Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, berdemenos είπε

(Joshua21) Ευχαριστώ για την κατανόηση και εγώ το θεωρώ λογικό και αυτονόητο, αλλα ο άλλος δεν είναι καθόλου συζητήσιμος, κάτι σαν άγριος, και θα με βόλευε πολύ να του πήγαινα κάτι επίσημο να με αφήσει στην ησυχία μου. Μέχρι στιγμής το μονο που του έχω πει είναι να μου φέρει τον νομο που το απαγορεύει και εγώ θα συμμορφωθώ, αν είναι έτσι, γιατί δεν μπορώ να τσακώνομαι με τον καθένα και είναι αλήθεια, αλλα γίνεται πολύ προκλητικός ειδικά τελευταία.

Δεν πάει έτσι... αυτό που ισχύει είναι το "ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται" και όχι το αντίθετο, αν και από ότι μου λες δύσκολο να σε αφήσει στην ησυχία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ο απέναντι σου για να εμπόδιζε τους πεζούς προφανώς είχε παρκάρει στο πεζοδρόμιο, κάτι που σαφώς και απαγορεύεται.

Ο φίλος από ότι λέει είχε παρκάρει μέσα από το πεζοδρόμιο.

Ολα σχεδον τα παρκινγκ εχουν την εξοδο τους πανω στο πεζοδρομιο, δεν ειπα οτι παρκαρε πανω στο πεζοδρομιο, μπροστα ακριβως στο παρκινγ του παρκαρε, απλα ναι ο πεζος ερχομενος απο το πεζοδρομιο επρεπε να κανει ζιγκ ζαγκ για να περασει.

41 λεπτά πριν, berdemenos είπε

(Joshua21) Ευχαριστώ για την κατανόηση και εγώ το θεωρώ λογικό και αυτονόητο, αλλα ο άλλος δεν είναι καθόλου συζητήσιμος, κάτι σαν άγριος, και θα με βόλευε πολύ να του πήγαινα κάτι επίσημο να με αφήσει στην ησυχία μου. Μέχρι στιγμής το μονο που του έχω πει είναι να μου φέρει τον νομο που το απαγορεύει και εγώ θα συμμορφωθώ, αν είναι έτσι, γιατί δεν μπορώ να τσακώνομαι με τον καθένα και είναι αλήθεια, αλλα γίνεται πολύ προκλητικός ειδικά τελευταία.

(Salvation81)

Δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω αν κάθε νόμος είναι αναγκασμένος να αναφέρει τα αυτονόητα η και αυτά όλα που επιτρέπονται, παρα μάλλον μονο αυτά που απαγορεύονται.

Τώρα δεν θα είναι σωστό να έχουμε σημεία αναφοράς περιπτώσεις που προφανώς δεν κυνηγήθηκαν όσο έπρεπε, όπως προφανώς την περίπτωση που αναφέρεις.

Πάντως είναι κρίμα από ασυνεννοησία να μην γίνεται χρήση πραγμάτων η χώρων που είναι αδύνατον να προσεγγηθουν από κάποιους ούτως η άλλως, βλέπε κληρονομικά..

Δεν υπαρχει κατι να κυνηγηθει, πολυ νορμαλ μου ακουγεται πως εφαγε κληση καποιος που πρακτικα εμποδιζει την διελευση πεζων απο το πεζοδρομιο. Βεβαια τοσο εκεινος οσο και πολλοι αλλοι το κανουν γιατι λενε πως ειναι δικο τους το παρκινγκ οποτε παρκαρουν και απεξω αν θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Ολα σχεδον τα παρκινγκ εχουν την εξοδο τους πανω στο πεζοδρομιο, δεν ειπα οτι παρκαρε πανω στο πεζοδρομιο, μπροστα ακριβως στο παρκινγ του παρκαρε, απλα ναι ο πεζος ερχομενος απο το πεζοδρομιο επρεπε να κανει ζιγκ ζαγκ για να περασει.

Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο είναι όταν το αυτοκίνητο έχει παρκάρει - έστω και εν μέρη - στο πεζοδρόμιο, συνεπώς αυτή η περίπτωση που περιέγραψες ουδεμία σχέση έχει με την περίπτωση που περιέγραψε ο φίλος παραπάνω.

