Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας.

 

ειναι η πρωτη φορα που γραφω. (το προφιλ μου αναφερει αλλη μια συμμετοχη την οποιαν ουτε θυμαμαι).

 

προσωπικα δεν με ενοχλησε τιποτε ουτε στους ορους συμμετοχης στο ινσομνια οι οποιοι ειναι κατανοητοι, ουτε κατι στο συστημα των αγγελιων. (εχω ολοκληρωσει πανω απο 20 συναλλαγες).

 

συνεπως δεν εχω και προτασεις.

 

διαβασα βεβαια μεσα σε 2-3 ημερες το συνολο των γραφομενων απο την αρχη για να γνωριζω τις αποψεις ολων των υπολοιπων.

 

απο το ινσομνια μαρεσει να αγοραζω λογω του συστηματος των αξιολογησεων και στην χρυση ευκαιρια μαρεσει να πουλαω λογω του ευρυτερου αναγνωστικου κοινου.

 

ναστε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη στις αγγελιες μπαινω πολυ συχνα διοτι ψαχνω καποια συγκεκριμενα πραγματα.

 

Εχω να κανω καποιες παρατηρησεις...

 

α) Δεν θα ηταν κακο να μπορει να δημοσιευει καποιος μια αγγελια, μονο αν εχει ορισμενο αριθμο ποστ ή χρονο εγγραφης. και καθε χρηστης να μπορει να βαθμολογει τον αλλον μονο μια φορα (αν και εχει τυχει να αγορασω τρεις φορες απο τον ιδιο!!)

β) Να βαλεις μυαλο σε αδιαφορους ή ασχετους πωλητες δεν γινεται (εξωφρενικες τιμες, αγγελιες χωρις φωτο κτλ) αλλα αυτο που μπορει να γινει ειναι τουλαχιστον συγκεκριμενη μορφη σε καθε αγγελια Τιμη, Περιοχη, επιθυμητος τροπος πωλησης (συναντηση, αντικαταβολη κτλ) γλυτωνεις σαβουρα και πολυ χρονο.

γ) Καθε μορφη συνδρομης την ξεχναμε, διοτι με ενα "εφυγε εκτος σαητ" καθαρησες, τα εχουμε δει και σε παλιοτερα σαητ που με επιμονη σε αυτην την πρακτικη μαραζωσαν...

δ) Προσωπικη επιθυμια, αν και μαλλον δεν γινεται, ειναι να μπορεις να κανεις αναζητηση με δυο γραμματα, χανεις πολλα πραγματα αφου πολλοι κωδικοι ειναι διψηφιοι  i3, gt, 6s, s6, g5, VI κτλ...

 

Πολλα παραπανω πραγματα πιστευω δεν μπορει να γινουν... Παντου απλα πραγματακια ισχυουν απλα πρεπει να εισαι προσεκτικος, αν σκας λεφτα χωρις αντικαταβολη ή συναντηση ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχει οριστικη συμφωνια, δεν φταει το σαητ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλοι ψαχνουν πελατη με το τουφεκι κι αλλοι τους oργανωνουν σε σειρες προτεραιοτητας με κουμπια κλπ λειτoυργιες :lol:

:-D  Καταλαβαίνω τι θες να πεις και το χιουμοριστικό της απάντησης, αλλά ειλικρινά, δεν εχω δει συχνά κάποιο προιόν το οποίο να αξίζει να αγοραστεί μεταχειρισμένο, σε τιμή μεταχειρισμένου και να μένει απούλητο για περισσότερες απο ΄λιγες μέρες.

 

Η κατηγορία που αναφέρεσεαι είναι (τουλάχιστον απ'όσα έχω δει εγώ) είτε προιόντα παλιάς τεχνολογίας που δεν ταιιάζουν παρά σε πολύ συκεκριμένες εφαρμογές, είτε προιόντα υπερβολικά υπερτιμημένα (σε σημείο να απέχουν ενα 10 αρικο από καινούργιο σε τιμές λιανικής).

 

Γενικά υπάρχει πρόβλημα κατανόησης από τους πωλητές ότι δεν υπάρχει μόνο το insomnia και το skroutz, κι οτι πια τα leaps μεταξύ των διαφορετικών γενεών είναι τεράστια. Καινούργιο part απο RMA ή οτιδήποτε άλλο,αλλά με 2 χρόνια τεχνολογίας πισω του, δεν σημαίνει ότι κάνει όσο το αγόρασες τότε .

 

Τεσπα αυτό όμως είναι μια άλλη συζήτηση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτές τις μέρες έστειλα καμιά 20ρια personal messages για να ρωτήσω περιοχή.

