Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y580 με i5, 4gb ram, 1 terra hdd, gtx 660m, free dos..599€ [εξαντληθηκε]


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορια.

Παρατηρω οτι σε idle οι θερμοκρασιες ειναι πολυ καλες (44-46) αλλα δεν μπορω να καταλαβω κατι.

Ξεκινησα να παιζω παιχνιδια..το ανεμιστηρι καθ'ολη την διαρκεια του παιχνιδιου εμεινε στασιμο. Δεν ειχε καθολου αυξομειωση δηλαδη.

Εκανα ενα stress test, εφτασα στους 75 βαθμους και το ανεμιστηρι παραμενει ακαθεκτο σε χαμηλοτατο οριο που ειναι εξαρχης.

Εχετε παρομοιο θεμα;

 

Πως ξερεις οτι ειναι το χαμηλοτατο οριο; Σε αλλες περιπτωσεις παει πιο γρηγορα; Παντως 75 βαθμοι σε στρεςς τεστ ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξερεις οτι ειναι το χαμηλοτατο οριο; Σε αλλες περιπτωσεις παει πιο γρηγορα; Παντως 75 βαθμοι σε στρεςς τεστ ειναι πολυ καλο.

Αφου δεν ακουγεται ουσιαστικα καθολου, οποτε υπολογιζω να ειναι το χαμηλοτατο.

Υπαρχει στο προγραμμα power management μια επιλογη για τον ανεμιστηρα 'fan dust extraction'. Το πατας και αρχιζει και φορτωνει ο ανεμιστηρας ανα διαστηματα για κανενα λεπτο και κλεινει.

Ιδεα δεν εχω σε τι βοηθαει αυτο το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν ακουγεται ουσιαστικα καθολου, οποτε υπολογιζω να ειναι το χαμηλοτατο.

Υπαρχει στο προγραμμα power management μια επιλογη για τον ανεμιστηρα 'fan dust extraction'. Το πατας και αρχιζει και φορτωνει ο ανεμιστηρας ανα διαστηματα για κανενα λεπτο και κλεινει.

Ιδεα δεν εχω σε τι βοηθαει αυτο το πραγμα.

για να ξεσκονίζεται ο ανεμηστίρας.

 

 

εγω ξενέρωσα ασχημα που δεν υποστυρίζει 3 οθόνες... υπολογιζα σε αυτο φτουυ.

παιχνιδι έπαιξες ? εμενα είναι  55 - 60 σε νορμαλ δουλειες. το ανεμηστηρακι όντως δεν ακούγεται και πολύ.

μαλον περιμενει να ανεβασει κανα 80αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οσο δεν ανοιγει το ανεμιστηρι, ο σκληρος χτυπαει..62 βαθμους (σε παιχνιδια)!

Δεν θα αντεξει και πολυ με τετοιες θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οσο δεν ανοιγει το ανεμιστηρι, ο σκληρος χτυπαει..62 βαθμους (σε παιχνιδια)!

Δεν θα αντεξει και πολυ με τετοιες θερμοκρασιες.

κοιτα τι είχα γράψει , σεπροηγουμενα ποστ. και μου λες τυχαίνει  λολ .. στα παιχνίδια ειδικα , η gpu είναι κοντα στον δίσκο , για αυτο συμβαίνει αυτο. αλλα γιατι 60 βαθμοι είναι μεγαλη θερμοκρασία? 

μήπως ξέρεις άμα οι ssd έχουν παραπανω αντοχη σε θερμοκρασία?

 

αν και πιστευω με μια βασουλα θα είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd εχουν μεγαλυτερη αντοχη οπως και μικροτερες θερμοκρασιες..αλλα τι να το κανω που εγω δεν προκειται να του περασω ssd αλλα , καποια στιγμη, msata ssd;

60 βαθμοι ειναι υπερβολικοι πιστευω για δισκο. Ολα τα προγραμματα κοκκινο μου βγαζουν.



Αντε και καλα καψιματα σκληρων! 

 

http://forum.notebookreview.com/ideapad-essential/672557-hard-drive-heats-up-y580.html

 

 

Εν ολιγοις τι πατεντα εκαναν καποιοι.

Πηραν ενα caddy, εβγαλαν το dvd και εβαλαν τον 1 τερρα σε εκεινη την θεση και η θερμοκρασια κατεβηκε κατα 10 βαθμους περιπου.

Σε κανενα μηνα, αν ζει μεχρι τοτε, θα το κανω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με bios update δεν υπαρχει ελπιδα να δουλευει το fan σε ποιο πολλες στροφες για ριχνει την καρτα γραφοικων πιο χαμηλα;αποτι θυμαμε απο το y500 οτι εβγενε στη θεση του dvd rw ενα caddy με fan για περισοτερη δροσια,μηπως κανει και γιαυτο το μοντελο; <br><br>

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να ζήσει

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ η θερμοκρασία...

 

Κάτω από 50 έπρεπε να παίζει...

Σε νορμαλ χρηση ειναι στους 42-45.

Στα παιχνιδια χτυπαει 52-54 ανετα που το ξαναδοκιμασα.

 

Με bios update δεν υπαρχει ελπιδα να δουλευει το fan σε ποιο πολλες στροφες για ριχνει την καρτα γραφοικων πιο χαμηλα;αποτι θυμαμε απο το y500 οτι εβγενε στη θεση του dvd rw ενα caddy με fan για περισοτερη δροσια,μηπως κανει και γιαυτο το μοντελο; <br><br>

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Δεν διαβασα κατι περι εξτρα ανεμιστηριου μεσω caddy στα ξενα φορουμ.

Απλα θα μεταφερθει ο σκληρος δισκος στην θεση του dvd μεσω caddy και θα ειναι οκ απο οτι διαβαζω.

ή πιο απλα..εναν msata 256gb και ο 1 τερρα σε εξωτερικη θηκη.

Ολο και καποια πατεντα θα κανω τον Αυγουστο μετα τις διακοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχ καταλαβα, θα μιλαμε σε αυτο το θρεντ για το ποιος την εχει πιο ψηλα...την θερμοκρασια !  :P

 

Αυτη τη στιγμη , με ανοιχτο μονο τον chrome, το hwmonitor μου λεει 49 βαθμους για το ST 1000LM (αυτος δεν ειναι ο δισκος?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτη τη στιγμη , με ανοιχτο μονο τον chrome, το hwmonitor μου λεει 49 βαθμους για το ST 1000LM (αυτος δεν ειναι ο δισκος?)

Ναι. 

Εχουν μεσα και WD τρομαρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...