee it. Μπαίνει στο υποσυνείδητο ότι θα φύγει η αντανάκλαση και το περιμένεις να συμβεί. Ειδικά στο game αυτό που είναι slow paced όπως προχωράς στον δρόμο το προσέχεις αμέσως..  

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τo AF μονο αν δεν εχει καθολου το παιχνιδι. Αν δεν εχει καντο per app και βαλε σιγουρα βοηθαει. Για τα υπολοιπα δεν ξερω τι γινεται στο division αλλα για να με λες κρυσταλλο η εικονα σημαινει οτι παρολο την ηλικια του στεκεται πολυ καλα. 

Sharpen χρειάζεται πάντως. Έχει στο menu αλλά καλύτερα με reshade. Βλέπεις διαφορά στα ρούχα του χαρακτήρα και στο όπλο, αλλά και σε πινακίδες και επιγραφές σε οχήματα, κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το εκνευριστικό είναι τα screen space reflections. Επειδή ο δρόμος έχει αρκετές reflective επιφάνειες (πάγος, νερό) ή μεταλλικές επιφάνειες σε οχήματα ή κτήρια, λίγο να κουνηθείς εξαφανίζεται το reflection και μετά φαίνεται θαμπή η επιφάνεια. Γενικά το SSR once you see it, you can't unsee it. Μπαίνει στο υποσυνείδητο ότι θα φύγει η αντανάκλαση και το περιμένεις να συμβεί. Ειδικά στο game αυτό που είναι slow paced όπως προχωράς στον δρόμο το προσέχεις αμέσως..  

Sharpen χρειάζεται πάντως. Έχει στο menu αλλά καλύτερα με reshade. Βλέπεις διαφορά στα ρούχα του χαρακτήρα και στο όπλο, αλλά και σε πινακίδες και επιγραφές σε οχήματα, κτλ..

Καταλαβα πως το γραφεις αλλα ενταξει οταν εισαι πανω στην δραση δεν τα βλεπεις αυτα. Αν κατσεις και τα παρατηρησεις εκει ναι θα δεις το παραμικρο. Αλλα μην σκας για τετοια απολαυσε το παιχνιδι οταν το βαλω θα συζητησουμε αναλυτικοτερα γιατι δεν μπορω να βοηθησω σε πολλα αν δεν το τσεκαρω ο ιδιος να δω τη ζηταει κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Το μόνο αρνητικό είναι οτι και μόνος να κάνω τις αποστολές μου φαίνεται οτι παύση δεν έχει, συνεπώς πρέπει να είσαι εκει πέρα η να πας κάπου με κάλυψη αν χρειαστεί να σηκωθείς απο τον υπολογιστή.

Όντως δεν υπάρχει επιλογή για offline? Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Όντως δεν υπάρχει επιλογή για offline? Τι φάση;

Ναι είναι λίγο άκυρο αυτό. Σκέψου χθες που για 3 ώρες ήταν down οι servers δεν μπορούσες καν να μπεις στο game, ούτε καν για solo αποστολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Όντως δεν υπάρχει επιλογή για offline? Τι φάση;

Ετσι ακριβως ηταν και στο breakpoint. Αν δεν ειχες internet δεν επαιζες. Solo το τελειωσα αλλα ειχε αρκετο κοσμο στο κεντρο και καποιοι με εκαναν και add για αποστολες. Ετσι πρεπει να ειναι και το division και το 2. Παιζονται solo κανονικα απλα θελει always online για να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...