Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Winamp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως δεν θα μας λείψει.. Και το είχα από win95 για όποιον βιαστεί..

 

Εκτός από τα θέματα και τα εφέ τίποτα τρομερό.. Βαρύ και "κακή νοοτροπία" στις playlist κτλ.. 

 

Εκείνες τις παλιές εποχές είχα το musicmatch jukebox.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πωωωωωωωωωωωω
 

ακόμα θυμάμαι τη πρώτη μου επαφή με το winamp. 2000 πρωτοετής στη σχολή πρώτη φορά βλέπω μπροστά μου napster (μετά τη θέση του πήρε το dc++) και σύνδεση internet. σπίτι δεν είχα ακόμα, εποχή dialup, ο κλασσικός φόβος μην φουσκώσει ο λογαριασμός του ΟΤΕ και ποιος θα τον πληρώσει.εποχές που δεν υπήρχαν cdrecorders, usb sticks... κατέβαζα ένα τραγούδι τη φορά, winzip να σπάσει σε δισκέτες, φόβος μην γίνει τπτ σε μία δισκέτα και πρέπει να το ξανακατεβάσω... ζήλια για τους πλούσιους με τα iomega drives. και μετά βουρ σπίτι, unzip και το άκουγα μέχρι την επόμενη μέρα που θα κατέβαζα το επόμενο... πρέπει να υπήρχε περίοδος που είχα περί τις 50 δισκέτες πάνω μου, όλες με κατακερματισμένα mp3...

 

rip winamp

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και σημερα στα cafe αυτο το πρόγραμμα τους κανω εγκατάσταση..
κριμα
Ωραια χρονια και κριμα που δεν θα έχουν να θυμούνται τετοια προγράμματα οι νεότεροι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν θα μας λείψει.. Και το είχα από win95 για όποιον βιαστεί..

 

Εκτός από τα θέματα και τα εφέ τίποτα τρομερό.. Βαρύ και "κακή νοοτροπία" στις playlist κτλ.. 

 

Εκείνες τις παλιές εποχές είχα το musicmatch jukebox.. 

 

 

Κανεις πλακα ετσι? Βαρυ και κακη νοοτροπια? Δεν νομιζω να βρεις αλλο προγραμμα τοσο απροβληματιστο και τοσο ελαφρυ να κανει αυτα που εκανε το winamp.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα αυτό χρησιμοποιώ και μάλιστα είχα αγοράσει και την pro έκδοση κάποτε.

Έχω αποθηκευμένα τα equaliaser settings και ότι plugin χρειάζομαι και με έχει βολέψει αφάνταστα. Δηλαδή μετά από 15 χρόνια πρέπει να αλλάξω συνήθειες; Πραγματικά στεναχωρήθηκα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήταν ο winamp, μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε κάτι καλύτερο. Εδώ και καιρό χρησιμοποιό το foobar2000 το οποίο εκτός απο open source έχει απίστευτη διαχείρηση βιβλιοθήκης και πού καλό equalizer ακόμα και σε default ρυθμίσεις. Η ποιότητα στον ήχο επίσης είναι πολύ ανώτερη από πολλούς audio players συμπεριλαβανομένου και του winamp. Επίσης εκτός των crossfade klp έχει τη δυνατότητα να αφερεί τη σιωπή στην αρχή και το τέλος κάθε κομματιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω ζήσει και εγώ αυτή την υπέρβαρη μπουρδίτσα με τα κιτς σκινάκια που κράσαρε πιο πολύ και από τον wmp, μην ανησυχείς. Τώρα, από εποχές win 3.1 δεν ξέρω, πάντως από τα xp και μετά, ήταν αίσχος.

 

 

Την έχω ζήσει και εγώ αυτή την υπέρβαρη μπουρδίτσα με τα κιτς σκινάκια που κράσαρε πιο πολύ και από τον wmp, μην ανησυχείς. Τώρα, από εποχές win 3.1 δεν ξέρω, πάντως από τα xp και μετά, ήταν αίσχος.

