Προς το περιεχόμενο

FX 8350 vs i5 4670k


n3rdworx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Starcraft 2: Heart of the Swarm. 

 

Απλα δεν τραβαει αυτο το cpu για το συγκεκριμενο παιχνιδι (οχι οτι δεν το παιζει , μην παρεξηγηθω αλλα δεν το παιζει οπως θα ηθελα)

 

Μια αναζητηση στο ιντερνετ για το πως συμπεριφεροντε τα cpu της ιντελ και της ΑMD σε αυτο το παιχνιδι θα κανει τους παντες να καταλαβουν τι λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

0,5€ μήνα = πενήντα λεπτά !!!!

 

5€ το χρόνο ....

 

 

5€ το ΧΡΟΝΟ .....

 

Καλά ούτε να διαβάζετε δεν ξέρετε ?

 

Και αυτά είναι και πολλά , αν βάλεις πως κάτι τέτοιο θα γίνεται αν το δουλεύεις κάθε μέρα χωρίς σταματημό = πολλές ώρες

5 ευρω το χρονο δεν ειναι σε καμια περιπτωση φιλε μου.. Ειδικα εαν ο υπολογιστης ειναι ολη την ημερα ανοικτος. Υπολογισε πανω απο 100 ευρω το χρονο για ολοκληρο το συστημα. Ισως και παραπανω. Τι νομιζεις οτι ειναι η ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ευρω το χρονο δεν ειναι σε καμια περιπτωση φιλε μου.. Ειδικα εαν ο υπολογιστης ειναι ολη την ημερα ανοικτος. Υπολογισε πανω απο 100 ευρω το χρονο για ολοκληρο το συστημα. Ισως και παραπανω. Τι νομιζεις οτι ειναι η ΔΕΗ;

 

Ο @adtakhs εννοεί ότι 5 ευρώ τον χρόνο θα είναι το κόστος της πιπίλας "ΜΑ ΚΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο AMD". Το περιγράφει πολύ αναλυτικά στο post #91

Και θα έλεγα ότι είναι λάθος τα νούμερα που έχει βάλει, καθώς ο δικός μου 4πύρηνος Α10 5800Κ, σε απλό browsing (5-6 tabs), όλα τα utils της motherboard + steam/skype ανοιχτά, δε φτάνει πάνω από 8-9% load (ο adtakhs έβαλε 25%).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5€ το ΧΡΟΝΟ .....

 

Καλά ούτε να διαβάζετε δεν ξέρετε ?

 

Και αυτά είναι και πολλά , αν βάλεις πως κάτι τέτοιο θα γίνεται αν το δουλεύεις κάθε μέρα χωρίς σταματημό = πολλές ώρες

 

Αν κατάλαβα καλά απο τους υπολογισμούς, 5 ευρω είναι η διαφορά ανάμεσα σε stock και oc του συγκεκριμένου επεξεργαστή (3770k) και οχι του 4670 με τον 8350.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισουμε κατι?αυτο παει προς τα παιδια που υποστηριζουν φανατικα intel.

να σας ρωτησω.ισχυει το marketing και ολα αυτα που εχουν περασει στον κοσμο οτι οι amd καιγονται,εχουν προβλημα oi drivers των καρτων γραφικων και οτι γενικοτερα ενα συστημα με amd δεν ειναι αξιοπιστο?

οταν θα λαβω απαντησεις θα μπορεσω να το συνεχισω με edit αυτο το ποστ.

 

τωρα γι'αυτους που υποστηριζουν amd.

ισχυει οτι οι intel εχουν δυνατοτερους πυρηνες και οτι ειναι πιο ακριβοι,καινε λιγοτερο και οτι γενικοτερα εχουν παραπανω επιδοσεις σε σχεση με τους amd?

 

θελω απλες απαντησεις.

 

Εξαρτάται τι εννοούμε marketing. Υπάρχει μια διάχυτη αίσθηση στο κόσμο οτι οι Amd επεξεργαστές δεν είναι καλοί. Πρόσφατα πρότεινα ένα οικονομικό σύστημα που ήθελε ένας τύπος και με το που είδε Amd επεξεργαστή ρώτησε αν υπάρχει κάτι σε Intel. Κατά κάποιο τρόπο έτσι επέλεξα κι εγώ τον επεξεργαστή μου. Δεν είχα δει πουθενά διαφήμιση της Intel στο δρόμο, στην τηλεόραση ή σε κάποιο κατάστημα. Είχα μείνει ευχαριστημένος από τον Core Duo 6400 που είχα και ήθελα διακαώς I-7. Δεν το πολυσκέφτηκα, τον αγόρασα επειδή είχα τα λεφτά και δεν ήθελα να αναρωτιέμαι αν κάνει για παιχνίδι ή αν θα αντέξει κάποια καρτα γραφικών στο μέλλον, αν καταναλώνει περισσότερο ή λιγότερο ή αν κάνει καλύτερα κάποια λειτουργία και μπλά μπλά. Shut up and take my money. Ούτε review στο διαδίκτυο δεν κοίταξα. Είχα γράψει και ένα ποστ εδώ στο Insomnia για το αν υπάρχει κάτι τραγικά λάθος στη συνολική αναβάθμιση που ήθελα να κάνω και αυτό ήταν. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και χαλάλι τα λεφτά του.

