Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Winamp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα μου λειψει!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι απο το 1997 το χρησιμοποιώ σε οποιο υπολογιστή εχω αγοράσει ή φτιάξει για φίλο, τα προτερήματά του είναι αμέτρητα! plugins-visuals-ελαφρυ-portable, οτι θες κανει! μεχρι και προτζεκτορα βαζεις με visuals για πλακα σε λεπτό!

ποσα autorun cds εχω φτιάξει για φίλους με έτοιμη λίστα, βαζεις στο pc και με autorun παιζει μονο του, ουτε player να εχει το pc,ουτε πως ξεκινάει, ολα μπαλα!

 

προφανώς είναι πιο παλιό απο τα 15χρονα οποτε δεν εχουν καμια ιδέα....

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1997 ήταν από τα λίγα προγράμματα που έπαιζαν το επαναστατικό για την εποχή mp3.

 

Napster δεν υπήρχε ακόμα αλλά για τους ψαγμένους υπήρχαν τα sites με ftp servers. Ρομαντικές εποχές. Πάλευες μία μέρα να κατεβάσεις ένα CD σε mp3.  Winamp και mp3 είναι άμεσα συνδεδεμένα. Φανταστήτε πως για όσους είχαν 486 τo mp3 ήταν τόσο βαρύ που το winamp είχε ειδικές ρυθμίσεις για να καταφέρουν να το παίζουν. Είχα μετατρέψει τον παλιό παραπεταμένο 486 σε τρελό στερεοφωνικό. Κασσετόφωνα, CD players τέλος. 

 

Για τους περισσότερους τα άπειρα και πρωτόγνωρα skins και τα φανταστικά visualizations ήταν ο σοβαρότερος λόγος που χρησιμοποιούσαν το winamp. Για τους πιο γνώστες official και unofficial plugins υποστήριζαν όλα τα format αρχείων ήχου, equalizers , tags και λοιπά. Ενδεικτικά το winamp ήταν το μόνο που χωρίς αποσυμπίεση έπαιζε αρχεία με κατάληξη zip. Δηλαδή mp3 αρχεία τα οποία είχαν συμπιεστεί με zip για λίγο μεγαλύτερη μείωση του μεγέθους.

 

Το winamp μέχρι την δεύτερη έκδοση του έβγαζε συχνά και ουσιαστικά updateς και ήταν ελαφρύ σε όλους τους υπολογιστές. Φαινόταν πως οι δημιουργοί του ήταν παθιασμένοι. Με την εξαγορά από την AOL και την  τρίτη έκδοση το 2002 χαλάσαν τα πράγματα. Θυμάμαι πως στεναχωρήθηκα πολύ. Η συνταγή είχε χαλάσει. Ήταν βαρύ, είχε χάσει την απλότητα του και το σημαντικότερο δεν ήταν συμβατό με πολλά παλιά skin, visualizations και διάφορα plugins. Σωστή αυτοκτονία. Είχαν βγει ήδη και ανταγωνιστικά players. Ενδεικτικό είναι πως ενώ είχαν περάσει χρόνια από την έναρξη τις τρίτης έκδοσης τα download της δεύτερης ήταν πολλαπλάσια. Επίσης τα updates της δεύτερης έκδοσης συνεχιζόντουσαν και ας ήταν προηγούμενη έκδοση για πολλούς μήνες. Όταν κατάλαβαν το λάθος τους ήταν αργά. 

