Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@benign και @exploi7ed

Με καλύψατε πλήρως, τώρα που κατάλαβα συμφωνώ μαζί σας. Ελπίζω να μην φάνηκε πως επιμένω απλά είχα την απορία και μου την λύσατε. Ένα άτομο είναι που μου το είπε το οποίο ασχολείται με overclock, και ένα άλλο άτομο που ενδιαφερόταν για πολύ παλιά συστήματα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Καλησπερα παιδια,

σκευτομουν και γω να πουλησω καποια απο τα παλια μου harware. Λοιπον εχουμε

  • cpu: AMD FX 6100 6 core
  • mobo: gigabyte 770T-d3L
  • cpu cooler: xigmatek gaia

Πιστευετε μπορουν να πιασουν 50-60 ολα μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mike.hatz είπε

Καλησπερα παιδια,

σκευτομουν και γω να πουλησω καποια απο τα παλια μου harware. Λοιπον εχουμε

  • cpu: AMD FX 6100 6 core
  • mobo: gigabyte 770T-d3L
  • cpu cooler: xigmatek gaia

Πιστευετε μπορουν να πιασουν 50-60 ολα μαζι?

Ναι περίπου 50ευρω  , αν είχε ενσωματωμένα γραφικά θα έπιανε παραπάνω.

 

15 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Με καλύψατε πλήρως, τώρα που κατάλαβα συμφωνώ μαζί σας. Ελπίζω να μην φάνηκε πως επιμένω απλά είχα την απορία και μου την λύσατε. Ένα άτομο είναι που μου το είπε το οποίο ασχολείται με overclock, και ένα άλλο άτομο που ενδιαφερόταν για πολύ παλιά συστήματα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σας.

Αντικειμενικά μετρώντας μόνο απόδοση το hardware σου είναι χώμα και το ξεπερνάει κατα ΠΑΡΑ πολύ ακόμη και ο απολύτως φθηνότερος η/υ. Πλέον "ψάχνεις" για κάποιου είδους συλλέκτη ή για κάποιον που το θέλει για ειδικό λόγο γιατί δεν κάνει ούτε για να surfαρεις στο ιντερνετ πλέον. Οταν είναι τόσο ανεπαρκές για σημερινές ανάγκες λίγη σημασία έχει αν η μητρική στα νιάτα της ήταν φθηνιάρικη των 50ευρώ ή πανάκριβη των 250ευρώ.

ΥΓ

Εγώ παράγγειλα μια σακουλίτσα με 20 LGA775 cpu (λειτουργούν όλες) με 50ευρώ και οι 6 από αυτές είναι τετραπύρηνες και άλλες διπύρηνες. Αλλά λόγω καθυστερήσεων στα ταχυδρομεία βλέπω να έρχονται απόκριες. Μια τυπική ιστοσελίδα σήμερα έχει τόσο java & multimedia πάνω που τα κάνει και σέρνονται.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, SigmaDelta είπε

Καλημέρα, λέω να πάω σε αναβάθμιση ύστερα από 5 χρόνια, πόσο μπορεί να φύγει το σετ ?

M/B MSI X99S SLI PLUS

CPU Intel i7 5820k

RAM Crucial Ballistix 16GB @ 2400Mhz (Quad Channel)

Πολύ δυνατό στα νιάτα του αλλά την τελευταία 5ετία έχουμε ταχύτητατη εξέλιξη  και πλέον συγκρίνεται σε απόδοση με με έναν Ι3 10100f (και χάνει)

 

όλο το σετ λίγο κάτω από 200 θα το έδινα , κάποιος όμως που θα εκτιμούσε τις περγαμηνές του θα έδινε πιστεύω και 20-30% παραπάνω  

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο να δωσει  το παρακατω συστημα.

i7 4790k
h97 pro gamer
16gb hyper x ram
570 8gb xfx

Ηθελε να το δωσει με την 1080 και τελικα την εδωσε ξεχωριστα και την αλλαξε με 570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, argosixna είπε

Ποσο να δωσει  το παρακατω συστημα.