 

Και από την ανάποδη: ενώ αναφέρω σε κάθε αγγελία μου σαφέστατα με bold γράμματα ότι συναλλαγή χέρι με χέρι δεν πρόκειται να γίνει, έχω τουλάχιστον 2-3 μηνύματα σε κάθε αγγελία μου να με ρωτάνε σε ποιά περιοχή βρίσκομαι.

 

Τουλάχιστον απάλευτο.

 

Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι υποχρεωτική η αναφορά τρόπου συναλλαγής και περιοχής (εφόσον ο τρόπος συναλλαγής είναι χέρι με χέρι). Αν και πάλι δε νομίζω να αποθαρρυνθούν οι απάλευτοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από την ανάποδη: ενώ αναφέρω σε κάθε αγγελία μου σαφέστατα με bold γράμματα ότι συναλλαγή χέρι με χέρι δεν πρόκειται να γίνει, έχω τουλάχιστον 2-3 μηνύματα σε κάθε αγγελία μου να με ρωτάνε σε ποιά περιοχή βρίσκομαι.

 

Τουλάχιστον απάλευτο.

Aυτο ομως δε μας ενδιαφερει εδω.

Εχεις καποια προταση για αυτο που αναφερεις,η απλα κουβεντα να γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, έχω κάνει έντιτ στο από πάνω ποστ:

 

Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι υποχρεωτική η αναφορά τρόπου συναλλαγής και περιοχής (εφόσον ο τρόπος συναλλαγής είναι χέρι με χέρι). Αν και πάλι δε νομίζω να αποθαρρυνθούν οι απάλευτοι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καταλαβετε ομως οτι καποιοι που ενδιαφερονται για συγκεκριμενα θεματα εχουν κανει sub.

Μη μας βομβαρδιζετε με κουβεντουλα.

Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ' αρχάς, το νήμα με τίτλο «Προτάσεις για αγγελίες» από μόνο του παραπέμπει σε «κουβεντούλα» γύρω από τις αγγελίες.

 

Κατά δεύτερον, ούτε το μήνυμα του funbreaker εμπεριείχε κάποια πρόταση, σε παρενόχλησε εξίσου ή όχι και τόσο επειδή απλά συμφωνείς με το σκεπτικό του και άρα το πρόβλημα σου δεν είναι η διατάραξη της γαλήνης του e-mail σου;

 

Φιλικά, ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και από την ανάποδη: ενώ αναφέρω σε κάθε αγγελία μου σαφέστατα με bold γράμματα ότι συναλλαγή χέρι με χέρι δεν πρόκειται να γίνει, έχω τουλάχιστον 2-3 μηνύματα σε κάθε αγγελία μου να με ρωτάνε σε ποιά περιοχή βρίσκομαι.

 

Τουλάχιστον απάλευτο.

 

Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι υποχρεωτική η αναφορά τρόπου συναλλαγής και περιοχής (εφόσον ο τρόπος συναλλαγής είναι χέρι με χέρι). Αν και πάλι δε νομίζω να αποθαρρυνθούν οι απάλευτοι.

 

Να σταματήσουν τα μηνύματα που ρωτάνε "μήπως εκτός του τρόπου α δέχεσαι και τον τρόπο β" δεν πρόκειται.

 

Αλλά, τουλάχιστον, όσοι ρωτάνε, θα το κάνουν επειδή τους ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο ή είναι η τιμή καλή ή ο πωλητής αξιόπιστος, ή οι ίδιοι απλά απάλευτοι, όπως λες.

 

Όχι επειδή θα αναζητούν μια πληροφορία που, ενώ θα έπρεπε να υπάρχει στην αγγελία, απουσιάζει.

 

Αυτό είναι και το σκεπτικό των επερχόμενων αλλαγών: να περνάνε στο σύστημα αγγελίες όσο το δυνατόν πλήρεις, ώστε να μη χάνει κανείς χρόνο με αναζήτηση στοιχειωδών πληροφοριών.

 

Τρόπος να εμποδίσουμε αυτούς που γράφουν "η τιμή είναι αδιαπραγμάτευτη" ή "δεν με ενδιαφέρουν ανταλλαγές", να λαμβάνουν μηνύματα του στυλ "φιλαράκι, το δίνεις 50, μου το αφήνεις 20;" ή "να σου δώσω έναν ποδονίφτη και 50 ευρώ;", δυστυχώς δεν γίνεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως μετρανε οι δυο αγγελιες την εβδομαδα; Ποτε ξεκιναει η επομενη εβδομαδα για τον μετρητη; μολις περασουν 7 ημερες απο την τελευταια αγγελια, μολις ερθει η δευτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα την περιοχη, και τη προταση να μπαινει παντα στις αγγελιες, διαπιστωσα πως σε γειτονικο site αγγελιων πολλοι κανουν την εξης τσακπινια, να βαζουν Αθηνα για να εχουν περισσοτερες προβολες. Καλα κανουν απ την μια, αλλα παραπλανούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...