Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη και εάν δεν βρεις δουλεία,μπορείς να την ψάξεις για κανένα intership.

Εγώ έτσι ξεκίνησα,με δωμάτιο,φαί και χαρτζιλίκι από την εταιρία.

Από δικά μου έτρωγα μόνο στις εξόδους.

 

Καλή αρχή,δύναμη και υπομονή να έχεις και κανένας δεν χάνεται.

 

Σωστή επισήμανση. Όμως δυστυχώς με την κρίση να έχει πλέον παγκόσμιες διαστάσεις, εκ πρώτης όψεως, ακόμη κι αυτό δύσκολο φαίνεται. Πάντως σίγουρα ο καλός δε χάνεται.

 

Αλήθεια που μπορεί να ψάξει κανείς για τέτοια προγράμματα;

Απο την αλλη ακουω για ΗΠΑ, Αυστραλια και Καναδα, αμα δεν τα εχω κανει ακταρμα για να πας εκει πρεπει ή να εχεις συγγενη και μονο 1η βαθμου ή να σε παρει καποιος εργοδοτης αλλιως βιζα δεν παιρνεις με τιποτα.

Ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Και εγω το σκεφτηκα για εξω βασικα για Αγγλια αλλα ενα ξαδερφο που εχω μου λεει οτι τα πραγματα ειναι πολυ πολυ δυσκολα και εκει για τους μεταναστες και ειδικα για ελληνες.

Δυστυχώς ισχύει που λες και συ.Τα πράγματα είναι ζόρικα για ΌΛΟΥΣ.Ειδικά για να μείνεις Λονδίνο.Οι μισθοί στην αρχή  τουλάχιστον είναι χαμηλοί (περίπου 24-30 χιλιάρικα αν βγεις από ένα καλό uni στο UK)  σε μια καλή θέση.Και λέω ότι είναι χαμηλοί γιατί μόνο για μια μικρή Γκαρσονιέρα στο Λονδίνο θέλεις μινιμουμ 1100 λίρες,να φας να κάνεις να δείξεις....δεν μένουν πολλά.Από την στιγμή που ακούς ότι πολλά άτομα ακόμα και από το LSE δεν μπορούν να βρουν δουλειά(Πάρα πολλοί γυρίζουν στο Ελλάντα γιατί δεν αντέχουν οικονομικά) καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση....ή τουλάχιστον δεν έχουν επανέλθει στα επίπεδα προ κρίσης.Αν κάποιος θέλει να βρει μια σοβαρή δουλειά με καλό μισθό στο uk θα δυσκολευτεί .....Προσωπικά βλέπω καλές προοπτικές στην Σκανδιναβία..αν εξαιρέσεις ότι είναι λίγο ρατσιστές και ότι ο καιρός είναι λίγο περίεργος για κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκωτια δυσκολα φιλε μου, φιλαρακι ειναι χρονια εκει, εχει σπουδασει, εδω και 1 χρονο+ ψαχνει για δουλεια (ο,τιδηποτε!) (τουλαχιστον καταφερε να παιρνει επιδομα στεγαστικο + ανεργιας, το οποιο του φτανει να συντηρειται (με 3 συγκατοικους, και εννοειται συστηματικα μαγειρεμα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια ξενερωνω οταν ακουω για Βορεια Ευρωπη.Δεν εχω παει ποτε.ξερω οτι εχει καλο βιοτικο επιπεδο αλλα μου φαινεται οτι δεν θα την παλευμα εκει πανω.Μονο δουλεια και σπιτι.Και σκοταδι....Τι να το κανω αμα παω 30 χρονων και το μονο που κανω ειναι να δουλευω??Δυσκολα τα πραγματα δυστυχως και οι καλοι(κατ'εμε) προορισμοι για εναν Ελληνα οπως Ιταλια/Ισπανια πανε κατα διαολου.Καλη τυχη στον topic starter αλλα και στα αλλα παιδια.

