Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο,τι κακως κειμενα και να υπηρχαν... και μονο που εβγαινες απο το studio/προβαδικο*,
με οσα παιχθηκαν -ακομη & για πλακα- ηχογραφημενα, ok της συγχωρουσες τα παντα!

[*βεβαιως αυτο, ειτε το εχεις ζησει (πιτσιρικας) και το καταλαβαινεις ως αισθηση...ειτε οχι]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όντως, ήταν το ...αντίπαλον δέος και κακώς το παρέλειψα. Αυτές οι δύο εταιρείες παρουσίασαν εκπληκτικά deck.

 

(Το είχες; Δεν το έχεις πλέον, ή δε λειτουργεί; ) 

Κορυφαία τα τότε AIWA, TEAC αλλά και τα AKAI GX... Αυτές ήταν εποχές.... Η μουσική είχε ψυχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι έχω κι εγώ κάπου ένα AIWA που μοιάζει με αυτό που παραθέτεις.

 

ΟΚ, μπορεί να είναι σαφώς υποδεέστερο από το δικό σου, αλλά το θέμα είναι ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το internet όπως το ξέρουμε σήμερα για να μπω και να ρωτήσω τι φταίει και τρεμοπαίζει ο ήχος στην πανάκριβη κασέτα που αγόρασα, ενώ με την απλή TDK παίζει μια χαρά.

Το τρεμόπαιγμα στον ήχο που είναι ιδιαίτερα ακουστό π.χ. σε περάσματα με πιάνο οφείλεται σε αυξημένο wow & flutter που είναι συνήθως αποτέλεσμα χαλασμένου μοτέρ/συστήματος σταθεροποίησης της ταχύτητας, φθαρμένου ιμάντα, φθαρμένου έδρανου του Capstan/flywheel ή ξεραμένου pinch roller. Τό ότι στο έκανε σε συγκεκριμένη κασέτα μπορεί να οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη κασέτα απαιτούσε περισσότερη δύναμη από το μηχανισμό για να κυλίσει σωστά η ταινία μπροστά από τις κεφαλές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Reel to Reel μόνο έβγαζαν αβίαστα καταπληκτικό ήχο

 

...Reel to Reel;;; Παλιός κι εσύ, έτσι; ;)

 

Όντως, εκπληκτικής απόδοσης μηχανήματα, ειδικά εκείνα από τις «καλές» μάρκες. Αν βρεις κάποιο σε λειτουργική κατάσταση, καλοσυντηρημένο και βάλεις προσεγμένη ταινία, ο ήχος του «στέκεται» αξιοπρεπέστατα, ακόμα και σήμερα.

 

Έχει ο πατέρας μου ένα τής AKAI (μοντέλο δε θυμάμαι, αλλά μιλάμε για αγορά τού ...1972!), άριστο λειτουργικά, το οποίο όποτε το ακούω, σκέφτομαι: «Τι digital και πράσινα άλογα; Το 99% τής ουσίας τους είναι οι ευκολίες, πράγμα απολύτως επιθυμητό, προφανώς. Ο ήχος όμως, των σοβαρών αναλογικών μηχανημάτων, είναι άλλο πράγμα...»

 

Εγώ έχω ακόμα αυτό και πρόσφατα άλλαξα ιμάντες. Έγραψα δοκιμαστικά μια παλιά κιόλας τέτοια με Dolby S από βινύλιο αλλά και από CD και ανατρίχιασα με τις αναμνήσεις αλλά και από τον απίστευτο ήχο...

 

Τρομερό και το 6030! Πρόσεξέ το σαν τα μάτια σου. Αυτά τα μηχανήματα αξίζουν το σεβασμό μας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

«Τι digital και πράσινα άλογα; Το 99% τής ουσίας τους είναι οι ευκολίες, πράγμα απολύτως επιθυμητό, προφανώς. Ο ήχος όμως, των σοβαρών αναλογικών μηχανημάτων, είναι άλλο πράγμα...»

