Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπήρξε κάτι «παρόμοιο», μ' αυτό το εργαλείο, αρχηγέ! Πίστεψέ με! Μόνο αν το έχεις δουλέψει, μπορείς να καταλάβεις για τι αριστούργημα μιλάμε...

 

...μετά από αυτό, πήγαινες εδώ αν ήσουν τέρμα βλαμμένος και είχες άπειρα λεφτά για ξόδεμα, αλλά οι διαφορά του σε πιστότητα ήχου - παρά την ...τριπλάσια τιμή του! - ήταν αμελητέα, λόγω περιορισμών τού εγγραφόμενου μέσου.

 

Μπορούσες να πας και στο άλλο τέρας το Teac Z7000. Το είχα μεταχερίσμένο. Κανείς δεν πιστευε ότι άκουγε κασσέτα όταν έπαιζε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από την "σημαντική άνοδο της μουσικής βιομηχανίας" η κασέτα πρέπει να ήταν και ένας από τους λόγους για την σημαντική άνοδο της μουσικής πειρατείας, αφού πριν από την κασέτα ήταν το βινύλιο και άντε να αντιγράψεις βινύλιο, ενώ την κασετούλα... χεχεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την "σημαντική άνοδο της μουσικής βιομηχανίας" η κασέτα πρέπει να ήταν και ένας από τους λόγους για την σημαντική άνοδο της μουσικής πειρατείας, αφού πριν από την κασέτα ήταν το βινύλιο και άντε να αντιγράψεις βινύλιο, ενώ την κασετούλα... χεχεχε.

 

http://www.synthgear.com/2010/diy/how-to-pirate-a-vinyl-record/

 

Ευκολάκι..;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παράπονα σου στον ορθογραφικό έλεγχο του Chrome :P 

Στην δασκαλα σου επρεπε να κανει παράπονα.

Οι ορθογραφικοι ελεγχοι πανε και ερχονται το μυαλο πρεπει να δουλευει πρωτα..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το γ@μησατε κα ψοφησε.Ενα λαθος εκανε το παιδι.Μια,δυο τρεις....δεκα ΦΤΑΝΕΙ.

 

Τα μισα σχολια ειναι για την ορθογραφια.

 

Χρονια πολλα για τις αγαπημενες μας κασετες.

 

Ενταξει το γ@μησατε κα ψοφησε.Ενα λαθος εκανε το παιδι.Μια,δυο τρεις....δεκα ΦΤΑΝΕΙ.

 

Τα μισα σχολια ειναι για την ορθογραφια.

 

Χρονια πολλα για τις αγαπημενες μας κασετες.

To θεμα ειναι οτι δεν περναει απο τα χερια μου γιατι ειναι στην κεντρικη σελιδα στο φορουμ στα νεα το εχω διορθωσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rifj7BA.png

και αυτός που έφτιαξε την ωραία αυτή φωτο δεν ήξερε να βάλει ένα πολυγωνικό μολύβι ρε παιδί μου? (σαν και του άρθρου) ... η έστω έναν μπιγκ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δασκαλα σου επρεπε να κανει παράπονα.

Οι ορθογραφικοι ελεγχοι πανε και ερχονται το μυαλο πρεπει να δουλευει πρωτα..!

Εμενα μου λες εγω το βιωσα στο πετσι μου ημουν δυσλεξικος και κανενας τους δεν το πηρε χαμπαρι μονο ενας καθηγητης στο λυκειο αλλα τοτε ηταν αργα.

 

Αποτελεσμα εδωσα πανελληνιες κανονικα και χαντακωθηκα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι δεν περναει απο τα χερια μου γιατι ειναι στην κεντρικη σελιδα στο φορουμ στα νεα το εχω διορθωσει 

Ε καποιος mod θα το διορθωσει,δεν τρεχει κατι.Σιγα κανεις δεν ειναι τελειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καποιος mod θα το διορθωσει,δεν τρεχει κατι.Σιγα κανεις δεν ειναι τελειος.

Ε δεν ειναι ετσι καλος ή κακος νιωθω ασχημα γιατι κακολογουν το φορουμ εξαιτιας μου αμα ηταν στο μπλογκ μου δεν θα ειχα κανενα προβλημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειναι ετσι καλος ή κακος νιωθω ασχημα γιατι κακολογουν το φορουμ εξαιτιας μου αμα ηταν στο μπλογκ μου δεν θα ειχα κανενα προβλημα . 

