Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα θέλεις και σκαλοπατάκι για να ανέβεις LOL το ξαναείδα πρέπει να ανεβαίνεις άνετα

αλλά δεν έχει ταχύτητες......

 

Το KTM Manhattan είναι προωθητική ενέργεια της ΚΤΜ στην Ελλάδα, ουσιαστικά είναι ένα Life One νομίζω, ανέβηκα τώρα πρόσφατα και μου φάνηκε ελαφρύ, μέτρια περιφερειακά αλλά με την χειρότερη σέλα ever, θέλει gel να βάλεις από πάνω. Νομίζω οτι το Ideal Megisto στα ίδια λεφτά περίπου 400 euro είναι καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.

 

Παιδιά έχω ένα παλιό Pegeot

 

 

 

59+cm+PEUGEOT.JPG

 

 

το οποίο θέλει αντικατάσταση τροχών, μπορείτε να προτείνεται κανα online κατάστημα με ανταλλακτικά για κοινούς θνητούς γιατί βλέπω κάτι τιμές για δυο ρόδες που είναι ποιο ακριβές από τις ζάντες που έχω στο αυτοκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα μια μινι αναζήτηση στο ιντερνετ σε διαφορα φορουμ στα οποία επικρατούσε μια κατάσταση mac vs pc.

Το ένα ξεκινούσε με ''γνώμες στα ktm'' να καταλήξει πως τα ktm ειναι παντελώς άχρηστα, πάρτε όλοι ideal. [..]

 

 

Μη τους ακούς.

Η πορτοκαλί οικογένεια είναι πλαμένη ΚαΤ οΜοίωσιν.

 

(δεν έχω ποδήλατο, απλά είπα να βγάλω τον φανμποϊσμό μου) ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει έναν οδηγό ή βίντεο ακόμη καλύτερα για το θέμα αλλαγής τακάκια και εξαέρωσης να ελέγχω και να αλλάζω μόνος μου,πιάνουν τα χέρια μου...έχω τα φρένα του τίτλου αλλά τα μαμά τακάκια είναι για κάρβουνο...θα μου προτείνατε μάρκες σαν την swisstop,koolstop ή και πιο οικονομικά ; χρειάζομαι την βοήθεια σας...

 

Shimano BR-M446 με μανέτα shimano BL-M445 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι: Εσείς που χρησιμοποιείτε το ποδήλατο για να πηγαίνετε κάθε μέρα στη δουλειά-σχολή-κλπ., αλλά έχετε κάποια απόσταση να διανύσετε. Π.χ. 40 λεπτά με 1 ώρα πήγαινε-έλα τη μέρα. Δε σας απασχολεί σοβαρά το καυσαέριο; Εγώ το έχω κάνει μερικές φορές, αλλά είναι κάτι που με προβληματίζει. Να έχω ένα μπουρί συνέχεια μπροστά στο πρόσωπό μου και να μου φυσάει καυσαέριο. Πώς το αντιμετωπίζετε; Κάνουν δουλειά τα μασκάκια; Έχει γίνει καμία έρευνα; Το αγνοείτε; Τι παίζει μ'αυτό το θέμα γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ΕΠΑΡΧΙΑ να ανασανεις και να δεις λιγο φυση!!!! :P εγω αυριο θα κανω μια βολτιτσα στο κοντινο ποταμι(ειναι τιγκα στο νερο και ειναι ωραιο θεαμα)..εχω απο το καλοκαιρι να κανω και το πεθυμησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε εδω φιλε http://www.podilato.eu/

 

εχω παρει αρκετα πραγματακια απο κει και πιστευω εχει αρκετα καλες τιμες.

Ευχαριστώ

βρήκα και αυτό

 

http://www.chainreactioncycles.com/

 

τόνους από ανταλλακτικά σε καλές τιμές με 6 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα και δωρεάν αποστολή για παραγγελίες πάνω από 60 ευρώ, αποστολή ποδηλάτων με 30 ευρώ.