 

Κάρτες γραφικών μόνο Ati είχα και έχω αλλά όχι για λόγους fanboyσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι εννοούμε marketing. Υπάρχει μια διάχυτη αίσθηση στο κόσμο οτι οι Amd επεξεργαστές δεν είναι καλοί. Πρόσφατα πρότεινα ένα οικονομικό σύστημα που ήθελε ένας τύπος και με το που είδε Amd επεξεργαστή ρώτησε αν υπάρχει κάτι σε Intel. Κατά κάποιο τρόπο έτσι επέλεξα κι εγώ τον επεξεργαστή μου. Δεν είχα δει πουθενά διαφήμιση της Intel στο δρόμο, στην τηλεόραση ή σε κάποιο κατάστημα. Είχα μείνει ευχαριστημένος από τον Core Duo 6400 που είχα και ήθελα διακαώς I-7. Δεν το πολυσκέφτηκα, τον αγόρασα επειδή είχα τα λεφτά και δεν ήθελα να αναρωτιέμαι αν κάνει για παιχνίδι ή αν θα αντέξει κάποια καρτα γραφικών στο μέλλον, αν καταναλώνει περισσότερο ή λιγότερο ή αν κάνει καλύτερα κάποια λειτουργία και μπλά μπλά. Shut up and take my money. Ούτε review στο διαδίκτυο δεν κοίταξα. Είχα γράψει και ένα ποστ εδώ στο Insomnia για το αν υπάρχει κάτι τραγικά λάθος στη συνολική αναβάθμιση που ήθελα να κάνω και αυτό ήταν. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και χαλάλι τα λεφτά του.

 

Κάρτες γραφικών μόνο Ati είχα και έχω αλλά όχι για λόγους fanboyσμου.

 

 

Μα το θέμα δε γίνεται για σένα και για όσους έχουν μια οικονομική ευχέρεια και μπορούν να πάνε σε Intel κυριολεκτικά με κλειστά μάτια. Όπως λες δεν είδες ούτε reviews ούτε τίποτα. Να σου πω την αλήθεια και εμένα άμα μου έλεγαν ότι θα έχω τζάμπα επεξεργαστές, φέτος θα έπαιρνα Intel. Από του χρόνου και του παραχρόνου (που υποτίθεται θα κάνουν το ξεπέταγμα οι AMD) βλέπουμε.

 

Το θέμα είναι για τα άτομα που θα βγάλουν το budget από το υστέρημα τους και κοιτάν ένα προς ένα τα υπέρ και τα κατά της κάθε εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά απο τους υπολογισμούς, 5 ευρω είναι η διαφορά ανάμεσα σε stock και oc του συγκεκριμένου επεξεργαστή (3770k) και οχι του 4670 με τον 8350.

 

 

Όλοι οι επεξεργαστές είτε AMD είτε INTEL (FX, I5, I7) σε IDLE κατάσταση καίνε σχεδόν το ίδιο !!!

 

Οι AMD αρχικά έκαιγαν περίπου 10watt παραπάνω αλλά με ανανέωση του CPU AGESA CODE στο bios των μητρικών η κατανάλωση έπεσε ... Τώρα 3-4 watt είναι δεν είναι διαφορά.

 

Η διαφορά είναι σε FULL LOAD καταστάσεις !

 

Αυτό που θέλω να δείτε στην δική σας ζωή είναι ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ και σε ΠΟΙΕΣ στιγμές οι επεξεργαστές σας δουλεύουν στο 100% και πόση ώρα δουλεύουν  σε IDLE ή μερικό LOAD !

 

Αυτό το 25% το οποίο είναι και πολύ , σιγά μην δουλεύουν το 25% του χρονου που το έχετε ανοικτό το pc  στο 100% τον επεξεργαστή... δίνει κατανάλωση 5€ παραπάνω στον 8350 !!!

