Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε 700 ίσως να χρειαστεί να πέσεις 680.

Το ότι πιάνει τοσο ηψηλό ρολόι δεν του δίνει παραπάνω αξία ; Δεν ειναι κατι που βρισκει ο καθένας... Περίμενα πως η αξία της θα ανέβαινε απο την στιγμη που ειναι πιο εξεζητημένη ακομα και εαν την πούλαγα με την ιδια τιμή αγορας καποιος που κανει benchmarks και θελει να φτασει ψηλά σιγουρα θα προτιμουσε την δικιά μου παρα μία στην τύχη ολα ειναι θεμα σιλικόνης και τύχης σε αυτα. Ισως να προσπαθησω στο ebay εαν εδω δεν υπάρχουν τετοιοι τύποι.Πολλες κάρτες πασχίζουν για 1500 και καποιες δεν τα πιάνουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα εχουν εγγυηση εκτος απο καρτα γραφικων που δεν βρισκω την αποδειξη.

500-480 ευρώ

Το ότι πιάνει τοσο ηψηλό ρολόι δεν του δίνει παραπάνω αξία ; Δεν ειναι κατι που βρισκει ο καθένας... Περίμενα πως η αξία της θα ανέβαινε απο την στιγμη που ειναι πιο εξεζητημένη ακομα και εαν την πούλαγα με την ιδια τιμή αγορας καποιος που κανει benchmarks και θελει να φτασει ψηλά σιγουρα θα προτιμουσε την δικιά μου παρα μία στην τύχη ολα ειναι θεμα σιλικόνης και τύχης σε αυτα. Ισως να προσπαθησω στο ebay εαν εδω δεν υπάρχουν τετοιοι τύποι.

Ξεκίνα εσύ στα 750 αν θες εσύ και άμα δεις ενδιαφέρον τότε καλώς για εσένα διαφορετικά αν επιθυμείς ακολουθείς την συμβουλη του Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι πιάνει τοσο ηψηλό ρολόι δεν του δίνει παραπάνω αξία ; Δεν ειναι κατι που βρισκει ο καθένας... Περίμενα πως η αξία της θα ανέβαινε απο την στιγμη που ειναι πιο εξεζητημένη ακομα και εαν την πούλαγα με την ιδια τιμή αγορας καποιος που κανει benchmarks και θελει να φτασει ψηλά σιγουρα θα προτιμουσε την δικιά μου παρα μία στην τύχη ολα ειναι θεμα σιλικόνης και τύχης σε αυτα. Ισως να προσπαθησω στο ebay εαν εδω δεν υπάρχουν τετοιοι τύποι.Πολλες κάρτες πασχίζουν για 1500 και καποιες δεν τα πιάνουν καν.

 

Πήρα την 2η G1 κουτάτη,πριν μία βδομάδα στα 700 και χτυπάει χωρί ιδιαίτερο ψάξιμο 1560mhz και stock bios(και τώρα να την πουλήσω την δικιά μου δεν θα πιάσει παραπάνω από ότι σου είπαν οι συμφορουμίτες,μην πώ 650ευρώ)...Και κάπου εκεί κυμαίνονται σχεδόν όλες οι custom 980ti τουλάχιστον από 1470-1480+mhz Γενικά μπορεί να κυμανθεί στην τιμή εκεί που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω...Το αν αξίζει παραπάνω η κάρτα σου στην σημερινή Ελλάδα τα 20-30 mhz ή στην καλύτερη τα 100mhz από κάποια άλλη αντίσοιχη gpu δεν νομίζω ότι είναι λόγος να πουληθεί για elite προϊον.Σίγουρα κρατάει κάποια αξία αλλά όχι ότι μπορεί να πουληθεί και παραπάνω άπο όσο σου είπαν τα παιδιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχοντας 980ti σε SLI μια της msi gaming 6G και την gigabyte G1, μπορώ να πώ οτι η υλοποίηση της gigabyte είναι πολύ καλύτερη στιβαρότερη και γενικά αξίζει παραπάνω χρήματα απο την Msi (υποκειμενική άποψη βέβαια αφού και οι δύο κάνουν την δουλειά τους εξ ίσου καλά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι πιάνει τοσο ηψηλό ρολόι δεν του δίνει παραπάνω αξία ; Δεν ειναι κατι που βρισκει ο καθένας... Περίμενα πως η αξία της θα ανέβαινε απο την στιγμη που ειναι πιο εξεζητημένη ακομα και εαν την πούλαγα με την ιδια τιμή αγορας καποιος που κανει benchmarks και θελει να φτασει ψηλά σιγουρα θα προτιμουσε την δικιά μου παρα μία στην τύχη ολα ειναι θεμα σιλικόνης και τύχης σε αυτα. Ισως να προσπαθησω στο ebay εαν εδω δεν υπάρχουν τετοιοι τύποι.Πολλες κάρτες πασχίζουν για 1500 και καποιες δεν τα πιάνουν καν.