 

(πάνω δεξιά επιλέγεις χώρα και νόμισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ ποδήλατο, ήρθε απο αγγλία, το συναρμολόγησα και μου εχει βγάλει τη πίστη με τη ρυθμιση των ταχυτήτων.

Στο γιουτιουμπ φαίνεται πανεύκολο,αλλά δε μπορώ να το πετύχω. Εχει κανεις καμμια συμβουλή; κάποιο κολπάκι ίσως;

Θεωρώ ξεφτιλίκι να το πάω σε μάστορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ξεφτιλίκι να το πάω σε μάστορα...

Δεν είναι καθόλου ξεφτιλίκι, λίγο κόστος ίσως. Πολλοί είναι αυτοί που δε μπορούν να το κάνουν.

Πάντως για να σε «σκάσω» λίγο, είχα λύσει πρώτη φορά στη ζωή μου με δική μου ευθύνη (και πολύ αυτοπεποίθηση) «μάουντεν» με ταχυτητες στα 13 μου (βιδες κυριολεκτικά) κι αφού τα εκανα όλα οσο πιο καινούρια μπορούσα, το ξαναέφτιαξα και δούλευε άριστα στις ταχύτητες. Φυσικά πριν το λύσω το κοίταξα καλά και συναρμολογώντας μετά θυμάμαι (ακόμα και σήμερα μετά τόσα χρόνια) που ουσιαστικά ανακάλυψα μόνος μου τί πρέπει να κάνω περίπου για να ρυθμιστεί σωστά.

Πρόβλημα πραγματικό υπάρχει όταν δεν ταιριάζουν σε συμβατότητα τα εξαρτήματα (αυτό συμβαίνει όταν κάποιος πάει και τα αγοράζει σκόρπια χωρίς να ξέρει πραγματικά τη συμβατότητα των σειρών).

 

Έχει γίνει καμία έρευνα; Το αγνοείτε; Τι παίζει μ'αυτό το θέμα γενικά;

Στη τελευταία έρευνα που ακούστηκε, οι ποδηλάτες αναπνέουν το περισσότερο καυσαέριο απ'όλους, γιατί όχι μόνο είναι πιο εκτεθειμένοι, αλλά ασκούνται ταυτόχρονα και άρα αναπνέουν εντονότερα. Λογικότατον...

Κι εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ (είναι και στον άνθρωπο πόσο ευαίσθητος είναι σε αέρα με μπόλικα μικορσωματίδια και χημικά) και γι αυτό ελάχιστες φορές το χρησιμοποίησα μέσα σε κίνηση και όταν το έκανα δεν ένιωθα και πολύ όμορφα. Προσωπικά αν δω ποδηλάτη με χημική μάσκα δε θα μου φανεί καθόλου περίεργο (όχι πως είναι εύκολο να αναπνέεις μέσα από μάσκα, που λέει ο λόγος το αναφέρω).

Εξαρτάται και πού κινείσαι βέβαια, δεν είναι όλες οι περιοχές και όλοι οι δρόμοι το ίδιο. Επίσης άμα φυσάει λίγο, είναι πολύ καλύτερα, καθαρίζει γρήγορα η ατμόσφαιρα.

 

 

Για το φίλο που επιμένει να πειράξει τα υδραυλικά, καλύτερα να το παέι σε μάστορα που έχει εμπειρία και να του ζητήσει και καμιά συμβουλή στο τέλος (τί να ΜΗ κάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ ποδήλατο, ήρθε απο αγγλία, το συναρμολόγησα και μου εχει βγάλει τη πίστη με τη ρυθμιση των ταχυτήτων.

Στο γιουτιουμπ φαίνεται πανεύκολο,αλλά δε μπορώ να το πετύχω. Εχει κανεις καμμια συμβουλή; κάποιο κολπάκι ίσως;

Θεωρώ ξεφτιλίκι να το πάω σε μάστορα...

 

δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο φαινεται αν δεν σου εχει δειξει καποιος ποτε.

