Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έλεος εσείς πόσο είστε

 

Κι  ο  χθεσινος   20χρονος   δηλωνει  στο  προφιλ   του.......

 

Ρε   σεις   το  βρηκα......

 

Οποιος   κανει   εγγραφη   και  ειναι   κατω  απο   25   να   περναει   επιτροπη.... :-)  :-D  :shock:

 

 εδώ forum τεχνολογίας είναι δεν είναι  ΚΑΠΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

έλεος εσείς πόσο είστε

 

 

 εδώ forum τεχνολογίας είναι δεν είναι  ΚΑΠΗ 

 

 

 

Ουτε   παιδικη   χαρα...... :-)

 

53+.....Να   τ   αφησω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήδη, με τον περιορισμό που υπάρχει, δηλαδή να έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή, έχουμε αρκετές (για να μην πω πολλές...) περιπτώσεις χρηστών που αλλάζουν γνώμη για το επίπεδο της συναλλαγής ή απλά βιάστηκαν να βάλουν αξιολόγηση (κι ας το αναφέρουν ρητά οι όροι χρήσης τα μέλη να είναι προσεκτικά γιατί οι αξιολογήσεις δεν αλλάζουν) και καλούμαστε είτε να αλλάζουμε αξιολογήσεις επειδή "εντάξει μωρέ, βιάστηκα, τελικά ο Μήτσος είναι πρώτο παλλικάρι" ή "έβαλα την αξιολόγηση πριν πάρω το δέμα, τελικά μου είχε στείλει ένα τούβλο δεμένο με σπάγκο").

 

Ακόμη πιο σύνθετα είναι τα πράγματα όταν τα μέλη διαφωνούν για τα "γεγονότα" της συναλλαγής. "Άψογο ήταν το κουτί", "Χτυπημένο από δέκα μεριές ήταν", "όχι έτσι", "όχι γιουβέτσι".

 

 

Ειναι κατανοητοι αυτοι οι προβληματισμοι, αλλα γιατι πρεπει να κανεις τον διαιτητη?

 

Οι δε αξιολογησεις εχουν θεσπιστει για να αμφισβητουνται? Αν ο αξιολογητης λεει οτι το κουτι ηταν χτυπημενο απο δεκα μεριες πρεπει να γινει αποδεκτο.

 

Μια ιδεα ειναι οτι θα μπορουσε ο αξιολογουμενος  να απαντα(ετσι γινεται και στο skroutz.gr, οταν το κατ/μα λαβει μια αρνητικη αξιολογηση απαντα) κι ετσι να αντικρουσει για το χτυπημενο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη πρόταση που θα ωφελούσε το forum και την ενότητα των αγγελιών είναι μετά από κάποιο αριθμό αρνητικών αξιολογήσεων το μέλος να μην έχει δικαίωμα να δημοσιεύσει καμιά αγγελία και να μπορείς να αξιολογήσεις το μέλος τόσο από την επικοινωνία του μαζί του όσο και από την μη παραλάβει του αντικείμενου (υπάρχουν πολλοί που το κάνουν συστηματικά) και ακόμη όταν επικοινωνείς με τον admin και έχεις αδιάσειστα στοιχειά ότι σε εξαπάτησαν να προσπαθεί ο ίδιος να προστατέψει το forum(αποκλείοντας το συγκεκριμένο μέλος για να μην εξαπατήσει και άλλους ) και να μην σε παραπέμπει στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος (την έπαθα με ένα iphone 5s )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειναι κατανοητοι αυτοι οι προβληματισμοι, αλλα γιατι πρεπει να κανεις τον διαιτητη?

 

Οι δε αξιολογησεις εχουν θεσπιστει για να αμφισβητουνται? Αν ο αξιολογητης λεει οτι το κουτι ηταν χτυπημενο απο δεκα μεριες πρεπει να γινει αποδεκτο.

 

Μια ιδεα ειναι οτι θα μπορουσε ο αξιολογουμενος  να απαντα(ετσι γινεται και στο skroutz.gr, οταν το κατ/μα λαβει μια αρνητικη αξιολογηση απαντα) κι ετσι να αντικρουσει για το χτυπημενο κουτι.

