Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι. Για να βοηθήσω κάποιον που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα (αυτό που έγραψα πιο πάνω), πήγα σήμερα στη νέα Δ.Ο.Υ και μου το έφτιαξαν. Μου είπαν ότι είχε κολλήσει, οπότε δεν θα το έφτιαχναν ποτέ εάν δεν πήγαινα. Άρα όσοι έχετε αλλάξει προσωπικά στοιχεία μέσω της ιστοσελίδας και σας γράφει για καιρό "υπό επεξεργασία" πηγαίνετε στην εφορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια, μηπως μπορει να μου πει καποιος πότε θα μπορεσω να εισπραξω τα λεφτα της επιστροφης που εχουν ηδη κατατεθει στο λογ/σμο μου?

 

Tελικα τα λεφτα εγιναν πληρωτεα :D

 

Yπαρχει κανας συναδελφος απο δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλίθια ερώτηση. Επειδή δεν με βλέπω να προλαβαίνω με την καμία, να ρισκάρω να στείλω δικαιολογητικά που μου ζητάνε με την εκκαθάριση με συστημένο; Είναι ρίσκο γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θες να τα στειλεις πρωτου σου τα ζητησουν?

Κι αν βγει η εκκαθαριση χωρις να χρειαστουν, οπως εγινε σε μενα?

 

Μπαίνοντας εδώ μου βγάζει «Προσκόμιση δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ.» :P Μάλλον δεν είμαι τόσο τυχερός.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ αυτο βαζω το ΑΦΜ και μου λεει

 

-Αποτελεσμα εκκαθαρισης--> Πιστωτικο

-Εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης εκκαθαριστικου--> (ημερομηνια)

-Το επιστρεφομενο ποσο θα ειναι διαθεσιμο στις--> (ημερομηνια)

 

Οταν λεει "αποτελεσμα εκκαθαρισης" εννοει προσωρινο ή οριστικο?

Οταν λεει "παραλαβη εκκαθαριστικου" εννοει οτι το εκκαθαριστικο θα ειναι ηλεκτρονικα διαθεσιμο ή οτι θα σου αποσταλει και ταχυδρομικως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την δηλωση μου ηλεκτρονικα με συνολικο εισοδημα 7900€. Δεν ηξερα ομως οτι επρεπε να συμπληρωσω τον κωδικο 313 και 315. Τα συγκεκριμενα ποσα (κρατησεις) τα βλεπω επανω στην βεβαιωση του εργοδοτη;

Στην δικη μου περιπτωση εχει εκδοθει το εκκαθαριστικο και πληρωνω φορο περιπου 150€. Εαν τελικα εχω κρατησεις υπαρχει δυνατοτητα διορθωσης σε καποια εφορια ή παει τωρα εχασα την καθε ευκαιρια;

 

Μπορείς να κάνεις τροποποιητική δήλωση. Όχι ηλεκτρονικά όμως, πρέπει να πας στην εφορία.

 

Καλησπερα, μπορει να με βοηθησει καποιος που γνωριζει σχετικα με τις κρατησεις;

Στην βεβαιωση αποδοχων του εργοδοτη μου γραφει Α) Ποσά που αναλογούν ΦΟΡΟΥ: 513,65€ Β) Ποσά που παρακρατήθηκαν ΦΟΡΟΥ: 505,95€.

 

Ποια ποσα πρεπει να γραψω στους κωδικους 313 & 315 για να δω αν οντως εχω επιστροφη φορου; Αν οντως εχω τοτε να παω στην ΔΟΥ και να κανω τροποιητική οπως αναφερει ο φιλος παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ αυτο βαζω το ΑΦΜ και μου λεει

 

-Αποτελεσμα εκκαθαρισης--> Πιστωτικο

-Εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης εκκαθαριστικου--> (ημερομηνια)

-Το επιστρεφομενο ποσο θα ειναι διαθεσιμο στις--> (ημερομηνια)

 

Οταν λεει "αποτελεσμα εκκαθαρισης" εννοει προσωρινο ή οριστικο?

Οταν λεει "παραλαβη εκκαθαριστικου" εννοει οτι το εκκαθαριστικο θα ειναι ηλεκτρονικα διαθεσιμο ή οτι θα σου αποσταλει και ταχυδρομικως?

 

Οριστικο ειναι το αποτελεσμα

Θα σου ερθει και εντυπο εκκαθαριστικο ταχυδρομικα

 

Καλησπερα, μπορει να με βοηθησει καποιος που γνωριζει σχετικα με τις κρατησεις;

Στην βεβαιωση αποδοχων του εργοδοτη μου γραφει Α) Ποσά που αναλογούν ΦΟΡΟΥ: 513,65€ Β) Ποσά που παρακρατήθηκαν ΦΟΡΟΥ: 505,95€.

 

Ποια ποσα πρεπει να γραψω στους κωδικους 313 & 315 για να δω αν οντως εχω επιστροφη φορου; Αν οντως εχω τοτε να παω στην ΔΟΥ και να κανω τροποιητική οπως αναφερει ο φιλος παραπανω.

Εκει που λεει φορος που αναλογει (δεν θυμαμαι κωδικο ) το 513,65 και απο κατω που λεει παρακρατηθηκε το 505,95

 

Το αν εχεις επιστροφη εξαρταται και απο αλλους παραγοντες εισοδηματος αν εχεις αλλα σιγουρα να πας να κανεις συμπληρωματικη στην ΔΟΥ να σου αφαιρεθουν απο τυχον φορο τα 505,95 ή να σου επιστραφει καποιο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση. Οπως τα υπολόγισα στο προγράμμα εχω επιστροφή φόρου. Γνωρίζει μήπως κανεις αν τα δώσω σε λογιστή (με αμοιβή φυσικα) να μου κανει αυτός την συμπληρωματική ή πρεπει να είμαι ο ίδιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση. Οπως τα υπολόγισα στο προγράμμα εχω επιστροφή φόρου. Γνωρίζει μήπως κανεις αν τα δώσω σε λογιστή (με αμοιβή φυσικα) να μου κανει αυτός την συμπληρωματική ή πρεπει να είμαι ο ίδιος;

 

 

Φυσικα μπορει να στην κανει αλλα ειναι παρα πολυ απλο.Κατεβαζεις απο το internet Ε1 εντυπο και συμπληρωνεις τα στοιχεια σου και στην τελευταια σελιδα μονο τα ποσα αυτα.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12996

 

 

Στην αρχικη σελιδα πανω πανω γραφεις "Συπλωρωματικη Δηλωση Οικονομικου ετους 2013"

 

Τιποτα αλλο δεν γραφεις αφου εχεις κανει ηδη φορολογικη δηλωση αν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς ισχύει με την πρώτη κατοικία και το πόθεν έσχες? 

Έχει εφαρμοστεί αυτό που έλεγαν για μη απαλλαγή πρώτης κατοικίας φέτος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου απαντησει καποιος λογιστης.

 

Εκανε ο δικος μας λογιστης της αιτηση Α21.

 

Η φορολογικη γινεται απο κοινου του πατερα μου και της μητερας μου.

 

Σαν δικαιουχος μπηκε η μανα μου, μας παιρνει τηλεφωνο και μας λεει αυτο δεν το δεχονται.

 

Ενω εχουμε γνωστο που εκανε την αιτηση μονος του ηλεκτρονικα και το εκανε οπως θελουμε και μεις και του το δεχτηκαν..

 

Τι γινεται, μηπως ο λογιστης δεν τα ξερει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...