Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα την περιοχη, και τη προταση να μπαινει παντα στις αγγελιες, διαπιστωσα πως σε γειτονικο site αγγελιων πολλοι κανουν την εξης τσακπινια, να βαζουν Αθηνα για να εχουν περισσοτερες προβολες. Καλα κανουν απ την μια, αλλα παραπλανούν..

Και μετά τι λένε; Ότι μετακόμισαν; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την προβολή μιας αγγελίας;

 

Αν εγώ πουλάω από Πρέβεζα καλό κινητό σε λογική τιμή και δέχομαι να στείλω οπουδήποτε, θα έχω λιγότερες "προβολές" από έναν που πουλάει παλιότερο μοντέλο υπερτιμημένο από Αθήνα;

 

Το ζήτημα είναι να έχει η αγγελία, με την καταχώρησή της, όλες τις βασικές πληροφορίες (τόπος, αποδεκτοί τρόποι συναλλαγής, τιμή) ώστε να μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να εστιάζουν σε εκείνες τις αγγελίες που πληρούν όσο το δυνατόν περισσότερες παραμέτρους και οι πωλητές να μη χάνουν χρόνο απαντώντας σε ερωτήσεις για αυτές τις βασικές πληροφορίες.

 

Προφανώς, αν πουλάω από Σαμοθράκη και έχω αποδεκτούς τρόπους συναλλαγής αποκλειστικά και μόνο χέρι-χέρι, η αγγελία μου θα προσελκύσει μικρότερο ενδιαφέρον από ό,τι ένας που πουλάει από Λευκάδα και στέλνει παντού στην Ελλάδα.

 

Παρενθετικά, αν -μέσω αναφορών- εντοπιστεί χρήστης που θα δηλώνει ανακριβή στοιχεία, προφανώς και δεν θα περάσει στο ντούκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ασχετο σε xe βαζουν τοπονυμια Αθηνας οπως Καλλιθεα , Αμπελοκηποι κλπ σαν πρωτη λεξη αλλα ειναι υπαρκτες και σε Θεσσαλονικη...Δινουν και διευθυνση και παμφτηνα επωνυμα κιντα αλλα οταν εστειλα φιλο απο Θεσσσαλονικη εκει που μου ειχαν πει δεν υπηρχε μαγαζι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από ό,τι έχω δει, θα υπάρχει η δυνατότητα -εφόσον το επιθυμούν- οι χρήστες να είναι ακριβέστατοι ως προς το πού βρίσκονται.

 

Επαναλαμβάνω, το ζητούμενο σε πρώτο στάδιο είναι να έχουμε ένα σύστημα που για να κάνει δεκτή μια αγγελία, θα πρέπει να έχει ορισμένες στοιχειώδεις προϋποθέσεις: τόπο, τρόπους συναλλαγής.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, το να γίνεται ο πωλητής αποδέκτης μηνυμάτων για σκόντο ενώ ξεκαθαρίζει στην περιγραφή πως η τιμή είναι αδιαπραγμάτευτη, ή ερωτήσεις για το αν στέλνει με ταχυδρομείο ενώ αναφέρει ρητά ως τρόπο συναλλαγής μόνο χέρι-χέρι, δεν μπορούμε να το αποτρέψουμε (άλλωστε τα pm είναι σύστημα ξεχωριστό και άσχετο από τις αγγελίες).

 

Το ζήτημα είναι να μη χάνεται χρόνος σε πράγματα απλά, όπως ερωτήσεις του στυλ "πού βρίσκεσαι φίλε μου;" επειδή η αγγελία δεν αναφέρει τόπο, και μετά να υπάρχουν παράπονα για χαμένες ευκαιρίες σε άλλες αγγελίες όσο περίμενε κάποιος απάντηση σε κάτι τόσο στοιχειώδες. 'Η για "βομβαρδισμό" από προσωπικά μηνύματα από ενδιαφερόμενους.

 

Και, βέβαια, όπως σε όλα τα τμήματα του insomnia, η συνδρομή των μελών είναι πολύτιμη ώστε τυχόν αστοχίες του συστήματος να εντοπιστούν γρήγορα, όπως και περιπτώσεις όπου κάποιοι θα επιχειρήσουν να "ξεγελάσουν" το νέο πλαίσιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λέμε λέμε άλλα κουβέντα να γίνεται.....

