Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι εννοείς παλιός... Του 80 μοντέλο είμαι :) και δεν είχα ποτέ Reel To Reel αλλά έχω ακούσει όμως σε γνωστό  και είχα πάθει πλάκα.

 

Ε, καλά! Δε σε πήραν και τα χρόνια, αλλά ούτε και πιτσιρικάς είσαι, οπότε εξηγούνται οι γνώσεις σου για τα μηχανήματα τής παλιάς σχολής, δεδομένου ότι, όπως φαίνεται, έχεις μεράκι γι' αυτά.

 

Το «μοντέλο», πολύ μ' άρεσε, παρεμπιπτόντως!

 

 

Εγώ, με τη μπομπίνα είχα αρκετά άμεση επαφή μια και, όπως σού είπα, έχει ο πατέρας μου και το έζησα από παιδάκι. Σαν ...παλαιότερο μοντέλο που είμαι δε(!), είχα την ευκαιρία να απολαύσω αμέτρητες ώρες ακροάσεων τόσο από αυτό, όσο και από - ...κρατήσου! - κασετόφωνο ...8 Track! Μπάι δε γουέη, λειτουργεί κι αυτό...(ο πατέρας μου είναι ο ορισμός τού μανιακού, όσο αφορά την προσοχή που δείχνει, σε κάθε τι δικό του).

 

το έριξα στο Digital recording αγοράζοντας MD Deck και MD Walkman. Είχα διάφορα μοντέλα και τελικά μου έχει μείνει ακόμα αυτό. Μετά πέθανε και το MD (μάλλον το σκότωσε η Sony με τις βλακείες της)

 

Στο mini disc τα έχωσα κι εγώ και μάλιστα χοντρά. Ακόμα υπάρχει και λειτουργεί κι αυτό, μαζί με το deck τής Aiwa, στο εξοχικό των δικών μου. Η Sony όντως κατάφερε να «θάψει» μια εκπληκτικής ηχητικής πιστότητας τεχνολογία. Ο πατέρας μου όμως, δεδομένου ότι δεν έχει καμία επαφή με υπολογιστές και γενικά με την τεχνολογία τής εποχής μας, κατάλαβε ότι μπορεί να το αντιμετωπίσει σαν ...κασετόφωνο, έμαθε τα κόλπα του και, μέχρι σήμερα, γράφει σε md δισκάκια από τα βινύλιά του. 

 

και πήγα σε αυτό που πραγματικά ήταν μοναδικό στο είδος του (optical in/optical out).

 

Λοιπόν, εσύ είσαι πολύ μάγκας, χωρίς αστεία! Μόνο από το γεγονός ότι επέλεξες το i-river για μουσική on the move, καταλαβαίνω ότι ξέρεις τι αγοράζεις...συνέχισε έτσι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ξέρατε ότι κυκλοφορούν άλμπουμς σε RTR tapes; Για ρίξτε μια ματιά εδώ:

 

http://www.tapeproject.com/

 

"I had heard of The Tape Project, some crazy guys who were releasing classic albums on reel-to-reel, duplicated directly from the original studio masters, but I hadn't experienced it myself. I was happy to find that the reports of this being the best sounding medium in the world are not overstated." (Clark Robinson, Enjoy The Music)

 

Ο ήχος τους πρέπει να είναι από "άλλον πλανήτη"... όπως και η τιμή τους, βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται με ΑΙ 

 

Αν το ξεπερνούσαμε το θέμα τής ορθογραφίας, επτά σελίδες μετά...

