Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμηθηκα οτι τουλαχιστον στην 7950 δεν ειχα θεμα με τους παλιους drivers δλδ με τους 13.5 Beta 2 που χρησιμοποιουσα τοσο καιρο,δεν ειχα φαει αυτο την μαυρη οθονη στο sleeping dogs,οποτε θα δοκιμασω με αυτους να δω τι παιζει. Ηρεμα παρακαλω και μην τραβηξετε στα ακρα παλι. Ξεκιναω το update του αρχικου ποστ με εικονες στα games που εχω δειξει + Oc section ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλά την τελική απάντηση θα τους την δώσει η μεταπώληση.. γιατί αξία της κάρτας είναι επίσης πόσα επιπροσθέτως ξαναβγαζεις απο την τσέπη σου για να περάσεις στην επόμενη..

 

Movie,συγνωμη φιλε,αλλα εχω μια λογικη ερωτηση.

Οταν λες αξια μεταπωλησης,που ολοι γνωριζουμε τι γινεται,και πως κινειται η αγορα,συμφωνα με δικα σας σχολια,ΕΑΝ δηλαδη παρεις μια 760 με 220 ευρω,σε εξη μηνες,ποσο θα την δωσεις;υποψιν οτι σε αυτο το ιδιο χρονικο διαστημα σχεδον,θα ξεκινησει το μπλα μπλα για τις maxwell.

Δηλαδη,συμφωνα με αλλονων αποψεις,και οπως εγινε με 6χχ και 7χχ σειρα,θα πρεπει να την δωσεις...;μμμμ...

150 ευρω(και πολυ εβαλα μαλλον)!!!Ε,ναι...θα εχεις ομαλη μεταβαση σε καινουρια σειρα.Δεν λεω.

Φιλικα,αλλα φανταζομαι,καταλαβαινεις τι λεω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθηκα οτι τουλαχιστον στην 7950 δεν ειχα θεμα με τους παλιους drivers δλδ με τους 13.5 Beta 2 που χρησιμοποιουσα τοσο καιρο,δεν ειχα φαει αυτο την μαυρη οθονη στο sleeping dogs,οποτε θα δοκιμασω με αυτους να δω τι παιζει. Ηρεμα παρακαλω και μην τραβηξετε στα ακρα παλι. Ξεκιναω το update του αρχικου ποστ με εικονες στα games που εχω δειξει + Oc section ;)

Σε ευχαριστουμε φιλε για τον χρονο σου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Movie,συγνωμη φιλε,αλλα εχω μια λογικη ερωτηση.

Οταν λες αξια μεταπωλησης,που ολοι γνωριζουμε τι γινεται,και πως κινειται η αγορα,συμφωνα με δικα σας σχολια,ΕΑΝ δηλαδη παρεις μια 760 με 220 ευρω,σε εξη μηνες,ποσο θα την δωσεις;υποψιν οτι σε αυτο το ιδιο χρονικο διαστημα σχεδον,θα ξεκινησει το μπλα μπλα για τις maxwell.

Δηλαδη,συμφωνα με αλλονων αποψεις,και οπως εγινε με 6χχ και 7χχ σειρα,θα πρεπει να την δωσεις...;μμμμ...

150 ευρω(και πολυ εβαλα μαλλον)!!!Ε,ναι...θα εχεις ομαλη μεταβαση σε καινουρια σειρα.Δεν λεω.

Φιλικα,αλλα φανταζομαι,καταλαβαινεις τι λεω.

Επειδή όπως είπες σωστά "όλοι ξέρουμε" σου λέω και εγώ "όλοι θα δούμε" .. εδώ θα είμαστε.

Ότι άλλη συζήτηση κάνουμε αυτή την στιγμή ειναι άκαιρη κ άκυρη γιατι πάλι στους χρησμούς θα το ρίξουμε..