 

 

 

πες τα χρυσοστομε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://easyncosy.files.wordpress.com/2011/07/cassette_desktop_by_revoltvideo.jpg

 

Ρε σεις ψάχνω ένα φτηνο-κασετόφωνο διπλό που ήταν σχεδόν σε κάθε ελληνικό σπίτι στα 90's. H πιο κοινή ονομασία που το πετύχαινες ήταν international γιατί έβγαινε και με άλλες επωνυμίες. Μήπως κάποιος το έχει βρει στο νετ σε φώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις ψάχνω ένα φτηνο-κασετόφωνο διπλό που ήταν σχεδόν σε κάθε ελληνικό σπίτι στα 90's. H πιο κοινή ονομασία που το πετύχαινες ήταν international γιατί έβγαινε και με άλλες επωνυμίες. Μήπως κάποιος το έχει βρει στο νετ σε φώτο;

 

Οχι η καλυτερη, παντως photo, ενος International black, εδω:

 

t5gk1y.jpg

 

[αν και συνηθως εβγαιναν, σε εντυπωσιακο (!) κοκκινο-μαυρο]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε για τον ήχο καλά,αλλά μόνο όποιος μεγάλωσε με υπολογιστή που έπαιρνε κασέτες ξέρει τον πραγματικό τρόμο του τι εστί κασέτα... 

Θυμάμαι που έβαζα κάνα trantor στον 464 μου,και μέχρι να φορτόσει έκαμνες όλες της αγγαρείες της ημέρας όλα τα μαθήματα σου και περίμενες και λίγο ακόμα. (ή έτσι μου φαινόταν γιατί ήμουν μπόμπιρας;; )

 

(Αλλά τουλάχιστον με ένα διπλό κασετόφωνο είσουν αρχηγός,αντέγραφες όλα τα παιχνίδια :) )

 

 

41558.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41558.jpg

 

Χα! Ένα τέτοιο ακριβώς, υπάρχει ακόμα στο πατρικό μου, μέσα σε μια παλιά, στοιχειωμένη ντουλάπα! Όχι μόνο του, φυσικά...

 

...παρέα με το συγκλονιστικό ...«πράσινο» monitor, πού το συνόδευε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε για τον ήχο καλά,αλλά μόνο όποιος μεγάλωσε με υπολογιστή που έπαιρνε κασέτες ξέρει τον πραγματικό τρόμο του τι εστί κασέτα... 

Θυμάμαι που έβαζα κάνα trantor στον 464 μου,και μέχρι να φορτόσει έκαμνες όλες της αγγαρείες της ημέρας όλα τα μαθήματα σου και περίμενες και λίγο ακόμα. (ή έτσι μου φαινόταν γιατί ήμουν μπόμπιρας;; )

 

(Αλλά τουλάχιστον με ένα διπλό κασετόφωνο είσουν αρχηγός,αντέγραφες όλα τα παιχνίδια :) )

 

 

41558.jpg

"RUN" ¨:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, ήταν το ...αντίπαλον δέος και κακώς το παρέλειψα. Αυτές οι δύο εταιρείες παρουσίασαν εκπληκτικά deck.

 

(Το είχες; Δεν το έχεις πλέον, ή δε λειτουργεί; ) 

 

Δυστυχώς δεν το έχω πια καθώς το είχα, πρακτικά, σε αχρηστία για χρόνια. (Άλλο αν το σκυλομετάνιωσα τελικά).

 

Δυστυχώς για να πετύχεις τέτοιο ηχητικό αποτελέσμα με κασσέτα έπρεπε να τα ρίξεις χοντρά.

 

Κοιτώντας τώρα σε περιοδικό της εποχής, το Teac καινούργιο, το 1984, κόστιζε 210.000 δραχμές. Σημερινά λεφτά τουλάχιστον 5.000 ευρώ.