Συγνώμη 750 κάνει νέα...Σου κάνουν πρόταση για 700 και σου κακοφαίνεται επειδή κλοκάρει καλά.? Δηλαδή χοντρά χοντρά 6% κάτω της τιμής για μεταχειρησμένο.Ούτε καν.

Για μένα 650 και θα το σκεφτόμουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500-480 ευρώ

Αποκλείεται να πιάνουν τόσα πολλά. Όλα τα κομμάτια του καινούργια αν εξαιρέσεις την gpu έχουν 400 ευρώ. Οπότε αυτομάτως πέφτεις στα 300 περίπου, αναλόγως και πόση εγγύηση έχει το κάθε κομμάτι. Βάλε και κανά 60αρι για την κάρτα οπότε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , ευχαριστώ για την εκτίμηση μαλλον ειναι δίκαιο , θα περιμενω ομως μεχρι να βγει η furyx2 με το dual gpu επανω σε μία καρτα μεχρι να την δωσω , ή θα μπορουσα να την ανταλλαξω με μια r9 295x2 αλλα ποιος μπορει να βρει μια τετοια καρτα ; εχει γινει συλλεκτικο κομματι πλεον και στο ebay πωλειται πανακριβα καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να πιάνουν τόσα πολλά. Όλα τα κομμάτια του καινούργια αν εξαιρέσεις την gpu έχουν 400 ευρώ. Οπότε αυτομάτως πέφτεις στα 300 περίπου, αναλόγως και πόση εγγύηση έχει το κάθε κομμάτι. Βάλε και κανά 60αρι για την κάρτα οπότε..

Δεν το πρόσεξα το κομμάτι αυτό :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να πιάνουν τόσα πολλά. Όλα τα κομμάτια του καινούργια αν εξαιρέσεις την gpu έχουν 400 ευρώ. Οπότε αυτομάτως πέφτεις στα 300 περίπου, αναλόγως και πόση εγγύηση έχει το κάθε κομμάτι. Βάλε και κανά 60αρι για την κάρτα οπότε..

Ευχαριστω παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω εδω τα specs απο 2 pc.
 
PC 1:
 

Κουτί: Cooler Master Silencio 550

Μητρική: Asus Z97-K
Επεξεργαστής: Intel i7-4770K
Μνήμη: 16GB DDR3 1600MHz
Κάρτα γραφικών: Asus NVidia GTΧ 780 3GB
Σκληρός δίσκος: Corsair 240GB SSD
Ποντίκι: Logitech M705 ασύρματο
 
Τιμη 750e
 
 PC 2:
 

Κουτί: Cooler Master Silencio 550

Μητρική: Asus Z97-K
Επεξεργαστής: Intel i7-4770K
Μνήμη: 8GB DDR3 1600MHz
Κάρτα γραφικών: Asus NVidia GT 730 2GB
Σκληρός δίσκος: Corsair 180GB SSD
Ποντίκι: Logitech M705 ασύρματο

 

Τιμη 500e

 

 

Σκεφτομαστε με τον αδερφο μου να τα παρουμε και τα 2. Το παιδι τα πουλαει επειδη εκλεισε το γραφειο και τα pc εχουν λιγοτερες απο 100 ωρες λειτουργιας. Τα αγορασε πριν περιπου 1 χρονο οποτε βρισκονται ολα σε εγγυηση.

 

Τι λετε? Οι τιμες ειναι καλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τροφοδοτικά πως πάνε;

 

Επίσης:

 

Πριν ένα χρόνο αγόρασε την 780 και 4770K?

Μήπως πριν 2 και βάλε χρόνια και εγγύηση έχει μείνει ελάχιστη/καθόλου?

 

Για την 730 δεν έχω λόγια, οι ssd είναι έτσι κι έτσι,

τα mouse αν τα θες για gaming δεν είναι κι ότι καλύτερο,

τα m/b είναι φτωχούλικα.