i7 4790k
h97 pro gamer
16gb hyper x ram
570 8gb xfx

Ηθελε να το δωσει με την 1080 και τελικα την εδωσε ξεχωριστα και την αλλαξε με 570

i7 4790k 80
h97 pro gamer 40
16gb hyper x ram 40

συνολο 160, με 210 φτιαχνείς σύγχρονο και καλύτερο

Intel Core i3-10100F Box - Skroutz.gr

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVGB) - Skroutz.gr

Μητρικές Κάρτες με socket 1200, Intel B460 - Skroutz.gr

570 8gb xfx 90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, exploi7ed είπε

i7 4790k 80
h97 pro gamer 40
16gb hyper x ram 40

συνολο 160, με 210 φτιαχνείς σύγχρονο και καλύτερο

Intel Core i3-10100F Box - Skroutz.gr

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVGB) - Skroutz.gr

Μητρικές Κάρτες με socket 1200, Intel B460 - Skroutz.gr

570 8gb xfx 90

Για 50 ευρω διαφορα με κλειστα ματια θα παει ο αλλος στο καινουριο σφραγισμενο εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αντικειμενικά μετρώντας μόνο απόδοση το hardware σου είναι χώμα και το ξεπερνάει κατα ΠΑΡΑ πολύ ακόμη και ο απολύτως φθηνότερος η/υ. Πλέον "ψάχνεις" για κάποιου είδους συλλέκτη ή για κάποιον που το θέλει για ειδικό λόγο γιατί δεν κάνει ούτε για να surfαρεις στο ιντερνετ πλέον. Οταν είναι τόσο ανεπαρκές για σημερινές ανάγκες λίγη σημασία έχει αν η μητρική στα νιάτα της ήταν φθηνιάρικη των 50ευρώ ή πανάκριβη των 250ευρώ.

Με windows σίγουρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, με linux όμως πετάει σε firefox, office, youttube στα 1080 και για τα βασικά γενικά 😉 Τώρα αν μπει κάποιος xeon εκεί δεν ξέρω πόσο μπορεί να ανεβάσει τις επιδόσεις της η mobo. Αλλά σίγουρα είναι παλιά...

37 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Καλησπερα; Ενα Xiaomi mi a3 4/64 αγορασμενο απο ελλαδα σε αριστη κατασταση με φορτιστη τον γνησιο και το κουτι ολα κομπλε. Ποσο πιανει ; 

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα 😉

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, exploi7ed είπε

το αντίστοιχης ταχύτητας καινούριο είναι αυτό , δες τιμές και πέσε λίγο

1 ώρα πριν, tapa21 είπε

Καλησπέρα.Πόσο μπορώ να δώσω 7600k, Gigabyte z270 k3 και 16GB Gskill 3000 RAM?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Με windows σίγουρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, με linux όμως πετάει σε firefox, office, youttube στα 1080 και για τα βασικά γενικά 😉 Τώρα αν μπει κάποιος xeon εκεί δεν ξέρω πόσο μπορεί να ανεβάσει τις επιδόσεις της η mobo. Αλλά σίγουρα είναι παλιά...

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα 😉

Η μητρικη ειναι μετρια απ ολες τις αποψεις και οποιος σου ειπε οτι ειναι καλη για ocing μαλλον δε ξερει και πολλα.Δεν εχει καλο συστημα τροφοδοσιας κρινοντας απο τις φωτο, δεν εχει ιαπωνεζικους πυκνωτες, το πιθανοτερο να μην εχει πολλες ρυθμισεις στο bios.Γενικα ειναι μια μητρικη τυπου "τα κανει ολα και συμφερει".Σωστα οσα αναφεραν τα παιδια και θεωρω σωστη η τιμη που προτειναν.Φιλικα παντα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, argosixna είπε

Ποσο να δωσει  το παρακατω συστημα.

i7 4790k
h97 pro gamer
16gb hyper x ram
570 8gb xfx

Ηθελε να το δωσει με την 1080 και τελικα την εδωσε ξεχωριστα και την αλλαξε με 570

50-40-40- 100

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...