 

Για εμενα χειροτερα ειναι για το φορουμ οταν σε κεντρικα θεματα υπαρχουν οι κραχτες.Το ειπε ενας,οκ να το δεχτω.Το ειπαν δυο,παει στο καλο.Αλλα οταν οι περισσοτεροι δεν διαβαζουν καν τα σχολια και μπαινουν μονο και μονο για να την πουν για την ορθογραφια ειναι μ@λακια.Αν διαβαζαν τα σχολια θα ειχαν δει ηδη οτι απο πριν πολλα ατομα εχουν αναφερει το ιδιο λαθος,οποτε δεν θα εμπαιναν καν στο κοπο να σχολιασουν.Οταν ομως διαβαζεις μονο τον τιτλο και χωνεσαι αμεσως να αναφερεις το λαθος,ε ελεος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δασκαλα σου επρεπε να κανει παράπονα.

Οι ορθογραφικοι ελεγχοι πανε και ερχονται το μυαλο πρεπει να δουλευει πρωτα..!

 

Όσοι αφιερώσατε χρόνο να την πείτε για την ορθογραφία του Redodin θα μπορούσατε να βάλετε και σημεία στίξεως. Μιας που θέλετε να το παίξετε ορθογράφοι, κάντε το σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να πας και στο άλλο τέρας το Teac Z7000. Το είχα μεταχερίσμένο. Κανείς δεν πιστευε ότι άκουγε κασσέτα όταν έπαιζε.

 

Όντως, ήταν το ...αντίπαλον δέος και κακώς το παρέλειψα. Αυτές οι δύο εταιρείες παρουσίασαν εκπληκτικά deck.

 

(Το είχες; Δεν το έχεις πλέον, ή δε λειτουργεί; ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να πας και στο άλλο τέρας το Teac Z7000. Το είχα μεταχερίσμένο. Κανείς δεν πιστευε ότι άκουγε κασσέτα όταν έπαιζε.

Εγώ έχω ακόμα αυτό και πρόσφατα άλλαξα ιμάντες. Έγραψα δοκιμαστικά μια παλιά κιόλας τέτοια με Dolby S από βινύλιο αλλά και από CD και ανατρίχιασα με τις αναμνήσεις αλλά και από τον απίστευτο ήχο... Το μειονέκτημα όμως όπως και να το κάνουμε είναι ότι έπρεπε να επενδύσεις ένα σεβαστό ποσό για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. Όπως και το βινύλιο ένα πράμα... Τότε μόνο ξέχναγες τα κακώς κείμενα τις κασέτας όπως πολλοί πολύ σωστά τα αναφέρουν οι πιο πολλοί εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπτωματικά, έχω και ένα τής ίδια εταιρείας, δυο «σκάλες» πιο κάτω (AD-F810), αλλά πολύ καλό για τα λεφτά του τότε, το οποίο επίσης λειτουργεί ακόμα...

 

 

Οι πανάκριβες κασέτες, γράφονταν σωστά και απέδιδαν πολύ καλύτερα από τις απλές, μόνο σε ακριβής κατηγορίας deck. Όταν γράφονταν σε συμβατικά μηχανήματα, ή - ακόμα κι αν είχαν γραφτεί σε ακριβά - τις έβαζες να παίξουν σε συμβατικό κασετόφωνο, το αποτέλεσμα που άκουγες, όντως δεν ήταν καλό. Δε μπορούσε το μηχάνημα να τις αξιοποιήσει. 

Τα απλά κασετόφωνα δεν είχαν καν ρυθμιστικά πόλωσης και equalization για κασέτες μετάλου αλλά ούτε και φίλτρα Dolby αντίστοιχα με αυτά που χρησιμοποιήθηκαν κατά την εγγραφή γι'αυτό και δεν απέδιδαν κάλα ότα έπαιζαν τέτοιες κασέτες. Επίσης να μην μιλήσω για τη λάθος ρύθμιση αζιμουθίου της κεφαλής... Στην πλειοψηφία τους μόνο τα Nakamichi τα κατάφερναν καλά στο να αναπαράγουν κασέτες γραμένες σε Decks με λάθος σεταρισμένο αζιμούθιο λόγω της ειδικής ρύθμισης που κάποια την έκαναν και αυτόματα. Πάντως το μέσο είχε πολλούς περιορισμούς και οι κατασκευαστές έκαναν υπερπροσπάθειες για να βγεί σωστός ήχος με εκτεταμένη απόκριση συχνότητας και χαμηλό θόρυβο. Τα Reel to Reel μόνο έβγαζαν αβίαστα καταπληκτικό ήχο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια λόγω της ταινίας που κυλούσε μπροστά από τις κεφαλές με μεγαλύτερη ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...