 

...το είπαμε μία, δύο, δέκα, βαρετό κατάντησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αυτο aiwa xk s7000  

πολυ καλο deck , αλλα το να λεμε τι καλη που ηταν η κασετα ειναι τελειως μαζοχιστικο. Διαφορα στην εγγραφη υπηρχε και μαλιστα πολυ μεγαλη απο το πρωτοτυπο και την καταλαβαινε και ο ποιο ασχετος. Χρονια παρακαλαγαμε να ξεφορτωθουμε τα αναλογικα μεσα εγγραφης με τις ατελειες που ειχαν. Το καλυτερο μας ηταν οταν βγηκαν τα CD Recorders. Η κασετα εχει μονο συναισθηματικη αξια γιατι μας γυριζει σε νεοτερη μας ηλικια και στο τεραστιο παιδεμα που ειχαμε με αυτην για να κανουμε μια σωστη εγγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

το να λεμε τι καλη που ηταν η κασετα ειναι τελειως μαζοχιστικο. Διαφορα στην εγγραφη υπηρχε και μαλιστα πολυ μεγαλη απο το πρωτοτυπο και την καταλαβαινε και ο ποιο ασχετος.

 

Δεν εκθειάζουμε την κασέτα, ως το απόλυτο εγγραφόμενο μέσο, ούτε καν για την εποχή της (αναφέρθηκαν ήδη τα Reel to Reel, τα οποία, αν και προγενέστερα, ήταν πολύ μπροστά σε απόδοση και - χωρίς υπερβολή - στέκονται ακόμα και σήμερα αξιοπρεπέστατα, μιλώντας καθαρά για πιστότητα).

 

Αυτό που λέμε, είναι ότι μπορούσαν να επιτευχθούν πάρα πολύ καλά αποτελέσματα εγγραφής σε κασέτα, τα οποία όμως ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να φανταστεί, διότι απαιτούσαν πολύ ακριβά decks, ανάλογα ακριβές κασέτες και λεπτομερέστατες ρυθμίσεις. Αντίθετα, ένα cd-recorder, είτε ακριβό ήταν, είτε φθηνό, δεν είχε σημασία για το πόσο καλά έγγραφε, παρά μόνο για το πόσο καλά έπαιζε.

 

Τα πολύ ακριβά decks τα είχαν πολύ λίγοι, όπως και τη δυνατότητα αγοράς των αντίστοιχων κασετών. Όσο για τις λεπτομερέστατες ρυθμίσεις, οι περισσότεροι, ή δεν τις γνώριζαν, ή δεν τις υποστήριζε το deck τους, ή ...βαριόνταν ν' ασχοληθούν μ' αυτές. Ήθελε παιδεμό το ...σπορ, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό (Η ακρόαση βινυλίου να δεις τι κόστος και πόσο παιδεμό απαιτεί. Αν είσαι σε θέση και θέλεις να τα υποστείς όμως, για να πάρεις την ποιότητα και την πιστότητα πού βγάζει ένα σοβαρό, σωστά στημένο πικ-απ, θέλεις δεκαπλάσιας τιμής cd player).

 

Για τις περιπτώσεις όμως που οι παραπάνω προϋποθέσεις ίσχυαν, τη διαφορά τής εγγραφής, σε σχέση με το πρωτότυπο, επιμένω ότι την καταλάβαιναν λίγοι. Το έζησα ο ίδιος, γι' αυτό και επιμένω. Στο excelia πού προανέφερα, έγγραφα κασέτες από cd και έκανα πλάκα στον κόσμο. Αν έπιανε τη διαφορά ο ένας στους δέκα, ήταν ζήτημα...ούτε θόρυβος υπήρχε, ούτε «φυσήματα», ούτε παραμορφώσεις, ούτε τίποτα!

 

Αν μιλήσουμε δε για εγγραφή σε σοβαρό Reel to Reel μαγνητόφωνο...εκεί ο ένας στους δέκα, γίνεται ένας στους εκατό και αν... 

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε αυτά τα tape decks που βάζετε εσείς οι από πάνω, :D δεν έπασχαν καθόλου από το φαινόμενο του ανάποδου ήχου της άλλη πλευράς (εκεί να δεις σατανιές :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε αυτά τα tape decks που βάζετε εσείς οι από πάνω, :D δεν έπασχαν καθόλου από το φαινόμενο του ανάποδου ήχου της άλλη πλευράς (εκεί να δεις σατανιές :P)

 

Το εν λόγω ...σατανικό φαινόμενο, οφειλόταν σε κακής ποιότητας κασέτες, όχι στα decks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκθειάζουμε την κασέτα, ως το απόλυτο εγγραφόμενο μέσο, ούτε καν για την εποχή της (αναφέρθηκαν ήδη τα Reel to Reel, τα οποία, αν και προγενέστερα, ήταν πολύ μπροστά σε απόδοση και - χωρίς υπερβολή - στέκονται ακόμα και σήμερα αξιοπρεπέστατα, μιλώντας καθαρά για πιστότητα).

