Προς το περιεχόμενο

FX 8350 vs i5 4670k


n3rdworx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα αυτα στα λενε απο το skype και τα γραφεις ?

 

Γιατι κουραζεσαι, το αποτελεσμα εχει σημασια ...

 

 

Αφού ρε φίλε δεν κατάλαβες τι έγραψα γιατί δεν ρωτάς να μάθεις ? Κακό δεν είναι .....

 

Τα πολυπύρηνα εχουν περισσότερα σκαλια ενεργείας τα οποία ξεκινουν πρωτα απ` ολα απο τον αριθμο των πυρηνων  που θα λειτουργησει μια εφαρμογη !

 

Δεν μπορει ενα 8-πυρηνο να εχει την ιδια καταναλωση ειτε δουλευει με 1 η με 2 η με 4 η με 8 πυρηνες ....

 

Επισης κανει καλυτερο καταμερισμο της καταναλωσης του chip μεχρι να φτασει στο max απο την στιγμη που εχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ σκαλια ενεργεια ...

 

Μετα απο τον αριθμο των πυρηνων εχουμε για σκαλια ενεργειας συχνοτητας --τασης πολλαπλα για καθε ενα απο τους πυρηνες !!!

 

Συμπερασματικα !

 

α) Το ποια ειναι η MAX καταναλωση και ποια ειναι η ΜΙΝ καταναλωση απεχει πολυ απο τις καταναλωσεις σε καθημερινη χρηση .

 

β) Ουτε η Min κατανάλωση μπορεί να σου δώσει σαφές συμπέρασμα ....

 

Κανεις δεν σου ειπε πως ο 8350 καταναλωνει full load λιγοτερο .

 

 

Εγώ ξαναρωτάω !!!

 

Εστω ότι τρέχουμε μια εφαρμογή η οποία τρέχει σε 2-3 πυρήνες .... Ο 8350 θα έχει την ίδια κατανάλωση με το να έχουμε μια εφαρμογή που τρέχει σε 8 πυρήνες ?

 

Προφανώς όχι ...

 

Αν έχουμε 2 επεξεργαστές και ο ένας σε πλήρη υποστήριξη του επεξεργαστή καταναλώνει  X watt και ο άλλο καταναλώνει Χ+50Watt  και ο πρώτος είναι  10% πιο αργός από τον δεύτερο, τότε σε ότι αφορά την κατανάλωση πρακτικά θα έχουμε :

 

Συνολική κατανάλωση για την εφαρμογή στο πρώτο CPU    Χwatt x  (Ψ+ 10%Ψ)sec  =  AWh

 

Συνολική κατανάλωση για την εφαρμογή στο δεύτερο CPU (X+50)Watt x Ψsec = ΒWh

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Και για να μην γράφω .... ξανά γιατί τα έχω γράψει πολύ καιρό πριν ξανά και ξανά !! Ας πάμε στο τι πληρώνουμε !

 

Θα δανειστώ από διπλανό φόρουμ μια ανάλυση !

 

σε idle

oc-stock διαφορα σε watts 0.115-0.099=0.016kw

σε full load

oc-stock διαφορα σε watts 0.224-0.166=0.058kw

 

ας πουμε οτι ενας μεσος χρηστης εχει το cpu σε 25%load μεσο ορο κατα τη διαρκεια της χρησης

stock: 0.166-0.099=0.067 σε 25%load = 0,067*0,25+0,099=0.01675+0.099=0,11575

oc: 0.224-0.115=0,109 σε 25%load = 0,109*0,25+0,115=0.02725+0.115=0.14255

(η αλλιως 0,058-0,016*0,25)

διαφορα 0.0105kw

 

και η διαρκεια της χρησης ειναι 6 ωρες την ημερα μεσο ορο

stock = 0,11575*6=0,6945kwh

oc = 0.14255*6=0.8553kwh

 

το μηνα

0,6945*30=20.835kwh

0.1635*30=25.659kwh

διαφορα 4.824kwh

 

και συμφωνα με το οικιακο τιμολογιο της δεη

σε σπιτι με μηνιαια καταναλωση πχ 1000kwh

χωρις

1)Χρέωση Ισχύος(€/kVA* ΣΙ/έτος)

2)Χρέωση Ισχύος (Μοναδιαία Πάγια Χρέωση) (€/kVA* ΣΙ/έτος)