για παράδειγμα έχω βάλει αγγελία για ένα iPhone που ζητάω από κάτω στο προφίλ μου γράφει καθαρά καθαρότατα περιοχή.....μου έρχεται μήνυμα από κάποιον που πουλάει ένα iPhone μου λέει λεπτομέρειες του λέω μου κάνει πως μπορεί να γίνει η συναλλαγή; και μου απαντάει το γνωστό "φιλαράκι από που είσαι;" μα του λέω γράφω από κάτω και επίσης γράφω και μέσα στην αγγελία και η γνωστή απάντηση μόνο χέρι χέρι από Αθήνα. και μετά μιλάμε για νέο πλαίσιο εδώ δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν την αγγελία και απαντάνε αυτόματα ότι ναναι...... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ασχετο σε xe βαζουν τοπονυμια Αθηνας οπως Καλλιθεα , Αμπελοκηποι κλπ σαν πρωτη λεξη αλλα ειναι υπαρκτες και σε Θεσσαλονικη...Δινουν και διευθυνση και παμφτηνα επωνυμα κιντα αλλα οταν εστειλα φιλο απο Θεσσσαλονικη εκει που μου ειχαν πει δεν υπηρχε μαγαζι .

 

Φυσικα. Το μαγαζι πρεπει να κοψει αποδειξη και φπα.

 

Το ζήτημα είναι να μη χάνεται χρόνος σε πράγματα απλά, όπως ερωτήσεις του στυλ "πού βρίσκεσαι φίλε μου;" επειδή η αγγελία δεν αναφέρει τόπο, και μετά να υπάρχουν παράπονα για χαμένες ευκαιρίες σε άλλες αγγελίες όσο περίμενε κάποιος απάντηση σε κάτι τόσο στοιχειώδες.

 

Αν καποιος ενδιαφερομενος στειλει μηνυμα στον αγοραστη μονο με "που βρίσκεσαι φιλε μου?" και μετα ξαναεπικοινωνησει μετα απο 3 μερες, δεν του φταιει κανενας αν στο μεταξυ το προιον που ηθελε δοθηκε αλλου. Ενώ αν ο αγοραστης δεν του απαντησει, παλι ο ενδιαφερομενος ευθυνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά λέμε λέμε άλλα κουβέντα να γίνεται.....

για παράδειγμα έχω βάλει αγγελία για ένα iPhone που ζητάω από κάτω στο προφίλ μου γράφει καθαρά καθαρότατα περιοχή.....μου έρχεται μήνυμα από κάποιον που πουλάει ένα iPhone μου λέει λεπτομέρειες του λέω μου κάνει πως μπορεί να γίνει η συναλλαγή; και μου απαντάει το γνωστό "φιλαράκι από που είσαι;" μα του λέω γράφω από κάτω και επίσης γράφω και μέσα στην αγγελία και η γνωστή απάντηση μόνο χέρι χέρι από Αθήνα. και μετά μιλάμε για νέο πλαίσιο εδώ δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν την αγγελία και απαντάνε αυτόματα ότι ναναι...... 

 

To προφίλ σου δεν είναι μέρος της αγγελίας: πρέπει να το ακολουθήσει κανείς για να βρει μια πληροφορία που θα έπρεπε να υπάρχει στην αγγελία. Αυτό ακριβώς είναι που λέμε: χάσιμο χρόνου και ανεπαρκείς περιγραφές.

 

Το "χέρι με χέρι αν είστε κοντά", λ.χ., που έγραφες σε παλιότερη αγγελία (για κάποιο iPad) δεν λέει τίποτε από μόνο του: κοντά, σε ποιο μέρος; "Είμαι από επαρχία". Θαυμάσια, αλλά πλην Αθήνας και Θεσσαλονίκης , όλη η υπόλοιπη Ελλάδα επαρχία είναι.

 

Γι' αυτό, επαναλαμβάνω, με τη νέα πλατφόρμα αυτές οι πληροφορίες θα είναι απαραίτητες για να περάσει η αγγελία στο σύστημα και θα φαίνονται στην περίληψή της: τόπος Έδεσσα, λ.χ., τρόποι συναλλαγής: "συνάντηση", "αποστολή με ΕΛΤΑ" ή courier κτλ.