Για να έχουμε ενα πρώιμο μέτρο όμως μπορούμε να δούμε πόσο αγοραστήκαν και πόσο τελικά πουλιούνται.. όχι αναγράφουν.. :)

Άρα τελικά πόσα θα έχουν χάσει και πόσα θα κληθούν να ξαναβάλουν απο την τσέπη για να αγορασουν την 9xxx ?

Όλα αυτά είναι κόστος.. απο εκει και πέρα διαβασμένο παιδι είσαι βαλτα κάτω και θα δεις τελικά το πραγματικό κόστος.

Είναι κάτι που δεν υπολογίζεται συχνά στις αγορές.. ουτε στους επεξεργαστές,ουτε στις τηλ.συσκευές.

Αν την κάρτα την εχεις πάρει απο την EVGA την δίνεις πισω αν θέλεις στο τρίμηνο και δεν χάνεις δεκάρα.. μονο τα μεταφορικά να την στείλεις 13 πλήρωσα εγώ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το εδω review εβγαλε την 1000αρα 7950 , 4.7% γρηγοροτερη σαν συνολικη επιδοση ενω ειναι 15.4% ακριβοτερη (Ελληνικη αγορα παντα) κι πιο ενεργοβορα.

 

Μια reference 760 είναι πιο ενεργοβόρα από μια reference 7950 boost που είναι και λογικό.

 

 

@prospector8 συγχαρητήρια για τη δουλειά.Περιμένω τα υπόλοιπα και το δικό σου συμπέρασμα στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια reference 760 είναι πιο ενεργοβόρα από μια reference 7950 boost που είναι και λογικό.

Πως το λες αυτο? H 7950 ειναι λιγο πιο  ενεργοβορα σε στοκ κι αν κλοκαριστει στα 1GHz , 1.1 etc η καταναλωση ανεβαινει πολυ παραπανω

 

http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/NVIDIA-GeForce-GTX-760-2GB-Review-GK104-250/Power-Consumption

 

http://www.anandtech.com/show/7103/nvidia-geforce-gtx-760-review/16

 

 

 

 

Kαι κλοκαρισμενες

 

http://www.hardocp.com/article/2013/07/02/msi_n760_tf_2gd5oc_gtx_760_overclocking_review/4#.UeV8sW34twQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο συγκεκριμενα,και αν δεν κανω λαθος,μια 760 εχει TDP 170 watt,ενω μια 7950 160 TDP.

 

Επειδή όπως είπες σωστά "όλοι ξέρουμε" σου λέω και εγώ "όλοι θα δούμε" .. εδώ θα είμαστε.

 

Mακαρι. ^_^ Η maxwell ειναι πισω απο την πορτα.Θα δουμε ποσο θα πουλιεται μια 760 των 220 ευρω.

Καφεδακι στο χερι,και θα απολαμβανω τα σχολια.Aν αληθευει και αυτο,

http://www.xbitlabs.com/picture/?src=/images/news/2013-03/nvidia_gpu_roadmap.jpg

 

Ξεκινηστε απο τωρα να πουλατε,πριν να ειναι αργα. :DΔιπλασια GFLOPS.

 

Για να μην ξεχνιομαστε,ενα ευχαριστω στον Prospector8,για το πολυ καλο review!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πολύ καλή δουλειά , χρειαζόμαστε τέτοιες προσπάθειες και το βασικότερο ανεξάρτητες δοκιμές δίχως σκοπιμότητες ;)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο συγκεκριμενα,και αν δεν κανω λαθος,μια 760 εχει TDP 170 watt,ενω μια 7950 160 TDP.

 

Mακαρι. ^_^ Η maxwell ειναι πισω απο την πορτα.Θα δουμε ποσο θα πουλιεται μια 760 των 220 ευρω.

Καφεδακι στο χερι,και θα απολαμβανω τα σχολια.Aν αληθευει και αυτο,

http://www.xbitlabs.com/picture/?src=/images/news/2013-03/nvidia_gpu_roadmap.jpg

 

Ξεκινηστε απο τωρα να πουλατε,πριν να ειναι αργα. :DΔιπλασια GFLOPS.