 

Εξαρτάται τη χρήση που τα θες βέβαια, αλλά νομίζω ότι με +100-150

φτιάχνεις καλύτερα και ολοκαινούρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη δεν ειναι κακη.στο περιπου αν τα παρεις ενα ενα απο αγγελιες ινσομνια θα πανε

 

Κουτί: Cooler Master Silencio 550 (50)

 

Μητρική: Asus Z97-K (60)

 

Επεξεργαστής: Intel i7-4770K (200)
 
Μνήμη: 16GB DDR3 1600MHz (60)
 
Κάρτα γραφικών: Asus NVidia GTΧ 780 3GB (200)
 
Σκληρός δίσκος: Corsair 240GB SSD (60)
 
Τροφοδοτικο δεν μας ειπες αλλα για νανσυμβαδιζει με το συστημα θα εχει κανα 80+ οποτε ας πουμε ενα (40) 
 
Συνολο 670 ισως και λιγα παραπανω με τιμες λογικες νομιζω.Αν εχει και κανα hdd στο συστημα ακομα καλυτερα.
Τωρα σκεψου μονος αν αξιζει να πας σε νεα με κανα 150+
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον εχω εδω τα specs απο 2 pc.
 
PC 1:
 

Κουτί: Cooler Master Silencio 550

Μητρική: Asus Z97-K

Επεξεργαστής: Intel i7-4770K
Μνήμη: 16GB DDR3 1600MHz
Κάρτα γραφικών: Asus NVidia GTΧ 780 3GB
Σκληρός δίσκος: Corsair 240GB SSD
Ποντίκι: Logitech M705 ασύρματο
 
Τιμη 750e
 
 PC 2:
 

Κουτί: Cooler Master Silencio 550

Μητρική: Asus Z97-K

Επεξεργαστής: Intel i7-4770K
Μνήμη: 8GB DDR3 1600MHz
Κάρτα γραφικών: Asus NVidia GT 730 2GB
Σκληρός δίσκος: Corsair 180GB SSD
Ποντίκι: Logitech M705 ασύρματο

 

Τιμη 500e

 

 

Σκεφτομαστε με τον αδερφο μου να τα παρουμε και τα 2. Το παιδι τα πουλαει επειδη εκλεισε το γραφειο και τα pc εχουν λιγοτερες απο 100 ωρες λειτουργιας. Τα αγορασε πριν περιπου 1 χρονο οποτε βρισκονται ολα σε εγγυηση.

 

Τι λετε? Οι τιμες ειναι καλες?

 

Αν τα αγορασε πριν ενα χρονο και τα τροφοδοτικα που πρεπει να μαθεις ποια ειναι, ειναι καλης ποιοτητας,οι τιμες ειναι πολυ καλες. Για παραδειγμα η μητρικη που ανεφερες η Asus Z97-K , τωρα κοστιζει καινουργια 120-130 ευρω. Με ενα χρονο μονο χρηση,μειωνοντας κατα 25 % φτανει τα 80-90 ευρω,οχι πιο κατω σε καμμια περιπτωση.Επισης δεν χρειαζεσαι να εχεις μητρικη των 200 ευρω για να κανεις ενα αξιοπρεπες overclocking στον 4770Κ που αυτη την στιγμη η πιο φτηνη τιμη του ειναι 385 ευρω και ακομη ειναι ενα πανισχυρο cpu. Αρα οι τιμες του ειναι παραπανω απο καλες,ειναι εξαιρετικες και μεγαλη ευκαιρια. Εσυ βεβαια για να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα οταν θα αγορασεις, θα τρεξεις ενα prime95 για 15 λεπτα,ετσι για να εισαι πιο ασφαλης,στο καθενα απο τα δυο μηχανηματα.

 

Με λιγα λογια,υπο την προυποθεση οτι τα τροφοδοτικα ειναι καλα,εισαι πολυ ενταξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Ο αδερφος μου λεει να του πουμε 1.000 και για τα δυο μαζι και τα χρηματα ντουκου, αν το δεχτει αυτο θα τα παρουμε. Οποτε θα βαλω τον 4770k και την 780 στο gaming pc (αυτο της υπογραφης) μου. Για τα τροφοδοτικα και την εγγυηση (στηριζομαι στα λογια του λεω ομως να ζητησω το τιμολογιο αγορας) θα τον ρωτησω.

 

Benign κι εγω αυτες τις τιμες βρηκα και το θεωρησα ευκαιρια. Στο μονο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι η Asus Gtx 780 γιατι δεν μπορω να βρω τιμες. Ποσο πηγαινε οταν κυκλοφορουσε στην αγορα καινουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...