 

Αυτό που λέμε, είναι ότι μπορούσαν να επιτευχθούν πάρα πολύ καλά αποτελέσματα εγγραφής σε κασέτα, τα οποία όμως ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να φανταστεί, διότι απαιτούσαν πολύ ακριβά decks, ανάλογα ακριβές κασέτες και λεπτομερέστατες ρυθμίσεις. Αντίθετα, ένα cd-recorder, είτε ακριβό ήταν, είτε φθηνό, δεν είχε σημασία για το πόσο καλά έγγραφε, παρά μόνο για το πόσο καλά έπαιζε.

 

Τα πολύ ακριβά decks τα είχαν πολλοί λίγοι, όπως και τη δυνατότητα αγοράς των αντίστοιχων κασετών. Όσο για τις λεπτομερέστατες ρυθμίσεις, οι περισσότεροι, ή δεν τις γνώριζαν, ή δεν τις υποστήριζε το deck τους, ή ...βαριόνταν ν' ασχοληθούν μ' αυτές. Ήθελε παιδεμό το ...σπορ, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό (Η ακρόαση βινυλίου να δεις τι κόστος και πόσο παιδεμό απαιτεί. Αν είσαι σε θέση και θέλεις να τα υποστείς όμως, για να πάρεις την ποιότητα και την πιστότητα πού βγάζει ένα σοβαρό, σωστά στημένο πικ-απ, θέλεις δεκαπλάσιας τιμής cd player).

 

Για τις περιπτώσεις όμως που οι παραπάνω προϋποθέσεις ίσχυαν, τη διαφορά τής εγγραφής, σε σχέση με το πρωτότυπο, επιμένω ότι την καταλάβαιναν λίγοι. Το έζησα ο ίδιος, γι' αυτό και επιμένω. Στο excelia πού προανέφερα, έγγραφα κασέτες από cd και έκανα πλάκα στον κόσμο. Αν έπιανε τη διαφορά ο ένας στους δέκα, ήταν ζήτημα...ούτε θόρυβος υπήρχε, ούτε «φυσήματα», ούτε παραμορφώσεις, ούτε τίποτα!

 

Αν μιλήσουμε δε για εγγραφή σε σοβαρό Reel to Reel μαγνητόφωνο...εκεί ο ένας στους δέκα, γίνεται ένας στους εκατό και αν... 

 

 

Ναι ρε συ deesnider αλλά αυτά πρέπει να τα είχαν ελάχιστοι αφού ήταν υπερπανάκριβα ενώ τώρα και με ένα mp3 turbox :X :X  :X   έχεις 100 φορές καλύτερη ποιότητα απο τις απλές κασέτες του τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο καμια 10αρια χρονια, θα ελεγα "ναι, τι ωραια που ηταν με την κασσετα", γιατι τον βασιλιά του μαρκετινγκ που ακουει στο ονομα CD <strong>ποτέ</strong> δεν τον συμπαθησα. Εγγραφες σε μεσο μιας χρησης (με εξαιρεση το cdrw που ηταν πανακριβο) που δεν μπορουσες να διαγραψεις ή να προσθεσεις κατι μετα, μεγαλα φορητα cd players στην αρχή και εγγραφη απο το ραδιοφωνο μονο σε υπερμηχανηματα standalone cd recorders και μονο σε ειδικα δισκακια πιο ακριβα.<br><br>

Αλλα τωρα με τα usb sticks και microSD, ε, ας πεθανει ησυχα η κασετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ deesnider αλλά αυτά πρέπει να τα είχαν ελάχιστοι αφού ήταν υπερπανάκριβα

 

Δε διαφωνώ, το είπα κι εγώ. Απλώς τόνισα ότι, υπό προϋποθέσεις, μπορούσες να πάρεις αξιοπρεπέστατο ήχο από κασέτα.