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audacious for windows

http://audacious-media-player.org/download

 

Οι χρηστες linux ισως το ξερουν ηδη. Δεν ειχα σκεφτει ποτε να ψαξω για windows εκδοση μεχρι σημερα. Ευτυχως δουλευει απροβληματιστα

 

Επιλεγετε winamp classic interface και απο τα interface preferences το refugee skin

 

Ειναι ο,τι πιο κοντινο στο στυλ του παλιου winamp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που λες οτι δε θα μας λειψει παραπανω, προφανως εισαι 15 χρονων (εκτος αν το 92 ειναι χρονολογια), για μας λοιπον που ζησαμε εποχες Windows 3.x, Windows 9x και δεν ξεκινησαμε με Windows XP θα μας λειψει παρα πολυ και μονο στην ιδεα οτι σταματα να υπαρχει. Ας μην το χρησιμοποιουσαμε και τοσο οπως παλια, στα τελη της δεκαετιας του 90 και λιγο πιο μετα, Napster, Audiogalaxy, Kazaa, WinMX για κατεβασμα και WinAmp για ανοιγμα του αρχειου. 

 

Την έχω ζήσει και εγώ αυτή την υπέρβαρη μπουρδίτσα με τα κιτς σκινάκια που κράσαρε πιο πολύ και από τον wmp, μην ανησυχείς. Τώρα, από εποχές win 3.1 δεν ξέρω, πάντως από τα xp και μετά, ήταν αίσχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα κριμα.

Να σωσω καπου την τελευταια του εκδοση,δεν θελω να αλλαξω προγραμμα αναπαπαραγωγης.

Με αυτο εμαθα σε windows 2000 να ακουω μουσικη απο cd mp3 τοτε.

Visualization ανοιχτο και το αφηνεις να παιζει με τις ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω ζήσει και εγώ αυτή την υπέρβαρη μπουρδίτσα με τα κιτς σκινάκια που κράσαρε πιο πολύ και από τον wmp, μην ανησυχείς. Τώρα, από εποχές win 3.1 δεν ξέρω, πάντως από τα xp και μετά, ήταν αίσχος.

Χαλαρα ο υπολογιστης σου πρεπει να ειχε θεμα.

Πανω απο 10 χρονια που γνωριζω την εφαρμογη(και ειμαι 22) δεν εχει κρασαρει ποτε ακομα και με on the fly αλλαγη skin

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να έχει βολέψει όλους μας.

 

Κάποιοι γούσταραν, κάποιοι δεν γούσταραν. Σε κάποιους κράσαρε, σε κάποιους δεν κράσαρε.

 

Το θέμα είναι γιατί όντως δεν το κάνουν opensource να κάνουμε μια ομορφιά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολούμαι με τους υπολογιστές τοσο χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ μεχρι και σήμερα το winamp , και απο τις πρώτες εφαρμογές που εκανα install μετα το format.....

 

Κρίμα θα μου λείψει θα κατεβάσω παντως την τελευταία έκδοση να την χρησιμοποιώ αφου λειτουργεί άψογα

 

RIP :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω ζήσει και εγώ αυτή την υπέρβαρη μπουρδίτσα με τα κιτς σκινάκια που κράσαρε πιο πολύ και από τον wmp, μην ανησυχείς. Τώρα, από εποχές win 3.1 δεν ξέρω, πάντως από τα xp και μετά, ήταν αίσχος.

 

Δε θα προσπαθησω να σου αλλαξω γνωμη, δε θα μπω στη διαδικασια να "τσακωθω" επισης, σε Windows 2000 και ME (ειδικα στα ME που "εσκαγε" ο WMP καποιες φορες) ηταν κατι πραγματικα Must! Να μην πω για Windows 98 (καλα, δε μιλαμε για Windows 95 που τοτε απλα βαζαμε ενα CD μεσα, τοτε ειχαμε περιορισμενες δυνατοτητες και απαιτησεις, ουτε καν mp3)...

 

Σεβομαι την αποψη σου αλλα δεν σου ειπε κανεις οτι τον χρησιμοποιουσε για τα "κιτς σκινακια" οπως λες. Αν ξεκινησες με Windows XP που ειχε τον Windows Media Player 8, 9, 10 κλπ τοτε οκ, δεχομαι οτι δεν συμπαθεις το WinAmp, απλα για καποιους ηταν η ΠΡΩΤΗ εφαρμογη αναπαραγωγης, με τοσες λειτουργιες και πανω απ'ολα δωρεαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...