3)τα extra που δεν τα καταλαβαινω

4)παγεια τελη

μας κανουνε: 0.0964€/kwh + 0,00541€/kwh + 0,00046€/kwh + 0,0203€/kwh + 0,006699€/kwh=0.129269€/kwh (αν και δεν ειναι τοσο ξεκαθαρες οι χρεωσεις και υπαρχουνε και αλλα στο λογαριασμο)

 

διαφορα στο μηνιαιο λογαριασμο θα βλεπατε 4.824kwh * 0.129269€/kwh = 0.623 ευρω LOL

 

*αυτα χοντρα-χοντρα χωρις να ληφθει υποψην καποιο psu efficiency curve, μετρηση απο τον τοιχο, χωρις load σε καρτα γραφικων και οπως ειπα παραπανω χωρις εξτρα χρεωσεις που δεν βγαζω ακρη

 

συμπερασμα, και τα 8πλασια να ειναι παλι δεν ξεπερνανε τα 5 ευρω

 

διορθωθηκε

 

 

 

Στο παραπάνω αν βάλεις και την διαφορά επεξεργαστικής ισχύος σε load ιδανικής χρησιμοποίησης του CPU (-10%) για 8350 ... πιάνεις τα  0,50€  κάπου εκεί ...

 

Εδώ να θυμήσω πως ένα μέσo τροφοδοτικό έχει απώλειες 20% περίπου σε σχέση με αυτό που ζητάει κάθε στιγμή του σύστημα !!!

 

Λογικά σε ένα σύστημα το οποίο το LOAD είναι υψηλότερο οι απώλειες από το τροφοδοτικό είναι και μεγαλύτερες , ΌΧΙ ΠΟΣΟΣΤΙΑΊΑ , αλλά σε απόλυτες τιμές !

Αρα μέρος αυτού που βλέπεις (στην διαφορά) έρχεται και από το τροφοδοτικό !!! :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού ρε φίλε δεν κατάλαβες τι έγραψα γιατί δεν ρωτάς να μάθεις ? Κακό δεν είναι ..... :-D

Aφού κάποιοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλαβουν, γιατί επιμένετε???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δεχθώ τα 5 ευρώ τον μήνα ώστε να μην κουράσω με τους δικούς μου υπολογισμούς γιατί 1000Kw καίει ένα σχεδόν ακατοίκητο σπίτι και οι χρεώσεις είναι κλιμακωτές..

έχουμε και λέμε 5ευρωx12μηνες = 60ευρω ενας υπολογιστής με 8350 + 7970 χρειάζεται 100W τουλάχιστον ισχυρότερο τροφοδοτικό + την διαφορά αγοράς + την διαφορά ψήκτρας γιατί κανείς δεν θέλει έναν βροντοσαυρο στο κουτί του και την πετάς την πρώτη κιόλας μέρα συνολικά και σε βάθος ενος χρόνου έχεις δώσει +60+25+25 (οικονομικά τα βάζω) 110 ευρώ παραπάνω απ'οτι αν είχες τον Intel και με σαφώς καλύτερες επιδόσεις.Επειδή είμαι καλός άνθρωπος δεν βάζω κ την διαφορά της μεταπώλησης αν και όταν υπάρξει ζήτηση.

Αυτό λοιπόν μερικοί το ονομάζουν VFM .. εγώ νομίζω ότι είναι ελαφριά σκέψη.. κάτι σαν τις μανάδες μας που πλήρωναν σε 158 δόσεις ένα κλιματιστικό.

Από την άλλη έχει ο καθένας μας φυσικά κάθε δικαίωμα να λέει ότι εγώ αυτό γουστάρω αυτό κάνω .. αλλά όχι ουσία να παραπληροφορεί,και να γράφει ότι ο ιδανικός επεξεργαστής για κάθε χρήση και η ιδανική κάρτα για κάθε χρήση και για όλα τα γούστα είναι η "Φτηνή' εταιρία AMD..