 

Θυμίστε μου πόσο έχει ένα πακέτο τσιγάρα μόνο .... και μετά σκεφτείτε αν όλη αυτή η συζήτηση έχει νόημα ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το βασικότερο πρόβλημα με την κατανάλωση ανάγεται τελικά στο ότι χρειάζεσαι καλύτερα περιφερειακά (PSU και motherboard) για να στηρίξουν τις ανάγκες του επεξεργαστή σε ρεύμα;

 

Δεν ξέρω ποιο θεωρείται πιο αξιόπιστο από τα παρακάτω, αλλά δείχνουν αρκετή απόκλιση σε idle του FX 8350 σε σχέση με τον 3570Κ -o 4670K είναι λίγο πιο efficient.

 

2W υπέρ του FX: http://www.bit-tech.net/hardware/2012/11/06/amd-fx-8350-review/7

20W υπέρ του 3570K: http://techreport.com/review/23750/amd-fx-8350-processor-reviewed/4

 

Το κακό είναι, ότι overclocked ο FX ανεβάζει πολύ την idle κατανάλωση. Το δικό μου PC πάντως να φτάνει άνετα τις 14+ ώρες τη μέρα ανοιχτό, την περισσότερη ώρα με μικρό load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτή είναι κ η κεντρική ιδέα όλων των AMDs οπαδών.. "κανένα νόημα" ..

Υπάρχει όμως προφανώς και ευτυχώς μια παγκόσμια αγορά που έχει βρει το νόημα της..

Με την ίδια λογικη κανένα νόημα να παρεις μια κάρτα των 400ων ευρω,

κανένα νοημα να πάρεις Mac αφου υπάρχει το hackint0sh κανένα νόημα να σερφαρεις από κινητό

κανένα νόημα να μαγειρεύει κάποιος αφού υπάρχουν τα Goodys κ τα σουβλάκια..

Κανενα νόημα κάποιος που θέλει να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό και οχι να μάθει να λύνει και να δένει έναν υπολογιστή σε 7'

Κανένα απολύτως νόημα να αγοράσει κανείς Intel .. ολοι AMDs για καθε χρήση κ γούστο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το βασικότερο πρόβλημα με την κατανάλωση ανάγεται τελικά στο ότι χρειάζεσαι καλύτερα περιφερειακά (PSU και motherboard) για να στηρίξουν τις ανάγκες του επεξεργαστή σε ρεύμα;

 

Δεν ξέρω ποιο θεωρείται πιο αξιόπιστο από τα παρακάτω, αλλά δείχνουν αρκετή απόκλιση σε idle του FX 8350 σε σχέση με τον 3570Κ -o 4670K είναι λίγο πιο efficient.

 

2W υπέρ του FX: http://www.bit-tech.net/hardware/2012/11/06/amd-fx-8350-review/7

20W υπέρ του 3570K: http://techreport.com/review/23750/amd-fx-8350-processor-reviewed/4

 

Το κακό είναι, ότι overclocked ο FX ανεβάζει πολύ την idle κατανάλωση. Το δικό μου PC πάντως να φτάνει άνετα τις 14+ ώρες τη μέρα ανοιχτό, την περισσότερη ώρα με μικρό load.

 

 

Ναι τα συγκριτικα λενε το καθε ενα τα δικα του.

 

Εγω σου λεω τι εχω δει με μετρητη απο πριζα με δικες μου μετρησεις .

 

 

Ο I5 overclock νομιζεις πως δεν ανεβαζει την καταναλωση?

 

Αν τον FX τον κάνεις overclock με offset και με Qool n Quiet ενεργό, δεν ανεβαίνεις σε IDLE αισθητά .

 

Αυτοί στα reviews κλείνουν τα συστήματα διαχείρισης ενέργειας , πράγμα που εγώ δεν έκανα ούτε στους PHENOM ...

 

Μητρική που να μπορείς να υποστηρίξει σωστότατα τον FX βρίσκεις με 82€ :-D

 

EDIT : Στο ίδιο συγκριτικό έχουν τον 8150 που κατανάλωνε πολύ παραπάνω στα 4,8Ghz να καίει 120watt. ...

Αυτό στον 8150 γίνεται μόνο με το Cool n Quiet ενεργό, πράγμα που σίγουρα έχουν κλείσει στον 8350 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτή είναι κ η κεντρική ιδέα όλων των AMDs οπαδών.. "κανένα νόημα" ..

Υπάρχει όμως προφανώς και ευτυχώς μια παγκόσμια αγορά που έχει βρει το νόημα της..