Κάτσε να στο κάνω ακόμα πιο λιανά, στην φωτογραφία που επισυνάπτω το πεζοδρόμιο ξεκινάει έξω από τις κολώνες, ενώ από κει και μέσα (εκεί που έχει παρκάρει το 205) λέγεται στοά. Μια χαρά νόμιμα παρκαρισμένο είναι το 205, κανένα "ζικ=ζακ" δεν χρειάζεται να κάνει ο πεζός εφόσον περπατάει πάνω στο πεζοδρόμιο.

 

stoa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, berdemenos είπε

Έχω ένα ιδιωτικό garage 1000% νόμιμο και από τότε που άλλαξε ο ένοικος του 1ou ορόφου, ακριβώς από πάνω, όταν αφήνω το αμάξι μου για λίγη ώρα στον χώρο που ενώνει το garage με τον δρόμο, χωρίς να ακουμπάω στο πεζοδρόμιο, βγαίνει και βρίζει να μην το αφήνω εκεί λες και ο κοινόχρηστος είναι αποκλειστικά δικός του. Τι να κάνω;

garage.jpg

Troll,διακοπές κλπ 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο είναι όταν το αυτοκίνητο έχει παρκάρει - έστω και εν μέρη - στο πεζοδρόμιο, συνεπώς αυτή η περίπτωση που περιέγραψες ουδεμία σχέση έχει με την περίπτωση που περιέγραψε ο φίλος παραπάνω.

Κάτσε να στο κάνω ακόμα πιο λιανά, στην φωτογραφία που επισυνάπτω το πεζοδρόμιο ξεκινάει έξω από τις κολώνες, ενώ από κει και μέσα (εκεί που έχει παρκάρει το 205) λέγεται στοά. Μια χαρά νόμιμα παρκαρισμένο είναι το 205, κανένα "ζικ=ζακ" δεν χρειάζεται να κάνει ο πεζός εφόσον περπατάει πάνω στο πεζοδρόμιο.

stoa.jpg

Συμφωνα με το Αρθρο 34 του ΚΟΚ (Ν. 2696/1999) απαγορευεται η σταθμευση :

β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η
είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής.

Δεν αναφερει πως ο ιδιοκτητης μπορει να παρκαρει μπροστα απο το παρκινγκ του (λογικο να μην, το παρκινγκ του ανηκει, οχι το πεζοδρομιο η ο δρομος).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Συμφωνα με το Αρθρο 34 του ΚΟΚ (Ν. 2696/1999) απαγορευεται η σταθμευση :

β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η
είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής.

Δεν αναφερει πως ο ιδιοκτητης μπορει να παρκαρει μπροστα απο το παρκινγκ του (λογικο να μην, το παρκινγκ του ανηκει, οχι το πεζοδρομιο η ο δρομος).

Συνεχίζεις τα άσχετα...

Το 205 που σου έδειξα ούτε στο πεζοδρόμιο έχει παρκάρει ούτε στο δρόμο, άσχετα αν δυσκολεύεσαι να το κατανοήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα πεζοδρομίου, πεζών είμαστε πολύ μέσα γιατί το αμάξι είναι μικρό και κατά δεύτερον το σταματάω 10 πόντους πριν την πόρτα του γκαράζ, όταν δεν το παρκάρω μέσα. Βασικά αυτό είναι το πρόβλημα για τον από πάνω, όσο πιο πολύ απομακρύνομαι από το πεζοδρόμιο τόσο πιο πολύ είμαι κάτω από το μπαλκόνι του.

Δεν υπάρχει θέμα παρενόχλησης πεζών, μάλιστα από το τέλος του φάρδους του πεζοδρομίου αφήνω και 1 μέτρο ακόμα για χέρια, τσάντες, μπαστούνια και λοιπά.. Δεν θα το συζητούσα καν αλλοιώς..

