Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταια φορα που ειχα επικοινωνησει με πανεπιστήμιο για να τσεκαρουν τι εχει περαστει ηλεκτρονικα στο φακελο μου, μου ειχαν απαντησει

"I do not see any applications before the central admission assess that. I only receive applications that are assessed to be complete and qualified. "

 

Βεβαια, τοτε ημουν unqualified.

Αλλα απο την αλλη εχουμε πει οτι το qualified αφορα, και λογικο ειναι, συγκεκριμενο course/master.

Προηγουμενως, προσπαθωντας να αναλυσω και τις πληροφοριες που μας εδωσε ο rg550, ειχα πει οτι 'ναι μεν μπορει το qualified να αφορα ενα course/master, αλλα αν και απο universityadmissions δεν ειναι Ok τα χαρτια, υποθετω οτι καθε πανεπιστημιο δεν θα εξεταζε καν την αιτηση σου.'

 

Ο rg550 αν καταλαβα καλα, υποστηριξε τη θεση οτι το universityadmissions απλα παιζει ρολο μεσαζοντα και τιποτε αλλο.

 

Αν ομως ηταν ετσι, αλλη απαντηση επρεπε να μου δωσει εμενα το πανεπιστημιο που επικοινωνησα για να μου πει τι εχει περαστει απο τα χαρτια μου.

Η απαντηση δειχνει, οτι τη δεδομενη στιγμη τουλαχιστον (ημουν unqualified τοτε για ενα course που ειχα κανει αιτηση), το εν λογω πανεπίστημιο δεν 'εβλεπε'/δεν ειχε προσβαση να δει τι ειναι στο ονομα μου.

Εκτος αν επεσα σε ασχετο ατομο και βαρεθηκε να κοιταξει.

 

Τελικα, αν ειμαι qualified για course σε ενα πανεπιστημιο, μπορω απο καποιο αλλο πανεπιστημιο στο οποιο ενδιαφερομαι για μελλοντικο master, να ζητησω να μου πει τι χαρτια καταχωρηθηκαν για μενα;

Ή θα εισπραξω απάντηση του τυπου 'δεν βλεπουμε τιποτε';

 

Καθε πανεπιστημιο βλεπει τον φακελο μου, ΜΟΝΟ αν εχω αιτηθει στο ιδιο πανεπιστημιο για course/master?

Για να δει και καποιο αλλο πανεπιστημιο τον φακελο μου, πρεπει απαραιτητως προηγουμενως να εχω αιτηθει καποιο course/master σε αυτους; Αλλιως γι'αυτους ειμαι 'αορατος';

 

Γνωριζει κανεις τι γινεται με τα ανωτερω;

Κατ'εμε εχει ιδιαιτερη σημασια να γνωριζουμε, αν μπορουμε να γνωριζουμε, το πως κινειται το 'συστημα', δηλαδη τι 'βλεπουν', σε τι εχουν προσβαση, ποτε και ποιοι εχουν προσβαση κλπ.

Ετσι, μπορουμε στοχευμενα να επικοινωνουμε με τους σωστους εκπροσωπους, γνωριζοντας οντως να να προσδοκουμε, κι οχι να μην ξερουμε τι ζηταμε κι απο ποιον πρεπει να το ζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Για το δευτερο

Level of Education: Basic without academic experience

Οπότε εννοείται ας πούμε το απολυτήριο λυκείου και το αποδεικτικό Αγγλικών? Δυστυχώς εχω lower οπότε θα πρέπει να πάρω κανένα Toefl ή Ielts.

 

  

Για το 1ο

 

το "required meetings" δε σημαίνει απαραίτητα φυσική παρουσία (μπορεί να είναι μέσω net). Απλά χωρίς required meetings σημαίνει ότι κάνεις όποτε θες ότι θες (υπάρχουν και προθεσμίες εργασιών) αλλά δεν έχει "κάθε Τρίτη απόγευμα πρέπει να είναι online πχ"

 

Υπάρχει και "κατι σαν BSc" στο Uppsala (βασικά το Campus Gotland, πρωην Gotland Hogskola)

 

Δεν είναι πρόγραμμα ακριβώς ... δες εδώ

 

Δε θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση αντίστοιχο ενός engineering πτυχίου αλλά είναι μια επιλογή ακόμα.

 

Το ίδιο ίδρυμα έχει και αντίστοιχο "κανονικό" MSc σαν συνέχειά του.