 

Έτσι, ξεκινάμε από μια αφετηρία όπου, τουλάχιστον, δεν απουσιάζουν βασικές πληροφορίες από τις αγγελίες (συν του ότι το πεδίο τιμής θα δέχεται αποκλειστικά και μόνο αριθμούς, όχι γράμματα...) Από εκεί και πέρα, να εμποδίσουμε κάποιον που διαβάζει "είμαι Λάρισσα, ζητάω το τάδε αντικείμενο, μόνο χέρι με χέρι", να λάβει μήνυμα "είμαι Γιαννιτσά, σου το στέλνω με ΕΛΤΑ αν θες", δεν γίνεται.

 

Αλλά, επαναλαμβάνω, να μη λείπουν τουλάχιστον τα βασικά.

 

Υ.Γ. Ούτε θα είναι εφικτή η διαγραφή όλη του κειμένου της αγγελίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρχεται νεα πλατφορμα? Ελπιζω να μην ειναι προς το χειροτερο.

Στις ερωτήσεις θα μπορουν να επιλεχτουν περισσοτερες απο μια απαντησεις?

 

 


Υ.Γ. Ούτε θα είναι εφικτή η διαγραφή όλη του κειμένου της αγγελίας.

 

Aν διαγραφει ολο το κειμενο πλην μιας λεξης?

 

Καλο είναι να μπορουν να διαγράφονται οι παλιες αγγελιες, αυτη τη στιγμη παραμενουν οι επικεφαλιδες αρχειοθετημενων αγγελιων χωρις να μπορουν να σβηστουν(ουτε να διαβαστουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι παλιές αγγελίες θα αρχειοθετούνται (όπως συμβαίνει και τώρα) και θα φαίνονται οι κεφαλίδες.

 

Το κείμενο της αγγελίας δεν θα διαγράφεται, και εννοείται πως δεν θα ισχύουν "τεχνάσματα" του στυλ μένει μια λέξη και εξαφανίζεται το υπόλοιπο: θα μπορούν όμως τα μέλη να αφαιρούν τηλέφωνα επικοινωνίας κτλ. ώστε να μη δέχονται οχλήσεις για αγγελίες όπου το αντικείμενο δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το οφελος να παραμενει ένα βουνο απο αχρηστες αγγελιες? Κανεις μια αναζητηση ή κοιτας στο προφιλ καπου, κλικαρεις στην αγγελια του και σου λεει "ουπς, κατι πηγε λαθος".

 

Το κειμενο μιας αγγελιας δε μπορει να διαγραφει ή να αντικατασταθει με οτιδηποπτε? Γιαυτο δεν είναι το edit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ σημαντικό θεωρώ τη διεύρυνση των κατηγοριών των αγγελιών.

Δηλαδή στην κατηγορία iphone πχ να υπάρχει drill down ανα κατηγορία μοντέλου πχ 6, 7, 8, Χ. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για όλες τις κατηγορίες αλλά τουλάχιστον στις πιο δημοφιλείς (4000 αγγελίες on average!) θα ήταν απίστευτα χρήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω, δε ξερω αν εχει προταθει να ανοιξει ενα section.για χαλασμενα κινητα η κι ν με σπασμενη οθονη,που δινονται φυσικα φθηνα, για να μην υπαρχει η παρεξηγηση.Το λεω με βαση ενα παιδι σε κατω θρεντ  που πουλησε καπια παλια κινητα σε καπιον και αυτος του ζητουσε τα ρεστα,γιατι δε διαβασε την αγγελια. Μπαινει ο ενας βλεπει αιφον 140 γουαω ενδιαφερεται να το παρει,αλλα δε βλεπει με σπασμενη οθονη,η ανταλλαχτικα,και ετσι απεiλει με αστυνομιες και τετια κουφα

αρα σε μια ειδικη ενοτοτητα μονο για χαλασμενα κινητα,τουλαχιστον δε θα γινονται παρεξηγησεις.

και αυτο να γινεται και για λαπτοπ στη συνεχεια.αν και στα κιν ταιριαζει πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...