Συγνώμη michael92 αλλά το winamp μέχρι και την δεύτερη έκδοση του δεν το λες βαρύ πρόγραμμα. Η τρίτη έκδοση ήταν άλλο καπέλο. 

 

Σχετικά με τα skin απ'όλα είχε ο μπαχτσές. Από γελοία μέχρι πραγματικά έργα τέχνης αν και προσωπικά κράταγα το default skin.

 

Στον δικό μου υπολογιστή και σε δεκάδων φίλων και γνωστών πολύ δύσκολα κρασάριζε σε window 98 και κατόπιν XP. Εκτός και αν το μπούκωνες με ανεπίσημα plugins. Σίγουρα δεν ήταν bloatware. Με 2 megabyte πρόγραμμα ευχαριστιόσουν μουσική και βίντεο με το κατάλληλο plugin.

 

Η τελευταία πραγματικά καλή έκδοση του winamp ήταν η 2.91 απόλυτα συμβατή με Windows XP. Οι αμύητοι δοκιμάστε την από το http://www.oldapps.com

 

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι πως τα τελευταία χρόνια έχω περάσει στους Mac και το χαίρομαι μόνο μέσω virtualbox. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να έχει βολέψει όλους μας.

 

Κάποιοι γούσταραν, κάποιοι δεν γούσταραν. Σε κάποιους κράσαρε, σε κάποιους δεν κράσαρε.

 

Το θέμα είναι γιατί όντως δεν το κάνουν opensource να κάνουμε μια ομορφιά.

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να έχει βολέψει όλους μας.

 

Κάποιοι γούσταραν, κάποιοι δεν γούσταραν. Σε κάποιους κράσαρε, σε κάποιους δεν κράσαρε.

 

Το θέμα είναι γιατί όντως δεν το κάνουν opensource να κάνουμε μια ομορφιά.

Κλόνοι του winamp σε linux εμφανίστηκαν από το 1999 χωρίς κανείς να τους εμπόδισε. Φυσικά δεν ήταν συμβατοί με τα plugins και visualizations. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι τις εποχες που οποιος ειχε 500-1000 τραγουδια εκανες κολοτουμπες να ανταλλαξετε συλλογη μπας και ανακαλυψεις κανα τραγουδι, τοτε ειχα ερωτευτει το winamp...που πεταγες μεσα με ενα drag ολα τα κομματια και μετα με τα βελακια προχωραγες το κομματι ανα 5 δευτερα μπροστα..ηταν το απολυτο προγραμμα για ξεσκαρταρισμα κομματιων, επειδη μπορουσα και το δουλευα σχεδον αποκλειστικα με το πληκτρολογιο! το εχω και το χρησιμοποιω ακομα. Ευχαριστω winamp για τα ευχαριστα φοιτητικα χρονια !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ! ΟΧΙΙΙΙΙΙ! :'(

Γιατιιιι??

Evil red theme και 200gb μουσικη. Η αλλαγες στα κομματια γίνονται μπαμ δν ειχε κολλήσει ποτε. Αμα μπορεσει να γινει open source θα μπορουσε να παει πολυ μπροστά! Το χρησιμοποιω πολλα χρόνια ειναι αμαρτια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σύνδεση internet. σπίτι δεν είχα ακόμα, εποχή dialup, ο κλασσικός φόβος μην φουσκώσει ο λογαριασμός του ΟΤΕ

 

 

Όλοι οι Έλληνες είχαμε! x-treme! :P και το ανάλογο patch για να κρύβει τις διαφημίσεις... ε ρε disconnects που τρώγαμε και 20+- kbps που μπαίναμε... και ΑΝ συνδεόμασταν... ευτυχώς που είχαν μεριμνήσει μερικοί και είχαμε usernames, κωδικούς από άλλους... Panafonet, Otenet, Compulink... πω πωωω γέρασα.... :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...