Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α δεν το ξερα, σορυ. ΜSI φιλε, γαμαει η καρτα :D ( βασικα σοβαρα το λεω, εχει κανει τρομερη δουλεια στην σειρα 7 της nvidia, μπραβο της ;) )

 

Πφφφ.. Μλκια :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θ φερουν αλλη αυριο λεει..να δω πως θα την παρω εγω που μενω χαλκιδικη και θελει κουριερ....ποοο ξενερα....εγω ετοιμαζομουν για 760 ή 7950 και τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θ φερουν αλλη αυριο λεει..να δω πως θα την παρω εγω που μενω χαλκιδικη και θελει κουριερ....ποοο ξενερα....εγω ετοιμαζομουν για 760 ή 7950 και τωρα....

 

 

Πιστωτικό θα σου έκοβαν αν δεν είχαν άλλη να σου δώσουν στην ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ τιμή στο κατάστημά τους ....

 

Δηλαδή το πολύ πολύ να σου έκοβαν πιστωτικό 130€ .... ίσως και λιγότερο αν είχαν κάποια στιγμή κάποια 6950 στο stock house ... τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πιστωτικο απο το πλαισιο γιατι του χαλασε η στραβια 6950 που εχει.το πιστωτικο ειναιγυρω στα 290 εαν θυμαμαι καλα?

εαν ναι τοτε πας σε αυτην MSI GTX 760 TF 2GD5/OC 2GB

για να μην χρειαστει να δωσεις πολλα.γιατι λογικα κοιταμε τιμες καταστηματος και οχι ιντερνετ.

 

Off topic.Junior εαν μιλαμε για παιχνιδοκαρτες ομως τοτε να πας στην 7950 γιατι η 760 δεν ειναι μονο παιχνιδοκαρτα.κανει και φραπε. :P

ελα Movie πες τωρα.

Βρε μπαγάσα συμπαθητικέ.. το movie δεν ειναι επειδή εκανα ενα video κ το ανέβασα στο tube.. κινούμαι κ εργάζομαι σε αυτον τον χωρο πολλά χρόνια.. εκει εχει γίνει η στροφη και νομίζω το ξερεις δεν αγοράζουν πια quadro και εχουν στραφεί στις 3D κάρτες .. όποιος τόλμησε απο αυτούς να δοκιμάσει οποιαδήποτε AMD Gpu σε αυτο το επαγγελματικό επίπεδο απλά σε 2 ημέρες την αντικατέστησε με μια nVidia το ιδιο και όλοι ανα τον κοσμο φωτογράφοι,το ίδιο ολοι ανά τον κόσμο color corectors..

Δεν γίνεται λοιπόν λόγω βιώματος να μην την δω αυτή την κάρτα μισή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εχεις δικιο στο απο πανω.ομως εισαι ενας στους 10 ειδικα σε αυτο το φορουμ.οποτε ειναι λιγο ακυρο κατι το οποιο για εσενα να μετραει 100% ενω σε καποιους αλλους να μην μετραει καθολου να το παρουσιαζεις σαν προτερημα της μιας και ελλατωμα της αλλης,δεν νομιζεις?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την 760 της Msi την είχα ψήσει για να επιχειρήσω αλλαγή στρατοπέδου αλλά δεν είχε διαθεσιμότητα όταν έψαχνα και έτσι πήρα την 7950 Vapor-X που είχαν μείνει τελευταία κομμάτια. Άλλωστε για το 2ο bios (950mhz) ένα κουμπί πατάω. Σήμερα θα την πάρω και θα την εγκαταστήσω. Θα βγάλω και φώτο με κουτί της κάρτας Amd και case Nvidia για να φρίξουν τα fanboys και των δύο εταιριών! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εχεις δικιο στο απο πανω.ομως εισαι ενας στους 10 ειδικα σε αυτο το φορουμ.οποτε ειναι λιγο ακυρο κατι το οποιο για εσενα να μετραει 100% ενω σε καποιους αλλους να μην μετραει καθολου να το παρουσιαζεις σαν προτερημα της μιας και ελλατωμα της αλλης,δεν νομιζεις?