...αλλά όλα αυτά είναι εύκολο να τα διαπιστώσει κανείς γιατί ακόμα και τώρα που η EVGA και είναι από όλους αποδεκτό το απόλυτο VFM στην σειρα 7xx αντί να γίνεται πρόταση υπέρ του υποψηφίου αγοραστή (και ας αποφασίσει αυτός τι θα πράξει) αρχίζει η άλλη παραπληροφόρηση ότι και καλά είναι κατάστημα εξωτερικού (ενώ είναι Ευρωπαϊκό για όλη την Ευρώπη κ μάλιστα χωρίς αγκυλώσεις στα RMAs) στην ουσία για να δικαιολογήσουν την δική τους επιλογή αγοράς και όχι να υποστηρίξουν τον νέο αγοραστή.

Γι'αυτο φωνάζω και γίνομαι μερικές φορές και γραφικός (το καταλαβαίνω) ότι πάρτε ναι μεν προτάσεις αγοράς και σύνθεσης αλλά χτίστε δική σας άποψη (με διάβασμα κ γνώση) άσχετα με το τι λέει ο καθένας μας,και τελικά αγοράστε αυτό που εσάς θα σας κάνει πιο χαρούμενους όπως και να λέγεται η κατασκευάστρια απλά να ξέρετε το γιατί.Όποιος το κατάφερε αυτό και δεν είναι λίγοι και εδώ μέσα έχει έναν αξιοπρεπή υπολογιστή που πάνω απ'ολα λειτουργεί χωρίς να τον προβληματίζει και τον υπηρετεί χωρίς να αλλάζουν οι ρόλοι κάθε τόσο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισουμε κατι?αυτο παει προς τα παιδια που υποστηριζουν φανατικα intel.

να σας ρωτησω.ισχυει το marketing και ολα αυτα που εχουν περασει στον κοσμο οτι οι amd καιγονται,εχουν προβλημα oi drivers των καρτων γραφικων και οτι γενικοτερα ενα συστημα με amd δεν ειναι αξιοπιστο?

οταν θα λαβω απαντησεις θα μπορεσω να το συνεχισω με edit αυτο το ποστ.

 

τωρα γι'αυτους που υποστηριζουν amd.

ισχυει οτι οι intel εχουν δυνατοτερους πυρηνες και οτι ειναι πιο ακριβοι,καινε λιγοτερο και οτι γενικοτερα εχουν παραπανω επιδοσεις σε σχεση με τους amd?

 

θελω απλες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισουμε κατι?αυτο παει προς τα παιδια που υποστηριζουν φανατικα intel.

να σας ρωτησω.ισχυει το marketing και ολα αυτα που εχουν περασει στον κοσμο οτι οι amd καιγονται,εχουν προβλημα oi drivers των καρτων γραφικων και οτι γενικοτερα ενα συστημα με amd δεν ειναι αξιοπιστο?

οταν θα λαβω απαντησεις θα μπορεσω να το συνεχισω με edit αυτο το ποστ.

 

Κανένας δεν μπορεί να σου προσάψει τίποτα αν δεν δώσεις εσύ το δικαίωμα,αυτές είναι παλιές αμαρτίες της AMD σήμερα δεν ισχύουν γιατί έχει κάνει πολλά βήματα θετικά μπροστά. συγχρόνως έχει ανεβάσει και ανάλογα τις τιμές της από τοτε.

Αν όμως το βάλουμε συγκριτικά,ακόμα και σήμερα ακόμα και στο επίπεδο drivers η Intel παραμένει μπροστά έστω και με πολύ μικρότερο ποσοστό από τότε στην λέξη απροβλημάτιστο.αυτό έχει να κάνει και με τις μνήμες και τα ανάλογα chipsets.

Απάντησα γιατί θεωρείται ότι υποστηρίζω τους Intel,αντιθέτως οι Intel ειναι επιλογή μου και πρόταση μου γιατι εγω τους χρησιμοποιώ για συγκεκριμένους λόγους και γιατι 2 φορές που δοκίμασα τους Amd στο παρελθόν προδόθηκα.. το παρελθόν ειναι πάνω απο 10 χρόνια πριν..

Αντιθέτως με τις AmD κάρτες γραφικών τα τελευταία 4 χρόνια τα πήγα μια χαρά. και ήταν 5770/6850/6870.

 

τωρα γι'αυτους που υποστηριζουν amd.

ισχυει οτι οι intel εχουν δυνατοτερους πυρηνες και οτι ειναι πιο ακριβοι,καινε λιγοτερο και οτι γενικοτερα εχουν παραπανω επιδοσεις σε σχεση με τους amd?

