Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πανω που τα ειχα τακτοποιηση με μπερδεψατε παλι ,,, να ρωτησω και εγω ο χαζος κατι ???

πχ εχουμε μια δυπυρηνη cpu και την βγαζουμε σε δυο εκδοσεις

Α) 2core 2 thread

Β) 2core 4 thread

και την βαζουμε να τρεξει μια εφαρμογη πχ κωδικοποιηση hd video

που να εκμεταλευεται ολα τα core και τα thread ,,

πια απο της δυο cpu θα εχει καλυτερη αποδοση και ποσο της % ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πανω που τα ειχα τακτοποιηση με μπερδεψατε παλι ,,, να ρωτησω και εγω ο χαζος κατι ???

πχ εχουμε μια δυπυρηνη cpu και την βγαζουμε σε δυο εκδοσεις

Α) 2core 2 thread

Β) 2core 4 thread

και την βαζουμε να τρεξει μια εφαρμογη πχ κωδικοποιηση hd video

που να εκμεταλευεται ολα τα core και τα thread ,,

πια απο της δυο cpu θα εχει καλυτερη αποδοση και ποσο της % ???

 

 

Αυτη που εχει HTing (2C - 4T) θα παρει ενα +10% πανω περιπου από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο που δίνεις θα έχουν ίδια ταχύτητα,στο α θα κοπεί η εργασία στα δύο και θα τρέχει κάθε μισό με 100% σε έναν πυρήνα,στο β ,αν και δεν θα το κάνει αυτό κανέναν πρόγραμμα,θα κοπεί η δουλειά στα 4 και θα τρέχει το 1/4 σε κάθε thread με 50%,δηλαδή το ίδιο πράμα, θα υπάρχει μια απειροελάχιστη καθυστέρηση επειδή θα δοθούν κάνα δυο εντολές παραπάνω αλλά είναι αμελητέα,στην κωδικοποίηση το μόνο που έχει σημασία είναι πόσοι πυρήνες υπάρχουν και το πόσο συνολικά δύναμη έχουν όλοι αυτοί οι πυρήνες μαζί,δηλαδή ένας με 8 πυρήνες θα είναι πολύ ποιο γρήγορος από έναν με μόνο 2 και αν έχεις κάρτα γραφικών που συνεργάζεται με το πρόγραμμα τότε μοιράζεται η δουλειά στους πυρήνες της γραφικών και γελάς με την ταχύτητα του επεξεργαστή.

 

Αυτη που εχει HTing (2C - 4T) θα παρει ενα +10% πανω περιπου από την άλλη.

http://en.wikipedia.org/wiki/Multithreading_(computer_architecture)#Disadvantages

On the other hand, hand-tuned assembly language programs using MMX or Altivec extensions and performing data pre-fetches (as a good video encoder might), do not suffer from cache misses or idle computing resources. Such programs therefore do not benefit from hardware multithreading and can indeed see degraded performance due to contention for shared resources.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading#Performance_claims

As noted above performance improvement seen is very application-dependent; however, when running two programs that require full attention of the processor it can actually seem like one or both of the programs slows down slightly when Hyper-Threading Technology is turned on.[/size]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω

οκ ξεμπερδευτικα

 

 

To Hypertherading δεν το εκμεταλεύονται όλες οι εφαρμογές. Πχ. σε games Ας πούμε ειδικά παλαιότερα έβλεπες έως και χειρότερες επιδοσεις με το HT ενεργό.

 

Είναι μια άλλη ιστορία και θέλει πολύ πάρλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????

 

Kατά τα άλλα τα αναμενόμενα. Σιγή νεκροταφείου. Πάω πάλι στη σπηλιά μου, συνεχίστε τον αγώνα.

Ποια σπηλια ρε παλαιολιθικε τυραννοσαυρε.ξυπνα απο τον ληθαργο και κανε τα ολα ^%$#^%$#& :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμστραντάκηδες ανέκαθεν ήταν όλοι ένας και ένας.. Περιπτωσάρες που λέμε χαχαχα!

τρεξξ ξαναδιάβασε λίγο το ποστ μου (εκτός του γκέγκε που ούτε αυτό το έπιασες) και επίσης μελέτησε και όοοολα τα ποστς του adtakh γενικώς για να μη μείνεις μετεξεταστέος πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκατσα και διάβασα όλα τα ποστ μπασ και βγάλω άκρη με την κόντρα Ι3 vs fx6300.