Για μένα ίσης παράδοξο είναι το εξής. Oτι αντί να χαίρεται που δεν τρυπώνω από κάτω με όλους τους σχετικούς θορύβους όλες τις ώρες της ημέρας που θα έχω δικαίωμα να μπαίνω-βγαίνει το αμάξι με παροτρύνει σε αυτό. Εμένα προσωπικά θα με ενοχλούσε περισσότερο.

Επεξ/σία από berdemenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συνεχίζεις τα άσχετα...

Το 205 που σου έδειξα ούτε στο πεζοδρόμιο έχει παρκάρει ούτε στο δρόμο, άσχετα αν δυσκολεύεσαι να το κατανοήσεις.

Δεν σοβαρολογεις φυσικα, σε εξωτερικο χωρο ειναι παρκαρισμενο, δεν ειναι ιδοκτητος.

Περα απο αυτο ειδες πουθενα να λεει Πεζοδρομιο στο αρθρο του ΚΟΚ που ανεβασα;

2 λεπτά πριν, berdemenos είπε

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα πεζοδρομίου, πεζών είμαστε πολύ μέσα γιατί το αμάξι είναι μικρό και κατά δεύτερον το σταματάω 10 πόντους πριν την πόρτα του γκαράζ, όταν δεν το παρκάρω μέσα. Βασικά αυτό είναι το πρόβλημα για τον από πάνω, όσο πιο πολύ απομακρύνομαι από το πεζοδρόμιο τόσο πιο πολύ είμαι κάτω από το μπαλκόνι του.

Δεν υπάρχει θέμα παρενόχλησης πεζών, μάλιστα από το τέλος του φάρδους του πεζοδρομίου αφήνω και 1 μέτρο ακόμα για χέρια, τσάντες, μπαστούνια και λοιπά.. Δεν θα το συζητούσα καν αλλοιώς..

Για μένα ίσης παράδοξο είναι το εξής. Oτι αντί να χαίρεται που δεν τρυπώνω από κάτω με όλους τους σχετικούς θορύβους όλες τις ώρες τις ημέρας που θα έχω δικαίωμα να μπαίνω-βγαίνει το αμάξι με παροτρύνει σε αυτό. Εμένα προσωπικά θα με ενοχλούσε περισσότερο.

Και εγω αυτο νομιζα αλλα ο ΚΟΚ ειναι ξεκαθαρος, δεν αναφερει πεζους η πεζοδρομιο, αναφερει πως απαγορευεται η σταθμευση μπροστα σε παρκινγκ.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Δεν σοβαρολογεις φυσικα, σε εξωτερικο χωρο ειναι παρκαρισμενο, δεν ειναι ιδοκτητος.

Ειδες πουθενα να λεει Πεζοδρομιο στο αρθρο του ΚΟΚ που ανεβασα;

Sorry αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για τη δυσκολία που έχεις στην κατανόηση.

Καλό σου βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για τη δυσκολία που έχεις στην κατανόηση.

Καλό σου βράδυ.

Δεν ειμαι εγω εκεινος με δυσκολια στην κατανοηση φιλαρακο, δυστυχως. Σου ανεβαζω το ΑΡΘΡΟ του ΚΟΚ και εσυ λες τα δικα σου.

Το αρθρο ξεκαθαρα λεει πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας

Το 205 ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ στην ΕΙΣΟΔΟ και ΕΞΟΔΟ οχηματων (παρκινγκ).

Πραγματικα αν δεν με πιστευεις κανε καταγγελια για το 205 και τραβηξε το βιντεο να δουμε τι θα σου πει η αστυνομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμίσω ότι συζητάμε ότι κλείνω το δικό μου προσωπικό parking...


Όταν στα σπίτια απαγορεύεται η διέλευση ξένων χωρίς την παρουσία εισαγγελέα
διευκρινίζεται πουθενά ότι εσύ και η οικογένεια σου μπορείς αν θες να μπεις και χωρίς εισαγγελέα? Μάλλον εννοείται.

Όταν υπάρχουν νόμοι και αποδίδονται ποινές για απόπειρα ανθρωποκτονίας
χρειάζεται να επισημάνουν και ποσα χρονια θα σου ρίξουν αν προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις?