 

θελω απλες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κανένας δεν μπορεί να σου προσάψει τίποτα αν δεν δώσεις εσύ το δικαίωμα,αυτές είναι παλιές αμαρτίες της AMD σήμερα δεν ισχύουν γιατί έχει κάνει πολλά βήματα θετικά μπροστά. συγχρόνως έχει ανεβάσει και ανάλογα τις τιμές της από τοτε.

Αν όμως το βάλουμε συγκριτικά,ακόμα και σήμερα ακόμα και στο επίπεδο drivers η Intel παραμένει μπροστά έστω και με πολύ μικρότερο ποσοστό από τότε στην λέξη απροβλημάτιστο.αυτό έχει να κάνει και με τις μνήμες και τα ανάλογα chipsets.

Απάντησα γιατί θεωρείται ότι υποστηρίζω τους Intel,αντιθέτως οι Intel ειναι επιλογή μου και πρόταση μου γιατι εγω τους χρησιμοποιώ για συγκεκριμένους λόγους και γιατι 2 φορές που δοκίμασα τους Amd στο παρελθόν προδόθηκα.. το παρελθόν ειναι πάνω απο 10 χρόνια πριν..

Αντιθέτως με τις AmD κάρτες γραφικών τα τελευταία 4 χρόνια τα πήγα μια χαρά. και ήταν 5770/6850/6870.

 

Παλιες αμαρτιες της AMD?αντιθετως τα ιδια και χειροτερα μπορεις αν πεις για την Intel για το θεμα των θερμοκρασιων και τα σχετικα.δεν ειδα κανεναν να θετει ζητημα αξιοπιστιας ομως.

Τις τιμες ανεκαθεν οταν εβλεπε οτι μπορουσε να τις ανεβασει,το εκανε.λογικο.δεν ειναι η καημενουλα εταιρια που δουλευει για την ψυχη της μανας της.

2 φορες που δοκιμασες amd προδοθηκες?τι εννοεις?λαθος αγορα σε κατι που ηθελες να κανεις και δεν μπορουσες?

Τεσπα,εχει ξεφυγει πολυ το θεμα και η μη αντικειμενικη υποστηριξη καποιας εταιριας.

αυτες την δουλεια τους κανουν,εμεις ημαστε τα προβατα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ πιο πιθανό κάποια εφαρμογή να απαιτεί 1-2 δυνατούς πυρήνες για να τρέξει άψογα παρά 8 (έστω "αδυναμους").Δε ξέρω τι ισχύει σε άλλους τομείς αλλά στους εξομοιωτές που έχω κοιτάξει λίγο (πχ dolphin), ένας i5 είναι must αν θες να τρέχεις τα πάντα άψογα.Μαλιστα για κάποια παιχνίδια προτείνουν overclocking (αν βρω το link θα κανω edit).Εκεί οι FX δε πανε καθόλου καλά.

 

Πιθανόν η κατάσταση να βελτιωθεί στο μέλλον για τους AMD αλλά μιας και δε μιλάμε για κάποια επαγγελματική δουλειά, δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχει το ενδιαφέρον.

 

Αυτός ήταν ένας απο τους σημαντικούς λόγους που απέριψα την AMD για το σύστημα που φτιάχνω.Επειδή δε ξέρω τι μπορεί να τρέξω σε αυτό, θεώρησα οτι οι AMD μπορεί κάπου, κάποια στιγμή, να μη με κάλυψουν.Ίσως λάθος μου και να μην ισχύει κάτι παρόμοιο με τους εξωμοιωτές κάπου αλλού, αλλά δε θέλησα να το ρισκάρω.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι όποιον και απο τους 2 επεξεργαστές να διαλέξεις πιθανότατα θα είσαι ΟΚ.Σίγουρα όμως θα είσαι μια χαρά με τον i5.Απο την άλλη αν η δουλειά που κάνεις εκμεταλεύεται πάνω απο 4 πυρηνες, ο 8320 είναι πολύ καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε ένα χρόνο δε βγαίνει αξιοσημείωτη διαφορά στο ρεύμα μεταξύ παρόμοιων συστημάτων amd-intel.Τέτοιες συσκευές και watt δε μπορούν να κάνουν τη διαφορά.Ούτε αν έχει κανείς πιο ενεργοβόρα 760 αντί της 7950 θα δει , ούτε κάτι αντίστοιχο με παρόμοιες κάρτες.Ψύκτρα θες και για τις δύο πλατφόρμες ειδικά τέτοια εποχή και αφού και ο haswell ανεβάζει θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάλε μια σύνθεση όπως την θες, άφησε έξω CPU/ MOBO/ GPU και από εκεί ξεκίνα να βλέπεις τι χωράει καλύτερα .