Μάλιστα! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Οπότε λογικά θα μπορέσω να παρακολουθήσω αυτό το Bachelor εξ αποστάσεως. Αν τηρώ τις προυποθέσεις και με πάρουν φυσικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Οπότε λογικά θα μπορέσω να παρακολουθήσω αυτό το Bachelor εξ αποστάσεως. Αν τηρώ τις προυποθέσεις και με πάρουν φυσικά.

 

Ναι,

 

ξαναλέω, δεν είναι Engineering ... δηλαδή δε θα μάθεις αεροδυναμικές, μηχανικές κλπ

 

Περισσότερο προς ένα γενικότερο κύκλο μαθημάτων περί διαχείρησης έργων αιολικής θα το έλεγα .... και μάλλον γενικόλογο χωρίς ιδιαίτερο "hardcore" engineeringλίκι  ... ίσως στα ανώτερα μαθήματα έχεις την συνατότητα να μάθεις τα βασικά από ένα βασικό προγραμμα μελέτης αιολικών ... (δε ξέρω πως διαχειρίζονται τις άδειες σε αυτό)

 

Τον κύκλο απόμόνο του θα τον τοποθετουσα σε ένα επίπεδο μεταξύ ενός καλού ΙΕΚ (όπως θα μπορούσαν να είναι ... όχι όπως είναι τώρα) και ενός ΤΕΙ.

 

Βέβαια, συνεπικουρούμενο (πωωωωωωω τι είπα) από άλλα τόσα μαθήματα από άλλα ιδρύματα ... ως σύνολο θα μπορούσε να είναι ένα ενιδαφέρον BSc , σίγουρα εξίσου καλό αν όχι καλύτερο με ένα "αμφιβόλου ποιότητας" κολλέγιο στην Ελλάδα.

 

το να "βρεις" βέβαια άλλες 90 ECTS δεν είναι πάντα τόσο ευκολο ιδιαίτερα αν πρέπει να περιοριστείς σε Bachelor level freestanding courses (μπορείς να "μαζέψεις" και MSc level).

 

Μπορείς βέβαια να "μεταφέρεις" ECTS και από άλλες χώρες (πχ αν έχεις περάσει κάποια μαθήματα στο ΕΑΠ).

 

 

 

Το "καλό" (η κακό αν θες) από την άλλη είναι ότι έχει πολύ μικρο αριθμό αιτούμενων συμμετοχή.

 

πχ κάποιο elementary μάθημα είχε ίσως ~20 σπουδαστες, πολλοί απο άλλα ιδρύματα της Σουηδίας που το είχαν σαν "επιλεγόμενο" για "μεταφορά" στο δικό τους πρόγραμμα.

 

Αλλο όμως μπορει να έχει 4-5 συμμετέχοντες όλους κι όλους)

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι και το "κέντρο της προσοχής" του Uppsala (που απορρόφησε το πρώην Gotland Hogskola) αλλά από την άλλη αν έχεις αυτά που απαιτούνται για εισαγωγή θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να απορριφθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τα διατυπωσα με λιγο συνθετο τροπο στο post μου πιο πανω, οποτε ας το επαναδιατυπώσω απλούστερα μηπως και καποιος καταλάβει και έχει μια σχετική απάντηση:

Πανεπιστήμιο, στο οποίο ΔΕΝ εχεις κανει ακομη αίτηση, έχει πρόσβαση και μπορεί άραγε να δει τα χαρτιά σου;

Μπορω να στειλω mail σε ενα πανεπιστήμιο ‘ασχετο’, που δεν εχω ακομη καποια σχεση μαζι του (αιτηση κλπ), να το ρωτήσω -με την αιτιολογια οτι ενδιαφερομαι να πάρω master σε αυτους(αλλα θελω να ξερω τι εχουν περασει στο universityadmissions στο σύστημα, από ολη τη χαρτουρα που τους εστειλα), να τους ρωτησω λοιπον να μου πουν ποια χαρτιά μου βλεπουν καταχωρημένα στο σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τα διατυπωσα με λιγο συνθετο τροπο στο post μου πιο πανω, οποτε ας το επαναδιατυπώσω απλούστερα μηπως και καποιος καταλάβει και έχει μια σχετική απάντηση:

 

Πανεπιστήμιο, στο οποίο ΔΕΝ εχεις κανει ακομη αίτηση, έχει πρόσβαση και μπορεί άραγε να δει τα χαρτιά σου;

 

