Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αυτό το πρόγραμμα το άφησα 10 λεπτά... στο Prime95 το άφησα 40λεπτο

Πρέπει να μας δείξεις και τις θερμοκρασίες όμως για να καταλάβουμε αν είναι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μετά από 36 Λεπτά Prime95

 

http://prntscr.com/3mxv84

 

Θερμοκρασία δωματίου: 27

65 βαθμοί τα VRMs βλέπω. Είχες throtting κατά την διάρκεια του Prime 95; Στο CPU μου φαίνονται άριστες οι θερμοκρασίες για την εποχή... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι σε όλη τη διάρκεια ήταν στο 100%-4ghrz και το core voltage έπαιζε 1.260-1.272.

απλά τη στιγμή του printscreen έκλεισα το test Και λόγω ανοιχτού cnq έπεσε η συχνότητα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65 βαθμοί τα VRMs βλέπω. Είχες throtting κατά την διάρκεια του Prime 95; Στο CPU μου φαίνονται άριστες οι θερμοκρασίες για την εποχή... B)

 

Δεν εχει ενδειξη για τα VRM η 990XA. Northbridge ειναι το 65αρι. 

Τις θερμοκρασιες δεν τις λες και αριστες. Εγω δεν θα τον ετρεχα στους 60C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζω παιχνίδια ελαφριά όπως το λολ δεν ξεπερνάει τους 37 βαθμους. Όσον αφορά τη Northbridge μπορώ κα κάνω κάτι για να πέσει η θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις ένα ανεμιστήρα να φυσάει σε αυτό και επίσης άλλον ένα να φυσάει στα VRM από την πίσω πλευρά της μητρικής(ρώτα τον Thanos1972 για αυτό)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!πηραξα σαν παιδι και εγω τον 8320 με στοκ ρευμα στα 4.1ghz και οι θερμοκρασιες μου ειναι μετα απο πολυ gaming bf4 61c.ειναι καλοι?η μητρικη δεν ξεπερνα τους 40!fx 8320,asrock 990 fx extreme 3!οι θερμοκρασιες μετρηθηκαν με hw monitor!υποψιν εχω μια h60 corsair,haf 932 advance.και θερμοκρασια δωματιου 28C.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σε εσένα.

 

Καλοί για 4.1, με υδρόψυξη (έστω, αυτή) δεν είναι -είσαι στο ανώτατο όριο κι έρχεται καλοκαίρι.

 

Με ποιό πρόγραμμα μέτρησης είσαι?

 

Μπορείς να μας δείξεις κάποια screenshots, ώστε να μπορέσουμε να πούμε κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζω παιχνίδια ελαφριά όπως το λολ δεν ξεπερνάει τους 37 βαθμους. Όσον αφορά τη Northbridge μπορώ κα κάνω κάτι για να πέσει η θερμοκρασία;

 

Γενικα δεν χρειαζεται να κανεις κατι για το Northbridge. Εχει προβλεψει (υποτιθεται) η Gigabyte γι αυτο και το μεγιστο οριο θερμοκρασιας για τα τσιπακια αυτα ειναι πανω απο 100 βαθμους.

 

Με μια κινηση ομως μπορεις να βελτιωσεις και τα τρια (cpu και north και VRM) αγοραζοντας μια καλη aftermarket ψυκτρα οπως αυτη:

Hyper 212 evo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ashmadia έχω ήδη την arctic freezer 13 pro.. Τώρα αν δω ότι έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες μέσα στο καλοκαίρι θα σας πω για να αγορασω μια καλύτερη ψυχτρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ashmadia έχω ήδη την arctic freezer 13 pro.. Τώρα αν δω ότι έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες μέσα στο καλοκαίρι θα σας πω για να αγορασω μια καλύτερη ψυχτρα :)

Με τετοια ταση (1.27) και 4Ghz κατι δεν μου "κολλαει". Την εχεις τοποθετησει σωστα? Απο airflow στο κουτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...