 

ενώ τώρα και με ένα mp3 turbox  :X  :X   :X   έχεις 100 φορές καλύτερη ποιότητα απο τις απλές κασέτες του τότε.

 

Έλα τώρα! Μιλάμε για mp3, πού σημαίνει άγριο «ψαλίδι» σε μουσική «πληροφορία». Αν ακούσεις το ίδιο κομμάτι σε mp3 και σε ασυμπίεστο, σε σοβαρό ηχοσύστημα, θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ! Εκεί είναι που θα νιώσεις στο πετσί σου, τι θα πει «διαφορά».Το mp3 είναι για να ακούγεται από pc-speakers και κινητά τηλέφωνα, πού δεν αναδεικνύουν τις ατέλειές του. Γι' αυτό και μας εντυπωσιάζει. Στα 320 kbps κάτι παλεύεται, αλλιώς, είναι γτπκ σαν πρωτόκολλο συμπίεσης.

 

(Μη νομίζεις! Από mp3 ακούω κι εγώ πλέον μουσική, αλλά λόγω ανάγκης, όχι διότι το επέλεξα για την ποιότητά του...) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλά! Δε σε πήραν και τα χρόνια, αλλά ούτε και πιτσιρικάς είσαι, οπότε εξηγούνται οι γνώσεις σου για τα μηχανήματα τής παλιάς σχολής, δεδομένου ότι, όπως φαίνεται, έχεις μεράκι γι' αυτά.

 

Το «μοντέλο», πολύ μ' άρεσε, παρεμπιπτόντως!

 

 

Εγώ, με τη μπομπίνα είχα αρκετά άμεση επαφή μια και, όπως σού είπα, έχει ο πατέρας μου και το έζησα από παιδάκι. Σαν ...παλαιότερο μοντέλο που είμαι δε(!), είχα την ευκαιρία να απολαύσω αμέτρητες ώρες ακροάσεων τόσο από αυτό, όσο και από - ...κρατήσου! - κασετόφωνο ...8 Track! Μπάι δε γουέη, λειτουργεί κι αυτό...(ο πατέρας μου είναι ο ορισμός τού μανιακού, όσο αφορά την προσοχή που δείχνει, σε κάθε τι δικό του).

 

 

Στο mini disc τα έχωσα κι εγώ και μάλιστα χοντρά. Ακόμα υπάρχει και λειτουργεί κι αυτό, μαζί με το deck τής Aiwa, στο εξοχικό των δικών μου. Η Sony όντως κατάφερε να «θάψει» μια εκπληκτικής ηχητικής πιστότητας τεχνολογία. Ο πατέρας μου όμως, δεδομένου ότι δεν έχει καμία επαφή με υπολογιστές και γενικά με την τεχνολογία τής εποχής μας, κατάλαβε ότι μπορεί να το αντιμετωπίσει σαν ...κασετόφωνο, έμαθε τα κόλπα του και, μέχρι σήμερα, γράφει σε md δισκάκια από τα βινύλιά του. 

 

 

Λοιπόν, εσύ είσαι πολύ μάγκας, χωρίς αστεία! Μόνο από το γεγονός ότι επέλεξες το i-river για μουσική on the move, καταλαβαίνω ότι ξέρεις τι αγοράζεις...συνέχισε έτσι!

 

 

Ε, καλά! Δε σε πήραν και τα χρόνια, αλλά ούτε και πιτσιρικάς είσαι, οπότε εξηγούνται οι γνώσεις σου για τα μηχανήματα τής παλιάς σχολής, δεδομένου ότι, όπως φαίνεται, έχεις μεράκι γι' αυτά.

 

Το «μοντέλο», πολύ μ' άρεσε, παρεμπιπτόντως!