Μπορω να στειλω mail σε ενα πανεπιστήμιο ‘ασχετο’, που δεν εχω ακομη καποια σχεση μαζι του (αιτηση κλπ), να το ρωτήσω -με την αιτιολογια οτι ενδιαφερομαι να πάρω master σε αυτους(αλλα θελω να ξερω τι εχουν περασει στο universityadmissions στο σύστημα, από ολη τη χαρτουρα που τους εστειλα), να τους ρωτησω λοιπον να μου πουν ποια χαρτιά μου βλεπουν καταχωρημένα στο σύστημα;

 

Μυριζει προσωπικο-δεδομεν-ίλα πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τα διατυπωσα με λιγο συνθετο τροπο στο post μου πιο πανω, οποτε ας το επαναδιατυπώσω απλούστερα μηπως και καποιος καταλάβει και έχει μια σχετική απάντηση:

 

Πανεπιστήμιο, στο οποίο ΔΕΝ εχεις κανει ακομη αίτηση, έχει πρόσβαση και μπορεί άραγε να δει τα χαρτιά σου;

 

Μπορω να στειλω mail σε ενα πανεπιστήμιο ‘ασχετο’, που δεν εχω ακομη καποια σχεση μαζι του (αιτηση κλπ), να το ρωτήσω -με την αιτιολογια οτι ενδιαφερομαι να πάρω master σε αυτους(αλλα θελω να ξερω τι εχουν περασει στο universityadmissions στο σύστημα, από ολη τη χαρτουρα που τους εστειλα), να τους ρωτησω λοιπον να μου πουν ποια χαρτιά μου βλεπουν καταχωρημένα στο σύστημα;

 

Ουτε καν. Πως ειναι δυνατον να σου πει ενα πανεπιστημιο στο οποιο δεν εχεις κανει ακομα αιτηση, τι χαρτια βλεπει;

Σταματα να αγχωνεσαι τοσο με το ολο θεμα, ΟΤΙ χαρτια τους εστειλες, εχουν σκαναριστει και περαστει στο συστημα τους, ακομα και αυτα που ισως δεν χρειαζονται στην αιτηση. ΟΛΑ, δεν κανουν διαλογη. Οταν κανεις αιτηση καπου, τοτε τα στελνουν (και παλι ΟΛΑ) και μονο τοτε μπορει να τα δει το πανεπιστημιο...

 

+ οτι παιζει πολυ αυτο που ανεφερε ο DrLo απο πανω.

Σου ξαναλέω να μην αναλώνεσαι σε τέτοια διαδικαστικά, δεν κερδίζεις τίποτα, εκτος του να αγχώνεσαι...αδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις το Ladok, όλοι οσοι σπουδαζουν στη Σουηδία έχουν λογαριασμό εκει, καθώς το ladok είναι ο υπέυθυνος φορέας για την καταγραφή και διατήρηση των αρχείων με τις βαθμολογίες. Λογικά εαν έχεις περάσει σε κάποιο πρόγραμμα, θα μπορείς να συνδεθείς στο Ladok με τους ίδιους κωδικούς που σου έχουν δωθει.. Αλλά αν δεν ξέρεις Σουηδικά, τζάμπα κόπος.. μόνο ορισμένα σημεία της σελίδας είναι στα Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις το Ladok, όλοι οσοι σπουδαζουν στη Σουηδία έχουν λογαριασμό εκει, καθώς το ladok είναι ο υπέυθυνος φορέας για την καταγραφή και διατήρηση των αρχείων με τις βαθμολογίες. Λογικά εαν έχεις περάσει σε κάποιο πρόγραμμα, θα μπορείς να συνδεθείς στο Ladok με τους ίδιους κωδικούς που σου έχουν δωθει.. Αλλά αν δεν ξέρεις Σουηδικά, τζάμπα κόπος.. μόνο ορισμένα σημεία της σελίδας είναι στα Αγγλικά.

Ποιους κωδικούς απο όλους;

Επίσης

Δεν ξερω σουηδικα.

 

Halp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί .. τι σε κάνει να ανησυχείς?

Γιατι το dalarna στέλνει τα αποτελέσματα στο ladok...

Τουτεστιν, δεν ξερω αν εχω περάσει ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι το dalarna στέλνει τα αποτελέσματα στο ladok...

Τουτεστιν, δεν ξερω αν εχω περάσει ή οχι

 

Όλα τα αποτελέσματα πάνε εκεί.

 

Νομίζω τον ίδιο κωδικό με το account σου έχεις

 

ίσως αντί email βάζεις το personummer

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα αποτελέσματα πάνε εκεί.

 

Νομίζω τον ίδιο κωδικό με το account σου έχεις

 

ίσως αντί email βάζεις το personummer

 

 

 

 

 

 

το account στο universityadmission?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...