 

Επίσης πέρα από το CPU και τις μητρικές κοίταξε σε SSD !

 

Εγω παλι θα ελεγα να κανει το αντιθετο!

 

 

 

Τάκη, η am3 πλατφόρμα είχε περισότερα lanes γιατί πολύ απλά η επικοινωνία gpu-cpu γινόταν μέσω chipset. Σε αντίθεση με ι5/ι7 πρώτης γενιάς που είχαν on chip controller και η επικοινωνία γινόταν πολύ πιο γρήγορα. 

Στο θέμα usb3 στις 1156 συμφωνώ, αλλά θα μπορούσε να θεωρηθεί κάλλιστα "παιδική αρρώστια" ,όπως λόγου χάρη το rcq conflict που προκαλούσε το usb 1.0 στις πρώτες μητρικές που το υποστήριζαν. Αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, μετά το bug των 1150, φαίνεται οτι στην intel δεν τα πάνε καλά με το usb3 γενικά. Οπότε στην λίστα του f1vettel, προσθέτω κάτι ακόμα.."αν θες usb3, πήγαινε amd"   :-D 

.

 

Σε ποιο bug αναφερεσαι;

 

 

 

30 περιπου ευρω παραπανω δινεις για εναν επεξεργαστη amd 8350 το χρονο. Πολλα τα λεφτα!

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δεχθώ τα 5 ευρώ τον μήνα ώστε να μην κουράσω με τους δικούς μου υπολογισμούς γιατί 1000Kw καίει ένα σχεδόν ακατοίκητο σπίτι και οι χρεώσεις είναι κλιμακωτές..

 

 

0,5€ μήνα = πενήντα λεπτά !!!!

 

5€ το χρόνο ....

 

Εγω παλι θα ελεγα να κανει το αντιθετο!

 

 

 

 

Σε ποιο bug αναφερεσαι;

 

 

 

30 περιπου ευρω παραπανω δινεις για εναν επεξεργαστη amd 8350 το χρονο. Πολλα τα λεφτα!

 

5€ το ΧΡΟΝΟ .....

 

Καλά ούτε να διαβάζετε δεν ξέρετε ?

 

Και αυτά είναι και πολλά , αν βάλεις πως κάτι τέτοιο θα γίνεται αν το δουλεύεις κάθε μέρα χωρίς σταματημό = πολλές ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

διαφορά στο μηνιαιο λογαριασμό θα βλέπατε 4.824kwh * 0.129269€/kwh = 0.623 ευρω LOL

 

Πάλι στρογγυλοποίηση προς τα κάτω σε μια δική σου λογική υπολογισμών κάνεις ? το 24/7 που γράφουν εκατοντάδες εδω μέσα ούτε το αγγίξαμε πάλι ε ?  Για την κλιμακωτή χρέωση ούτε κουβέντα ?

Για εναν χρόνο + ολες οι συνθέσεις για όποιον σκοπό και χρήση η AMD ούτε κουβέντα ?

Έχουμε καταλάβει πολύ καλά τι διαβάζουμε τοοοοοοοσο καιρό γι'αυτο και αρχίσαμε να φωνάζουμε μπας κ την γλυτώσει κανένας Χριστιανός..

Οι υπόλοιποι κ καταλάβαμε και ξέρουμε.. Ευτυχώς.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παιχνιδια αποδιδουν καλητερα οι επεξεργαστες της Ιντελ αυτο ειναι δεδομενο. Απο μενα παρε τον 4670Κ. 

 

Και εγω περσυ ημουν στο δηλυμα 2500Κ η 8120 για gaming. Διαλεξα τον 8120 και φετος αλλαζω πλατφορμα γιατι δεν με ικανοποιει.

 

Παρε τον 4670Κ χωρις 2η σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...