 

Δεν "πρέπει" να κάνω εγώ ή όποιος άλλος το διαιτητή. Δε θέλουμε να κάνουμε το διαιτητή. Απλά περιγράφω το τι συμβαίνει ήδη.

 

Ας πούμε, δίνω ραντεβού. Και με στήνουν. Ή δε με στήνουν. Κάνω αρνητική. Και μου κάνουν αρνητική. Δικαίωμα και των δύο, εφόσον επεκτείνουμε τις αξιολογήσεις και στις μη ολοκληρωμένες συναλλαγές, σωστά; Πιστεύει κανείς ρεαλιστικά πως θα το αφήσει ο ένας ή ο άλλος (ή και οι δύο χρήστες) έτσι; Καταιγισμός μηνυμάτων, "να δείτε τα pm μου" (απάντηση: δε μπορούμε και δε θέλουμε), "να τιμωρηθεί", "δεν είπαμε ποτέ τίποτε τέτοιο", "να το αποδείξει" (και περνάμε τώρα στη σουρεαλιστική κατάσταση που περιέγραφα για άλλο λόγο σε άλλο νήμα, να πρέπει να αποδείξεις ότι κάτι δε συνέβη), "μου χαλάει το καταπράσινο προφίλ μου" κτλ. κτλ. 

 

Αν υπάρχει αίσθημα αδικίας τώρα από αυτόν που πράγματι στήθηκε, ας πούμε, από ένα ανεύθυνο μέλος, φανταστείτε τι κατάσταση θα έχουμε στα χέρια μας αν, εκτός από το στήσιμο, φάει και μία αρνητική, για να δέσει το γλυκό.

 

Οι όροι χρήσης για τις αγγελίες είναι σαφείς: προσοχή, το insomnia δεν μπορεί να τις ελέγξει, ακολουθείστε ορισμένες πρακτικές συμβουλές για να είστε σχετικά ασφαλέστεροι. Είναι μια δύσκολη κατάσταση και, προσωπικά, δεν υποστηρίζω ότι είναι ιδανική. Όμως, έτσι όπως είναι δομημένο το σύστημα, είναι ένας αρκετά καλός συμβιβασμός της δωρεάν παρεχόμενης δυνατότητας, μιας δυνατότητας ανοιχτής σε όλους μέσα από ένα δημοφιλές forum.

 

Nα το επαναλάβω, δεν αδικώ όσους αγανακτούν με τους ασυνεπείς, ούτε τους λέω "ας προσέχατε". Είναι μια δυσάρεστη πραγματικότητα, εκτός από τους σωστούς, υπάρχουν και οι ανεύθυνοι. Το να πρέπει να βλέπουμε ανταλλαγές μηνυμάτων, ας πούμε, εκτός insomnia (μέσω κινητών για να οργανωθεί το ραντεβού όπου έπεσε το στήσιμο, λ.χ.) είναι κάτι που δε μπορεί να γίνει. Δεν είναι ο ρόλος μας αυτός. Συντονιστές στο insomnia είμαστε, όχι Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια άλλη πρόταση που θα ωφελούσε το forum και την ενότητα των αγγελιών είναι μετά από κάποιο αριθμό αρνητικών αξιολογήσεων το μέλος να μην έχει δικαίωμα να δημοσιεύσει καμιά αγγελία και να μπορείς να αξιολογήσεις το μέλος τόσο από την επικοινωνία του μαζί του όσο και από την μη παραλάβει του αντικείμενου (υπάρχουν πολλοί που το κάνουν συστηματικά) και ακόμη όταν επικοινωνείς με τον admin και έχεις αδιάσειστα στοιχειά ότι σε εξαπάτησαν να προσπαθεί ο ίδιος να προστατέψει το forum(αποκλείοντας το συγκεκριμένο μέλος για να μην εξαπατήσει και άλλους ) και να μην σε παραπέμπει στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος (την έπαθα με ένα iphone 5s )

και τι τον αποτρέπει από το να φτιάξει νέο account?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι τον αποτρέπει από το να φτιάξει νέο account?