 

Διαβαστε αυτο αν εχετε χρονο http://www.lifo.gr/lifoland/you-send-it/29255

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή επισήμανση. Όμως δυστυχώς με την κρίση να έχει πλέον παγκόσμιες διαστάσεις, εκ πρώτης όψεως, ακόμη κι αυτό δύσκολο φαίνεται. Πάντως σίγουρα ο καλός δε χάνεται.

 

Αλήθεια που μπορεί να ψάξει κανείς για τέτοια προγράμματα;

Ισχύει.

Εγώ το είχα βρει μέσω Γερμανικού ΟΑΕΔ για ξένους(τον ZAV).

Γράφεσαι και μετά ρωτάς στον υπεύθυνο σου ότι θέλεις.

Βέβαια μην περιμένεις τεράστια εταιρία ή σε μεγάλη πόλη(κατά γενική ομολογία πάντα).

Εγώ είχα πάει σε χωριό(που λέει ο λόγος με 25.000 κατοίκους)κοντά σε πρωτεύουσα κρατιδίου.

Ωραία ήταν και μπήκα και στο νόημα/νοοτροπία της χώρας.

Παντως ρε παιδια ξενερωνω οταν ακουω για Βορεια Ευρωπη.Δεν εχω παει ποτε.ξερω οτι εχει καλο βιοτικο επιπεδο αλλα μου φαινεται οτι δεν θα την παλευμα εκει πανω.Μονο δουλεια και σπιτι.Και σκοταδι....Τι να το κανω αμα παω 30 χρονων και το μονο που κανω ειναι να δουλευω??Δυσκολα τα πραγματα δυστυχως και οι καλοι(κατ'εμε) προορισμοι για εναν Ελληνα οπως Ιταλια/Ισπανια πανε κατα διαολου.Καλη τυχη στον topic starter αλλα και στα αλλα παιδια.

 

Διαβαστε αυτο αν εχετε χρονο http://www.lifo.gr/lifoland/you-send-it/29255

Σιγά,υπερβολές.

Προσωπικά ζω καλύτερα από τους φίλους στην Ελλάδα που δουλεύουν 10-12ωρα και μένουν με τους γονείς τους.

Καλύτερα περιορισμένος ήλιος,παρά περιορισμένος χρόνος και απελπισία.

Τι να τον κάνω τον ήλιο και τα μαγαζιά όταν δεν έχω ούτε τον χρόνο,ούτε τα χρήματα να τα διασκεδάσω/ζήσω;

 

Από εκεί και πέρα το κειμενάκι αρκετά ακριβές είναι,αλλά πολύ μελό και δεν κάνει.

Δεν είμαστε σε ταινία του Ξανθόπουλου,ούτε περιμένω την μάνα(έλεος δηλαδή) να γυρίσει σπίτι.

 

Τέλος είναι και θέμα γούστου/καταστάσεων.

Όποιος θέλει και κυρίως μπορεί μένει Ελλάδα,δεν είναι υποχρεωτικό να μεταναστεύσεις εάν έχεις κάνει την βολή σου στην Ελλάδα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ολλανδια εχει ζωη παντως . Σε μικρη πολη ειμαι (100.000 κατοικων), γεματη μαγαζια ειναι, τα οποια μενουν ανοιχτα μεχρι τις 2-3 καποιες φορες. Εχουν διαφορες εθνικες γιορτες οπου γινεται της πουτανας, και παιζουν και απειρα events ( lives,fests  , οτι γουσταρεις) σε κοντινες πολεις  

 

Ελεος με τον καιρο και τον μουσακα της μανας παιδια! Δεν ειναι μετα να απορεις γιατι μας κοροιδευουν .