Με την ίδια λογικη κανένα νόημα να παρεις μια κάρτα των 400ων ευρω,

κανένα νοημα να πάρεις Mac αφου υπάρχει το hackint0sh κανένα νόημα να σερφαρεις από κινητό

κανένα νόημα να μαγειρεύει κάποιος αφού υπάρχουν τα Goodys κ τα σουβλάκια..

Κανενα νόημα κάποιος που θέλει να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό και οχι να μάθει να λύνει και να δένει έναν υπολογιστή σε 7'

Κανένα απολύτως νόημα να αγοράσει κανείς Intel .. ολοι AMDs για καθε χρήση κ γούστο !!

φιλος εχει υπολογηστη με ι5 760 εγω τον 1090Τ ξερεις οτι περα απο τα τεστ που κανουμε δεν υπαρχη η παραμικρη διαφορα?προσπαθεις να πείσεις για καποιο πραγμα το οποιο δεν παιζι.ναι στους ιντελ οταν θελεις να κανεις ποιο συγκεκριμενη χρηση που  δεν σε καλυπτουν οι amd.περαν αυτου δεν βλεπω λογο να μην παει καποιος σε amd αν δεν θελει να ξωδεψει πολλα λεφτα για να κανει ενα pc για παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι επεξεργαστές είτε AMD είτε INTEL (FX, I5, I7) σε IDLE κατάσταση καίνε σχεδόν το ίδιο !!!

 

Οι AMD αρχικά έκαιγαν περίπου 10watt παραπάνω αλλά με ανανέωση του CPU AGESA CODE στο bios των μητρικών η κατανάλωση έπεσε ... Τώρα 3-4 watt είναι δεν είναι διαφορά.

 

Η διαφορά είναι σε FULL LOAD καταστάσεις !

 

Αυτό που θέλω να δείτε στην δική σας ζωή είναι ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ και σε ΠΟΙΕΣ στιγμές οι επεξεργαστές σας δουλεύουν στο 100% και πόση ώρα δουλεύουν  σε IDLE ή μερικό LOAD !

 

Αυτό το 25% το οποίο είναι και πολύ , σιγά μην δουλεύουν το 25% του χρονου που το έχετε ανοικτό το pc  στο 100% τον επεξεργαστή... δίνει κατανάλωση 5€ παραπάνω στον 8350 !!!

 

Θυμίστε μου πόσο έχει ένα πακέτο τσιγάρα μόνο .... και μετά σκεφτείτε αν όλη αυτή η συζήτηση έχει νόημα ...

 

Συμφωνώ η διαφορά στο λογαριασμό για το μέσω χρήστη μπορεί να είναι γύρω στα 5 ευρώ το χρόνο, απλά ήθελα να πω οτι στο quote που έκανες δε υπολογίζει τη διαφορά ανάμεσα σε amd και intel cpus όπως φαίνεται με πρώτη ματιά αλλά τη διαφορά της κατανάλωσης ανάμεσα σε oc και stock κατάσταση του 3770k.

 

For the record πάντως, αν θεωρήσουμε οτι ένας χρήστης τρέχει σε full load 24/7 και τους 2 επεξεργαστές η διαφορά πρέπει χτυπάει σεβαστά ποσα το χρόνο (150+ ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος εχει υπολογηστη με ι5 760 εγω τον 1090Τ ξερεις οτι περα απο τα τεστ που κανουμε δεν υπαρχη η παραμικρη διαφορα?προσπαθεις να πείσεις για καποιο πραγμα το οποιο δεν παιζι.ναι στους ιντελ οταν θελεις να κανεις ποιο συγκεκριμενη χρηση που  δεν σε καλυπτουν οι amd.περαν αυτου δεν βλεπω λογο να μην παει καποιος σε amd αν δεν θελει να ξωδεψει πολλα λεφτα για να κανει ενα pc για παιχνιδια.

Ούτε εγώ το εχω γράψει πιο πανω αλλά δεν το διάβασες.. Όταν όμως βλέπατε και συνεχίζετε να βλέπετε όλες οι υλοποιήσεις κ προτάσεις για όλα τα γούστα τα βαλάντια και τις χρήσεις να είναι AMDs δεν αντέδρασε κανένας σας .. κάνατε και suport.. εκει είναι κ η διαφορά ενος οπαδού κ ενος μη οπαδού,αλλα δυστυχώς οταν εχεις να κάνεις με βαμμένους πρέπει να κατέβεις επίπεδο.. τωρα για το καμια διαφορά που λες πιο πάνω.( η λογική κανένα νόημα που έγραψα πριν ) ελέγχεται,επίτρεψε μου να εμπιστεύομαι αυτούς.. > http://www.anandtech.com/bench/product/191?vs=146

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...