Αν ασφαλίσω σε κάποια ιδιωτική ασφάλεια το σπίτι μου για πυρκαγιά και αποδειχτεί ότι εγώ έβαλα την φωτιά στο σπίτι μου, θα πάρω τα λεφτά?


Έχει λοιπόν σημασία ποιοι είναι οι όλοι και ποιος είμαι εγώ, η όχι?
Θα πρέπει να αναφέρεται παντού?


Δεν ξέρω, λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, berdemenos είπε

Να υπενθυμίσω ότι συζητάμε ότι κλείνω το δικό μου προσωπικό parking...


Όταν στα σπίτια απαγορεύεται η διέλευση ξένων χωρίς την παρουσία εισαγγελέα
διευκρινίζεται πουθενά ότι εσύ και η οικογένεια σου μπορείς αν θες να μπεις και χωρίς εισαγγελέα? Μάλλον εννοείται.

Όταν υπάρχουν νόμοι και αποδίδονται ποινές για απόπειρα ανθρωποκτονίας
χρειάζεται να επισημάνουν και ποσα χρονια θα σου ρίξουν αν προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις?


Αν ασφαλίσω σε κάποια ιδιωτική ασφάλεια το σπίτι μου για πυρκαγιά και αποδειχτεί ότι εγώ έβαλα την φωτιά στο σπίτι μου, θα πάρω τα λεφτά?


Έχει λοιπόν σημασία ποιοι είναι οι όλοι και ποιος είμαι εγώ, η όχι?
Θα πρέπει να αναφέρεται παντού?


Δεν ξέρω, λέω

Ο νομος δεν διαχωριζει ποιος κλεινει το παρκινγκ ποιανου ομως, ξεκαθαρα προφανως θεωρει πως η εκταση Εξω απο το παρκινγκ δεν ειναι ιδιωτικη (και δεν ειναι, τοσο στην φωτογραφια με το 205 οσο και σε ολες τις αλλες περιπτωσεις δεν μιλαμε για ιδιωτικη εκταση) και αρα το θεωρει παρανομο.

Ταιριαζει και με το οτι εφαγε κληση ο απεναντι μου που τελικα πλήρωσε.

Απο εκει και περα εμενα με συμφερει να μην ισχυει γιατι και εγω παρκαρω καποιες φορες μπροστα στο παρκινγκ που εχω στο εξοχικο, βγαζει νοημα ομως το γιατι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε μπλέξει πεζοδρόμια, κοινόχρηστους χώρους, δρόμους ισα-ισα να το πάμε κάπου εύκολα να τελειώνουμε, βάλαμε και εξοχικό τάχα μου. Θα πρέπει να γίνει πιο ξεκάθαρο ποιος νομος ασχολείται με τι. Δεν είναι όλα ένα, για αυτό δεν δέχομαι τι λες Salvation81.. Τι το έστειλα το σχέδιο?

 

Επεξ/σία από berdemenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ο νομος δεν διαχωριζει ποιος κλεινει το παρκινγκ ποιανου ομως, ξεκαθαρα προφανως θεωρει πως η εκταση Εξω απο το παρκινγκ δεν ειναι ιδιωτικη (και δεν ειναι, τοσο στην φωτογραφια με το 205 οσο και σε ολες τις αλλες περιπτωσεις δεν μιλαμε για ιδιωτικη εκταση) και αρα το θεωρει παρανομο.

Ταιριαζει και με το οτι εφαγε κληση ο απεναντι μου που τελικα πλήρωσε.

Απο εκει και περα εμενα με συμφερει να μην ισχυει γιατι και εγω παρκαρω καποιες φορες μπροστα στο παρκινγκ που εχω στο εξοχικο, βγαζει νοημα ομως το γιατι ισχυει.

Στη φωτο με το 205 η έκταση έξω από το πάρκινγκ είναι ιδιωτική. Το οικόπεδο της οικοδομής είναι μέχρι τις κολώνες και από εκεί και πέρα ξεκινά το πεζοδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε στο δικό σου πάρκινγκ μπροστά είσαι.. τι μέσα τι έξω δεν εμποδίζεις κανένα σε καμία περίπτωση τι κομπλεξικός που είναι ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...