όπως διαβάζεις σε κάποια από τις προτάσεις μου λέω ότι να μην μπορεί ο χρήστης  να δημοσιεύσει αγγελία εάν δεν έχει κάποιο αριθμό μηνυμάτων αυτοί συνήθως δεν έχουν ιδέα από τίποτα και έτσι δεν θα μπορούν να επωφεληθούν από τις αγγελίες άτομα που γράφονται στο forum μόνο για τις αγγελίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όπως διαβάζεις σε κάποια από τις προτάσεις μου λέω ότι να μην μπορεί ο χρήστης  να δημοσιεύσει αγγελία εάν δεν έχει κάποιο αριθμό μηνυμάτων

αυτό πλέον είναι το πιο απίθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "πρέπει" να κάνω εγώ ή όποιος άλλος το διαιτητή. Δε θέλουμε να κάνουμε το διαιτητή. Απλά περιγράφω το τι συμβαίνει ήδη.

 

Ας πούμε, δίνω ραντεβού. Και με στήνουν. Ή δε με στήνουν. Κάνω αρνητική. Και μου κάνουν αρνητική. Δικαίωμα και των δύο, εφόσον επεκτείνουμε τις αξιολογήσεις και στις μη ολοκληρωμένες συναλλαγές, σωστά; Πιστεύει κανείς ρεαλιστικά πως θα το αφήσει ο ένας ή ο άλλος (ή και οι δύο χρήστες) έτσι; Καταιγισμός μηνυμάτων, "να δείτε τα pm μου" (απάντηση: δε μπορούμε και δε θέλουμε), "να τιμωρηθεί", "δεν είπαμε ποτέ τίποτε τέτοιο", "να το αποδείξει" (και περνάμε τώρα στη σουρεαλιστική κατάσταση που περιέγραφα για άλλο λόγο σε άλλο νήμα, να πρέπει να αποδείξεις ότι κάτι δε συνέβη), "μου χαλάει το καταπράσινο προφίλ μου" κτλ. κτλ. 

 

Αν υπάρχει αίσθημα αδικίας τώρα από αυτόν που πράγματι στήθηκε, ας πούμε, από ένα ανεύθυνο μέλος, φανταστείτε τι κατάσταση θα έχουμε στα χέρια μας αν, εκτός από το στήσιμο, φάει και μία αρνητική, για να δέσει το γλυκό.

 

Οι όροι χρήσης για τις αγγελίες είναι σαφείς: προσοχή, το insomnia δεν μπορεί να τις ελέγξει, ακολουθείστε ορισμένες πρακτικές συμβουλές για να είστε σχετικά ασφαλέστεροι. Είναι μια δύσκολη κατάσταση και, προσωπικά, δεν υποστηρίζω ότι είναι ιδανική. Όμως, έτσι όπως είναι δομημένο το σύστημα, είναι ένας αρκετά καλός συμβιβασμός της δωρεάν παρεχόμενης δυνατότητας, μιας δυνατότητας ανοιχτής σε όλους μέσα από ένα δημοφιλές forum.

 

Nα το επαναλάβω, δεν αδικώ όσους αγανακτούν με τους ασυνεπείς, ούτε τους λέω "ας προσέχατε". Είναι μια δυσάρεστη πραγματικότητα, εκτός από τους σωστούς, υπάρχουν και οι ανεύθυνοι. Το να πρέπει να βλέπουμε ανταλλαγές μηνυμάτων, ας πούμε, εκτός insomnia (μέσω κινητών για να οργανωθεί το ραντεβού όπου έπεσε το στήσιμο, λ.χ.) είναι κάτι που δε μπορεί να γίνει. Δεν είναι ο ρόλος μας αυτός. Συντονιστές στο insomnia είμαστε, όχι Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

 

Aπ οτι φαινεται φιλε μου, quotαρησες μεν το μυνημα μου αλλα δεν ελαβες υποψη αυτα που εγραψα.

Δεν ειπα να επεκταθουν οι αξιολογησεις στις μη ολοκληρωθεισες συναλλαγες.