 

"Μαμα φαι, μπαμπα λεφτα!".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η Ολλανδια εχει ζωη παντως . Σε μικρη πολη ειμαι (100.000 κατοικων), γεματη μαγαζια ειναι, τα οποια μενουν ανοιχτα μεχρι τις 2-3 καποιες φορες. Εχουν διαφορες εθνικες γιορτες οπου γινεται της πουτανας, και παιζουν και απειρα events ( lives,fests  , οτι γουσταρεις) σε κοντινες πολεις  </p>

<p> </p>

<p>Ελεος με τον καιρο και τον μουσακα της μανας παιδια! Δεν ειναι μετα να απορεις γιατι μας κοροιδευουν .</p>

<p> </p>

<p>"Μαμα φαι, μπαμπα λεφτα!".</p>

Διευκρινησε για τι σκοπο βρισκεσαι Ολλανδια. Δουλεια, σπουδες, διακοπες; Γιατι διαφορετικα αντιλαμβανεσαι τα πραγματα στην καθε περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια ξενερωνω οταν ακουω για Βορεια Ευρωπη.Δεν εχω παει ποτε.ξερω οτι εχει καλο βιοτικο επιπεδο αλλα μου φαινεται οτι δεν θα την παλευμα εκει πανω.Μονο δουλεια και σπιτι.Και σκοταδι....Τι να το κανω αμα παω 30 χρονων και το μονο που κανω ειναι να δουλευω??Δυσκολα τα πραγματα δυστυχως και οι καλοι(κατ'εμε) προορισμοι για εναν Ελληνα οπως Ιταλια/Ισπανια πανε κατα διαολου.Καλη τυχη στον topic starter αλλα και στα αλλα παιδια.

 

Διαβαστε αυτο αν εχετε χρονο http://www.lifo.gr/lifoland/you-send-it/29255

 

Γιατί στην Ελλάδα απολαμβάνεις τον ήλιο; Εδώ δεν έχουμε λεφτά να βγούμε έξω μια ηλιόλουστη μέρα να τη χαρούμε και να πιούμε ένα καφέ. Έχουμε χιλιάδες νησιά στα οποία δεν μπορούμε να πάμε και έχεις τον κάθε κακομοίρη ξένο με τον βασικό μισθό έξω να έχουν πάει σε κανα 2-3.

 

Ίδια μαυρίλα είναι και εδώ. Σηκώνεσαι 6:30 το πρωί για να πας στη δουλειά και επιστρέφεις 6:30 (στη καλύτερη περίπτωση!) και παρακαλάς πότε θα σε λυπηθούν και θα σου καταβάλλουν τον μισθό σου (αν είσαι απο τους τυχερούς που έχει τέτοιες προσδοκίες).

 

Καλά το άρθρο είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Ας βρουν καμια ελληνίδα να περιγράφει πως κόψανε τη σύνταξη των γονιών της που δεν έχουν να φάνε και δουλεύει 12άωρα σε δουλειές της πλάκας (ενώ έχει κανα 2 πτυχία) για βασικό 420 για να ζήσει 3-4 άτομα...και κατα τ'άλλα απολαμβάνει το άρωμα που βάζει η μαμά στα σεντόνια και τον ήλιο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρίση εξαπλώνεται σιγά σιγά σε όλα την Ευρώπη. Παρόλο που σε βγάζει από την γραφειοκρατία και την αναμονή για βίζα, συν οτι είσαι "κοντά" στην Ελλάδα, η κρίση εξαπλώνεται. Ήθελα να πάω Λονδίνο που έχω συγγενείς κιόλας αλλά δεν είναι καθόλου εύκολα. Άσχετα αν εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχουμε ξεκινήσει την διαδικασία για Canada, είναι αλλιώς εκεί, άλλα μυαλά, άλλη νοοτροπία, θα ζήσουμε σαν άνθρωποι..

 

Τσιριμπίμ Τσιριμπόμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διευκρινησε για τι σκοπο βρισκεσαι Ολλανδια. Δουλεια, σπουδες, διακοπες; Γιατι διαφορετικα αντιλαμβανεσαι τα πραγματα στην καθε περιπτωση.

