Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ανάλωση είναι σύνθετο θέμα.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θέλεις απαντάς. Είσαι μηχανικός;

Οχι καμια σχεση...δεν δουλευω κιολας τωρα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα πάλι και από εμένα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για την φετινή δήλωση του E9. Εχω ακίνητο εκτός σχεδίου το οποίο το δηλώνω κανονικά στο Ε1 & Ε9. Τι επιπλέον στοιχεία πρέπει να συγκεντρώσω ώστε να κάνω τη φετινή δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε1 δεν καταλαβαίνω που δηλώνεις το ακίνητο εκτός σχεδίου.

 

Στο Ε9 έχεις προθεσμία μέχρι την 15/9 να δηλώσεις οποιαδήποτε αλλαγή για την οριστικοποίηση του Ε9/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε σήμερα η λογίστρια μου πως το 26% θα πρέπει να μπαίνει στην άκρη από του Ε.Ε., και αυτό ψηφίστηκε και ισχύει από τον Γενάρη.

Θα το περάσουμε αυτό; Δεν είναι εφιάλτης δηλαδή, ισχύει πραγματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε τι ισχυει για την φορολογηση πιστωτικων καρτων κανω πολλα εξοδα με πιστωτικη τα περισσοτερα βεβαια ειναι εξοδα για τα οποια παιρνω τα λεφτα απο τους γονεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε σαν θέμα αλλά δεν φαίνεται να έχει προχωρήσει.

Πάντως, δεν είναι σωστή μέθοδος αυτή που ακολουθείς γιατί, έστω και αν εισπράτεις το χρήμα, το πιθανότερο είναι να το ξοδέψεις και όταν έρθει η ώρα της πληρωμής να μην το έχεις και να μπεις στη διαδικασία των δόσεων.

 

Πριν από χρόνια, ένας φίλος ψώνιζε με την κάρτα του και όταν ερχόταν ο λογαριασμός έβλεπε ότι εκτός από το σύνολο του ζητούσαν την ελάχιστη καταβολή. Παρά το ότι του εξήγησα ότι αυτή η μέθοδος είναι σε όφελος των τραπεζών, για να εισπράτουν τόκους, αυτός επέλεξε να πληρώνει την ελάχιστη, αν και είχε τα χρήματα. Μετά από λίγους μήνες κατάλαβε ότι το χρέος του μεγάλωνε αντί να πέφτει και αντί να χτυπήσει το κεφάλι του γιατη βλακεία που έκανε, έσκισε την κάρτα (!!!), λες και του έφταιγε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τα λεφτα πανε κατευθειαν στην ττραπεζα και εξοφλειται η καρτα. τα λεφτα αυτα ειναι της τραπεζας δεν μου ανηκουν ετσι το βλεπω.  βτο σουπερ μαρκετ του σπιτιου τις βενζινες του πατερα μου ολα απο την καρτα η αν θελει κατι ο αδερφος μου η φιλος πχ λαπτοπ η κινητο το βαζουμε στην καρτα γιατι παιρνω εκπτωση σε κινητο και σταθερο τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μηπως μπορει να μου πει καποιος πότε θα μπορεσω να εισπραξω τα λεφτα της επιστροφης που εχουν ηδη κατατεθει στο λογ/σμο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω στις 1/5/13 πολυ πιο πριν δηλαδη εμφανιστουν οι τοκοι καταθεσεων στο συστημα,ειχα παρει βεβαιωση απο την τραπεζα για ποσο 528 ευρο για τους τοκους απο προθεσμιακη κ για τα αλλα ποσα μου ειχαν πει οτι δεν χρειαζετε γιατι ειναι κατω απο 250ευρο

...

Σημερα παρατηρησα μεσω του ειδικου Link στην δηλωση οτι περα απο το παραπανω ποσο μου εχει εμφανισει κ αλλα 2 μικροποσα που δεν μου εχει δωσει η τραπεζα 43 κ 14 ευρο απο αντιστοιχα 2 αλλους λογαριασμους που εχω κ συνολο φτανω τα 586 ευρο.