 

όση σχέση έχουν μεταξύ τουσ τα cores του καθενός άλλο τόσο έχουν και οι επιδώσεισ μεταξύ τουσ.

 

ο 6300 είναι ο καλύτερος και ποιο οικονομικός επεξεργαστής που θα καταφέρει να συνεργαστεί με μεγάλες καρτεσ γραφικών σε βαριά παιχνίδια μέχρι και μια 2ετια ακόμα μια χαρά.

 

οι Ι3 είναι μια σειρά επεξεργαστών που μόλις τουσ ακούω το μυαλό μου πάει αμερως σε λαπτοπ.

οι δυνατότητες τουσ ναι μεν είναι καλες αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα σε υπολογιστές desktop. όσο αναφορά για παιχνίδια, ασ τουσ αφήσουμε στην άκρη.

αυτοί είναι για υπολογιστές σχολείου, γραφείου και γενικά σε τέτοια φάση. στισ τιμεσ που έχουν αυτοί περνούμε με την μια AMD apu αν θέλουμε για παιχνίδια και δεν έχουμε μια.

 

η άποψη μου είναι ότι για ιντελ είναι να παω μόνο σε Ι7 και μόνο σε συγκεκριμένες καταστάσεις οι οποίες απετουν ομμη επεξεργαστή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τους συγκρινεις και αναφερεις και τα χρηματα καλυτερα θα ηταν στα λεφτα αυτα να κοιταζες τον http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html?from=catspan

 

και απο Intel οπως αναφερθηκε καλυτερα στον http://www.skroutz.gr/s/3404706/Intel-Core-i5-4430-Box.html?keyphrase=i5+4430

με λιγα παραπανω λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 6300 είναι ο καλύτερος και ποιο οικονομικός επεξεργαστής που θα καταφέρει να συνεργαστεί με μεγάλες καρτεσ γραφικών σε βαριά παιχνίδια μέχρι και μια 2ετια ακόμα μια χαρά.

οι Ι3 είναι μια σειρά επεξεργαστών που μόλις τουσ ακούω το μυαλό μου πάει αμερως σε λαπτοπ.

Πάνω σε τι την στηρίζεις αυτήν την άποψη;;;

Αφού έχεις διαβάσει όλα τα πόστ θα πρέπει να έπεσες πάνω σε αυτό το λινκ

http://www.cpu-world.com/Compare/354/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

όπου φαίνεται ότι ο i3 πατάει τον amd,οπότε πως σου ήρθε να πεις ότι είπες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε τι την στηρίζεις αυτήν την άποψη;;;

Αφού έχεις διαβάσει όλα τα πόστ θα πρέπει να έπεσες πάνω σε αυτό το λινκ

http://www.cpu-world.com/Compare/354/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

όπου φαίνεται ότι ο i3 πατάει τον amd,οπότε πως σου ήρθε να πεις ότι είπες;;;

 

Στο pricerange όμως του i3 που παραθέτεις, δεν αγοράζεις τον 6300 (που είναι 25% περίπου φτηνότερος), αγοράζεις τον 8320.

Αν τον θες για DOS, πας φυσικά στον i3, αν θες να τρέξεις windows όμως και να έχεις ένα all around καλύτερο σύστημα (και περισσότερο futureproof αν θες) πας στον 8320.

Αναλόγως και τι θες να κάνεις και με τον υπολογιστή φυσικά. Πχ, εγώ που χρησιμοποιώ virtual machines στο δικό μου, ένας i3 θα μου ήταν απλά άχρηστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε τι την στηρίζεις αυτήν την άποψη;;;

Αφού έχεις διαβάσει όλα τα πόστ θα πρέπει να έπεσες πάνω σε αυτό το λινκ

http://www.cpu-world.com/Compare/354/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

όπου φαίνεται ότι ο i3 πατάει τον amd,οπότε πως σου ήρθε να πεις ότι είπες;;;

ναι πράγματι! ξέχασα να αναφέρω ότι ο συγκεκριμένος Ι3 είναι ο ποιο άχρηστος απ τουσ υπόλοιπους.

στην τιμή που έχει περνούμε fx8320.

ούτε για λαπτοπ δεν κάνει ΑΥΤΟΣ.

 

2 cores στα 140φευγα € ?

 

οποίος θα τον πάρει αυτόν η θα έχει πέσει θύμα σε κανένα μαγαζί απ τον υπάλληλο σε έτοιμο σύστημα η θα είναι ιντελ φαν μποι με παρωπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...