 

 

Εγώ, με τη μπομπίνα είχα αρκετά άμεση επαφή μια και, όπως σού είπα, έχει ο πατέρας μου και το έζησα από παιδάκι. Σαν ...παλαιότερο μοντέλο που είμαι δε(!), είχα την ευκαιρία να απολαύσω αμέτρητες ώρες ακροάσεων τόσο από αυτό, όσο και από - ...κρατήσου! - κασετόφωνο ...8 Track! Μπάι δε γουέη, λειτουργεί κι αυτό...(ο πατέρας μου είναι ο ορισμός τού μανιακού, όσο αφορά την προσοχή που δείχνει, σε κάθε τι δικό του).

 

 

Στο mini disc τα έχωσα κι εγώ και μάλιστα χοντρά. Ακόμα υπάρχει και λειτουργεί κι αυτό, μαζί με το deck τής Aiwa, στο εξοχικό των δικών μου. Η Sony όντως κατάφερε να «θάψει» μια εκπληκτικής ηχητικής πιστότητας τεχνολογία. Ο πατέρας μου όμως, δεδομένου ότι δεν έχει καμία επαφή με υπολογιστές και γενικά με την τεχνολογία τής εποχής μας, κατάλαβε ότι μπορεί να το αντιμετωπίσει σαν ...κασετόφωνο, έμαθε τα κόλπα του και, μέχρι σήμερα, γράφει σε md δισκάκια από τα βινύλιά του. 

 

 

Λοιπόν, εσύ είσαι πολύ μάγκας, χωρίς αστεία! Μόνο από το γεγονός ότι επέλεξες το i-river για μουσική on the move, καταλαβαίνω ότι ξέρεις τι αγοράζεις...συνέχισε έτσι!

 Φίλε μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, γεγονός είναι ότι από πολύ μικρός είχα το μικρόβιο των ηλεκτρονικών και ειδικά των συσκευών αναπαραγωγής ήχου αφού τυχαίνει να λατρεύω και τη μουσική. Το 50άρι MD της Sony είναι μηχάνημα αναφοράς του είδους και το έβλεπα και μου τρέχαν τα σάλια. Κορυφαία DACs και ADCs με πολύ προσεγμένα αναλογικά στάδια. Και φυσικά ψαγμένη κατασκευή με κορυφαία ποιότητα στα κρίσιμα σημεία χωρίς τάσεις εντυπωσιασμού και άχρηστο overengineering μόνο και μόνο για λόγους εντυπωσιασμού όπως σε κάποια δήθεν hi-end μηχανήματα.

Πάντως σε ζηλεύω που λόγω ηλικίας και λόγω σχετικού με το αντικείμενο πατέρα, έζησες τα χρυσά χρόνια του HiFi... Οι συσκευές τότε φτιάχνονταν με μεράκι από εταιρίες που απέχουν πολύ στη φιλοσοφία από την σημερινή κινεζίλα. Θλίβομαι όταν βλέπω ιστορικές εταιρίες του χώρου να αναθέτουν σε κινέζικες εταιρίες να κατασκευάζουν τα προιόντα τους (π.χ. τα σημερινά δήθεν hi-end μοντέλα πικάπ της Denon) ή και εταιρίες που έχουν εξαγοραστεί από κινέζικους ομίλους (π.χ. η Luxman)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα τωρα με τα usb sticks και microSD, ε, ας πεθανει ησυχα η κασετα.

 

Τώρα να πεθάνει; Έχει πεθάνει προ πολλού. Όσο για τα usb sticks και τα microSD...από ευκολίες είναι κορυφαία, δεν το συζητάμε. Το τι ποιότητα ακούς όμως, εξαρτάται από το τι περιέχουν σα format. Με mp3 128kbps, δεν πας πουθενά, πέρα από χρήση για ...ringtone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εν λόγω ...σατανικό φαινόμενο, οφειλόταν σε κακής ποιότητας κασέτες, όχι στα decks.

Και επίσης σε κασετόφωνα με κακή/φτηνή υλοποίηση του μηχανισμού Auto Reverse που το switching στα coils των δυο κεφαλών έμπαζε σήμα από την άλλη πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...