Οποτε στην δηλωση πρεπει να βαλω το συνολικο ποσο (586) κ να ξαναρωταω την τραπεζα (ολοι οι τοκοι ειναι απο μια τραπεζα) να μου εκτυπωσουν κ τα μικροποσα ή να βαλω τα 528 οπως αναφερει κ η αρχικη βεβαιωση που εχω κ να ξεμπερδευω??

 

Επισης η δηλωση ειναι μεχρι Κ 5/8/13 σωστα για αυτους που το αφμ ληγει σε 5 ?? (για να δω αν προλαβαινω να τρεχω την Δευτερα στην τραπεζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποτιθεται οτι αν το συνολο ολων των τοκων σου ειναι πανω απο 250€, τα δηλωνεις. Αφου το συστημα σου λεει 586, κι εσυ συμφωνεις, αυτα θα βαλεις. Στη τραπεζα γιατι να τρεχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω στις 1/5/13 πολυ πιο πριν δηλαδη εμφανιστουν οι τοκοι καταθεσεων στο συστημα,ειχα παρει βεβαιωση απο την τραπεζα για ποσο 528 ευρο για τους τοκους απο προθεσμιακη κ για τα αλλα ποσα μου ειχαν πει οτι δεν χρειαζετε γιατι ειναι κατω απο 250ευρο

 

Το σφάλμα είναι του υπάλληλου της τράπεζας, ο οποίος, αν και είδε τους τόκους δύο ακόμη λογαριασμών σου, δεν σου έδωσε βεβαίωση, νομίζοντας ότι το όριο των 250 αφορά καθένα λογαριασμό ενώ αφορά συνολικά όλους τους λογαριασμούς.

 

Δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς στην τράπεζα αφού η ίδια εστειλε τους τόκους στο δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μηπως μπορει να μου πει καποιος πότε θα μπορεσω να εισπραξω τα λεφτα της επιστροφης που εχουν ηδη κατατεθει στο λογ/σμο μου?

 

Την ημέρα που έχει δοθεί εντολή για πληρωμή!!!

 

Ας πούμε εγώ εχω δώσει εντολή να σου πληρώσω 5€ την 1/9. Εσυ βλέπεις στο λογιστικό σου υπόλοιπο αυτά τα 5€ θα γίνουν όμως διαθεσιμα προς είσπραξη την πρώτη Σεπτέμβρη. Πήγαινε στην τράπεζα και ρώτα. Δεν νομίζω να ισχύει για όλους μια κοινή ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποτιθεται οτι αν το συνολο ολων των τοκων σου ειναι πανω απο 250€, τα δηλωνεις. Αφου το συστημα σου λεει 586, κι εσυ συμφωνεις, αυτα θα βαλεις. Στη τραπεζα γιατι να τρεχεις?

 

Για να παρω βεβαιωσεις κ για τα αλλα μικροποσα... Αλλα μαλλον δεν χρειαζετε ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δε κανω λαθος, οποιος εχει τους τοκους περασμενους απο το συστημα δε χρειαζεται βεβαιωσεις.

 

Την ημέρα που έχει δοθεί εντολή για πληρωμή!!!

Ας πούμε εγώ εχω δώσει εντολή να σου πληρώσω 5€ την 1/9. Εσυ βλέπεις στο λογιστικό σου υπόλοιπο αυτά τα 5€ θα γίνουν όμως διαθεσιμα προς είσπραξη την πρώτη Σεπτέμβρη. Πήγαινε στην τράπεζα και ρώτα. Δεν νομίζω να ισχύει για όλους μια κοινή ημερομηνία.

 

Kαι πως ξερω ποια ειναι αυτη η ημερα που εχει δοθει εντολη για τη πληρωμη?

 

Εισαι σιγουρος οτι αν παω στη τραπεζα και ρωτησω, αυτη θα γνωριζει?

Υπαρχει μια στανταρ ημερομηνια πληρωμης, ή μηπως αυτη η ημερομηνια μπορει να εξαρταται. Να εξαρταται πχ. απ το να δοθει η εντολη απο την εφορια αφοτου κληθω, με ελεγξουν και με βρουν ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...