 

Δεν υπολογίζω και το κόστος μιας καλής κασσέτας μετάλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να είμαι 13 χρονών αλλα τις θυμάμαι μου άρεσε πολύ να βαζω το μικρό μου δαχτυλάκι στις τρυπες και να το γυρναω πω αυτα ηταν παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://easyncosy.files.wordpress.com/2011/07/cassette_desktop_by_revoltvideo.jpg

 

Ρε σεις ψάχνω ένα φτηνο-κασετόφωνο διπλό που ήταν σχεδόν σε κάθε ελληνικό σπίτι στα 90's. H πιο κοινή ονομασία που το πετύχαινες ήταν international γιατί έβγαινε και με άλλες επωνυμίες. Μήπως κάποιος το έχει βρει στο νετ σε φώτο;

 

old-portable-cassette-player-21636999.jp

 

Το είχα σε μαύρο και συνόδευε τις εκδρομές στο Γυμνάσιο! :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Reel to Reel;;; Παλιός κι εσύ, έτσι; ;)

 

Όντως, εκπληκτικής απόδοσης μηχανήματα, ειδικά εκείνα από τις «καλές» μάρκες. Αν βρεις κάποιο σε λειτουργική κατάσταση, καλοσυντηρημένο και βάλεις προσεγμένη ταινία, ο ήχος του «στέκεται» αξιοπρεπέστατα, ακόμα και σήμερα.

 

Έχει ο πατέρας μου ένα τής AKAI (μοντέλο δε θυμάμαι, αλλά μιλάμε για αγορά τού ...1972!), άριστο λειτουργικά, το οποίο όποτε το ακούω, σκέφτομαι: «Τι digital και πράσινα άλογα; Το 99% τής ουσίας τους είναι οι ευκολίες, πράγμα απολύτως επιθυμητό, προφανώς. Ο ήχος όμως, των σοβαρών αναλογικών μηχανημάτων, είναι άλλο πράγμα...»

 

 

Τρομερό και το 6030! Πρόσεξέ το σαν τα μάτια σου. Αυτά τα μηχανήματα αξίζουν το σεβασμό μας...

Δεν ξέρω τι εννοείς παλιός... Του 80 μοντέλο είμαι :) και δεν είχα ποτέ Reel To Reel αλλά έχω ακούσει όμως σε γνωστό  και είχα πάθει πλάκα.

Το V-6030S το προσέχω σαν τα μάτια μου πάντως... Πιτσιρικάς μετά από ένα εντελώς εισαγωγικό Deck της TEAC πήγα σε αυτό της Sony (που κράτησα ελάχιστα λόγω περίεργων προβλημάτων στην σταθερότητα της ταχύτητας) και άραξα μετά στο 6030... Θυμάμαι κυκλοφορούσα πάντα με ένα τέτοιο μαζί μου και απολάμβανα ποιοτικό ήχο on the go σε καλές κασέτες που έγραφα σπίτι... Με κάποια (και σημερινά ακόμα ) mp3 player, γελάς με τον ήχο που βγάζουν. Δυστυχώς το walkmanάκι μου μου το καταστρέψαν στο στρατό και μετά δεν ασχολήθηκα περεταίρω γιατί το έριξα στο Digital recording αγοράζοντας MD Deck και MD Walkman. Είχα διάφορα μοντέλα και τελικά μου έχει μείνει ακόμα αυτό. Μετά πέθανε και το MD (μάλλον το σκότωσε η Sony με τις βλακείες της) και πήγα σε αυτό που πραγματικά ήταν μοναδικό στο είδος του (optical in/optical out).

Αλλά όπως λές καλός και βολικός ο ψηφιακός ήχος αλλά ο κορυφαίος αναλογικός π.χ. των RTR και ενός σωστά ρυθμισμένου/στημένου καλού πικάπ (κατά προτίμηση καλού Vintage γιαπωνέζικου DD μετάδοσης) με μια καλή κεφαλoβελόνα είναι σκέτη γλύκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...