 

Για να μην ξεχνιομαστε,ενα ευχαριστω στον Prospector8,για το πολυ καλο review!

Ξέρεις οτι δεν είναι έτσι γιατι εγώ σε 2 χρονια απο σημερα θα εχω άλλον εναν υπόλοιπο εγγύησης και ο άλλος οταν έχει 150 η 760 την 7950 λιωμένη στο oc θα την πάρει με 120 και πολλά λέω.. η  maxwell απειλεί τους πάντες οχι μόνο τις nVidia. αν και όταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Prospector8 για τον χρόνο και την δουλεία που αφιέρωσες για να μπορέσουμε να έχουμε μία σύγκριση.Περιμένω με ενδιαφέρων και τα άλλα αποτελέσματα.

 

Η κόντρα συνεχίζετε,τουλάχιστον όμως δεν καταστρέφουμε άλλα θέματα που μπορεί να αφορούσαν απλά για μία αγορά κάρτας και κατέληγε να είναι κόντρα για το ποιος είναι ο καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις οτι δεν είναι έτσι γιατι εγώ σε 2 χρονια απο σημερα θα εχω άλλον εναν υπόλοιπο εγγύησης και ο άλλος οταν έχει 150 η 760 την 7950 λιωμένη στο oc θα την πάρει με 120 και πολλά λέω..

 

Γιατι,αυτος που θα εχει την 7950 δεν θα εχει εγγυηση για την επομενη σειρα 8χχχ amd σε λιγους μηνες που θα την παρει τωρα;

Και δεν καταλαβα αυτο που ειπες,λιωμενη στο oc;αμα θελει την κανει.Και αν την κανει.

Εσυ που θα εχεις την 760,πως θα ξερω οτι δεν την εχεις λιωσει μεχρι τοτε την καρτα στο oc;

Τωρα σοβαρα.Δεν ξερω τι να πω.Αντε εσυ θα την δωσεις 150,κι ο αλλος την 7950 130-120,ε και;στην ιδια μοιρα θα ειστε!

Εγω σου λεω παντως.Εδω θα ειμαστε.

 

λαθος

 

Πες μου εσυ το σωστο.Και επειδη μου ζητησε πιο πανω ο φιλος να μην σχολιασω ποστς του,δεν το κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι,αυτος που θα εχει την 7950 δεν θα εχει εγγυηση για την επομενη σειρα 8χχχ amd σε λιγους μηνες που θα την παρει τωρα;

Και δεν καταλαβα αυτο που ειπες,λιωμενη στο oc;αμα θελει την κανει.Και αν την κανει.

Εσυ που θα εχεις την 760,πως θα ξερω οτι δεν την εχεις λιωσει μεχρι τοτε την καρτα στο oc;

Τωρα σοβαρα.Δεν ξερω τι να πω.Αντε εσυ θα την δωσεις 150,κι ο αλλος την 7950 130-120,ε και;στην ιδια μοιρα θα ειστε!

Εγω σου λεω παντως.Εδω θα ειμαστε.

 

Πες μου εσυ το σωστο.Και επειδη μου ζητησε πιο πανω ο φιλος να μην σχολιασω ποστς του,δεν το κανω.

Όχι λάθος αυτό το είπα εγώ.. :P

 

ε μην παιρνεις και ορκο με την τωρινή συμπεριφορά της nvidia, ειδαμε πως αδειασε τους περισσοτερους κατόχους σειρας 6. σκεψου τον τυπο που αγορασε 660τι στα 300.. και δεν αγορασαν ολοι απο evga οπως και δεν θελουν ολοι να αλλαζουν καρτα καθε 3 μηνες για το πρεστιζ.

Πόσο σίγουρος είσαι οτι ο λόγος είναι το πρεστιζ ? Κρίνεις εξ ιδίων ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...