 

Για μαστερ ειμαι, αλλα απο το 2014 θα ξερω επαρκως ολλανδικα ωστε να βρω δουλεια part-time bar/σερβιτορος, Ξερω και ατομα που ηρθαν εδω χωρις πτυχιο και σιγουρα δεν ειναι ροδινα αλλα τη βγαζουν αξιοπρεπως (και οσο πιο πολυ μενεις και μαθαινεις τη γλωσσα και το πως δουλευουν τα πραγματα, τοσο πιο πολλες ευκαιριες παρουσιαζονται). Σκεψου οτι για σερβιτορος το ελαχιστο μεροκοματο ειναι 50ευρω για 8 ωρες. Καποιοι δινουν και αρκετα παραπανω (70-80), αναλογως. Εκτος απο αυτο ειναι απο τις χωρες με τις μεγαλυτερες ατομικες και κοινωνικες (και οικονομικες) ελευθεριες, και με αρκετη ανοχη στο διαφορετικο (και ας ειναι 3ο το εθνκιστικο κομμα.) 

 

Παρολα αυτα εγω θα προτεινα σε καποιον να το σκεφτει για μεταναστευση μονο αν : 1) ειναι διατεθιμενος να μαθει τη γλωσσα γρηγορα (και να γουσταρει, αν ειναι σαν αγγαρια θα βασανιστει)

2) Εχει τη νοοτροπια του ταξιδιωτη (και μετεπειτα του κατοικου/πολιτη μιας χωρας), και οχι τη γκρινια του "βρεχει 5 φορες τη βδομαδα και δεν εχω μουσακα και μπουζουκια". Αλλιως δεν αξιζει. Ζωη εχει παντως και οι Ολλανδοι σαν ιδιοσυγκρασια ειναι αρκετα ιδαιτεροι ακομα κ σε σχεση με αλλους βορειοευρωπαιους με τους οποιους μοιραζονται αρκετες ομοιοτητες αλλα και αρκετες διαφορες..

Επεξ/σία από -nick-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραβια μερια, Εμιρατα, Ντουμπαϊ, δεν παει κανεις?

 

Για να πας εκει θες πρακτικα προσοντα και γνωσεις (οχι πτυχια αερατα) και αρκετα χρονια προυπηρεσιας. Ως εκ τουτου, δεν ειναι για τον καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γίνω και λιγο κακός, αλλά νομίζω ένα reality checkεπιβάλεται.

 

κανένας δεν θα σας στρώσει κόκκινα χαλιά. ή έχεις τα @@ και κάνεις κάτι μόνος σου η γκρινιάζεις σαν την μικρή Μαρία που κάθεται και κλαίει.

 

Είναι δύσκολη η μετανάστευση, γερνάς 10 χρόνια στο χαλαρό μέσα στο 1ο εξάμηνο. Αν έχεις γνώσεις και ταλέντο όμως πας μπροστά.

Έχουμε πολλούς που έρχοντια εδώ στην Αλμπέρτα, αλλά είναι κατι ελληνάρες.... το ένα τους βρωμάει το άλλο του ξυνίζει και τα περιμένουν όλα έτοιμα στο χέρι. Θα μπορούσα να γράψω πραγματικό σεντόνι με το τι έχουν δει τα μάτια μου από τους αχαιρευτους Έλληνες  - και ναι σαν φάρα είμαστε από τις χειρότερες.

 

όσο για μετανάστευση Αμερική.. ΄καλή σας τύχη μάγκες. τα 60ς πεθάνανε εδώ και 50 χρόνια. θέλει πολυ προσπάθεια να πείσεις εργοδότη να μπει στο τριπάκι να σου βγάλει Βίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γίνω και λιγο κακός, αλλά νομίζω ένα reality checkεπιβάλεται.

 

κανένας δεν θα σας στρώσει κόκκινα χαλιά. ή έχεις τα @@ και κάνεις κάτι μόνος σου η γκρινιάζεις σαν την μικρή Μαρία που κάθεται και κλαίει.

 

 

Εκτος απο @@# θελει και λεφτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...