..και έχεις δικιο εν μέρη,γιατι ως χαρακτήρας που δεν μ'αρεσει να μου στενεύουν τα όρια μου (ακομα κ την βερα την παρήγγειλα λιγο φαρδιά :P ) δινω λιγο παραπάνω σημασία στο αυριο του χρήστη που δεν ξέρουμε φυσικά ουτε εγώ αλλα ουτε αυτός δεν θέλω 1 στους 100 να το ζητήσει και να μην το έχει..  γι'αυτο και όταν πρότεινα και εγω κάποιες φορές 7950 ήμουν σίγουρος (σχεδόν) οτι δεν θα τον ενδιαφέρει ουτε στο μέλλον κατι τέτοιο..

 

Το άλλο καλό είναι ότι οι 7xxx 8xxx 9xxx θα υποστηρίζονται στα Mavericks,oi 7xxx ίσως και στο 10.8.5 που αναμένεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα ποια προτεινεται απο αυτες?το update toy bios μπορω να το κανω στην 7950 με λιγη βοηθεια οποτε αφαιρωντας τον παραγοντα λεφτα(εκτος απο την τελευταια,παρα μονο αν αξιζει τα επιπλεον 15),ποια προτεινετε?με βαση ομως τις υλοποιησεις του πλαισιου.απαντηστε λιγο αμεσα γιατι θα παω σε λιγες ωρες

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=40&Category=3000001768&Products=2033127,1816187,2013541,1927914,1944223

 

660ti στα 290. Σαν να το βλεπω, μπαινεις μεσα στο plaisio, ρωτας για καρτες και σου λενε με την σειρα "επιδοσεων" 760<660ti<770...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την 760 της Msi την είχα ψήσει για να επιχειρήσω αλλαγή στρατοπέδου αλλά δεν είχε διαθεσιμότητα όταν έψαχνα και έτσι πήρα την 7950 Vapor-X που είχαν μείνει τελευταία κομμάτια. Άλλωστε για το 2ο bios (950mhz) ένα κουμπί πατάω. Σήμερα θα την πάρω και θα την εγκαταστήσω. Θα βγάλω και φώτο με κουτί της κάρτας Amd και case Nvidia για να φρίξουν τα fanboys και των δύο εταιριών! :P

 

Ρίξε κι ένα screenshot από GPU-Z με το Boost On να δούμε αν έχεις κι εσύ clock drops εν ώρα gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε κι ένα screenshot από GPU-Z με το Boost On να δούμε αν έχεις κι εσύ clock drops εν ώρα gaming.

 

Δεν είχα κι άλλη επιλογή. Θα δω πως λειτουργεί, το έχω διαβάσει οτι μπορεί να γίνει αυτό. Τουλάχιστον οι περισσότερες περιπτώσεις λύνονται με μια μικρή αύξηση στο power του Amd Overdrive.

 

Κανονικά δεν θα έπαιρνα νέα κάρτα, περίμενα την νέα γενιά αλλά αφού μου ήρθε ουρανοκατέβατη δεν μπορούσα να πω όχι.

 

Επίσης στο fb έχει γραφτεί το εξής:

 

SAPPHIRE Technology has just announced an updated BIOS for the first release of its award winning HD 7950 Vapor-X edition (part number 299-2E210-201SA) which enhances performance by raising the AMD PowerTune specifications to allow higher and more stable clock speeds under load. It is recommended that all users of this product download this BIOS version and upgrade their card for optimum performance. Later releases of the card already have this feature implemented and require no upgrade.

 

Οπότε ελπίζω να έχω κάρτα πρόσφατη. -_-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εξαιρετική δουλειά μπράβο σου prospector !  Να ξεφύγω λίγο απο καπό/καρότσες/κολόνες στη βούτα και να σου ζητήσω benchs στο planetside 2 αν είναι εφικτό όταν και όποτε έχεις χρόνο. Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν θα υπήρχαν διαφορές με oc σε cpu και τι γίνεται σε υψηλότερες αναλύσεις με τη βοήθεια κι άλλων μελών φυσικά. Και έτσι όμως "τα σπάει" ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...