Οι αξιολογησεις θεσπιστηκαν για να αμφισβητουνται? Οχι. Αρα δεν υπαρχει θεμα. Οτι γραφει ο αξιολογητης πρεπει να γινεται δεκτο.

Αμφισβητει μια αρνητικη αξιολογηση ο αξιολογουμενος? τοτε να μπορει να απαντησει απο κατω.

Διοτι και οι κρινοντες κρινονται ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει, λοιπόν. Κάνε συναλλαγή, να σου στείλει ο άλλος χαλασμένο αντικείμενο, να του βάλεις αρνητική, να σου δώσει και εκείνος, και μη στείλεις αναφορά να διαμαρτυρηθείς για την αδικία.

 

Θα αποτελέσεις την εξαίρεση των εξαιρέσεων, σε διαβεβαιώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό δεν είναι τίποτα, έχω πάθει χειρότερο:

 

Έκλεισα ραντεβού με έναν χρήστη από εδώ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για να μου πουλήσει κάτι βαράκια.

Πήγα λοιπόν στην ώρα μου, περίμενα κανένα μισάωρο και δεν φάνηκε κανείς. Έπαιρνα τηλέφωνα αλλά τίποτα.

Του στέλνω μετά p.m. και μου απαντάει ότι sorry και κάτι του έτυχε και τέτοιες μαλακίες και να βρεθούμε την επόμενη μέρα την ίδια ώρα  στο ίδιο μέρος.

 

Άντε καλά του λεω, για να δω και τα μούτρα του. Πάω την επόμενη μέρα, περιμένω κανενα τέταρτο, παίρνω τηλέφωνα και πάλι τίποτα. Φεύγω νευριασμένος και τελικά στέλνει p.m. και λέει τις ίδιες μαλακίες και πως θέλει να ξαναβρεθούμε.

Του λέω δεν υπάρχει περίπτωση εκτός αν έρθεις σπίτι μου.

 

Όμως φαίνεται πως ο τύπος είχε ανάγκη τα λεφτά τελικά και σηκώθηκε και ήρθε απ την άλλη άκρη της πόλης με λεωφορείο στο σπίτι μου κουβαλώντας σε σακούλες 30 κιλά βαράκια. Ήταν ένα 18χρονο στην κοσμάρα του.

Άκουσε τρελό κράξιμο και έλεγε μαλακίες του τύπου με απήγαναν εξωγήινοι και δεν έβλεπα και το τηλέφωνο εκείνη την ώρα.

Του λέω αφού ήρθες μέχρι εδώ θα τα πάρω αλλά δεν έχω πλέον τα λεφτά που είχαμε συμφωνήσει επειδή άργησες.

Του πρότεινα ένα χαμηλότερο ποσό και του λέω άμα θες οκ αλλιώς ξανακουβάλατα.

Δέχτηκε και αισθάνθηκα μια μικρή δικαίωση για το διπλό γελοίο στήσιμο, αν και, και τώρα που το θυμάμαι ακόμα εξοργίζομαι.

Εσυ κατα την αποψη μου φέρθηκες απειρως χειρότερα απο τον πιτσιρικα με το διπλό στήσιμο !

Μην το παρεις προσωπικά , οπου 'εσυ' βαλε οποιονδήποτε φερόταν ετσι ...  τι να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, λοιπόν. Κάνε συναλλαγή, να σου στείλει ο άλλος χαλασμένο αντικείμενο, να του βάλεις αρνητική, να σου δώσει και εκείνος, και μη στείλεις αναφορά να διαμαρτυρηθείς για την αδικία.

 

Θα αποτελέσεις την εξαίρεση των εξαιρέσεων, σε διαβεβαιώ.

 

Eφοσον θεσπιστει η προτεινομενη δυνατοτητα απαντησης στο σχολιασμο, θα απαντησω εκει.

Αναφορα γιατι να στειλω, συμφωνησες οτι δε γινεται να κανεις το διαιτητη.

 

Αν ομως γινονται συνεχεια τετοια παρατραγουδα και ειναι τοσο χαμηλο το επιπεδο των συναλλασομενων, μηπως θα επρεπε τελικα να καταργηθουν οι αξιολογησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...