υπαρχουν βιδουλες που ανεβοκατεβαζουν το σαζμαν για το τελειο ρυθμισμα.

καλυτερα κανε οτι μπορεις και μετα πηγαινε το σε μαστορα να σου πετυχει ολες τις ταχυητες ακριβως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

 

σκεφτομαι να παρω ποδηλατο

για αρχη απλα θα κανω βολτες για να το ξανα συνηθισω

μετα λεω να πηγενω στην σχολη μου 12χλμ ειναι η αποσταση περιπου γαλατσι -τει πειραια ή να το χρεισημοποιη ποιο μετα για να αποφευγω τα λεοφορεια - τρολει

εσεις τι λετε θα τα καταφερνω ή θα ......

 

Εσεις τι λετε ;

 

παντως για ποδηλατο ειμαι αναμεσα στο ideal optimus ή ideal multigo

το μαχ ποσο ειναι 550 ευρο περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ ποδήλατο, ήρθε απο αγγλία, το συναρμολόγησα και μου εχει βγάλει τη πίστη με τη ρυθμιση των ταχυτήτων.

Στο γιουτιουμπ φαίνεται πανεύκολο,αλλά δε μπορώ να το πετύχω. Εχει κανεις καμμια συμβουλή; κάποιο κολπάκι ίσως;

Θεωρώ ξεφτιλίκι να το πάω σε μάστορα...

 

Δεν είναι πολύ δύσκολο, πρέπει να υπάρχουν δύο βίδες που ορίζουν τα όρια μέσα στα οποία πρέπει να κινείτε ο οδηγός ταχυτήτων (γνωστό και ως ντεραγιέ ή σαζμάν), το ντεραγιέ πριν προσαρμόσεις την ντίζα πρέπει να κάθετε στο μικρότερο πίσω αστεράκι και η βίδα που ορίζει το έξω όριο να είναι βιδομένη τόσο όστε να μην το αφίνει να πάει ποιό δεξειά όπως το κοιτάς από πίσω, σφίγγεις εκεί την ντίβα και με τον μοχλό ταχυτήτων και ενώ κάνεις πετάλ ανεβάζεις την αλυσίδα στο μεγαλύτερο πίσω αστεράκι εκεί πρέπει να προσαρμόσεις την δεύτερη βίδα-όριο ώστε να μην αφήνει το ντεραγέ να πάει ποιο αριστερά όπως το κοιτάς από πίσω γιατί θα σου μπει στις ακτίνες της ρόδας.

 

Μπορείς να κοιτάξεις και στην σελίδα του κατασκευαστή του ντεραγέ για περισσότερες πληροφορίες καθώς μπορεί να υπάρχουν μικρο διαφορές από μάρκα σε μάρκα ή από μοντέλο σε μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για έναν αρχάριο, δεν είναι τόσο εύκολο πάντως. Εύκολο φαίνεται,αλλά κάπου το χάνω. Ισως έχω κι ένα θέμα με την υπομονή μου.

Τις πέτυχα όλες εκτός απο μία.

Ελυσα και ένα θέμα με το δισκόφρενο που είχα οπότε για τώρα είμαστε τζετ. Περιμένω κάποιον καμμένο φίλο να έρθει να μου το σετάριε πλήρως.

 

@dimitriOS κι το δικό μου ταβάνι ήταν αυτό, αλλά για κάποιο λόγο δεν ήθελα να πάρω ideal. Οχι πως είναι κακά ποδήλατα, αλλά μετά απο κουβέντα με καμποσους που ασχολούνται κατέληξα να πάρω ένα GT περσυνό μοντέλο με 35% εκπτωση απο Αγγλία.

Εν τέλει 470ε με μπουκαλάκι,βάση,ledάκια, κλειδαριά και μεταφορικά. Πήρα trekking γιατί δεν ήξερα που θα το χρησιμοποιήσω, οπότε λεω ας πάρω ένα ντεμί.

Αν και σήμερα πήγα χωματόδρομους σε χωράφια και μονολόγηση πως καλύτερα να παιρνα μαουντεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...